FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Unde ne este locul

«12»
greenyes05.10.2007 08:24

Apropo de marii cunoscatori in ale fotbalului de la noi, cine este fratilor marele antrenor zis "profesorul" Mircea radulescu, eu nu am auzit sa fi castigat ligi ale campionilor, cupe mondiale cu trei natii diferite, macar cupe UEFA, nimic dar el e mare profesor al antrenorilor din Romania. El da licente pro in fotbalul romanesc.

 

Acum profesorul sare la gatul lui Pedrazzini. Nu se poate asa ceva. Omul asta a facut din rahat bici contra unei echipe cu adevarat de fotbal, dar de daca nu era una din echipe din Liga berii de la noi, nu conteste. baahhh macaronarule, cin te crezi tu ba, ai reusit sa faci fata adevaratilor fotbalisti condusi de unul dintre cei mai mari antrenori din fotbalul mondial, stiu stiu dar nu e profesor ca mine, he he, si gata te crezi mare antrenor, beiiii, macaroana, eu sunt p r o f e s o r u l fotbalului berii din Romanica, beii, mama voastra, veniti din fotbalul ala profesionist cum ii spuneti voi, sa ne dati lectii la noi in tarla beeeiii!!!!

 

Asta parca a venit sa completeze ce ai scris in articol!!!

 

Mentalitatea comunista o regasesti peste tot in tarisoara asta a noastra, de la politica pana in Liga berii pastorita de alt reprezentant distins al unui dintre cele mai odiaose sisteme politice care a putut fi creat de unii reprezentanti ai umanitatii.

cristi_mold05.10.2007 08:48

Un articol pe cat de dureros pe atat de adevarat. Cu o singura precizare. Si Steaua se afla in oala cu Rapid, Dinamo, Timisoara sau Cluj. Pentru ca nici noi nu avem centre de copii si juniori puternice, nu investim milioane in transferuri, ci ne rugam la Dumnezeu sa o bata pe Arsenal.

andyro05.10.2007 09:01

Felicitari si din partea mea, Ovidiu.

 

As mai adauga ceva la comentariile (de altfel excelente) de mai sus. Faptul ca, pentru suporterul stelist, nu exista altceva decat meciurile, creeaza o presiune suplimentara asupra echipei. Sunt sigur ca infrangerile din CL sau din campionat nu ar fi taxate atat de prompt daca la Steaua ar exista un sistem de organizare care sa implice promovarea juniorilor, baze de antrenament profesioniste, o politica de marketing si o "politica" a relatiei cu suporterii care sa existe cu adevarat.

 

Imaginati-va o echipa Steaua care sa promoveze constant juniori promovati doar pe criterii de valoare, la care sa fie o placere sa vii pana si la meciurile de la Steaua 2, care sa organizeze intalniri intre jucatori (chiar de la echipa a 2-a) si suporteri in fiecare luna, completate eventual cu un meci de fotbal intre unii si altii, cu un site profesionist care sa prezinte stiri reale si updatate zilnic, cu un magazin online de unde sa poata fi cumparate si bilete online, o echipa care joaca meciuri amicale in diverse orase tocmai pentru a populariza spiritul stelist, un departament de scouting care aduce 1-2 jucatori cu adevarat valorosi pe an, dupa o monitorizare de cativa ani, un stadion modern in care sa poti cumpara un suc sau o bere la +40 de grade, o relatie bazata pe egalitate cu galeria si o colaborare excelenta in privinta meciurilor de acasa si deplasarilor (aici fac o comparatie cu alte cluburi europene, printre care si Arsenal - inainte de meciuri pe siteul oficial se publica informatii despre pretul si data la care se pot lua bilete, posibilitati de deplasare, inclusiv preturi, acte necesare la vama pe diverse itinerarii, date despre orasul in care va fi meciul, inclusiv o harta, preturi la sucuri/bere/mancare, posibilitati de transport pana la stadion, riscuri, samd).

 

Daca toate lucrurile de mai sus (si probabil altele la care eu nu m-am gandit) ar exista, legatura dintre club si suporteri ar fi nu numai mult mai puternica, ci si mult mai durabila. Si parca stiind ca toate se intampla ca urmare a unui plan bine pus la punct, nu as mai fi suparat ca a jucat X si nu Y, pentru ca as sti ca e o consecinta a constructiei unei echipe, nu a dorintelor unui oligofren. Si parca as vedea ca si clubului ii pasa de mine.

 

Asa, suporterul stelist stie ca tot ce se poate astepta sunt rezultatele imediate, in meciuri imediate, tocmai pentru ca de fapt constientizeaza ca nu exista un plan pe termen lung. Si cand aceste rezultate imediate, singurul lucru la care mai spera, nu apar, apare frustrarea si nervozitatea, incepem sa injuram jucatori, antrenori, arbitri.

strezahuzum05.10.2007 09:29

Becali & company sunt produsul capitalismului salbatic din ultimii 17 ani. Sunt capitalisti "de prima generatie", nu-i duce capul la mai mult. De-abia cand cluburile de fotbal vor intra pe mana celor din "generatia a doua", care au facut avere din afaceri, nu din bisnita la nivel macro. Nu ca mi-as face iluzii referitoare la cinstea celor din "valul 2", dar macar astia trebuie sa aiba macar o intelegere a modului de desfasurare a afacerilor.

 

Subscriu la comentariile lui andyro si as mai adauga doar cateva puncte :

 

- ce ar insemna daca in loc sa astepte ca suporterii sa faca ceva pentru club, clubul s-ar simti dator sa faca ceva pentru ei ?

- ce ar insemna daca in majoritatea oraselor tarii sa existe baruri sau restaurante cu tema sportiva, pentru stelisti ? Pentru o cota-parte la incasari, clubul ar putea usor sa le acorde permisiunea sa-i foloseasca imaginea. Localuri unde sa poti bea o bere linistit cu prietenii, unde sa poti urmari meciul cu prietenii tai stelisti, daca nu poti merge pe stadion. Unde sa se transmita cand nu joaca Steaua meciurile de demult, materiale biografice despre fostele glorii ale echipei, azi din pacate uitate de multi ?

- ce ar insemna daca in fiecare oras ar exista magazine de unde sa poti cumpara articole cu stema si/sau culorile echipei ? Plecand de la fulare si tricouri si continuand cu brelocuri, stickere, sepci si toate celelalte fleacuri pe care le vinde cam orice club din vest ?

- ce ar insemna ca la Diverta si in celelalte magazine de profil sa gasesti, oricand doresti, revista oficiala a clubului, revista suporterilor ? Si in afara de reviste, macar 1-2 carti despre ceea ce a fost si este Steaua ! Deocamdata exista una singura, "SuperSteaua", a lui Andrei Vochin, care nu o gasesti nicaieri.

- ce ar insemna ca macar o data pe luna clubul sa organizeze meciuri amicale cu o echipa a suporterilor dintr-un oras ? Nu cu toate vedetele, dar macar cativa jucatori care sa intre pe teren 15-20 de minute ...

 

SAMD, sunt convins ca multi ar putea sa mai adauge la cele de mai sus. Multe, foarte multe lucruri s-ar putea face ... numai INTERES sa existe ...

Miaus05.10.2007 11:13

Off-topic.

 

Eu zic sa ii trimitem lui nea Jiji un plic cu chestia asta si sigur ii explodeaza creierul la citire:

 

Simptomatic, idiosincrazia dilematica isi reverbereaza atenuant ecourile absconse protoarmonice din spatele semitranscendent si disonant al obscurantismului incandescent de sorginte medievala, capsuland filonul crepuscular sincretic si aluziv metempsihotic al transmigratiei alchimice inspre circumvolutiunile interioare ale epocii istorice care tind sa formeze adevarate supape paleontologice inspre propensiunea paradigmelor de orientare paseista.

 

MWAHAHHA =))))))))))))

DanStan05.10.2007 11:49

Articolele aparute astazi in presa sunt o ilustrare perfecta a mentalitatii ce domina fotbalul romanesc. Ma refer la articolele ce se refera la escurile din Cupa UEFA. In rezumat :

- noi am jucat foarte bine dar n-am avut noroc (porumbeii)

- ne-a dezavantajat arbitrul si terenul (potaile)

- vom castiga campionatul si nimeni nu va mai zice nimic (declaratie Dani Coman)

- vrem sa ajungem in Champions League (declaratie Costin Lazar)

- am fost mai buni iar calificarea adversarilor e nemeritata (atat potaile - Borcea cat si porumbeii - Manea si Zotta)

 

Ca jocul ambelor echipe romanesti (si al Stelei, sa recunoastem) e la ani lumina de ceea ce se joaca in fazele superioare ale Cupei UEFA (nu mai zic de Champions League !) ... nici o vorba. Ca jucatori care in campionat sunt lei in Europa isi dau cu stangul in dreptul ... iar nici o vorba. Ca ambele adversare sunt cu vreo 5 clase sub Arsenal ... mucles, ca numai Steaua trebuie criticata.

 

Ce inteleg oare conducatorii si jucatorii echipelor romanesti din fotbalul de top ? Ca trebuie sa 'castige campionatul' ca sa se poata apoi sparge in figuri ? Ca trebuie sa 'joace in Champions League' ca sa se poata apoi umple de bani ? Ca trebuie sa gaseasca intotdeauna alibiuri pentru greselile manageriale ale conducatorilor si lipsa de valoare sau de ambitie a jucatorilor ?

La ce ne folosesc mieunaturile lu' Jiji in urechea lu' Borcea, milogelile rapidiste, pozele cu cetateni izmenindu-se in haine de legionari romani (cica 'spartani'), fitzele lu' Maldarasanu (trebuia sa te uiti la meciul Stelei, Bula, ca sa iti dai seama de ce voi n-aveti ce cauta in Champions League), vrajile si laudele lu' Jiji, naivitatile lu' Turcu, minciunile din presa, seriile de victorii interminabile (si artificiale) din campionat, scandalurile pornite din nimic si intretinute artificial ? La nimic. In Europa JUCAM FOTBAL sau ... out. Echipele romanesti si-au inchipuit ca merge ca-n Romania. Mai un alibi, mai o vrajeala ... Ei bine, nu merge.

il_scorpio05.10.2007 12:38

Maidanezii si crrapizii nu au facut nici o surpriza cum ne freaca astia din presa la melodie. Asta e conditia lor de ratati...au avut si ei fiecare cate un an bun si gata i-a ridicat presa in slavi. O nimereala crunta anul trecut pentru Dinamo care i-a prins acasa pe Bayer Leverkusen intr-o forma mizerabila si pe Besiktas care nu prea mai sperie pe nimeni.

Singurele teste adevarate: Totenham-Dinamo 3-1( daca era 8-0 in minutul 70 ar fi fost cu totul si cu totul meritat), Benfica-Dinamo 1-0,Dinamo-Benfica1-2.

Crrapizii nu au fost in stare sa-i bate pe amaratii de la Mlada Boleslav, pe P.S.G. care a terminat campionatl pe 15...16 nici nu mai stiu exact....ah si era sa uit nici pe Tel-Aviv.

 

Ceva extrem de important anul asta in cupele europene celelalte echipe in afara de Steluta noasta nu au fost in stare sa elimine pe nimeni: Dinamo a luat-o si de la elfsborg si de la lazio, rapidul nu s-a calificat in dauna lui nurenberg, CFR a incasat-o de la anorthosis famagusta, iar Otelul nu a fost in stare sa elimine pe lokomotiv sofia.

 

Si presa tace malc la toate aceste dezastre si le ridica in slavi jocul din campionat al bombardatilor astora, si ataca Steaua cum ca a pierdut 2 meciuri in Liga. Parca ar fi ceva asa....pai ca sa va dau cateva exemple:

-anderlecht bruxelles a reusit performanta de a pierde 17 meciuri consecutive

-Lyon inainte sa-si faca aceasta echipa a terminat de vreo 3 ori la rand ultima in grupa

Si multe alte exemple.

 

Steaua si-a facut datoria cu varf si indesat anul asta.

rivelino05.10.2007 12:43
Le reseau pansant05.10.2007 13:31
http://www.ziarultricolorul.ro/eveniment.html?aid=10225

o mizerie de articol, ca de altfel si tot siteul si partidul si conducatorul.

 

Bravo SSK, un articol excelent, una dintre cele mai obiective si complete analize ale particparii noastre la nivel continental. Motivele esecurilor sunt multe, unele "mai valide", altele mai putin, insa ce conteaza cel mai mult este faptul ca nu acceptam ca suntem departe de lumea civilizata a fotbalului, ca pana sa ajungem "sus" este cale lunga.

 

Oricum dupa 2 sezoane, in care performantele au fost super amplificate si super laudate de presa, dupa niste victorii chinuite obtinute in fata unor echipe mediocre, dupa investitii minore-prezentate ca revolutinonare, dupa importul de rebuturi din portugalia si africa vazute ca super staruri, dupa ceruturi si scandaluri, dupa mimarea fotbalului este normal sa ajungem in situatia de fata.

 

Ne amagim degeaba cand auzim declaratiile personajelor din conducere ca "vom face si drege" in CL si Cupa UEFA, ca suntem peste Germania, ca sutem aproape de Milan, ca suntem Barca ori Real.

Acceptam toate mizeriile si toate aberatiile sefilor cand spun ca sutem pregatiti si ca ne putem compara cu Europa.

 

PS: nici Steaua nu este exclusa din cele de mai sus (spuse de Ovidiu si ceilalti useri),si noi suntem in acelasi pericol, ca si toata Liga noastra.

Basarabia_e_ros_albastra05.10.2007 13:55

Autorul e [...] rau. Articolul in sine e bun, dar la capitolul istorie si patriotism e ZERO. Cum ma, tu numesti Transnistria tarA? Puteai sa te exprimi Republica Moldova si sa accentuezi ca vorbesti de REGIUNE TRANSNISTREANA!!! Da-ti seama pe linie cu ce tari pui aceasta regiune rebela! Esti [...] rau BAIATULE!

BASARABIA - PAMANT ROMANESC

 

 

Editat de moderatori! Atentie mare la limbaj!

fiara705.10.2007 14:22

uite aici un articol foarte bun din Tricolorul:

"Gigi Becali - un debil mintal"

http://www.ziarultricolorul.ro/eveniment.html?aid=10240

Grenada05.10.2007 14:32

Multe ar trebui sa se faca in "tara" asta...stadioane ...nu mai zic dar se gasesc oriunde sponsori dar faza e ca trebuie aprobare de la primarie si tot felu de acte...dar oricum se tin intre iei..daca pica 1 pica toata lumea ...scoli de fotbal?nu mai zic...de exemplu ...in fiecare dimineatza ma uit la un"antrenamen" de fotbal cand ma duc la scoala ...se antreneaza pe un teren arabil...ce sa mai zic..te doare capu...oricum bun articol

The Flyer05.10.2007 15:09

SSK,jos palaria!si e prima oara cind o spun unui om care scrie pe site!

 

articolul ala de pe link m-a amuzat copios,mai ales ca e scris de insusi tribunul,"laudat si slavit fie-i numele"!alt prost care daca avea alura lui jj ziceai ca sunt avortati de aceeasi mama!are cineva cartea "uimitoarele aventuri ale lui nils holgerson" sa i-o dea lu' jj s-o citeasca ?poate se vede in giscanul olaf,sau cum dracu' il chema,se crede zburator si scapam de el in tentativa de a vedea lumea de sus!

keloo8105.10.2007 15:22

Poate va face cineva un studiu de piata, si ar scoate o noua editie, eventual revizuita, a cartii "SuperSteaua"!

saphyrre05.10.2007 18:24

Citat din articolul "tricolor":

 

"La Bucuresti, Arsenal nu a venit cu nici un jucator englez, dupa mama si dupa tata, 11-le lor de pe teren a fost format din 6 jucatori de culoare, 1 mulatru, 2 spanioli, 1 ucrainian si un olandez. Astfel, spectatorii români nu au avut nici o sansa sa vada cum mai da cu piciorul în minge un englez get-beget, adica celt, pict, scot, anglo-saxon sau normand ajuns în Britania la 1066"

 

 

Ei asa da comentariu!!!!!!:) peremeii astia sunt de groaza, uite ca au ajuns si pe site-ul asta... imi place faza cu "mulatru"...:)

alexblaja05.10.2007 19:03

Un articol foarte pertinent si foarte la obiect.

 

Unul din motivele acestui decalaj care exista intre noi si echipe din Occidentul dezvoltat este modul in care inteleg ei sa se ocupe de problema juniorilor. Fratele meu locuieste in Germania de la varsta de 2 ani si a inceput fotbalul la 4. La 18 ani si-a rupt tibia pe terenul de fotbal, in timpul unui meci, a mai jucat un timp dupa ce s-a recuperat si acum s-a lasat pentru ca a inceput facultatea. Cum si unde a jucat el fotbal? La echipa Olympia Uelsen, dintr-un sat de 12.000 de suflete din nordvestul indepartat al Germaniei, la 10 minute de mers cu masina de Olanda. Cum arata baza sportiva? Teren cu nocturna, cu gazon verde impecabil, cu vestiare moderne care au toate facilitatile. Cum este organizat clubul? Pe grupe de varsta, iar de la 16 ani incepi sa fii platit oficial pentru meciuri. In anumite perioade ale anului se organizeaza trialuri zonale, la care vin reprezentantii marilor echipe. Astfel, un coleg de echipa al fratelui meu, care joaca pe postul de portar, a ajuns sa dea probe la BAYERN MUNCHEN. Nu a ramas acolo pentru ca nu l-au lasat parintii sa abandoneze scoala. In plus de asta, exista selectionate zonale si se disputa meciuri intre aceste selectionate. La aceste meciuri vin iarasi reprezentanti ai marilor cluburi. Baza de selectie este astfel mare, iar juniorii sunt motivati sa joace bine intotdeauna, sa dea totul pe teren in orice situatie. De alimentatie, vitaminizare, nici nu mai vorbim.

 

Diferenta dintre noi si Estul oligarhizat este ca aia chiar baga bani in echipele lor, aduc jucatori de valoare gata crescuti. Nu stiu cum e cu centrele de juniori pe acolo, dar cred ca e mai bine ca la noi.

 

La noi performanta la nivel european lipseste pentru ca pe asa-zisii patroni nu-i intereseaza sa faca performanta mai sus de un anumit nivel! pe ei ii intereseaza sa-i stie lumea, sa-si faca imagine, ca sa poata sa urce in sondajele electorale si/sau sa-si poata vedea mai departe de afacerile lor murdare!

androsteaua05.10.2007 19:09

pana la urma traim in Romania, unde ca sa joci in Liga 2 e de ajuns sa ai banca de rezerve si 2 sezlonguri pentru suporteri!!!!!!!!!

ghuru05.10.2007 22:19

:)), la Campionatul Mondial de Fotbal pe Nisip , antrenorul Canadei a fost intrebat ce i-ar trebui pentru a putea spera sa invinga Brazilia ... articolul mi-a amintit de raspunsul lui ... cica, cel putin 10 ani de munca, un buget imens, sustinere, mediatizare - si nici atunci nu s-ar putea cunoaste rezultatul ...

Noi nu suntem brazilieni dar manifestam aproape aceeasi pasiune pentru fotbal si la aceeasi scara cu ei. Nu suntem nici canadieni, nemti, olandezi sau englezi - nu dispunem de bugete uriase, cu toate ca ar fi cativa oameni care inteleg si pot pune in practica programe dupa "metoda occidentala".

 

OK. Atunci ce e de facut? Nu se poate gasi o solutie de compromis?

Care ar fi ipotezele - buget mic, pasiuni mari, lipsa de ideei si implicare a celor din FRF (si nu numai).

 

Solutia la care ma gandesc vine din alt sport ... baschet ... mai exact din baschetul american. Le-au construit terenuri de baschet in cartierele sarace, au organizat tot felul de competitii la nivel scolar, universitar ... si de cartier ... Si mama, ce baza de selectie si-au facut.

Ce-ar fi sa construim si noi niste terenuri pe la tara (sa nu-i spun mediu rural ;) ), competitii mediatizate local, implicare liderilor locali, burse pe la universitati (uau, cred ca visez) etc., cateva scoli de fotbal in care sa aplicam metoda occidentala pomenita in articol ...

Ieftin si zic io, eficient. In felul acesta s-ar rezolva problema de background pe care s-ar construi fotbalul mare.

 

Asa, sa nu uit ... cum dracu sa intre Steaua in RITMUL fotbalului mare European cand acasa are doar vreo 6-8 meciuri semi-tari intr-un sezon? ... cu Rapid si Dinamo - CFR si Timisoara mai nou.

 

Si sa nu uit, bafta lui Liviu-Dieter Nisipeanu la European Club Cup 2007. ;) Ghici ce sport!

 

Ciuperca,

"Strategy requires thought, tactics require observation" (Max Euwe)

Opio05.10.2007 23:14

Eu deja nu il mai suport pe Jiji, vreau sa il vad in locul lui Haldan... Am citit in gsp ca l-a dat pe Ochirosii... f bine, ne dam tinerii in alta parte si pastram panarame de jucatori... m..e Gigi augh augh

endorama06.10.2007 05:14

foarte bun articolul

gicusocrate06.10.2007 06:29
Autorul e [...] rau. Articolul in sine e bun, dar la capitolul istorie si patriotism e ZERO. Cum ma, tu numesti Transnistria tarA? Puteai sa te exprimi Republica Moldova si sa accentuezi ca vorbesti de REGIUNE TRANSNISTREANA!!! Da-ti seama pe linie cu ce tari pui aceasta regiune rebela! Esti [...] rau BAIATULE!

BASARABIA - PAMANT ROMANESC

Editat de moderatori! Atentie mare la limbaj!

foarte bun articolul lui Ovidiu despre fotbalul romanesc la ora actuala dar cu "transnistria" n-am inteles nimic, probabil trebuia sa spuna ca si CFR-ul e in TRANSILVANIA (scuze,sunt basarabean-stelist si pe mine ma doare).

sevilla06.10.2007 09:04
foarte bun articolul

Foarte bun articolul !!Pacar ca nu apare si in varianta tiparita [...]

il_capitano06.10.2007 13:16

As vrea si eu sa stiu....Sunt de la Pitesti si as vrea sa merg la mioveni sa incurajez echipa dar din motive personale nu am putut sa imi procur bilet....mai este vreo sansa ?

w3bmaster06.10.2007 13:57

Frumos articol

 

Dar eu zic ca nu e un recul ci doar am renevit la normal (trist desi nu ii compatimesc pe adversari nostri) Steaua in europa restu acasa mi se pare normal

 

Nu tin decat cu Steaua tineam cu toate in europa da decand cu celebru I Love You Boro mie scarbade restu sa stea acasa

 

Sper ca la anul sa nu ajunga cineva in LC moka pe munca altora .....

 

 

Forza Steaua

«12»