Felicitari si din partea mea, Ovidiu.
As mai adauga ceva la comentariile (de altfel excelente) de mai sus. Faptul ca, pentru suporterul stelist, nu exista altceva decat meciurile, creeaza o presiune suplimentara asupra echipei. Sunt sigur ca infrangerile din CL sau din campionat nu ar fi taxate atat de prompt daca la Steaua ar exista un sistem de organizare care sa implice promovarea juniorilor, baze de antrenament profesioniste, o politica de marketing si o "politica" a relatiei cu suporterii care sa existe cu adevarat.
Imaginati-va o echipa Steaua care sa promoveze constant juniori promovati doar pe criterii de valoare, la care sa fie o placere sa vii pana si la meciurile de la Steaua 2, care sa organizeze intalniri intre jucatori (chiar de la echipa a 2-a) si suporteri in fiecare luna, completate eventual cu un meci de fotbal intre unii si altii, cu un site profesionist care sa prezinte stiri reale si updatate zilnic, cu un magazin online de unde sa poata fi cumparate si bilete online, o echipa care joaca meciuri amicale in diverse orase tocmai pentru a populariza spiritul stelist, un departament de scouting care aduce 1-2 jucatori cu adevarat valorosi pe an, dupa o monitorizare de cativa ani, un stadion modern in care sa poti cumpara un suc sau o bere la +40 de grade, o relatie bazata pe egalitate cu galeria si o colaborare excelenta in privinta meciurilor de acasa si deplasarilor (aici fac o comparatie cu alte cluburi europene, printre care si Arsenal - inainte de meciuri pe siteul oficial se publica informatii despre pretul si data la care se pot lua bilete, posibilitati de deplasare, inclusiv preturi, acte necesare la vama pe diverse itinerarii, date despre orasul in care va fi meciul, inclusiv o harta, preturi la sucuri/bere/mancare, posibilitati de transport pana la stadion, riscuri, samd).
Daca toate lucrurile de mai sus (si probabil altele la care eu nu m-am gandit) ar exista, legatura dintre club si suporteri ar fi nu numai mult mai puternica, ci si mult mai durabila. Si parca stiind ca toate se intampla ca urmare a unui plan bine pus la punct, nu as mai fi suparat ca a jucat X si nu Y, pentru ca as sti ca e o consecinta a constructiei unei echipe, nu a dorintelor unui oligofren. Si parca as vedea ca si clubului ii pasa de mine.
Asa, suporterul stelist stie ca tot ce se poate astepta sunt rezultatele imediate, in meciuri imediate, tocmai pentru ca de fapt constientizeaza ca nu exista un plan pe termen lung. Si cand aceste rezultate imediate, singurul lucru la care mai spera, nu apar, apare frustrarea si nervozitatea, incepem sa injuram jucatori, antrenori, arbitri.