FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Investitie sau împrumut ? (ProSport)

«12»
fcsteaua.ro26.10.2007 02:41

DEZVALUIRE Investitie sau împrumut? Conform ultimei sale declaratii de avere, finantatorul Stelei, Gigi Becali, are de recuperat o datorie imensa de la clubul din Ghencea.

 

Practic, Gigi Becali nu a investit la Steaua, asa cum sustine, ci doar si-a împrumutat echipa! Cu bani pe care si-i poate recupera oricând, fara a fi în pericol ca ar pierde ceva din "afacerea" Steaua.

 

Gigi Becali detine oficial doar 26% din clubul Steaua, dar a împrumutat, ca persoana fizica, acelasi club cu impresionanta suma de 12 milioane de euro! ProSport a intrat în posesia ultimei declaratii de avere a lui Gigi Becali, pe care acesta a depus-o acum o luna la Biroul Electoral Central pentru validarea candidaturii sale pentru Parlamentul European.

 

"Subsemnatul Becali George, având profesia om de afaceri, ocupatia presedinte al PNG-CD, declar ca accept sa candidez la alegerile din 25 noiembrie 2007 si ca întrunesc conditiile prevazute de lege pentru a candida", asa suna declaratia lui Becali, urmata de cele cinci pagini ale declaratiei de avere.

 

Dincolo de numeroasele terenuri, case, masini, ceasuri etc, declaratia lui Becali contine câteva amanunte interesante la capitolul "Investitii directe si împrumuturi acordate".

 

Astfel, Gigi Becali declara ca detine 26% din FC Steaua SA, participatia sa fiind estimata la 200.000 de lei (aprox. 60.000 de euro), dar în acelasi timp el scrie ca a împrumutat acelasi club cu 12 milioane de euro.

 

Contactat de ProSport, Gigi Becali a recunoscut ca si-a împrumutat clubul si ca vrea sa-si recupereze datoria. "Sper sa-mi iau banii înapoi! Asta daca o sa pot, daca nu, asta este!", a spus Becali.

 

Practic, omul de afaceri nu a facut o investitie directa în club, ci doar si-a creditat echipa. Motivele ar putea fi mai multe. Fie Becali a dorit sa fie sigur ca poate sa-si ia banii înapoi, ceea ce nu s-ar fi putut daca cele 12 milioane ar fi fost depuse la capitalul social al FC Steaua, fie a încercat sa se delimiteze de calitatea de proprietar, preferând sa nu fie implicat financiar, ci sa aiba doar o relatie de împrumut.

 

Intrebat daca si el a procedat asa, George Copos a spus ca el investeste la Rapid direct, varsând banii la capitalul social al clubului. "Dar si practica împrumutului este legala, chiar si Rapid s-a împrumutat, dar de la alte societati", a explicat Copos.

 

Da, am împrumutat clubul, si, daca pot, o sa-mi iau banii înapoi. Daca nu, asta e!

Gigi Becali

 

dee26.10.2007 03:22

Ma mir ca Armata de juristi pe care o detine dl Becali nu i-a atras atentia ca "om de afaceri" nu e o profesie. Propun sa nu se mai foloseasca apelativul de "patron al Stelei" pentru ca, evident, Becali nu e patronul Stelei, ci doar un finantator. N-ar strica o campanie pentru stangerea a 12 milioane de euro si indepartarea acestuia de la club.Daca tot 45%dintre romani sunt stelisti, atunci haideti fratilor, 1E pentru Becali :) glumesc si eu, putin probabil ...

 

Steaua nu-i a lui, e a noastra si a urmasilor urmasilor nostri.

olostun26.10.2007 06:12

Unde sunt cei care spun ca finantatorul investeste? Unde sunt cei ce-l sustin? Oricum isi va recupera suma, probabil in iarna, din transferuri. Si-a facut imagine fara a risca sa piarda ceva. Luati-l in brate si votati-l, ca BAGA BANI. Mai nou se uita si pe "globuri" (asta e tare). Toate bune.....

mirceaor26.10.2007 07:42

Dedesubturile hotiei tarfei de la "palat" incep sa se descopere treptat . Jigodia se foloseste de toate tertipurile pentru a-si indeplini obiectivele marsave si noi o lasam ( noi -suporterii,noi-statul ) . Si daca agramatul asta a ajuns sa candideze pentru reprezentarea Romaniei in structurile europene ,atunci suntem intr-adevar o tara de mare,mare CACAO .

Nick26.10.2007 07:59
atunci suntem intr-adevar o tara de mare,mare CACAO .

 

Pai ce mai aveai ceva dubii? :(

Yoyoyoi26.10.2007 08:43
N-ar strica o campanie pentru stangerea a 12 milioane de euro si indepartarea acestuia de la club.Daca tot 45%dintre romani sunt stelisti, atunci haideti fratilor, 1E pentru Becali :) glumesc si eu, putin probabil ...

 

Steaua nu-i a lui, e a noastra si a urmasilor urmasilor nostri.

s-a inceput deja o astfel de campanie. E mai mult in faza de experiment. Dar vrem sa vedem cati bani am putea strange pentru a putea cumpara Steaua. Si pentru ca pachetul mahoritar sa fie detinut de suporteri. Nu e foarte mare sacrificiu. 200 de euro de persoana, 200 000 de persoane si se strang 40 de milioane. Si daca aceleasi persoane sau altele mai pun inca 200 de euro de fiecare, putem cumpara si un lot bun de jucatori. Au fost deja persoane care au spus ca sunt dispuse sa dea peste 1000 de euro.

Stiu ca pare utopie, ca pare o nebunie ilogica. Dar, daca te gandesti bine, nu este irealizabila aceasta initiativa.

forever_STEAUA26.10.2007 09:05

@Yoyoyoi

 

ªtii care e problema? Dispusã sã dea bani e toatã lumea, dar pânã la a-i și da e cale lungã și bãtutã...

Yoyoyoi26.10.2007 09:14

nu e chiar asa. Aici daca dai bani, ai actiuni, ai un titlu de valoare in mainile tale. Este vorba de o societate pe actiuni si in functie de cati bani ai dat, atatea actiuni ai. La AISS, de exemplu, daca dai bani figurezi pe niste liste acolo ca si cotizant, dar nu ai nici un drept de decizie in asociatie.

Pe cand in cadrul AGA, poti sa decizi tu singur (normal cu respectarea pricipiului "minoritatea se supune majoritatii"), prin vot, ce soarta va avea echipa. La fel, poti sa dispui oricand de actiunile detinute, sa le vinzi sau sa cumperi mai multe. Putem scoate o parte din actiuni la bursa de valori, astfel va creste valoare lor in functie de evolutia echipei. Sau va scadea. De noi depinde.

Totul este sa vrei. Si vorba aia, 200 de euro nu sunt mare scofala cand e vorba de Steaua. De pierdut n-au cum sa se piarda, pentru ca daca nu se va reusi cumpararea clubului, banii vor fi restituiti, iar daca se cumpara clubul si nu merge treaba, poate fi vandut din nou si banii recuperati. Dar macar stii ca ai facut ceva concret pentru Steaua. Ca de injurat si urlat pe globuri m-am plictisit...

forever_STEAUA26.10.2007 09:20

@Yoyoyoi

 

Frumoasã logicã. :dry: Dar de unde iei acțiunile? Cã nu îl poți obliga pe becaliot sã le vândã...

 

"Putem scoate o parte din actiuni la bursa de valori"

 

Deocamdatã NU putem face nimic. Din moment ce NU avem posibilitatea de a cumpãra acțiuni...

 

"De pierdut n-au cum sa se piarda, pentru ca daca nu se va reusi cumpararea clubului, banii vor fi restituiti, iar daca se cumpara clubul si nu merge treaba, poate fi vandut din nou si banii recuperati. Dar macar stii ca ai facut ceva concret pentru Steaua. Ca de injurat si urlat pe globuri m-am plictisit..."

 

Partea asta nu am înțeles-o. Cine va restitui banii?

Nu te supãra, dar nu vorbim despre o fabricã de pâine!

Yoyoyoi26.10.2007 09:30

ei nu poti :)

 

Daca ne organizam cum trebuie, poti sa-l aduci in stadiul in care iti face si-o reducere :D Si aici intervine cealalta parte a "programului artistic". Boicotarea meciurilor - incasari mai putine din bilete, sponsori mai putini - incasari mai putine din publicitate, mitinguri de protest - scaderea popularitatii. Si mai trebuie doar sa nu se califice Steaua la nici o competitie europeana si toate astea se vor dubla sau tripla ca isuma pierduta. Ajunge cretinul sub 1% in sondaje, da Steaua doar sa se scape de ea. O vorba spune ca ce te-a ridicat, te si doboara. Si el e in picaj in momentul asta. Nu avem altceva de facut decat sa-i dam un branci (bine, eu i-as da si un picior in gura, dupa ce e cazut). Zice el ca nu-l intereseaza si ca-l doare la palarie, dar amintiti-va ce reactie a avut cand a sarit Jean la el in parcarea stadionului. Mai avea putin si facea infarct cu inima. Se vede ca e foarte afectat, dar incearca sa Para tare.

Tot ce vreau e sa nu fie proteste in meciurile de pe Ghencea. acolo daca se poate sa nu mearga nimeni la meci, doar la cele din deplasare, ca in deplasare el nu castiga nimic din vanzarea biletelor.

 

Si ca sa-ti raspund: Din moment ce am cumparat-o o detinem. Transformam clubul in societate pe actiuni si fiecare va avea actiuni la societate in functie de cati bani a bagat.

Ca procedeu initial, banii se vor strange intr-un cont, cel al AISS de exemplu, ca sa nu fie dubii, ca vreau eu sau X sau Y banii. Un cont comun al tuturor. Si aceasta AISS poate sa devina Steaua S.A. din viitor. Ca oricum acum nu face nimic interesant :) Si din acest cont se vor restitui banii celor care au contribuit.

forever_STEAUA26.10.2007 09:39

Gata, nu mai am nevoie de nicio lãmurire... Am vãzut de la ce a pornit ideea ta. Purtãtor de cuvânt zici?

 

Dacã tu presupui cã poți cumpãra un club de talia Stelei în urma unui sondaj pe internet, no offence dar ești naivã.

Yoyoyoi26.10.2007 09:49

:laugh: hai ca esti tare

 

 

pai tu cum crezi ca incep unii o investitie? Doar asa trezindu-se dimineta si aruncand cu banii? Noi am pornit toata ideea asta ca pe un experiment. Am spus-o si mai sus. Intai sondam piata sa vedem pe ce ne putem baza. Nu e necesar ca cei care au votat in acel sondaj sa faca ceea ce au votat acolo. Poate vor face altii sau poate chiar ei vor face mai mult. Noi am pornit de la o idee. Orice lucru, mai marunt sau maret porneste de la o idee. suntem la stadiul de discutii si tatonari. Nu ti-am cerut tie bani, sau altora. Doar am intrebat daca ar fi unii dispusi sa faca asta...

Fa o diferenta si nu cataloga oamenii daca nu-i cunosti :wink:

forever_STEAUA26.10.2007 10:35

yoyoyoi,

 

. Ai dreptate, așa se face o investiție: Unul a zis cã în 6 de luni va reuși sã strângã 40 de milioane de Euro ( :laugh: ), vadim ar conduce site-ul și revista ( :laugh: ), apropo sã îi ziceți și lui vadim cã trebuie sã rupã contractul cu USMedia. Doamne ferește!, dacã și ãsta e "gazetar".... ãla cu nume de mâncare va face 10 asociații de steliști mai cunoscute ca AISS -ul (cum? promovându-le pe site-ul ãla de copiazã știrile de pe mediafax ( :laugh: ), purtãtor de cuvânt ați ales...

 

Sweet dreams, cã nu te costã nimic.

 

PS: Unii au cap, minte ce le mai trebuie... :icon_rolleyes:

 

 

Later edit: Te rog eu nu mai promova pe acest site elucubrațiile lui vadim și a celor de teapa lui...

razU26.10.2007 11:02
s-a inceput deja o astfel de campanie. E mai mult in faza de experiment. Dar vrem sa vedem cati bani am putea strange pentru a putea cumpara Steaua. Si pentru ca pachetul mahoritar sa fie detinut de suporteri. Nu e foarte mare sacrificiu. 200 de euro de persoana, 200 000 de persoane si se strang 40 de milioane. Si daca aceleasi persoane sau altele mai pun inca 200 de euro de fiecare, putem cumpara si un lot bun de jucatori. Au fost deja persoane care au spus ca sunt dispuse sa dea peste 1000 de euro.

Stiu ca pare utopie, ca pare o nebunie ilogica. Dar, daca te gandesti bine, nu este irealizabila aceasta initiativa.

 

Yoyoyoi ai dreptate, s-ar putea incepe o astfel de campanie, eu zic ca cei de la AISS ar putea sa se implice mai mult in acest lucru. Am si o intrebare: daca berbecali are 26% din actiunile clubului, cine detine restul de 74%???? Nu putem sa cumparam noi acele actiuni si sa-l indepartam pe asta de la club???

forever_STEAUA26.10.2007 11:05

@razU

 

Rstul de 74% sunt la nepoți. Nu ai cum sã le cumperi din moment ce nu sunt de vânzare.

razU26.10.2007 11:12
@razU

 

Rstul de 74% sunt la nepoți. Nu ai cum sã le cumperi din moment ce nu sunt de vânzare.

 

 

Atunci macar cei 12 milioane sa ii strange, chiar crezi ca nu putem? acum am auzit ceva de fanii lui Juventus ca ar fi facut o cheta pentru nustiu ce, si din cate am inteles s-au strans cateva milioane. Avem atatia suporteri plecati la lucru in strainatate care vor putea da mai mult, eu de exemplu sunt la Roma si aici suntem un grup de vreo 10-15 suporteri care am putea da bani. hai sa facem ceva!

potra26.10.2007 11:13

daca tot a imprumutat clubul atunci de ce tot mananca ce nu tebuie si tipa ca el e patronul, el baga bani in Steaua si are dreptul sa faca ce vrea cu ea. eu stiu ca atunci cand imprumut un om nu ma prea intereseaza ce face el sau cum va cheltui banii. sa ne lase draq in pace si sa lase pe cineva care intradevar vrea sa investeasca in Steaua nu sa o imprumute!!!

forever_STEAUA26.10.2007 11:20

@potra

 

A ales sã împrumute clubul pentru a fi sigur cã îi va recupera.

bobochyka1726.10.2007 11:34

Ce pot sa spun o mare jigodie.

Si mai zice ca el baga bani si ca el e patron.

Celalalt procent cine-l detine?

fane_casieru'26.10.2007 11:39
Celalalt procent cine-l detine?

 

Nepotii...bobochyka17...nepotii.

puiu mordasan26.10.2007 13:39
:steagcruce: Eu cred ca aceasta declaratie este inceputul sfarsitului a "omului de afaceri" de la Steaua!!! Daca se face o subscriere publica a suporterilor nostri pentru a prelua Steaua ofer si eu 2000 euro!!! Ar putea sa se implice AIIS. Forza Steaua!!!
razU26.10.2007 15:06
Nepotii...bobochyka17...nepotii.

 

ce invarteala desteapta a facut @@@@@, a pus pe numele nepotilor restul de procente ca sa nu bata la ochi. ah dar n'ar muri in chinuri!

Razvypitesti26.10.2007 17:52

E vrãjealã, nu e nimic adevãrat...........credeți toate prostiile de pe sport.ro?.

Yoyoyoi26.10.2007 18:17

poate ne spui tu cum e. Daca stii ca asta e vrajeala, inseamna ca stii care e realitatea....

w3bmaster26.10.2007 22:32

Asta chiar umple paharu ar trebui sa se incerce achizitionarea clubului sa fie votata presedinte (fosta g;lorie om de forbal bun manager) sa i se dea mandat ca la Barca/Real si gata

 

Sa fim asociati

 

O suma fixa / luna/sau an

 

Cine da mai mult da mai mult cine nu o suma fixa .... 5e/luna nu cred ca e mult

 

Si dupa un mandadat se reorganizeaza alegeri si tot asa .... daca presedintele e bun ramane daca nu altu

 

Si cei care detin actiuni sa beneficieze de ceva avantaje bilete invitatii etc cum e si la Barca Real ...

 

Eu dau mai mult numa sa scap de cioban .....

 

Suntem multi contra unui ifiot cu multi bani .... au fost dati jos tirani cu armate in spate jegu asta de ce nu ar fi detronat ....

«12»