FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

STEAUA - Rapid

«12»
sorin_77711.04.2005 10:41

Am trait cu toti marele si singurul derby dar emotiile au fost mai mici ca niciodata. Asta pentru ca baietii nostri ne-au aratat un pic de clasa italiana si un profesionalism greu de realizat in divizia A. Ne-am bucurat dupa meci si am savurat umilinta cateilor care daca jucau si cu mana 3 zile si nu inscriaua :) . Acum trebuie sa ne adunam si sa ne gandim ca putem semna miercuri pentru al 22-lea titlu. Nu stiu de ce dar acest meci pare mai greu decat cel cu Dinamo. Rapid vine dupa ce si-a terfelit "onoarea" pe terenul Nationalului si vrea sa isi dreaga imaginea si sa treaca pe locul 2. Plus ca anul trecut, nemeritat zic eu, au obtinut un 3-3 pe terenul nostru. Pentru ei e o mare sansa se se apropie la 3 puncte de noi dar va ramane doar o sansa nefructificata. Trebuie sa fim alaturi de jucatori si sa ii sustinem asa cum s-a intamplat la derby.

 

Nu vreau spectacol. Vreau 3 puncte cu Rapid!

Spectacol vreau la olteni... si tot 3 puncte :)...

dbd11.04.2005 15:35

dar de ce ne speriem de rapid...toata lumea zice ca ne asteapta un meci mai greu ? nu-s toti la fel ?

kyd11.04.2005 16:34

Meciul cu rapid este un pic mai greu decat cel cu Dinamo dintr-un singur motiv:am jucat duminica la alba iulia,miercuri la Bistrita,duminica cu Dinamo si acu miercuri cu Rapid,care va fi al patrulea meci in sistemul duminica-miercuri.

Oricum merg pe 1 solist si pe un gol al lui Dica.

Nero11.04.2005 17:55
Meciul cu rapid este un pic mai greu decat cel cu Dinamo dintr-un singur motiv:am jucat duminica la alba iulia,miercuri la Bistrita,duminica cu Dinamo si acu miercuri cu Rapid,care va fi al patrulea meci in sistemul duminica-miercuri.

Oricum merg pe 1 solist si pe un gol al lui Dica.

 

Zenga zicea candva ca jucand in sistemul asta, cel mai greu meci este al 5-lea, cand echipa atinge minimul de forma, deci o fi cum o fi cu Rapid, dar cel mai greu meci va fi cel cu Craiova :D

Virgil11.04.2005 21:08

Meciul cu Rapid nu va fi un meci usor.Dar nici greu.

Nu va fi usor pentru ca Rapidul e una dintre echipele bune,în care elanul este prezent alaturi de ambitia de a arata ca sunt mai tari decât câinii.Sunt o echipa serioasa,care nu umbla cu jumatati de masura.Asa ca vor vrea sa obtina toate cele trei puncte.De aceea zic ca nu va fi un meci prea greu.Pentru ca vor juca fotbal si la fotbal suntem mai buni decât ei.Pentru Steaua este mai greu sa joace împotriva unei echipe slabe,care sta tot timpul cu 9 jucatori + portarul în fata portii.Dar cu Rapidul care vrând-nevrând va lasa spatii libere,va fi mai simplu.

Parerea mea e ca diferenta o vor face apararile si liniile de mijloc,unde suntem incontestabil peste ei.

Punând în reteta pentru victorie si aportul publicului,rezulta la sfârsitul jocului o diferenta de cel putin doua goluri în favoarea noastra.De la noi în afara de Dica si Cristea,nu mai vad pe nimeni care ar putea sa înscrie.Destul de grav.

FORZA

mishulica11.04.2005 23:02

De ce sa ne speriem de rapid? Cu comedia aia de aparare ar trebui sa le dam o gramada de goluri, si apoi cine sa ne dea gol?

Forza Steaua

dbd12.04.2005 03:07

da dar Stoica si jucatorii u cred ca se referau la acest punct de vedere kyd ! :)

Gica Chioru12.04.2005 07:39

Maine vom primi in Ghencea vizita primului club bolsevic din Romania, aka CFR/Locomotiva/Rapid. Meciul va fi unul dificil cu toate ca din punct de vedere strict fotbalistic, echipa care a purtat "soarele" bolsevic pe tricouri nu ar trebui sa ne puna mari probleme de joc.

Eu cred ca daca Steaua va incepe meciul cu Rapid in aceeasi formula cu care a inceput meciul cu Dinamo vom avea mari probleme. Pentru ca slabiciunile din echipa noastra au fost chiar acolo unde este Rapidul puternica, pe flancuri. Unde atat Dumitru cat si Bostina au fost si sunt lipsiti de forta de joc si de atitudine. Eu cred ca in acest meci trebuie realizat reversul meciului cu Dinamo, in speta blocarea adversarului pe flancuri asa cum a fost blocata Dinamo in centru. De altfel atat Dinamo cat si Rapid se bazeaza (ca si noi de altfel) pe o buna acoperire a zonei centrale, slabiciunea Rapidului este chiar in zona centrala iar forta sunt flancurile. Cred ca daca vom acoperi bine flancurile, si vom juca in centru cu un triunghi Paraschiv-Munteanu cu Dica chiar in fata lor, nu vom avea probleme in a ne impune. Cred ca Oprita va fi titular si va reusi sa tina flancul stang rapidist in spate. Personal, as juca cu Radoi in linia mediana si atunci triunghiul de mai sus ar fi Radoi-Munteanu si Paraschiv, iar in cazul asta Dica ar inchide foarte bine flancul nostru stang. Cu aceasta echipa de start: Tudor, Ogararu-Baciu-Ghionea-Marin, Radoi-Munteanu, Oprita-Paraschiv-Dica, Cristea, Rapid nu ne poate face fata in mod normal. Dar cum fotbalul este fotbal, orice se poate intampla.

dbd12.04.2005 12:50

nu ar trebui sa ne puna probleme...si nu ne va pune probleme amice Chioru ~!

SteauaToronto12.04.2005 13:27

Salutare!

Dracula am on intrebare! Cum se numeste satelitul ala care lai cumparat?Ca eu am cumparat ExpressVu si prind numai TVR!

sorin_77713.04.2005 05:06

Vis a vis de acest meci sta replica patronului stelist GG care a spus ca o victorie a noastra inchide campionatul. E greu de crezut totusi. Mai avem meciuri grele la Craiova si Farul, dar si la National. Rapidul ne poate descatusa spre castigarea titlului si ne poate da un moral fantastic pentru viitorul apropiat. Vom invinge cu 2-0. Oprita si Radoi vor inscrie.

Motanu D13.04.2005 05:17
Mai avem meciuri grele la Craiova...

 

Nu te supara, dar tu ai vazut cum joaca Craiova ?! Pana si o echipa submediocra cum este cea din Iasi a facut "spectacol" cu ei... O sa avem meciuri mai grele cu FC Arges sau cu Bacau decat cu Craiova.

Altfel, eu zic ca va da gol Dica. Jucator de moral, acesta si-a revenit dupa meciul cu Dinamo si ii va bate de unul singur pe tzigani...

elvis13.04.2005 08:21

Cam tarziu, dar propun sa scandam Romania-Romania. Motive :

1. Steaua - Miercurea Ciuc

2. La meciul Romania - Olanda s-a trezit Corsicanul sa-i dea un fular cu Rapid lui van Basten pentru alea 2 goluri din '89. La un meci al nationalei... :?

Motanu D13.04.2005 08:43

Poate ca par cam dur, dar sper ca Ilyes sa fie huiduit la fiecare atingere de balon. Asa cum el insusi marturisea dupa meciul cu FC National, e de o prostie rar intalnita...

dbd13.04.2005 13:01

ti-am scris la private SteauaToronto1...

eu zic sa fie huiduit fiecare jucator al rapidului la fiecare atingere de balon !

Motanu D13.04.2005 13:51

Am avut proasta inspiratie sa intru pe forzarapid.ro... Acolo, pe o pagina a unor suporteri ce e vor civilizati am intalnit fel de fel de injurii la adresa Stelei. Ce e mai grav, e ca se prezinta neadevaruri menite sa induca in eroare pe suporterii rapidisti naivi si lipsiti de orice forma elementara de cultura...

Deseara se vor trezi. Si ca de obicei Liga, FRF, guvernul, oile, gazonul, arbitrul, George Bush jr., Lenin si Sf. Petru vor fi de vina pentru neputinta lor.

 

FORZA Steaua !!!

sorin_77713.04.2005 14:48
Mai avem meciuri grele la Craiova...

 

Nu te supara, dar tu ai vazut cum joaca Craiova ?! Pana si o echipa submediocra cum este cea din Iasi a facut "spectacol" cu ei... O sa avem meciuri mai grele cu FC Arges sau cu Bacau decat cu Craiova.

Altfel, eu zic ca va da gol Dica. Jucator de moral, acesta si-a revenit dupa meciul cu Dinamo si ii va bate de unul singur pe tzigani...

 

Craiova isi joaca ultima sansa cu noi duminica si va dat tot pe teren, ai sa te convingi si tu. Meciul cu Bacaul este castigat.

 

Ce imi pare rau ca nu pot fi la meci astazi... Mama ei de munca... :(:(

kyd13.04.2005 15:07

Nu-i nimic,cantam noi si pentru tine.

interbelic13.04.2005 15:25

asa cum voi intrati din curiozitate pe forzarapid, din acelasi motiv am intrat eu aici.

partea buna e ca sunt multe comentarii decente, partea proasta e ca nu pricep cateva lucruri.

Gica chioru zice undeva pe aici ca veti juca astazi cu prima echipa bolsevica din Romania. hai sa fim seriosi! orice ironie e acceptabila, da' asta vrea sa spuna ca albul e negru si noaptea zi!

bolsevismul a intrat in Romania in 1945. Ulterior lui, au aparut in romanica doua echipe, direct in divizia A, aste sunt fapte, daca cineva le poate contesta cu argumente, este invitatul meu.

cea despre care Gica chioru zice ca ar fi prima echipa bolsevica, s-a infiintat in 1923, in plina perioada capitalista. ma rog...

restul sunt numai vorbe ...

Motanu D13.04.2005 15:49
bolsevismul a intrat in Romania in 1945...

Ei bine, nu-i chiar asa cum spui tu. Miscari cu orientare socialista, prebolsevica, au existat in Romania inca dinainte de 1900; in 1893 s-a infiintat Partidul Social Democrat, iar in 1921, deci cu 2 ani inainte de inffintarea Rapidului, a luat nastere Partidul Comunist.

Nu stiu ca Rapidul sa fi fost o echipa bolsevica/comunista, nu am nici un fel de dovezi/argumente in acest sens. Desi s-a infiintat ca o echipa muncitoreasca, de cartier. Si sa nu uitam ca Gheorghe Gheorghiu-Dej a fost mecanic CFR... :lol:

Altfel, sa nu uitam ca Steaua a castigat DUPA 1989 mai multe trofee ca Rapid in perioada interbelica...

Nero13.04.2005 17:09

Toate ca toate, dar meciul nu e chiar usor ! rrrrrrapid nu e Dinamo, astia joaca si mai si dau goluri (dar si iau carute :lol:) ! Sunt in asentimentul tuturor, vom castiga astazi, insa exista si un risc ca lucrurile sa iasa prost. Cateva minute pana la inceperea meciului si cam am emotii...

 

FORZZA Steaua !

horse3713.04.2005 19:28

ce nu poate sa ne bucure. cred ca am jucat peste rapid cu precadere in a doua repriza. intrarea lui Nicolita a iutit jocul pe partea dreapta de unde a si centrat de doua ori destul de bine. baiatu asta merita primul 11. altfel un meci destul de indarjit cu mult peste cel jucat cu Dinamo dar incheiat fara o victorie pe care poate ca am fi avut-o daca mingea nu-i sarea aiurea lui Cristea.

SSK13.04.2005 20:08

Meci mai animat intr-adevar ca cel cu Dinamo. De fapt, era si de asteptat pentru ca de la o vreme rapidul este o echipa foarte ofensiva. Si totusi, cu noi nu prea le-a mers astazi. Nu tin minte sa fi avut mai mult de 3 ocazii serioase, desi poate ca si 3 sunt cam multe. Dar au jucat oricum mult mai deschis si mai in viteza, nelasandu-ne sa ne facem jocul, cu exceptia ultimelor 20 de minute, cand nu au existat.

 

Probleme incep sa apara la noi in ograda. In ultimele doua meciuri a devenit din ce in ce mai clar ca ne este greu sa marcam. Ba nu ne cream ocazii, ba nu are cine s-o bage-n ate, ba ratam copilareste... E drept, nici adversarele nu au fost chiar cele mai slabe din campionat, dar problema ramane si s-ar putea sa ne mai lovim de ea !

 

Altfel, mi-au placut azi Munteanu, Radoi, Ogararu si in special Nicolita cat a jucat ! Cred ca merita sa intre titular la Craiova, mai ales ca Dumitru nu prea e in apele lui. Si cred ca trebuie sa ramanem prudenti cand vine vorba de titlu, pentru ca mai sunt multe meciuri de jucat, iar Steaua nu e chiar in cea mai buna forma...

alex ripper13.04.2005 20:36

Un meci in care apararea a mers brici,Dorinel a jucat foarte bine, iar acel om care face de rusine numarul pe care il poarta,adica 10, e total inutil pe teren.In aparare nu vine,dupa pase nu alearga,pierde mingiile usor,iar de pressing nu mai vorbesc pentru ca este inexistent sau foarte slab...si ca sa fie lista completa mai iroseste si ocazii... Mai bine il titularizeaza pe Banel,care este total opusul lui Dica...Paraschiv nu a facut nimic,iar Dumitru nu prea si-a revenit dupa accidentare.

danielblaze13.04.2005 21:00

..asta e nu putem sa castigam mereu :( mai grav decat ca n-am castigat ramane Peluza Nord atmosfera cum rar s-a mai vazut :oops: rusine mustatza & co ..de la anul eu si prietenii mei ne mutam la Peluza Sud.ne-am facut de ras cei care au fost pe stadion va rog postati mesaje :evil:

«12»