FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Despre mandrie, onoare, traditie

«12»
Stanici09.11.2007 13:08

Cum adica, "bocitoare", mah? Chiar crezi ca lipsa de rezultate a dus la concluziile trase in articolul asta?!! Prietene, am de 8 ani abonament pe Ghencea, am sustinut echipa exact cand NU avea performante, cand ne dadea Gloria 4 boabe - atunci sufeream pentru Steaua, strangeam din dinti si mergeam la meciuri, stiind ca jucatorii vor lupta pana la capat, chiar daca se trecea printr-o pasa proasta; acum mi s-a facut lehamite de modul in care decurg lucrurile la nivel de ORGANIZARE, numai exista CARACTERE la Steaua, in afara de Lacatus. Auzi, "bocitoare"... daca nu sunt de acord cu transformarea Stelei in obiect electoral, daca mi-e scarba de incultura si prostul simt afisate de tristul ala, incultura si nesimtire asociate cu Steaua, insemana ca bocesc?!!

Sunt unii care se bucurala un succes accidental, care dau din coada cand fac rost de bilete gratis din partea marinimosului, care sunt interesati de rezultate...eu tin cu Steaua din alte motive. Sa fi facut jucatorii acelasi gest pe care l-au facut cehii - era o chestie extraordinara. Sa nu fi fost umilite in presa CARACTERE mari, sa nu fi fost la Steaua pupincuristi de meserie ci oameni de fotbal, sa nu fi fost numiti suporterii "vagabonti" atunci cand au luat atitudine imptriva nesimtirii, sa nu ne fi luat lumea in ras cand a purtat ala la gat carpa aia ordinara... Vrei sa zici ca e OK cum am ajuns in UCL ?! Eu m-am bucurat doar pentru. ca le-am dat peste nas alora de la Dinamo, atat. Felul in care am ajuns, s-a pus Patronul "capra", si-a vandut sufletul - doar ca sa scoata niste bani din participarea asta nu te face sa te iei cu mainile de cap?!!

Spre deosebire de altii, eu ma duc sa "bocesc" la un meci de hochei al Stelei, unde jucatorii si conducatorii chiar dau dovada de caracter. Voi stati acasa si bucurati-va ca suntem in UCL si ca a crescut bugetul Stelei si astfel o sa aiba camatarul de unde isi recupera banii!

BAFTA!!!

st19raul09.11.2007 13:40

@DanStan

nu mai avem ce pierde...si dk la echipa nu se mai regasesc cuvinte gen "mandrie" "onoare" "demnitate" macar noi suporterii sa nu le pierdem!! si noi facem parte din Steaua,chiar dk unii nu vor sa auda asta,si trebuie sa continuam traditia si sa nu ne lasam calcati in picioare

laurentiu196909.11.2007 18:01

NU SUNT DE ACORD!

Forta noastra impotriva "canditatului la europarlamentare" este spiritul Stelei. Prin nepasare si boicot ii facem jocul. Trebuie sa sprijinim ultimii stelisti adevarati (gen Lacatus) in lupta lor pentru o noua echipa. In fata lor "candidatul" nu poate sa mai deschida gura. Ramane mut in loja lui.

Steaua a trecut prin momente mult mai grele. Problema este ca nu suntem pregatiti, ca si mentalitate si organizare de club, sa facem fata simultan CL si unui campionat cu echipe din ce in ce mai valoroase.

Criza actuala nu este de ieri de azi. A pornit de pe vremea lui Olaroiu, cu jocul lui inchis si fricos. Nu s-a lucrat deloc la mentalitatea jucatorilor. In loc sa li se inoculeze faptul ca fotbalul este doar un joc, care tine 90 min, in care castiga echipa care marcheaza mai mult si in care se poate pierde, li s-a facut capul patrat cu prime astronomice si rugaciuni la muntele Athos. Din aceasta cauza au tremurat la Middlesborough cand a fost introdus Macarone, au tremurat la bara lui Bate Borisov, au tremurat la auzul numelor echipelor din CL.

Steaua are nevoie de busola. Cu cat se regaseste mai repede, cu atat mai bine. Prefer sa jucam la anul in UEFA, sa formam un grup unit si cu mentalitate de invingator, decat sa fim coada in CL.

Noi, suporterii, tinem cu Steaua, din '56, din '70, din '86, '94...2100! "Candidatul" este trecator, Surdu la fel...dar Ghencea ramane!

ztudalvmehtllik09.11.2007 18:54

EXTRAORDINAR.cat de ghinionist pot fi pentru ca m-am nascut in Brasov.oare de ce nu sunt din Bucuresti?daca eram din capitala as fi venit la meciurile Stelei. de ce sa nu venim la stadion cand noi pentru echipa aia traim?de ce sa fie stadionul gol ca si sufletul patronului?daca am inceput sa gandim asa inseamna ca suntem deja ingropati pana la gat in obscuritate.pentru un cioban sa renunti la visele tale? merita? oare? ma mai intreb si eu cateodata. dar de fiecare data imi spun ca nu merita si nu va merita niciodata sa ti se duca de rapa visele din cauza unui singur om. unii nu inteleg ca prin atitudinea asta ei sunt cei care au de pierdut. nu ciobanul. credeti ca pe el il afecteaza ca lumea nu merge la stadion?prin aceasta atitudine nu facem decat sa complexam jucatorii. si chiar daca ei nu vor da totdeauna totul pentru fani, noi vom fi mereu alaturi de Steaua.am atata optimism in mine incat pot parea ridicol, insa asta e ceea ce simt. si voi spune ceea ce simt intotdeauna pentru ca nu sunt un om usor de invins. si acest lucru ii caracterizeaza pe toti stelistii adevarati

MEREU CAMPIONI

TRUP SI SANGE PENTRU CULORI

cypryus7909.11.2007 20:58

fratilor care sunte-ti fani adevarati?"VENITI LA STADION INDIFERENT DAK ECHIPA PIERDE CU 1-0 SAU 10-0 NU TREBUIE SA-I HULIM, INJURAM SI ASA MAI DEPARTE" este adevarat ca dak platiti biletul vreti sa vede-ti spectacol de la echipa favorita, dar nu-i usor sa fugi 90 de min, dar pentru unii din noi e usor sa dam din gura, ca jucatorul X sau Y nu a jucat bine. eu sunt din tg.neamt si nu am fost niciodata la un meci al Stelei, desi sunt fan de la 4 ani.mergeti la stadion, umpleti arena, dak castiga aplaudatii, dak pierd incurajatii, repet nu-i huliti nu-i injurati, ajuta-tii acum ca a venit, Lacatus. SI ACUM UN MESAJ PENTRU NEA Gigi, VREI VICTORII LASA-L PE Lacatus SA-SI FACA TREABA, DAK PIERDE MECIURI FII ALATURI DE EI NU SCHIMBA TU JUCATORI, VREI PERFORMANTA IN CUPELE EUROPENE CUMPARA JUCATORI DE LA 2000000 MIL DE EURO IN SUS NU TE ZGARCI.VESNIC STELIST!!!!!!!!!!!!!111

1uLy4Nn09.11.2007 21:25

frumos articol..din pacate exact asta simt si eu... dar PANA LA MOARTE, cu Steaua pana la moarte

fular-campionii

greenyes09.11.2007 21:55
Steaua a trecut prin momente mult mai grele.

 

Din pacate Steaua nu a trecut niciodata prin momentele mai grele ca acum. Inainte de ....existau crize normale pentru o echipa de fotbal cand jucatorii pur si simplu erau intr o pasa proasta din care pana la urma se iesea pentru ca atunci Steaua chiar era o echipa profesionista, care si respecta traditia, istoria, blazonul.

 

Acum criza este de alta natura, si mult mai acuta, e vorba de dezradacinarea clubului, si cred ca multi nu realizeaza asta. Fraza cu Steaua e in inimile fiecaruia nu are nici o valoare in momentul de fata daca noi chiar nu facem nimic, asteptam, nu stiu ce asteapta unii, sa i cada un meteroit in cap pentur a scapa de el. Noi cum ne aratam dezaprobarea fata e ce face......tinand Steaua in inimile noastra si........si nimic.....asistam cum .....ii rupe colutirle, o umple de rugina.....si nu numai etc.

 

Daca o sa preferam in continuare sa huiduim jucatorii, sa i injuram, iar pe cel care de fapt i a adus i l ignoram, facem rahatul praf.

Stanici09.11.2007 22:08

Vad din ce in ce mai multe psturi ale unor membrii \relativ "noi"... daca astia sunt "stelistii" de azi... plm, se merita unii pe altii- ciobanul pe ei si ei pe cioban. Mars, vandutilor!

puricele09.11.2007 22:13

Nu stiu de ce ar trebui sa renunta-m la a mai venii la meciuri din cauza lui Becali cum spun unii,el oricum no sa plece din Ghencea asta e sigur. Putem face revolutii si proteste cate vrem dar cu asta el se ambitioneaza si mai mult si nici de-al dracului no sa plece.Parerea mea ca echipa trebuie sutinuta in continuare nu are rost sa bagam in aceasi oala jucatorii care merita sa fie la Steaua si pe becalii cu chestia asta ne facem singuri zile amare.Ganditi-va ca jucatorii sunt cu moralul la pamant si cu scandarile noastre la adresa lor si a ciobanului nu remediem deloc situatia .Ganditi-va la voi ce vii s-ar intampla daca nimeni in nu v-ar sustine in momente grele nici prietenii nici familia nimeni ar fi nasol NU.Ce pot sa spun ca de Becali nu scapam repede numai daca nu il ia dracu mai repede langa el.

dee10.11.2007 06:58

Votul de blam dat jucatorilor si conducerii Stelei nu trebuie sa se transforme intr-un act de neprezenta pe stadion. Trebuie sa intelegeti ca in viata fiecarei echipe exista perioade de regres, perioade in care se incheie un ciclu si incepe altul.

 

Steaua e ca pasarea Phoenix, isi simte sfarsitul, acum arde. Ritualul nu se poate savarsi decat in prezenta voastra. Ea nu va renaste din propria-i cenusa decat alaturi de voi, prin credinta voastra, pentru ca Steaua a trait prin traditie si pentru suporteri, a trait si traieste pentru a fi iubita.

Serilius10.11.2007 09:51

haideti sa ne gandim la viitor... daca Laca va ramane la Steaua chiar si fara sa castige meciuri, iar lui mister oaie nu o sa ii vina vreo idee, sunt sigur ca Steaua va deveni o echipa puternica, unita valoroasa...asteptam transferurile din iarna dar sunt convins ca o sa fie cateva gen ljubinkovici szekely jula sau ala de la Bistrita....nu o sa fie vreo schimbare decat daca luam brazilieni argentinieni portughezi etc...nu ma gandesc sa ajungem ca CFR, ma gandesc undeva la sahtior... numai bine :steag_steaua_ro:

aaa si sunt sigur ca galeria nu va cere demisia lui Laca indiferent de rezultate...;)

red_blue_ultras10.11.2007 13:46

Daca nu era Becali , Steaua era moarta de acu cativa ani adica pur si simplu dadea faliment , se dizolva.Becali doar a resuscitat`o dar pana la urma a murit in coma.Cadavrul ei zace acum la Cimitirul Ghencea.Dar sa nu uitam ca Steaua era insarcinata si a facut o fetitza , o cheama Steluta , pe care a pus mana Becali si face ce vrea cu ea. Oricum sper sa faca ce a zis ca face,adica sa taie in carne vie la iarna si sa aduca jucatori valorosi , stiu, a zis mereu ca aduce si nu a adus , dar niciodata n-am fost la 15 pct de primu loc (CFR Cluj???!!!)si 0 pct in Liga Campionilor iar asta inseamna rusine,umilita, neputinta , iar lui nu prea ii place sa rada lumea de el. Poate asa o vom vedea si pe Steluta fericita.Vom vedea..

raducj10.11.2007 14:58
Votul de blam dat jucatorilor si conducerii Stelei nu trebuie sa se transforme intr-un act de neprezenta pe stadion. Trebuie sa intelegeti ca in viata fiecarei echipe exista perioade de regres, perioade in care se incheie un ciclu si incepe altul.

Steaua e ca pasarea Phoenix, isi simte sfarsitul, acum arde. Ritualul nu se poate savarsi decat in prezenta voastra. Ea nu va renaste din propria-i cenusa decat alaturi de voi, prin credinta voastra, pentru ca Steaua a trait prin traditie si pentru suporteri, a trait si traieste pentru a fi iubita.

 

Frumos comentariu.

 

Asa cum nu se poate traduce cuvantul "dor" asa n-ar trebui sa se poata explica dragostea unui suporter pentru Steaua. Traditia ne-a obligat sa castigam mereu! Era frumos (si de ce nu comod) sa tii cu Steaua, puteai face 'misto' de ceilalti. Acum, pentru unii, e la fel de comod sa se detaseze de Steaua cand ceilalti fac "misto" de noi. E momentul sa punem in aplicare sloganul "imi sustin echipa si la bine si la greu" si sa credem in 'renasterea' ei.

alessa11.11.2007 14:35

nu-mi vine sa cred unde am putut ajunge......din echipa aceea minunata de anuk trecut din Liga Campionilor si de acum 2 ani cand castigam camionatul sa ales praful.pentru al 2 lea an consecutiv ne e dat sa traim cu spaima ca Steaua nu va lua campionatul si mai rau va sfarsi la o diferenta uriasa de primul loc.mai intai cu Dinamo iar apoi cu CFR o echipa mediocra.Steaua este praf la ora actuala iar noi o ingropam si mai mult cu faptul ca no sustinem.nu am inteles noi oare ca ori ce am face ciobanul nu va pleca?nu am inteles ca javra asta nu se va da batuta decat atunci cand Steaua nui va mai fi de folos?atunci de ce trebuie sa facem revolutii si sa declaram razboaie aprige patronului fatalau cand stim ca nu ne va auzi si ca nici macar nu ne asculta de acolo de sus de unde ne priveste?pur si simplu nui pasa.decat sa strigam si sa injuram mai bine ne ducem la meci si nul bagam in seama.va spun eu o sa doara mai mult acest comportament din partea noastra decat orice injurie adresata acestiu analfabet.parerea mea este ca Steaua trebuie incurajata incontinuare si pe cioban sal dam draq ca oricum e handicapat.

puiu mordasan12.11.2007 08:10

:steag_steaua_ro: Nu trebuie ca disperarea sa ne franga inimile sau sa ne pierdem speranta! Steaua a fost,este si va fi simbolul nostru drag,indiferent de cine o conduce!!! Steaua ESTE O STARE DE SPIRIT SI SPIRITUL ESTE NEMURITOR!!! Putem protesta in diferite moduri la adresa ciobanului,dar trebuie sa ramanem langa echipa noastra de suflet. Nu putem sa ne renegam apartenenta la culorile ros-albastre pentru.ca ar insemna sa ne negam existenta! Acum intr-adevar,este greu,dar suporterul la nevoie se cunoaste! Sa mergem la stadion si sa ne platim dreptul de a ne arata afectiunea pentru. Steaua si dezaprobarea pentru.oier!!! Nimeni,niciodata nu va putea sa infranga o stare de spirit care este F.C.Steaua!!!

«12»