Ce ți-e și cu firea omului! Pânã mai ieri il injuram pe patron, ne plângeam de jocul incâlcit al echipei, de lipsa rezultatelor. Astãzi, odatã cu venirea lui Marius, deși injurãturile n-au contenit in totalitate, parcã nu mai sunt atât de vehemente. Au fost inlocuite cu o razã dãtãtoare de speranțã - poate, poate, reușim sã salvãm ceva din sezonul ãsta! Poate Lãcãtuș este omul care va supune cerbicia patronului, poate va reuși ceea ce Gicã Hagi n-a fost in stare. Din partea conducerii, ce era mai important s-a intamplat: s-au limpezit apele tulburi iar vocile contestatarilor s-au mai diminuat, din respect pentru ceea ce inseamnã Lãcãtuș. Cât de ușor pot fi influențate sentimentele și gandurile, chiar și in cazul unor oameni cu pretenții! Te-aș numi escroc sentimental, patroane, dacã expresia n-ar fi folositã intr-un sens mai degrabã drãgãstos de pãrinții care-și acuzã copii de tertipuri in obținerea unor favoruri specifice vârstei lor. Nu vom mai striga atât de tare importiva persoanei tale, pentru cã Marius ne-a rugat sã-i fim alãturi, iar respectul pentru el e mai puternic decât cuiul pe care-l avem impotriva ta. ªi așa, din aroganțã in aroganțã, reușești sã te menții tare pe poziții. Punct ochit, punct lovit, patroane!
Referitor la titlul articolului, prin venirea lui Lãcãtuș la Steaua nu s-a schimbat nimic, problemele de fond au rãmas aceleași. Nu s-a schimbat nici mãcar antrenorul, pentru cã nu cred nici o clipã in povestea cu "n-o sã ma mai amestec la echipã", ãsta-i pur și simplu șutul in fund (pasul inainte) dat "farmecului" personal. ªeful cel mare iși va impune in continuare jucãtorii pe care doreste sã-i creascã valoric, Mirel va avea in continuare locul asigurat, indiferent de forma in care se aflã. Transferurile vor fi ca și pânã acum, adicã pe sponci și de calitate indoielnicã, iar deciziile importante vor continua sã fie luate de o singurã persoanã. Din prea mare dragoste pentru Steaua, Lãcãtuș nu și-a acordat rãgazul sã negocieze un contract avantajos: nu pentru el, ci pentru echipã. Cu cerințe clare la transferuri, cu un plan de dezvoltare pe termen lung, nimic. A venit repede, de fricã sã nu piarda trenul numit Steaua - sufletește il ințeleg perfect, dar e o mare greșealã sa mergi pe incredere in situația datã.
La Steaua actualã nu e nevoie de antrenor, nici de director tehnic sau economic. In momentul in care patronul ii spune unui potențial angajat "sãri" iar acesta intreabã "cât de sus?", pornirile dictatoriale nu se vor opri. ªeful stie foarte bine cã dacã nu e Lãcãtuș, va fi oricând altcineva dispus sa antreneze Steaua, in condițiile stabilite insã de el. Problemele Stelei pot fi rezolvate doar printr-un boicot puternic și prelungit. Situatia idealã ar fi aceea in care nu ar mai dori nimeni sã lucreze la Steaua, indiferent pe ce post. Atunci când toatã massmedia ar fi impotriva patronului, fãrã a mai ridica osanale și fãrã a mai face publicitate gratuitã. Doar atunci, poate, acesta se va trezi din vis și va realiza cã nu ai cum sã faci mare brânzã (sâc) fãrã ajutorul unor oameni competenți, care se pricep la ce fac. Pânã atunci insã, speranța unei redresãri cu Lãcãtuș este aceeași pe care am avut-o și cu Gicã Hagi: sunt rezultate, e bine; altfel, incepe circul. Cum insã așteptãrile sunt mari și vanitatea nemãrginitã, concluzia e fireascã.
Deși cuvintele sunã ca din topor, eu ii doresc lui Marius mult noroc și inspirație. M-ar durea sã-l știu și pe el plecând cu coada intre picioare, umilit și batjocorit. Trag nãdejde cã asta nu se va intâmpla. Nãdejde am spus? Intr-adevar, pentru o secundã m-am lãsat și eu purtat de raza de speranța. Offf, patroane...
Andrei (papillon)
