FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Despre cum se compromite un sezon. O tragedie in 3 acte, cu prolog si epilog.

«12»
fcsteaua.ro26.09.2007 09:44

PROLOG

Aprilie, 2007

 

In urma unui scandal ale carui dedesubturi probabil ca nu le vom sti cu adevarat niciodata, Mihai Stoica este debarcat de la conducerea administrativa a clubului din Ghencea. Aceasta mutare a bossului din Pipera, care a surprins pe multi, stiuta fiind legatura aparent indestructibila dintre cei doi, desi a fost privita cu bunavointa si speranta de o parte a publicului stelist, satula de scandalurile pe care MM le genera, a reprezentat ulterior efectul unui bulgare de zapada, care, pornit din varful muntelui, pe masura ce inainteaza, creste in dimensiuni si matura totul in cale. Plecarilor lui Elton si Thereau, fotbalisti legati afectiv de Mihai Stoica, li s-a adaugat cea avandu-l in prim plan pe Cosmin Olaroiu, al carui fan nu sunt, insa altfel un antrenor cu performante notabile in materie de Steaua, realizate intr-o perioada foarte scurta de timp. A urmat Sorin Paraschiv.

 

Cea mai importanta consecinta a plecarii lui Mihai Stoica este insa fara indoiala faptul ca Steaua va ramane fara pesoana care devenise un tampon intre Gigi Becali si restul lumii, facilitandu-i acestuia in mod direct iesirile ulterioare in decor si absurditatea imixtiunii sale in viata echipei.

 

ACTUL I

Numirea lui Adrian Ilie in functia de manager general

 

In locul demisului/demisionarului Mihai Stoica, dupa cum preferati, este adus cu surle si trambite Adrian Ilie, fost fotbalist fabulos al Stelei, acum in rolul unui veritabil "salvatore de la patria". Fastului momentului i se asociaza declaratii pline de speranta ale proaspatului manager general, una dintre acestea retinandu-ne atentia : "la Steaua vor veni numai jucatori de 5 stele". Rezultatele campaniei de transferuri din vara, care a beneficiat de altfel de un buget record, de care nu mai avusese parte nici unul din antecesorii actualului manager, au fost mai degraba modeste. Transferurile au vizat, printre altele, fotbalisti de o calitate indoielnica, dar achizitionati pe sume fabuloase (Emeghara, 1,5 milioane si Surdu, 800.000 de euro), urmarindu-se principiul cantitativ, nu calitativ, in primenirea lotului.

 

ACTUL II

Numirea lui Gheorghe Hagi in functia de antrenor principal

 

Dupa cum aveam sa aflam mai tarziu, ratiunile care au stat la baza numirii Regelui la carma echipei fanion din fotbalul romanesc au fost unele de natura sentimentala, nu de competenta. Fire dificila, dublata de un temperament coleric, Regele a intrat rapid intr-o stare de animozitate cu echipierii lotului stelist, dar si cu cei din conducerea Stelei, repetandu-se practic la indigo episoadele Bursa, Galata si Timisoara. Beneficiind de un traseu facil in preliminariile Ligii, dar jucand modest, Steaua condusa de pe margine de Hagi reuseste sa se califice, pentru a doua oara consecutiv, in grupele prestigioasei competitii. Clubul nu este insa ferit de scandaluri, Regele fiind terfelit in mod public de patronul echipei, i se impune alcatuirea echipei, autoritatea sa fiind astfel iremediabil compromisa in ochii vestiarului.

 

ACTUL III

Demisia lui Gheorghe Hagi din functia de antrenor principal

 

Relatia Gheorghe Hagi si Gigi Becali se sfarseste in lacrimile primului, care cedeaza intr-un final in fata asalturilor brutale ale patronului in ceea ce priveste acapararea totala a puterii de decizie privind alcatuirea primului 11. Dupa zile si saptamani de chin launtric, Regele decide sa renunte la iubirea sa de-o viata, Steaua Bucuresti, inlesnind comentariile privind vocatia esecului pe care o are in materie de antrenorat. Este numit ca antrenor interimar Massimo Pedrazzini, de ale carui competente nu ma indoiesc, avand in vedere ca este absolvent de Coverciano, dar care nu are nici exercitiul unui antrenor principal la o echipa de calibru, nici prestanta unui antrenor de anvergura, in stare sa-si capaciteze fotbalistii cazuti intr-un sublim, dar ridicol dolce far niente fotbalistic.

 

EPILOG

 

Debandada este completa. Avem jucatori care, in urma unei prestatii care a frizat penibilul, isi implora managerul general sa acuze arbitrajul, ca scuza a rezultatului obtinut pe teren. Avem un manager general si cu director sportiv (sau ce naiba mai e si Argaseala asta in organigrama), care clameaza sus si tare ca "Steaua e pe drumul cel bun", desi este evident pentru toti ca suntem in cadere libera. Avem un patron regizor, scenarist si primadona in tragedia intitulata "Steaua Bucuresti, marire si decadenta", un imparat de mucava care domina un Palat al carui curteni sunt facuti parca din plastilina. Avem insa poate ceea ce meritam...

 

Spuneam intr-un articol precedent ca actiunile lui Gigi Becali au deschis practic Cutia Pandorei in curtea Stelei. Ma intrebam daca Speranta, asa firava cum e ea, a ramas captiva sau s-a eliberat si ea. Inca nu am aflat raspunsul...

 

Forza Steaua, NOI VOM FI MEREU AICI!

 

Alex (Piece)

alexmk1726.09.2007 10:05

Asta cu jucatorii care il roaga pe Adrian Ilie sa zbiare si el nu pot sa o iau in serios, pentru ca vine din partea unor ziaristi, care mai sunt si rapido-dinamovisti! Si asta se stie!

 

In legatura cu faptul ca nu mai exista un paratraznet intre LE DOBITOC si jucatori sau/si suporteri, chiar daca se numea Michele, nu stiu daca e chiar un lucru rau! Poate ca e timpul ca si noi sa facem ceva! Michele este si va ramane un tradator si nu mai conteaa ce a facut la Steaua, atata timp cat dupa ce se declara stelist adevarat, sare in sus de bucurie cand bate pe Steaua! Explicatia cu sariturile in aer dupa meci la Voluntari facute pentru anumiti oficiali, bodyguarzi sau ce polite mai avea de platit, NU TINE! NU TE BUCURI OSTENTATIV SI LASCIV CAND PIERDE Steaua, ORICE S-AR INTAMPLA!

 

In legatura cu LE DOBITOCU (ala din maibac daca nu v-ati prins) e tare treaba cu "Il vreau p-ala sau nu-l vreau p-ala". Pai mai LE DOBITOC! Cand noi il vroiam pe Elton nu iti convenea, nu??? Se striga si aplauda prea mult un jucator si nu dictatorul nemernic, nu??

 

ACUM TREBUIE SA INCEAPA REVOLUTIA! POATE VOM PIERDE MECIURI MULTE, DAR NU NE VOM BUCURA! INSA VOM FOLOSI ASTA PENTRU A-L ALUNGA PE NEMERNIC DIN Ghencea!

 

PANA ACUM L-AU SALVAT REZULTATELE! DE ACUM INCEPE DISTRACTIA!

 

ARE 2 VARIANTE DACA VA DORI PACEA:

 

1. PLEACA SAU VINDE SI PLEACA!

2. BAGA SUTE DE MILIOANE, STA IN LOJA SI TACE SI NU MAI FACE EL CE VREA AICI SI CE JUCATORI BAGA SAU NU!

 

NOI NU SUNTEM MARIONETE BA, BAIATULE BA! O SA RASPUNDEM SI O VOM FACE ASA CUM MERITI!

 

STADION FULL CU Vaslui SI SA VEDEM FRICA IN OCHII LUI LA IESIREA DIN STADION! SA VEDEM CUM FUGE CU ELICOPTERUL SI NU SE MAI INTOARCE!

il_scorpio26.09.2007 11:04

Cum tragic spunea cineva cred ca este inceputul sfarsitului.....

Si parca nu toate mergeau stramb acum a mai aparut si chestia asta cu DNA-ul care nu-mi pica bine deloc, gandindu-ma ca daca va fi gasit vinovat ciobanul va avea de suferit implicit si Steaua.

andronescu26.09.2007 11:04

Din pacate este adevarat... dar sezonul acesta a fost compromis mult in urma... cred ca performanta a fost compromisa din moment ce au aparut anumite practici neortodoxe.. fuga dupa jucatori, genti cu bani care asteptau cuminti in vestiarele diferitelor echipe... zvonuri de achizitii ale unor jucatori de la echipe cu care urma sa jucam.. performanta a fost compromisa in momentul in care se achizitionau jucatori doar pentru ca au facut un meci bun.. faptul ca noile achizitii nu sunt urmarite atent in decursul unui intreg sezon fac ca la Steaua sa ajunga jucatori care nu confirma: G. Coman, Saban, Cristea, Ov. Petre, Baciu, Stancu si lista poate continua.

Cred ca tragedia a inceput mult mai devreme.. din momentele in care se impuneau jucatori in echipa si se dadeau jucatori afara pe baza unor pretexte ieftine... nu mai stim care este de fapt valoare echipei..jucatori nu mai stiu daca castiga un meci datorita lor sau a banilor lui Becali.... Acest sezon a fost compromis cand marele Becali a intervenit in ultimele 8 etape ale sezonului trecut... si ponoasele le tragem astazi, cand nu mai reusim sa invingem pe nimeni, cand Arsenal si Sevillia ne vor umili in public, cand vom ajunge o echipa de pluton......

Sunt convins ca vom ajunge mai jos, mult mai jos decat acum.. ne ramane doar o intrebare.. Ce este de facut... mai putem evita tragedia??? pentru ca orice tragedie se incheie in final cu un deces, cu o pierdere... putem evita asta???

 

Cristian Andronescu

axl2326.09.2007 11:06

Imi pare ca astfel de perioade in care suntem fermi convinsi ca sezonul respectiv va fi dezastruos exista in fiecare an.

Mihai Somanescu26.09.2007 11:23

ai descris perfect starea de fapt. Suntem la pamant si mai avem doar tresariri sporadice.

SSK26.09.2007 11:30

Frumos spus, Piece!

Virgil26.09.2007 11:49
... Ma intrebam daca Speranta, asa firava cum e ea, a ramas captiva sau s-a eliberat si ea. Inca nu am aflat raspunsul...

 

Speranta nu mi se pare firava atata timp cat avem un lot puternic, suntem abia la confluenta etapelor a 8-a si a 9-a, iar distanta de lider nu e hotaratoare. In plus am vazut un CFR are s-a chinuit cu Poli Iasi si a obtinut un 2-1 aproximativ norocos. Asta inseamna ca in etapele viitoare poate fi surprins pe picior gresit si poate pierde din avansul acumulat.

 

Era de asteptat ca in meciul de la Arad Steaua sa aiba un recul dupa socul produs in urma demisiei lui Hagi. Sunt convins ca incet dar sigur Steaua isi va reveni si va ajunge in plutonul fruntas. Apoi in fotoliul de lider.

Eu continui sa sper, pentru ca sunt suporterul unui club care ne-a obisnuit in general cu triumful.

Astristul26.09.2007 11:55

Intradevar, foarte bine punctat Alex (Piece).

Cand il vad si pe Adi Ilie ca incepe sa viseze la event.... cand eu cred ca putem rata TOTUL anul asta din cauza "unicului conducator".... :sleep:

forzateaua

andyro26.09.2007 12:01
In legatura cu faptul ca nu mai exista un paratraznet intre LE DOBITOC si jucatori sau/si suporteri, chiar daca se numea Michele, nu stiu daca e chiar un lucru rau! Poate ca e timpul ca si noi sa facem ceva! Michele este si va ramane un tradator si nu mai conteaa ce a facut la Steaua, atata timp cat dupa ce se declara stelist adevarat, sare in sus de bucurie cand bate pe Steaua! Explicatia cu sariturile in aer dupa meci la Voluntari facute pentru anumiti oficiali, bodyguarzi sau ce polite mai avea de platit, NU TINE! NU TE BUCURI OSTENTATIV SI LASCIV CAND PIERDE Steaua, ORICE S-AR INTAMPLA!

 

Hai pa, poate te retin.

 

@Piece

 

Bun articolul, dar ca intotdeauna, cu o mica mentiune. Spuneam si mai demult, sumele vehiculate pentru transferul jucatorilor sunt departe de realitate. Eu pana nu vad un act scris, nu pot sa cred ca s-a platit atat. Mi se pare mai degraba o reglare de conturi sau o compensatie pentru alte afaceri, sau niste sume mult umflate pentru presa si ca sa poata spune ciobanul mai apoi "baaaa....voi stiti cat am bagat eu in Steaua ?" Hai sa fim seriosi, avand in vedere prietenia mai mult sau mai putin voalata intre Marjean si Jijinho, care reiese mai ales din ultimele declaratii in care BubbaTheHut ii lua de fiecare data apararea imbecilului nostru, ma indoiesc ca s-au platit 1.5 M pe Emeghara.

azazel26.09.2007 12:17

subscriu ... eu si toti prietenii mei cu care vin la stadion... ba chiar neghiobul nu mai merita nici o sansa... tre sa-l apostrofam meci de meci pana isi va da seama ca singura lui sansa e sa plece... am mai spus-o si o mai mai spun nu avem nevoie de banii lui spurcati... Steaua e un nume prea mare ca sa nu-si gaseasca un investitor puternic si care sa nu terfeleasca numele, culorile si traditia echipei prin orice declaratie sau gest pe care il face... tre sa ne unim toti si impreuna putem reusi.

FORZZA Steaua

The Flyer26.09.2007 12:29
Speranta nu mi se pare firava atata timp cat avem un lot puternic, suntem abia la confluenta etapelor a 8-a si a 9-a, iar distanta de lider nu e hotaratoare. In plus am vazut un CFR are s-a chinuit cu Poli Iasi si a obtinut un 2-1 aproximativ norocos. Asta inseamna ca in etapele viitoare poate fi surprins pe picior gresit si poate pierde din avansul acumulat.

 

Era de asteptat ca in meciul de la Arad Steaua sa aiba un recul dupa socul produs in urma demisiei lui Hagi. Sunt convins ca incet dar sigur Steaua isi va reveni si va ajunge in plutonul fruntas. Apoi in fotoliul de lider.

Eu continui sa sper, pentru ca sunt suporterul unui club care ne-a obisnuit in general cu triumful.

 

un lot puternic?da-mi voie sa rid in hohote!!!!!!!!!!!!!

CaTaLiNsm StElIsTu26.09.2007 12:39

Cu totii stim ce sa intamplat la Steaua si ce se petrece....Cunoastem si vinovatul...asa ca speram ca lucrurile sa se schimbe cat mai curand...chiar cu pretul unei decaderi...

Piece of Mind26.09.2007 12:45
@Piece

 

Bun articolul, dar ca intotdeauna, cu o mica mentiune. Spuneam si mai demult, sumele vehiculate pentru transferul jucatorilor sunt departe de realitate. Eu pana nu vad un act scris, nu pot sa cred ca s-a platit atat. Mi se pare mai degraba o reglare de conturi sau o compensatie pentru alte afaceri, sau niste sume mult umflate pentru presa si ca sa poata spune ciobanul mai apoi "baaaa....voi stiti cat am bagat eu in Steaua ?" Hai sa fim seriosi, avand in vedere prietenia mai mult sau mai putin voalata intre Marjean si Jijinho, care reiese mai ales din ultimele declaratii in care BubbaTheHut ii lua de fiecare data apararea imbecilului nostru, ma indoiesc ca s-au platit 1.5 M pe Emeghara.

 

 

Da, ai un punct de vedere pertinent, care poate fi primit.

olostun26.09.2007 12:46

Despre articol nimic de comentat. Despre finantator: Sa-l lovim ocolo unde il doare. La alegeri. Nu ma indoiesc ca vor fi multi care il vor vota, dar macar in timpul campaniei electorale sa afisam tot felul de mesaje, ca de exemplu: "Steaua DA, Gigi NU", sau altceva (nu-mi vine acum in minte), in toate orasele, pentru a vedea ca nu este dorit in Ghencea. In campania electorala, noi, suporterii Stelei, sa facem campanie anti-Becali. Doar o parere. Astept comentarii.

glow26.09.2007 13:49

Sunt de acord cu tine sa se inceapa o astfel de campanie anti GB inca de pe acum, totul e ca propunerea ta sa aiba ecou si in inima si in mintea fiecarui stelist

 

Cred ca va fi cel mai dezastruos campionat din istoria Stelei, sper sa ma insel, dar ... .

 

 

Este interzisa citarea in intregime a postului anterior. Ai mai fost atentionat. Citeste regulamentul.

SteFan26.09.2007 14:58

Speranta a zburat si ea de mult :(

raul stelistu26.09.2007 16:09

Parerea mea ii ca avem un lot destul de bun insa pacat de accidentati(Ghionea nu stiu cand va mai reveni,Radoi daca se mai accidenteaza o data sigur pune ghetele in cui,Plesan pana isi va intra in forma.......).

Daca pleaca spurcatu' din Ghencea si vine un antrenor competent (ideal ar fi Lacatus) Steaua incet incet isi va reveni si daca nu anul asta anul viitor sigur va face legea..............ce dreq suntem nascuti pentru a invinge.

FORZA Steaua moarte ciobanului.

LARI26.09.2007 16:16

Pentru mine intotdeauna va exista SPERANTA, indiferent de situatie. Daca noi nu credem, cine s-o faca?!

 

Sper din toata inima ca Massimo sa-i redreseze psihic pe jucatori. N-or avea ei valoare de AC Milan, dar eu sunt de parere ca echipa are nevoie si de un bun psiholog. Bine, Steaua are nevoie de multe altele, dar macar la nivelul bancii tehnice sa stam mai acatarii...

 

Sunt curios cum se vor prezenta in seara asta. In cateva jocuri vom putea vedea mai bine in ce masura Massimo poate reprezenta o farama de speranta...

 

TRUP SI SUFLET PENTRU CULORI...

Virgil26.09.2007 16:27
un lot puternic?da-mi voie sa rid in hohote!!!!!!!!!!!!!

 

Esti invitatul meu.

Daca observatia ta se refera la faptul ca avem multi accidentati dintre jucatorii emblematici ai Stelei, incerc sa inteleg. Altfel, pemite-mi sa zambesc discret, ca un om care stie ce vorbeste. :biggrin:

handrei26.09.2007 17:10
Sunt de acord cu tine sa se inceapa o astfel de campanie anti GB inca de pe acum, totul e ca propunerea ta sa aiba ecou si in inima si in mintea fiecarui stelist

Stelistii adevarati nu il voteaza pe Becali. Ei ar putea convinge toata suflarea stelista sa nu-l voteze. Si ar fi suficient ..

androsteaua26.09.2007 19:58

SPERANTA EXISTA!! timpul decide totul-noi trebuie sa avem rabdare pentru ca Becali nu poate ramane pe veci la Steaua,insa Steaua VA RAMANE PE VECI A NOASTRA A ROMANILOR ,A STELISTILOR!!!!

POATE O SOLUTIE AR FI SA NU MAI MERGEM LA MECI pentru ca ORICUM CINE JOACA ACUM PE Ghencea NU E Steaua!!!!!!!!!!!

alexblaja26.09.2007 20:22

Vinovatul prinicpal este Jiji, nu este nicio indoiala. Meme era scandalagiu, Hagi nu era antrenor (dar nu stim asta, nu-i asa, atata timp cat Jiji ii facea echipa), Oli era ultradefensiv si se pierdea la meciurile cu miza, ajungand sa faca bilute de muci de neputinta in meciul cu AEK Bragadiru.....toti acestia mi-au scos peri albi inainte de termen....dar Jiji este cel mai mare vinovat!

 

@andyro, de acord cu tine la faza cu preturile jucatorilor....omul tre' sa mai spele si el niste bani!

 

Piece, foarte misto articolul, dar sper sa mai existe si o Postfata, ceva :)! O continuare a piesei, Steaua is Back with a vengeance without Becali, ceva!

w3bmaster26.09.2007 20:27

Lucrurile sunt simple dar si complicate in fine Timpi rezolva multe sa vedem daca si situatia in care e Steaua acu se va rezolva asa (intr-un final prin moartea ciobanului si tot scapam de el)

CatalinDC26.09.2007 21:44

Tembecalul zicea ca poate sa vanda echipa cu 100-150 milioane de euro... buuun... chiar nu ne strangem un milion jumate de suporteri care sa poata da 100 de euroi numai sa cumparam echipa din mainile brutei?

 

Imi dau seama ca visez frumos dar jur ca as da si mai mult, fara retinere si fara nici o pretentie sau recunoastere, numai sa nu-l mai vad pe nenorocit ca ranjeste de la loja!

 

 

 

Forza DNA! :cool:

«12»