cam cum vezi tu aceasta schimbare?
cam cum vezi tu aceasta schimbare?
Eu o vad prin ochii ...antrenorului.E cel mai competent.Cunoaste jucatorii,cunoaste posibilitatile lor,are fler si e ...antrenor.
Sa nu uitam totusi ca a sta în tribuna nu e totuna cu a sta lânga jucatori.Din pacate Walter parca are trei etape de stat în tribuna.Asta ar fi a II-a.Nu stiu daca nu cumva i s-a redus sanctiunea la o etapa.
Cu Bistrita va fi mai greu,dar la meciul cu Dinamo de pe Templu,am câstiga si cu Motanu pe banca. ![]()
Dinamo e o echipa de orgoliosi,îngâmfati,laudarosi.Exponentiali în acest sens ar fi Borcea,Cl.Niculescu,Zicu,etc.Sa-i batem si sa-i readucem cu picioarele pe pamânt.Pentru ca în momentul asta sunt aerieni 100%.
FORZA
[...]Cu Bistrita va fi mai greu' date='dar la meciul cu Dinamo de pe Templu,am câstiga si cu Motanu pe banca.
Dinamo e o echipa de orgoliosi,îngâmfati,laudarosi.Exponentiali în acest sens ar fi Borcea,Cl.Niculescu,Zicu,etc.Sa-i batem si sa-i readucem cu picioarele pe pamânt.Pentru ca în momentul asta sunt aerieni 100%.
[b']FORZA
Pai daca e Zenga suspendat, sunt dispus sa vin la meciul cu Dinamo sa stau pe banca alaturi de Pedrazzini. Insa daca vin eu, ma tem ca se strica tabela de marcaj; nu cred ca poate afisa un numar de goluri mai mare ca 9 pentru gazde... :lol:
Altfel, asa cum ai spus, e treaba lui Zenga sa faca echipa si sa se ocupe de tactica. Totusi, atat timp cat acesta va utiliza maini moarte da Dica & Dinita, si ii va da lui Dorinel un rol peste puterile sale (rol care il face de multe ori pe Dorinel sa para ridicol. Si nu e !!!) , eu voi contesta aceste decizii...
Sper ca la meciul cu Dinamo sa dea Dica un hattrick. Numai asa ar putea sa demonstreze ca are ce cauta la Steaua !!!
e treaba lui Zenga sa faca echipa si a ta sa-l critici, nu?
ai zis ca se poate schimba tactica dar nu mi-ai zis si cum(in bine)
Cand discutam prestatia jucatorilor, cand ii criticam, cand ii desfiintam, trebuie sa avem permanent in vedere posibilitatile de inlocuire, valoarea lotului, a rezervelor.
Singurul jucator din lotul nostru capabil sa joace in orice parte a terenului, de la linia de mijloc in sus, este Dica. Este foarte adevarat ca nu-i merge jocul ca, aparent -asa vad eu lucrurile, si-a pierdut increderea in sine dar trebuie avut in vedere faptul ca a fost folosit mereu in alta parte, ca este jucatorul pe care Zenga l-a pus mereu si mereu acolo unde a avut nevoie. De ce? Hai sa incercam sa ne dam seama.
Eu cred ca Steaua are mari slabiciuni pe flancuri, din punctul de vedere a posibilitatilor lotului. In stanga, avem pe P. Marin, Bostina, Nesu, D. Munteanu, Dica. Acestia pot juca pe stanga. In dreapta avem pe Ogararu, Radoi, Keca, Dumitru, Nicolita, Dica, Oprita. In centru avem pe Radoi, D. Munteanu, Paraschiv, Dica. Daca il scaotem pe Dica, observam cu stupoare ca ramanem totalmente descoperiti, el este singurul jucator din lotul nostru care poate juca oriunde in linia de mijloc, mai mult, este jucatorul care din pacate nu a putut fi folosit acolo unde-i place sa joace cel mai mult: in spatele varfului si asta pentru ca nu avem un varf de careu, ceea ce a fost evident pentru oricine de cand a plecat Raducanu.
Dupa parerea mea, excesiva folosire a lui Dica a facut ca acesta sa clacheze psihologic odata cu intrarea sa in colimatorul suporterilor si este ceea ce eu detest cel mai mult pe lumea asta, presiunea neghioaba pe care o fac unii suporteri asupra jucatorilor in timpul meciului. Acest lucru este complet idiot si nu face decat sa inrautateasca lucrurile (daca nu v-ati obisnuit cu mine stati sa vedeti ce mascari vor fi la "gura" mea daca in urmatoarele meciuri aud jigniri la adresa jucatorilor in timpul desfasurarii). Dica are marele avantaj de a juca cu ambele picioare, este decisiv (era) in atacarea mingei, joaca ambele faze de joc, este determinat si nu se fereste de partea fizico/violenta a fotbalului. Eu il apreciez pe Dica, nu imi dau inca seama de ce acest recul in jocul lui, mai ales in ceea ce priveste aportul ofensiv.
Pe de alta parte, asa cum am scris si in "comentarii" eu cred ca daca Zenga va alcatui echipa normal, nu putem avea probleme cu Dinamo si Rapid, insa trebuiesc respectate, dupa parerea mea, urmatoarele:
-Radoi este musai sa fie folosit in linia de mijloc pentru a beneficia de forta lui de joc, folosirea lui ca stoper aduce nesiguranta in aparare si slabiciune la mijloc.
-Daca o linie de mijloc in componenta Radoi-Paraschiv-Munteanu-Dica va face ca echipa sa nu aiba probleme defensive, nu cred ca Oprita-Cristea sunt suficienti pentru a inscrie.
-O asezare Radoi-Munteanu, Oprita-Paraschiv-Dica si Cristea varf, pare ceva mai ofensiva, insa Cristea nu pare a fi varful potrivit.
Oricum o dam, lotul nu permite miscari suficiente, de aceea Dica este necesar pentru ca are posibilitatea sa joace oriunde. Acest lucru este si in defavoarea lui asa cum s-a intamplat cu Radoi cand era folosit de Piturca in 5 posturi diferite dar Radoi nu este Dica si oricat de mult a gresit nu a intrat niciodata in oprobiul suporterilor, niciodata! Desi daca stau si va adun gafele si erorile facute de Radoi ... insa pe Dica ati sarit cu totii.
Eu cred ca aceasta echipa: Hamutovski (cu Dinamo il prefer pe Tudor dar nu si cu Rapid), Ogararu-Baciu-Ghionea-Marin, Radoi-Munteanu, Oprita-Paraschiv-Dica, Cristea, nu poate fi invinsa nici de Dinamo nici de Rapid si nici in alt meci din deplasare. Problema este ca acestei echipe ii este greu sa inscrie, mai ales in deplasare, si aici este problema.
e treaba lui Zenga sa faca echipa si a ta sa-l critici, nu?ai zis ca se poate schimba tactica dar nu mi-ai zis si cum(in bine)
Simplu:
Pornim de la ce avem si actionam in consecinta:
In aparare: avem 2 fundasi central valorosi, Radoi si Ghionea care sunt piese de baza. Ogararu e util, iar Petre Marin desi, personal nu imi place, poate sa joace bine. Tactica e simpla: Ogararu sa stea cat mai aproape de adversarul direct, idiferent ca este Zicu, Nedelea sau Robben, Iar P. Marin sa-si vada mai mult de treaba de om de banda si sa stranga mai putin in centru; pentru ca Marin vine foarte de s in centru de pe stanga pleaca foarte multe centrari!!! Iar de pe dreapta am luat multe goluri stupide. In concluzie, solutia e ca mijlocasii de banda sa se retrga pe atacul adversarilor si sa-i dubleze pe fundasii de banda.
In alta ordine de idee eu cred ca Nesu e mai util decat P. Marin. Marin desi mai experimentat, dar destul de pasiv pe faza defensiva, joaca doar zonal si rar intervine decisiv (iar cand o face e prea tarziu, vesi penalti-ul cu Villareal, facut in opinia mea stupid !!!)
La mijloc: avem putine optiuni. E clar, pe dreapta TREBUIE sa joace Dumitru. Chiar daca a gresit grav si a comis un act de indiciplina greu de iertat de orice antrenor, la mijloc Steaua STA DE MULTE ORI IN Dumitru. Asta e realitatea, e singurul nostru fotbalist cu forta reala de patrundere si care vede cat de cat jocul. Dorinel este a doua piesa de baza. Cu un amendament, el trebuie sa aiba un rol obscur, sa fugha putin si sa filtreze baloanele. Mai mult, ideal ar fi ca Dorinel SA NU faca faza defensiva, deoarece e lent si ia de multe ori cartonase din aceasta cauza...
Paraschiv urmeaza sa joace la inchidere. Nu are forta si joc aerian, in rest recupereaza bine, e rapid (relativ) si face un marcaj bun. Folosit doar cu sarcini defensive poate bloca jocul atat lui Dinamo cat si al rapidului. Lovin e mai lent dar mai puternic si are joc aerian bun. Ramane deci optiunea lui Zenga care din cei doi sa joace !!!
Al 4-lea mijlocas e problema. Asa cum bine remarca Gica Chioru:
Daca il scoatem pe Dica, observam cu stupoare ca ramanem totalmente descoperiti, el este singurul jucator din lotul nostru care poate juca oriunde in linia de mijloc, mai mult, este jucatorul care din pacate nu a putut fi folosit acolo unde-i place sa joace cel mai mult: in spatele varfului si asta pentru ca nu avem un varf de careu, ceea ce a fost evident pentru oricine de cand a plecat Raducanu.
Dupa parerea mea, excesiva folosire a lui Dica a facut ca acesta sa clacheze psihologic odata cu intrarea sa in colimatorul suporterilor si este ceea ce eu detest cel mai mult pe lumea asta, presiunea neghioaba pe care o fac unii suporteri asupra jucatorilor in timpul meciului. Acest lucru este complet idiot si nu face decat sa inrautateasca lucrurile (daca nu v-ati obisnuit cu mine stati sa vedeti ce mascari vor fi la "gura" mea daca in urmatoarele meciuri aud jigniri la adresa jucatorilor in timpul desfasurarii). Dica are marele avantaj de a juca cu ambele picioare, este decisiv (era) in atacarea mingei, joaca ambele faze de joc, este determinat si nu se fereste de partea fizico/violenta a fotbalului. Eu il apreciez pe Dica, nu imi dau inca seama de ce acest recul in jocul lui, mai ales in ceea ce priveste aportul ofensiv.
, Dica e scos din forma fizic, dar mai ales psihic. Pentru binel lui ar trebui sa stea in tribune macar la meciul cu Dinamo. Orice greseala ar pune o presiune si mai mare pe el. Ii trebuie o pauza, e mai mult decat evident. Nu sunt de acord cu cei care vor ca Dica sa plece de la Steaua (desi l-am criticat in nenumarate randuri) dar locul sau este, momentan, pe banca.
Bostina e un fobalist destul de limitat tactic si inconstant. Poate sa faca un meci excelent sau poate sa fie lamentabil. Ar putea fi o solutie pe stanga, dar jocul sau imprevizibil e o mare problema.
Nicolita e un tanar valoros. Are viteza, are rezistenta si are forta de patrundere. Intrebarea e : "Poate Nicolita sa joace pe stanga?" Daca da, este ideal.
Ramane Atacul: unde avem un varf de contraatac - Cristea, un pseudofotbalist: Dinita si doi tineri Simion si Litu pe care nu i-am vazut niciodata si asupra carora nu pot emite nici o parere.
Aici tactica e clara si fortata de lipsa solutiilor: avand in vedere calitatile si fizicul celor doi atacanti (Cristea & Dinita) trebuie SA EVITAM JOCUL CU LANSARI PE VARF. Un joc combinativ, cu patrunderi prin dribling si in viteza, ar fi ideal. Stoperii lui Dinamo sunt lenti si au un plasament mai mult decat deficitar (apropo, solutia clasica impotriva apararii in 3/5 e jocul in viteza si pe benzi !!!) La Rapid stoperii sunt mai buni dar conlucreaza slab. Punctul slab al apararii Rapidului este V. Maftei, lucru ce rebuie exploatat la maxim. In plus, omul lor de pe stanga face slab faza defensiva...
Deci sper ca e clar, Atac: Cristea - Dinita (Da Doamne sa-si revina Oprita, atunci putem juca cu Oprita impins si Cristea in spate !!! ) cu joc pe jos, rapid, din prima, devieri si patrunderei in dribiling. Poate suna prea frumos dar eu cred ca se poate. Iar Cristea sa nu mai stea cu spatele la poarta.
Am omis capitolul "Portari" pentru ca aici Zenga e expertul. Totusi cu Dinamo ar trebui sa joace Tudor pentru ca Hamutovski e salb la fazefixe !!!!
Asta e tactica propusa de mine (scuze Serban23 ca nu am scris-o mai devreme dar lipsa timpului...) Cum insa nu sunt nici mentorul lui Zenga si nici Gigi B. sa-i impun o tactica anume, e treaba luyi Zenga sa gaseasca o tactica optima. Sper sa demonstreze inca o data ca e un antrenor valoros si sa nu greseasca. Amin !!!
Motane tata ... Nu pot decat sa ![]()
![]()
Ai fost colosal cu tactica asta.
8) Nu o lua personal.
pai bine ma motane asa ne-a fost vorba??? ai zis ca nu a fost buna tactica lui Zenga si am convenit ca o schimbam, dar eu nu vad nici o schimbare
pai bine ma motane asa ne-a fost vorba??? ai zis ca nu a fost buna tactica lui Zenga si am convenit ca o schimbam, dar eu nu vad nici o schimbare
Nici o schimbare ? Deci chiar crezi ca Steaua joaca asa cum am zis eu ?! Ce bine ar fi...
Se cunoaste frate importanta antrenorului la o
echipa,iar Dorinel nu mai poate tata.BAfta ![]()
Nici o schimbare ? Deci chiar crezi ca Steaua joaca asa cum am zis eu ?! Ce bine ar fi...
pai aceeasi fundasi, aceeasi mijlocasi ,aceeasi atacanti, care sunt schimbarile???
Nici o schimbare ? Deci chiar crezi ca Steaua joaca asa cum am zis eu ?! Ce bine ar fi...pai aceeasi fundasi, aceeasi mijlocasi ,aceeasi atacanti, care sunt schimbarile???
Ma refeream doar la modul in care acei fotbalisti joaca, la ceea ce trebuie ei sa joace. Altii nu avem !!!
A schimba tactica nu inseamna a schimba oamenii. Eu cred ca aceasi oameni pot juca bine (da, si Dica) daca sunt pusi sa joace ALTCEVA. Cu lansari direct pe varf si cu Dorinel "inchizator" si simultan "coordonator" nu avem nici o sansa !!!
pai stai putin ca tactica se schimba in functie de adversar si cred ca Zenga le-a ales destul de bine pana acum...pt ceea ce vrei tu trebuie sa ai si jucatori care sa poata juca asa si sincer nu prea avem nici macar pe Dorinel
Cand am prezentat punctul meu de vedere asupra tacticii pe care eu consider ca ar trebui sa o adopte Steaua am luat in calcul fotbalistii care sunt acum in lotul Stelei. Tactica gandita de mins se bazaeaza exclusiv pe jucatorii care sunt acum la Steaua si nu pe jucatori care ar putea sa joace la Steaua.
Eu cred ca Steaua POATE JUCA asa cum spuneam mai sus... Ca ne mai trebuie jucatori, asta e altceva. E o problema mult mai grava si nu tine de Walter ci de Gigi B.
bine pai hai sa analizam un pic:
apararea e identica
Paraschiv joaca pe acelasi post , florentin nu a jucat absolut nimic de cand a revenit, pe Dorinel nu-l mai lasi sa faca defensiva , dar nu ai zis cine o sa preia aceasta atributie, al 4-lea mijlocas nu l-ai gasit
in atac, zici sa joace Cristea in spate si oprita varf, dar se pare ca nu ai observat , ca oprita joaca cel mai bine ca extrema
zici de joc rapid in pase, driblinguri , devieri, cine sa-l faca????
p.s.: vezi ca pe valencia i-am batut cu lansarile alea care nu-ti plac tie :wink:
da dar echipa care a jucat cu Valencia a fost in forma 1 , a fost echipa Super Steaua 2 ...
bine pai hai sa analizam un pic:apararea e identica
Paraschiv joaca pe acelasi post , florentin nu a jucat absolut nimic de cand a revenit, pe Dorinel nu-l mai lasi sa faca defensiva , dar nu ai zis cine o sa preia aceasta atributie, al 4-lea mijlocas nu l-ai gasit
in atac, zici sa joace Cristea in spate si oprita varf, dar se pare ca nu ai observat , ca oprita joaca cel mai bine ca extrema
zici de joc rapid in pase, driblinguri , devieri, cine sa-l faca????
p.s.: vezi ca pe valencia i-am batut cu lansarile alea care nu-ti plac tie :wink:
Valencia nu a jucat 5-4-1 si nici n-a parcat autocarul pe linia portii. Daca ai vazut meciul Steaua - Gloria ai aflat cine preia atributiile defensive ale lui Dorinel : Lovin. Oprita poate juca la fel de bine si in centru, ca extrema nu e foarte util, centraza destul de slab... Al 5-lea (4-lea?!) mijlocas l-a ales Zenga: Bostina. Macar ca bate bine pinalti-urile si face presing.
Jocul rapid de pase il fac Parschiv, Dumitru, Ogararu, Nesu, Lovin... Devierile Dinita (sau cel putin incearca...) Oprita cand va reveni si Dica cad isi va aduce aminte ca e fotbalist...
m-ai ametit de tot
pai il acopera Lovin pe Dorinel si jucam mereu doar cu un singur varf???
pai Bostina a jucat si data trecuta
iar cat despre jocul rapid de pase si devieri , mai asteptam
deci pana la uram cum jucam? Ogararu, Radoi, Ghionea, nesu, Lovin ,Paraschiv,Dumitru,Dorinel , Bostina, Dica , Dinita ,oprita...cam multi
Nu mi-am propus sa-ti ofer o formula de echipa ci o idee de joc. Dar daca vrei uite si echipa: Tudor-Ogararu,Radoi,Ghionea,Nesu-Dumitru,Lovin,Dorinel,Bostina-Cristea,Oprita.
Tactica am explicat-o deja...
la meciul cu Dinamo as juca cu Banel in locul lui florentin si cu Dica in locul lui oprita care nu joaca
tare as vrea sa stiu si eu de ce Becali a putut sa faca marea prostie...ca alta nu se poate spune...Neaga pleaca..Steaua scade in ochii UEFA....Cristea nu are treaba cu fotbalul...cel putin nu acuma poate peste cativa ani buniii..cand va invata sa joace si el...ce sa mai spunem Steaua are jucatori cativa buni cativa nua u treaba cu fotbalul...de ce?