FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Stelistii lovesc din nou

«12»
fcsteaua.ro12.09.2007 18:46

Stelistii lovesc din nou. Echipa Nationala de fotbal a Romaniei a condus in deplasare echipa nationala de fotbal a Germaniei printr-un gol inscris de uriasul Goian. Gazdele au egalat printr-un gol marcat de Sneider dupa o greseala a lui Rat si o pozitionare gresita a aparatorilor nostri centrali.

 

Romania: Coman - Petre Marin, Gabriel Tamaș, Dorin Goian, Razvan Rat - Banel Nicolita, Cristi Chivu, Paul Codrea - Nicolae Dica, Adrian Mutu - Ciprian Marica

 

Antrenor: Victor Piturca

 

Min' 20. Chivu s-a accidentat fiind necesara inlocuirea acestuia.

 

Min' 22. Ocazie imensa a Romaniei, Marica incurcandu-se in propriul dribling dupa ce a scapar singur cu portarul advers.

 

Min' 23. Iese Cristian Chivu, acesta fiind inlocuit de Ovidiu Petre. Al 5 lea jucator stelist in echipa nationala a Romaniei.

 

Min' 25. La o lovitura libera de pe partea deapta executata de germani, apararea noastra a iesit stangaci la offside, mingea a ajuns la un jucator advers, iar acesta a sutat prilejuindu-i portarului Coman o interventie uimitoare.

 

43' Gol Germania. Dupa o greseala a lui Rat, a urmat o centrare in careul nostru, Schneider s-a desprins de Codrea si a marca cu o lovitura de cap imparabila.

 

Min' 45. Fluier de sfarsit al primei reprize.

 

A inceput repriza a doua

 

Min' 66. Gol Germania. Dupa o pasa gresita a lui Goian si o plasare deficitara a lui Dorinel Munteanu, mingea a ajuns in posesia lui Odonkor, iar acesta a sutat la coltul scurt, iar Coman a scapat mingea in poarta. Greseala colectiva, gol de portar.

 

Min' 80. Podolsky marcheaza un gol superb cu un sut puternic. Flancul stang al apararii este depasit de evenimente dupa ce Radu Stefan i-a luat locul lui Rat.

 

Fluier final.

 

Concluzii:

 

1. Victorie absolut meritata a Germaniei avand in vedere faptul ca nemtii au putut alinia cea mai buna echipa, pe cand Romania nu dispune de asa ceva;

 

2. Meciul s-a jucat in cea de-a doua repriza, rezervele echipei de fotbal a Germaniei avand o contributie decisiva in acest sens;

 

3. Jucatorii remarcati ai echipei noastre sunt Mutu, Ovidiu Petre, Banel Nicolita si partial, Coman.

 

4. Rezultatul a fost decis si de ineficienta atacantilor nostri. Nu poti sa castigi in deplasare doar prin golul marcat de un fundas central;

 

5. Din victorii nu se pot invata multe. Bineinteles ca acestea aduc noi victorii, dar un dus rece va avea darul sa-i trezeasca pe ai nostri la realitate. In plus, dupa ce am urmarit prestatia Olandei in Buglaria am putea sa ne hazardam si sa anticipam o victorie romaneasca impotriva batavilor.

lucvald-190212.09.2007 19:12

poate vor lovi si duminica !

MALDINI_STEAUA12.09.2007 19:36

Stau si ma intreb de un an incoace ... ce dracu cauta panarama aia de Codrea la nationala ?

maimultdecatstelist12.09.2007 19:42
Stau si ma intreb de un an incoace ... ce dracu cauta panarama aia de Codrea la nationala ?

panarama aia cauta ... selectii.

MALDINI_STEAUA12.09.2007 19:45

Daca si Codrea e fotbalist , de maine reiau antrenamentele , poate o sa ajung la nationala

greenyes12.09.2007 20:25
Daca si Codrea e fotbalist , de maine reiau antrenamentele , poate o sa ajung la nationala

 

Daca era Para in locul lui spuneai la fel, pentru ca sunt jucatori cu acelasi ros si stil de joc????????

Ce cauta atletul nostur la nationalaaaaaa?????

 

Ne am batut singuri, pacat, chiar am jucat fotbal in seara asta si putea sa i umilim in prima repriza dar ..... noi ramanem cu ratarile si jocul frumos. Cum a iesit Chivu jucarica s a stricat desi Petre a jucat bine cu Chivu la inchidere eram betonati. Si uite asa a venit si golul trei, dintr un mci controlat clar de noi am iesit clar invinsi................

MALDINI_STEAUA12.09.2007 20:26

Repriza a 2-a am jucat bambilici

 

@greenyes spune-mi tu un meci bun facut de Codrea in toata istoria lui de cand e convocat la nationala

lucvald-190212.09.2007 20:34

Munteanu iti multumim pentru tot ce-ai facut !

Codrea si Rat sunt franjuri !

Marica are doar viteza si ..atat !

MALDINI_STEAUA12.09.2007 20:35

Noi ca noi , dar ce face Olanda ?

 

Ca in min.81 : Albania - Olanda 0-0

shack3r12.09.2007 20:43

Coman : inexact,a gresit la 2 goluri

Rat : multe greseli,unul dintre cei mai slabi de pe teren

Tamas : per ansamblu bine,a gresit cateva pase,s-a complicat la o faza,dar nu a gresit grav

Goian : a dat un gol si a gresit pasa care a cauzat golul 2

Petre Marin : meci bun,nu a iesit in evidenta

Codrea : cine e asta?

Ov. Petre : un joc nesperat de bun

Mutu : se poate si mai bine

Dica : sters,nu s-a evidentiat cu nimic

Nicolita : poate cel mai bun meci al lui din ultimul timp

Marica : idem Dica

Chivu, Radu Stefan : joc bun,pacat ca nu au jucat mai mult

Bucur : nu are treaba cu echipa nationala

Dorinel : ar cam trebui sa iasa pe usa din fata

MALDINI_STEAUA12.09.2007 20:48

A dat gol Olanda in prelungiri.. mai bine , ca acum putem face un egal la Bucuresti.Daca faceau 0-0 in Albania ereau obligati sa ne bata la Bucuresti.Mai bine asa...

predatorpulse712.09.2007 20:51

E min 80 si e 3-1 pentru nemti. Acest meci,desi amical,a aratat din nou prostia romaneasca si cum sa te ineci ca tiganu la mal. Si inca o data vedem ce important e Chivu pentru echipa nationala. In prima jumatate de ora am dominat categoric,singurele ocazii ale nemtilor fiind 2 suturi de la 30m. Nu sunt antrenor si nici nu ma dau expert,dar s-a vazut clar ca atunci cand urca Chivu cu mingea la picior se creau spatii bune pentru Dica si Mutu,atunci fiind singura data cand dicanio s-a vazut cu adevarat in meci pentru ca nu trebuia sa mai vina la mijoc sa ia mingea cum a facut in repriza a 2-a.

 

Coman-culmea e ca a scos 2 goluri ca si facute,dar acel gol e vina lui 100%,se vede la reluare ca mingea iesea din cadrul portii. E si vina lui Goian insa doar o mica parte pentru ca apoi omul a venit si a acoperit f bine partea sa,dar Coman a gafat. Momentan eu zic ca Lobont este peste Coman.

Rat-a facut un meci slab,a cam fost bulevard pe partea lui,mai ales ca a gresit la primul gol intr-un mod decisiv.

Goian-pentru mine,omul a jucat f bine,a dat gol,a dat acea pasa gresita care s-a transformat in gol din greseala lui Coman.Bravo Goe si asteptam unul si la meciul cu rapid.

Tamas-n-a jucat rau desi s-a cam facut de ras ultimele 15 min,ca toata nationala de fapt.

Radu Stefan-spectatorul perfect la sutul lui podolski,desi a avut o cursa frumoasa de 60 m la un moment dat.

Petre Marin-a jucat mult mai bine decat in meciul cu Belarus si a avut o evolutie buna.

Chivu-a jucat f bine,pacat de accidentarea sa.

Codrea-a avut un joc mediocru,odata cu revenirea lui Radoi nu cred ca va mai avea loc la nationala.

Ov Petre-surpriza placuta pentru mine,un joc f sigur cu putine greseli,as vrea sa joace asa si la Steaua.

Nicolita-acelasi Banel,suflet mult,creier deloc.

Dica-l-am urmarit special pe dicanio si am constatat ca a gresit doar 2 pase tot meciul,insa mingea a trecut f rar pe la el dupa iesirea lui Chivu pentru ca statea mai mult pe la centru decat in avanposturi.

Mutu-joc bun ca de obicei,centrare de gol si a alergat f mult.

Marica-a alergat dar a avut putine realizari si a ratat cu nonsalanta acea ocazie la 0-1 pentru noi.

 

Concluzii: Avem o echipa buna,dar care nu prea pune osul,iar benzile sufera din greu. Germanii au fost mai mereu primii la minge si au aratat practic 2 tipuri de fotbalisti,ei care fugeau spre minge si noi care asteptam ca mingea sa vina la noi. Cu exceptia lui Nicolita,toti au jucat bine si ne dau speranta pentru meciul din week-end.

Nationala e in crestere,dar trebuie creat un cadru stabil de minim 9 titulari,dup-aia mai vedem cu schimbarile,iar Dorinel merge pus doar juma de ora cu o echipa mai slab cotata,pentru ca desi are pasa incredibila,nu-l mai tin picioarele la fuga,iar nemtii au fugit in repriza a 2-a de au mancat pamantul.

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

alexblaja12.09.2007 21:01

Bai frate, pe mine m-a secat comentariul...am info si de la comentariul nemtilor, cica au fost super de cacao comentatorii nemti, numai cu de-alea "Mutu face pe nebunul, de-aia au pierdut romanii calificarile trecute la turneele finale" etc...

 

Ca sa nu mai zic de penalty-ul ala la faza precedenta golului lui odonkor (petarda de jucator, in opinia mea), ca daca era cel putin badoi in locul lui st. radu ii dadea un cap in gura :)...glumesc, bineinteles!

 

oricum, goluri luate pe greseli sahtioro-rapidiste si dinamoviste....goluri DATE de stelisti...degeaba incearca gradinescu si enachescu sa dea vina pe stelisti..auzi, dupa ce tamas se joaca cu mingea in 6 metri cu atacantii nemti in spate in loc sa o dea naibii in corner, zice enachescu: "greseala originaLa a fost a lui Banel!"...nu, enachescule, greseala originaRa a fost a lui Adam :)...

jcd12.09.2007 21:03

Victorie absolut meritata a nemtilor, in condtitiile incare Ballack, Lahm si Klose, jucatori de baza nu au jucat. Am vazut care este valoarea noastra. Mai bine nu ne calificam la euro decat sa ne facem acolo de ras.

alexblaja12.09.2007 21:06

@jcd

 

ia fa si un inventar al absentilor nostri....Avem: Lobont, care nu lua gol de la neamtul ala pur de odonkor, posibl sa fi aparat si sutul neamtului polonez podolski, Radoi, Chivu din min 30....

jcd12.09.2007 21:09

Sa vedem... Lobont, Radoi si ....?

Nu cred ca se compara. Lor le-au lipsit 3 superjucatori, noua 2 destul de buni si din minutul 30 unul care nu prinde echipa la club.

mutulik12.09.2007 21:13
A dat gol Olanda in prelungiri.. mai bine , ca acum putem face un egal la Bucuresti.Daca faceau 0-0 in Albania ereau obligati sa ne bata la Bucuresti.Mai bine asa...

 

ce mentalitate de roman sadea ai..numai tu si cu mitica puteai debita astfel de ineptii.fratele meu daca olanda a dat gol in min 92 nu ti se pare normal ca nu venea oricum sa joace pana in ultimul min si in Romania?cat despre echipa nationala..Mutu tinde sa devina Hagi de pe vremuri pentru ca toate mingiile trec pe la el si pe majritatea le pierde aiurea in situatii bune.Dorinel ar trebui sa iasa pe usa din fata cat mai are timp germania nu e belarus:>.si ar mai fi cineva...codrea..chiar nu inteleg de ce este convocat.il are impresar pe Becali?in rest..feliciari nationalei de rugby..ar fi meritat victoria.

Le reseau pansant12.09.2007 21:14

M-am uitat din minutul 35, si atunci nu foarte atent, insa din toata asta stau si ma intreb, ce mama dreaq era cu autostrada aia de pa partea stanga de prin minutul 60?

 

Acuma ce sa fac si eu fiind "aproximativ" neamt tre sa ma bucur de victorie, dar nu cu sampanie si frisca :D.

Stukha_steaua12.09.2007 21:15

O sa vedeti voi ca Duminica ii mancam pe aia....bine sunt eu mai optimist de fel

alexblaja12.09.2007 21:20

@jcd

 

Ballack nu a facut nimic, dar nimic, la Chelsea,

Klose nu mi se pare un "super-jucator", sincer....

Lahm intr-adevar este un super-jucator...

 

Lobont si Radoi ar fi fost suficienti ca scorul sa ramana 1-1

 

@Le reseau

Si eu sunt aproximativ neamt, am si un frate care traieste acolo de la 2 ani (acum are 20, a jucat fotbal de perfomanta acolo pana si-a rupt tibia la 18 ani... i-am trimis un sms in seara asta si i-am spus ca scorul agregat este de 6-4 pentru noi:)), dar nu ma pot bucura...intr-adevar, cand joaca Germania cu orice alta echipa tin cu ei...dar acum parca ma oftic si mai tare! Mi-ar fi placut sa le dam peste nas...nemtii sunt cel mult condescendenti cu noi cand ne nimerim pe acolo!

Crangasi_boy12.09.2007 21:20

frateeee....Chivu e un jucator bun....foarte bun.....dar nu sunt de acord cu afirmatia ta : "Si inca o data vedem ce important e Chivu pentru echipa nationala". Chivu in ultimii 3 ani si jumatate a jucat doar 18 meciuri pentru nationala si in foarte putine din acestea a fost integralist. in restul nationala a jucat fara Chivu, si a jucat uneori bine, alteori mai putin bine. NU neg ca acest jucator este foarte bun, elegant, influent, dar e PREA FRAGIL!!!!!

dupa meciul de azi am ramas cu cateva concluzii/pareri:

1. Mutu e un jucator extraordinar.

2. ne trebuie un fundas stanga bun, rat joaca foarte prost in ultimul timp. radu Stefan e o solutie promitatoare, poate si pulhac, sau Petre Marin (desi are o varsta inaintata pentru un fotbalist).

3. ne trebuie un mijlocas dreapta mai bun. Nicolita e bun de rezerva, bagat pe final cand conducem. el nu centreaza extraordinar ci mediu. NU stie sa dribleze. si se pierde mereu. si parca NU gandeste cand joaca. (ex: sutul acela cu LATUL)......nu stiu ce solutie ar fi viabila pentru acest post,dar in niciun caz fl. Petre. poate Torje, desi este foaaaarte tanar!!...

4. marica rateaza prea mult.......

5. am vazut jucatorii germaniei sutant incredibil din pozitii diferite!!! niste suturi uluitoare!!!! drept raspuns am vazut acel sut al lui g. bucur la peste vreo 40 de metri peste poarta.

6. Ogararu ar trebui introdus in circuitul nationalei el fiind un jucator valoros si tanar. contra este cam praf si destul de batran (aproape 32 de ani), iar Petre Marin are 34 de ani.

7. ne trebuie un inchizator bun. cel putin unul. astept reintrarea lui Radoi (desi el se accidenteaza destul de des, si nu stiu cat va ajuta Romania). lazar este o solutie de viitor. ov Petre joaca uneori bine, alteori praf. plesan este si el o solutie desi joaca ceva mai ofensiv....

sper sa vad Romania jucand la euro 2008. si jucand foarte bine.am incredere in echipa. salutari

papillon12.09.2007 21:21

"Stelistii lovesc din nou."

 

Corect, Catalin. Pacat insa ca lovesc si pentru noi, si pentru adversari ;), golul al doilea a fost clar din greseala lui Goian. Goe n-a jucat chiar rau, in special in prima repriza, dar i-a scapat din marcaj de mai multe ori pe nemti in partea a doua. Adevarul e ca n-avem inca echipa capabila sa se bata cu d'alde Germania. Oricum, eu zic ca nu ne-am facut de rusine, am avut ocazii bunicele.

Le reseau pansant12.09.2007 21:22
@jcd

 

ia fa si un inventar al absentilor nostri....Avem: Lobont, care nu lua gol de la neamtul ala pur de odonkor, posibl sa fi aparat si sutul neamtului polonez podolski, Radoi, Chivu din min 30....

 

amice mai lasa insinuarile astea ca nu sunt nemti pur sange, ca nu acea este cauza infrangerii noastre, ci mentalitatea noastra-ce vrei jucam cu Germania astia ne bat oricum plus ca ni se moaie picioarele de prin mnutul 60 cu o echipa de top. Daca vrei sa afli, o fasie de aproximativ 100.000 km patrati din Germania a trecut dupa '45 la Polonia doar ca Germania sa fie mai usor de controlat, asa ca polonezii aia sunt si un pic nemti.

 

"Stelistii lovesc din nou."

 

Corect, Catalin. Pacat insa ca lovesc si pentru noi, si pentru adversari ;), golul al doilea a fost clar din greseala lui Goian. Goe n-a jucat chiar rau, in special in prima repriza, dar i-a scapat din marcaj de mai multe ori pe nemti in partea a doua. Adevarul e ca n-avem inca echipa capabila sa se bata cu d'alde Germania. Oricum, eu zic ca nu ne-am facut de rusine, am avut ocazii bunicele.

Stai linistit ca o sa apara specialistii care vor analiza cum a pierdut Romania datorita lipsei de plasament corect, verticalizarii, a paselor si a jocului "in triunghi", a lui Goian, cum portarul nu are nicio vina pentru ca sutul a fost genial si era mascat de un stlelist odios care greseste crucial anuland munca unei generatii.

 

Cat despre partea cu bucuratul-sper sa se inteleaga ca nu sar prin casa si ascult "Deustchland Uber Alles" pur si simplu zambesc, e a doua mea tara cum sa raman indiferent.

alexblaja12.09.2007 21:33

@le reseau

 

tu ai fost primul care mi-ai urat bun-venit pe acest site, asa ca nu o sa raspund in acelasi fel superior-zeflemitor...

 

Poate citesti si postul meu urmator celui citat de tine...cunosc istoria Germaniei....atrag doar atentia asupra faptului ca nationala Germaniei, ca si cea a Frantei, Olandei sau a Angliei, nu mai este compusa din jucatori interni, ci din multi jucatori de import....daca la cluburi pot intelege chestia asta, la Nationale nu o pot intelege de fel!

Le reseau pansant12.09.2007 21:46
@le reseau

 

tu ai fost primul care mi-ai urat bun-venit pe acest site, asa ca nu o sa raspund in acelasi fel superior-zeflemitor...

 

Nu stiu daca am fost primul care ti-a spus sau nu, dar te asigru ca nu ti-am scris pe un ton ironic, sau cel putin intentia mea nu a fost aceasta, acea de a persifla. De obicei sunt ponderat si serios cand raspund sau ma contrazic cu cineva iar acuma este una din acele dati, oricum te asigur ca nu am scris cu intentii de "superioritate", poti avea incredere in seriozitatea mea germana.

 

E bine ca stii istoria Germaniei, acuma ironic fiind ia spune ce este "Gründerzeit" si "Bundeswehr" ??

«12»