Cand bagi astfel de fotbalisti in teren, faci schimbari aiurea si joci tactic dupa ureche n-ai cum sa castigi. Sa-i multumim d-lui A. Constantin ca nu am pierdut !!!
Gigi, daca toti te crezi urs, demonstreaza ca esti puternic si adu cativa jucatori de valoare, scapa de Dica si de Dinita si sfatuieste-l pe Dorinel sa nu mai joace meci de meci. Spre binele lui...
Autorul acestui topic aduce in discutie cativa dintre jucatorii Stelei. O radiografie exacta a ceea ce pot si ceea ce fac jucatorii nostri ar fi destul de usor de facut, dar de cine si pentru cine? Pentru suporteri sau pentru specialisti? Pentru impresari sau pentru "presari"? Parerea mea in ceea ce-i priveste pe jucatorii incrim inati aici:
1.D. Munteanu.
Rolul lui Munteanu este foarte important in echipa. De fapt, este prea important si veti observa ceea ce se va intampla cand acest jucator va pune ghetele in cui. Din pacate, lotul Stelei este mediocru, slab calitativ si cantitativ. Spun asta de prea mult timp ca nici unul dintre voi sa nu fi luat in considerare. Mi se pare absurd ca dupa un astfel de meci, in fata unei echipe care nu si-a propus decat sa faca tot posibilul sa ne impiedice, care a stat in permanenta cu 10 jucatori masata in propriul teren, care a inscris datorita unei executii remarcabile si probabil de nerepetat pentru acel jucator, sa contestam pe unul dintre cei doar cativa jucatori capabili, in speta D. Munteanu. Mai ales din acest punct de vedere: "frana".
2.Dica este fotbalist. Are calitati suficiente pentru a fi chiar un mare fotbalist. Dica este printre cei doi-trei jucatori fara de care nu se poate face echipa. Vreti sa va spun cateva din calitatile lui Dica? Va intereseaza? Nu cred. De atfel, pe cei mai multi dintre voi va doare-n cur. Vreti numai victorii. De altfel si eu sunt la fel, nici pe mine nu ma intereseaza altceva dar asta nu inseamna ca trebuie sa nu incerc sa vad ceea ce se intampla pe teren. Urmeaza trei meciuri in care veti vedea de ce Dica este de neinlocuit in echipa. Probabil ca Dica nu va juca cu Bistrita dar cu Dinamo si Rapid va fi in teren.
3. Da. Dinita nu este pentru Steaua. Fac o paranteza aici: am observat la multi dintre stelisti o atitudine paradoxaa in ceea ce priveste posibila venire a lui Cursaru de la Bacau, la Steaua. Pai, hai sa va zic ceva: daca era un jucator bacauan pe care trebuia sa punem mana cu orice pret, cu exceptia lui Cristea, acesta era Cursaru.
4.Cristea are potential mare. Insa, nu este un varf tipic, aici este problema, Cristea nu este jucator de careu, el trebuie sa vina din spate. V-am spus de foarte mult timp, Piturca ne-a lasat un lot cu multe gauri, fara dubluri,...
5.P. Marin nu face parte dintre jucatorii mei preferati. Insa in Romania este de decenii o penurie de fundasi laterali. La ora actuala sunt putine posibilitati de inlocuire al lui P Marin.
ete nu face fata fizic , face foarte bine...si pana la urma rolul lui nu e sa bage sprinturi pe teren, ar trebui protejat din punct de vedere fizic si acoperit de ceilalti care nu fac fata tehnic,de nu sunt in stare sa dea cum trebuie in basica aia, mama ei ca au facut-o astia rotunda...iar la meciul asta chiar nu inteleg ce a gresit Dorinel? le-a dat alora pase pe toate partile ,in toate directiile ,din toate pozitiile, in careu in fata portii, ce sa mai faca? el sa centreze el da dea cu capul???
Ca si altii, nu conteniti sa sustineti ca Dorinel e un fotbalist important. O fi, nu zic dar in FOTBALUL MODERN mijlocasul central nu doar da pase (Cred ca in meciul cu Apulum a avut un procentaj mai mic decat Dica la pase bune !!!), ci ALEARGA, FACE PRESIND, DRIBLEAZA, SUTEAZA DE LA DISTANTA si RECUPEREAZA MINGEA. Dorinel nu are nici fizic, nu mai are nici viteza si nici nu mai rezista sa joace un meci la 3 zile !!! Nu contest valorea lui Dorinel, ar fi ridicol, dar, personal, cred ca mai mult incurca jocul decat il limpezeste. Pentru binele Stelei, al Echipei Nationale, si al lui Dorinel sper sa ma insel !!!
Dica este printre cei doi-trei jucatori fara de care nu se poate face echipa.
Nu te supara, dar cred ca vorbim despre alte echipe si alti fotbalist. Nici pe maidan nu incepi echipa cu Dica !!! Si Realul l-a trimis pe Raul in tribuna sau pe banca cand nu juca bine. Si era Raul, nu o puscarie de fotbalist precum Dica !!!
Cu Dinita e clar, vrea dar nu poate. Nu e bun nici de rezerva la Steaua.
Pe Cristea nu-l contest, dar e un varf 100% de contra si 0% de careu.
Marin e o solutie de compromis. Lipsa fundasilor de banda e rezultatul antrenorilor nostri, incepand de la juniori, care joaca cu 3/5 fundasi. Din punctul acesta de vedere, Steaua si National sunt cazuri rare de echipe care joaca cu 4 fundasi. Fundasi de banda starini, buni si ieftini se gasesc cu carul.Gigi, se aude ?
Astia sunt, cu astia jucam... Dar lotul e foarte slab si neechilibrat...