Cred ca Pavel va face o surpriza frumoasa la anul inainte de retragere,acum sa vedem ce va realiza speranta Romaniei la tenis Victor Crivoi
Pavel jos palaria
Cred ca Pavel va face o surpriza frumoasa la anul inainte de retragere,acum sa vedem ce va realiza speranta Romaniei la tenis Victor Crivoi
Pavel jos palaria
Ilie Nastase a demisionat, marti dimineata, din functia de presedinte al Federatiei Romane de Tenis, ca urmare a scandalului legat de costurile organizarii meciului Romania-Franta, din Cupa Davis.
onlinesport
pacat, mare pacat......
Bellu: "Nu l-am putut determina pe Nastase sa se razgandeasca"
Presedintele Agentiei Nationale pentru Sport (ANS), Octavian Bellu, a declarat, marti, agentiei MEDIAFAX, ca Ilie Nastase, care si-a depus demisia din functia de presedinte al FR Tenis, este de neclintit in decizia sa, neputand fi convins sa se razgandeasca.
"Nu cred ca domnul Nastase mai poate fi intors, la cat de hotarat l-am vazut ca e. Am incercat sa gasesc argumente, sa-l conving sa ramana, dar mi-a zis: «Omule, nu mai am nici 35, nici 40 de ani, ca sa astept sa se realizeze Academia de Tenis peste 20 de ani, sa ma judec la infinit, sa primesc toata mizeria asta in fata, desi am vrut sa fac ceva frumos pentru Bucuresti»", a spus Bellu.
Presedintele ANS a afirmat ca, daca in urma decontului, raman bani necheltuiti din suma solicitata pentru organizarea meciului de Cupa Davis cu Franta de la Sibiu, acestia vor ramane in bugetul FR Tenis. "Am demisia lui Ilie Nastase pe birou, e semnata si inregistrata. Am discutat cu el si problema colaterala a scandalului deconturilor de la Cupa Davis. Eu astept decontul FR Tenis, capitol cu capitol, daca sunt mai putini bani cheltuiti decat era estimat, banii oricum raman in bugetul FR Tenis. Din cei 21,8 miliarde de lei cat este bugetul FR Tenis pe 2008, federatia a luat sapte miliarde pentru acest eveniment. Dupa decont, se trage linie si vedem. Domnul Nastase nu avea cunostinta de sume cerute, cheltuite si era suparat ca a fost implicat in aceste speculatii", a precizat Bellu.
El a adaugat ca scandalul iscat in legatura cu situatia banilor pentru meciul de Cupa Davis va avea urmari neplacute si la alte sporturi. "Pana acum, cand era solicitat pentru a ajuta realizarea unui eveniment sportiv, Guvernul a raspuns prompt, acum probabil vor fi reticente", a spus Bellu.
Octavian Bellu a precizat ca problema alegerii unui nou presedinte apartine FR Tenis: "Ea va rezolva repede aceasta situatie. Ilie Nastase a fost ales intr-o Adunare Generala, tot intr-o AG trebuie sa se ia act de demisia sa si sa se aleaga un nou presedinte".
Fostul tenisman Ilie Nastase a anuntat, marti, ca a demisionat din functia de presedinte al Federatiei Romane de Tenis. Nastase spune ca principalul motiv al deciziei sale il constituie o decizie judecatoreasca data in cazul Bazei Sportive Vointa, pe care fostul tenisman dorea sa o transforme in academie de tenis. Un al motiv al demisiei sale este cel legat de faptul ca presa centrala a scris ca FRT ar fi umflat cheltuielile de organizare ale meciului de Cupa Davis dintre Romania si Franta, care a avut loc la sfarsitul saptamanii trecute la Sibiu.
Mediafax
Pai cred ca ai vazut aseara pe Realitatea ce s-au certat aia,l-au enervat si pe Tiriac
Jucãm cu India!
Tragerea la sorți a barajelor pentru Grupa Mondialã a Cupei Davis, desfãșuratã la Londra, a stabilit cã România va întîlni India, între 19 și 21 septembrie, la București.
"E cum nu se poate mai bine!", a exclamat Andrei Pavel la aflarea veștii. "Cu India pe zgurã și la noi acasã e cea mai bunã variantã", a adãugat el. Echipa României i-a înfruntat pe asiatici de trei ori în Cupa Davis, scorul disputelor fiind 2-1 pentru noi. Ultima întîlnire s-a consumat în august 1971, la New Delhi, formația compusã din Ilie Nãstase și Ion Þiriac impunîndu-se cu 4-1. (gsp)
Jucãm cu India!
Tragerea la sorți a barajelor pentru Grupa Mondialã a Cupei Davis, desfãșuratã la Londra, a stabilit cã România va întîlni India, între 19 și 21 septembrie, la București.
"E cum nu se poate mai bine!", a exclamat Andrei Pavel la aflarea veștii. "Cu India pe zgurã și la noi acasã e cea mai bunã variantã", a adãugat el. Echipa României i-a înfruntat pe asiatici de trei ori în Cupa Davis, scorul disputelor fiind 2-1 pentru noi. Ultima întîlnire s-a consumat în august 1971, la New Delhi, formația compusã din Ilie Nãstase și Ion Þiriac impunîndu-se cu 4-1. (gsp)
Ca de obicei, avem sansa la tragerea la sorti pentru baraje. ![]()
Simona Halep a castigat turneul de la Bucuresti, dotat cu premii totale in valoare de 10,000 de dolari.
Simona Halep (16 ani) a castigat astazi turneul de la Bucuresti, dotat cu premii totale in valoare de 10,000 de dolari. In ultimul act, constanteanca a trecut, cu 6-1^6-3, de Elena Bogdan, o alta jucatoare in varsta de 16 ani, care s-a aflat la prima ei finala de turneu rezervat senioarelor.
Un amanunt interesant este acela ca Simona a castigat acest turneu fara sa piarda nici macar un set, desi a nimerit pe partea de tablou unde se aflau favoritele unu (Joanna Sacowicz) si patru (Andreea Mitu).
Pentru aceasta victorie, Simona va fi rasplatita cu sase puncte WTA, in timp ce Elena va primi doar patru.
Pana acum, Simona a castigat trei turnee dotate cu premii totale in valoare de 10,000 de dolari, toate la Bucuresti, doua anul trecut plus cel de astazi.
Pustoaica din Constanta va juca saptamana aceasta la un alt nivel, va lua parte la Gaz de France Stars Bucuresti, turneu dotat cu premii totale in valoare de 50,000 de dolari. O va intalni in primul tur pe bulgaroaica Sesil Karatantcheva, o jucatoare care a fost in Top 50 WTA in urma cu trei ani, dar care a fost nevoita sa stea in afara terenului doi ani de zile, ca urmare a unei suspendari pentru dopaj. Desi Karatantcheva porneste cu prima sansa, evolutiile Simonei ne dau sperante ca aceasta e capabila sa faca un meci mare si sa obtina cea mai importanta victorie a carierei.
P.S. misto fata... nu?
16 ani? ![]()
Simona Halep a castigat Roland Garros-ul la junioare
Finala inedita de la Roland Garros din turneul junioarelor, dintre sportivele din Romania Simona Halep si Elena Bogdan a fost castigata de Simona care s-a impus in trei seturi in ultimul joc al competitiei disputat duminica.
Simona Halep s-a impus cu 6-4, 6-7(3) si 6-2, in fata Elenei Bogdan si a reusit sa castige titlul la Roland Garros.
Doar doi romani au mai castigat proba de simplu juniori la Roland Garros pana acum: Mariana Simionescu in 1974 si Andrei Pavel in 1992.
Elena Bogdan este legitimata la CS Olimpia Bucuresti, iar Simona Halep reprezinta CS Mamaia-IDU - LPS CSS Constanta.
Simona Halep a castigat Roland Garros-ul la junioare
Finala inedita de la Roland Garros din turneul junioarelor, dintre sportivele din Romania Simona Halep si Elena Bogdan a fost castigata de Simona care s-a impus in trei seturi in ultimul joc al competitiei disputat duminica.
Simona Halep s-a impus cu 6-4, 6-7(3) si 6-2, in fata Elenei Bogdan si a reusit sa castige titlul la Roland Garros.
Doar doi romani au mai castigat proba de simplu juniori la Roland Garros pana acum: Mariana Simionescu in 1974 si Andrei Pavel in 1992.
Elena Bogdan este legitimata la CS Olimpia Bucuresti, iar Simona Halep reprezinta CS Mamaia-IDU - LPS CSS Constanta.
cand ajung la senioare se sting. Pacat.
16 ani?![]()
numai buna pentru mine ![]()
cand ajung la senioare se sting. Pacat.
Asta se întâmplã doar în România... E clar cã nu știm sã ne creștem valorile...
cand ajung la senioare se sting. Pacat.
Asta se întâmplã doar în România... E clar cã nu știm sã ne creștem valorile...
Ce vina avem noi atunci cand toti campionii/campioanele pe care i-a avut Romania la juniori pierd fara drept de apel in fata numarului 90 atp/wta?
m noi atunci cand toti campionii/campioanele pe care i-a avut Romania la juniori pierd fara drept de apel in fata numarului 90 atp/wta?
nu avem grija de ei , se antreneaza pe asfalt nu pe un teren de tenis , tocmai de asta
cand ajung la senioare se sting. Pacat.
Asta se întâmplã doar în România... E clar cã nu știm sã ne creștem valorile...
Ce vina avem noi atunci cand toti campionii/campioanele pe care i-a avut Romania la juniori pierd fara drept de apel in fata numarului 90 atp/wta?
Noi 2 n-avem nici o vinã... Vina e a celor care ar trebui sã-i creascã...