FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Oli, nu fi țațã!

«12»
forever_STEAUA11.09.2007 11:58

@Roxana_23

 

Evident cã nu se comparã performanțele celor doi. Hagi a venit de douã luni la Steaua. Nu ai cum sã compari ce a fãcut unu' într-un an jumate cu Hagi care abia a venit. Get it?

Virgil11.09.2007 12:00

In mod sigur tzatza e Maria Andries. Care in articolul ei a infierat cu manie proletara raspunsul lui Oli la atacurile subtile ale unor oameni de fotbal. E treaba lor ce spun si parerea in legatura cu cine are dreptate ne-o facem singuri. Suntem satui de articolele asa zisilor gazetari care in loc sa potoleasca apele, mai rau le involbureaza.

Opiniile ei sunt la fel de subiective, poate chiar mai subiective decat ale noastre, asa incat sunt inutile. Ceea ce face ea in acest articol e sa manipuleze opinia publica, asa cum o fac colegii si sefii ei, de zile, luni, ani, decenii. Fi-v-ar afurisita meseria!

Multumim, nu mai servim! Livrati-ne doar stirile. Mai departe stim singuri sa apreciem ce si cum.

mdionis11.09.2007 12:04
nu ma intelege gresit. Sunt de acord ca trebuie sa ne exprimam civilizat (si nu cred ca am facut-o de alta maniera pana acum), dar daca urmaresti comentariile suporterilor in general (si eu vorbeam la modul general) nu stiu despre cate astfel de comentarii (in care se exprima acordul si mai ales dezacordul) poti spune ca sunt de o maniera civilizata.

 

Ceea ce spuneam este la fel de general valabil: foarte rau pentru cei care o fac.

 

Cat despre..

Din pacate, pentru aprecierea gradului de civilizatie nu se face media notelor la purtare de-a lungul anului ci se considera nota cea mai mica. Pentru ca ea arata ca restul notelor bune sunt doar o spoiala de ochii lumii. [...]

 

...da-mi voie sa nu fiu de acord cu tine.

 

Aveti voie sa nu fiti de acord cu orice. Insa ceea ce am spus mai sus nu este numai o parere de-a mea ci un principiu de gasit in codul bunelor maniere.

Calitativ vorbind, manifestarea lui Olaroiu este atat de joasa incat nu poate fi reconciliata cu ipoteza ca ar fi totusi o persoana civilizata: intra in acea categorie a lucrurilor care nu se fac, pentru care trebuie sa existe o incompatibilitate functionala cu propriul caracter. Daca nu exista aceasta incompatibilitate, civilizatia nu ramane decat un eventual atribut exterior, de parada, sub care se ascund porniri refulate. In alte cuvinte: persoana naduseste din greu pentru a mentine aparentele, insa din cand in cand crede ca intr-o situatie de exceptie data, se justifica datul jos al mastii si renuntarea la chinul civilizatiei de suprafata. Olaroiu nu e nici macar original: este un exponent tipic al acestei mentalitati, demonstrabil si pe baza ultimelor sale remarci din Prosport.

Va garantez ca in Europa Occidentala (in special in Germania si Franta), o astfel de manifestare este echivalenta cu pierderea definitiva si irevocabila a creditului persoanei respective. In Romania (aux portes de l'Orient où on prend tout à la légère) acest mod de a judeca inca nu este pe deplin inteles.

 

Nu poti sa cataloghezi un om dupa cea mai urata reactie a lui. Daca ar fi asa, nici Maica Tereza nu ar fi fost civilizata (da-mi, te rog, un exemplu de om civilizat, din Romania). Dar asta este parerea mea si modul meu de a "evalua" oamenii.

 

Depinde de reactie. Daca este sub un anumit nivel, da.

Despre Maica Tereza nu ma pronunt, insa din ce imi amintesc parca framantarile ei existentiale se legau de raportarea la lume si crestinism, nu de etichetarea colegilor drept frustrati, complexati si homosexuali.

Exemple de oameni civilizati in Romania sunt destule, atata doar ca se vad prea rar pe sticla televizorului. In plus, s-a pierdut ireversibil o mare parte din spiritul interbelic, de natie care stie ca poate sa insemne ceva si pentru care civilizatia face parte obligatoriu dintre valorile de cultivat. Totusi pentru a nu iesi din domeniul "Steaua", sa il amintim pe antrenorul Stelei '86.

carminastan11.09.2007 12:38
un principiu de gasit in codul bunelor maniere.

Daca macar 20% din populatia Romaniei s-ar ghida dupa codul bunelor maniere, romanii ar fi departe ca civilizatie. Dar nu sunt. Nu vreau sa fie luata ca o justificare (scuza), dar nu putem fi atat de drastici in judecatzi cata vreme mediul in care traim si muncim nu ne ofera exemple. Si pentru societatea romaneasca mai ales post '89 (pentru eu cred ca s-a degradat din acest punct de vedere), Olaroiu este inca o persoana civilizata. A nu se confunda insa: zic o persoana civilizata, nu si o rectie civilizata.

(Eu tind sa separ oamenii formatzi inainte si dupa '89. Au au avut conditzii cu totul diferite.)

Va garantez ca in Europa Occidentala (in special in Germania si Franta), o astfel de manifestare este echivalenta cu pierderea definitiva si irevocabila a creditului persoanei respective.

Iar dupa cum spuneam, eu m-am raportat la realitatea romaneasca. Pentru ca omul care refuza sa se raporteze la realitatea in care traieste, va avea de suferit. este marginalizat, inadaptat, frustrat. Nici mie nu imi place cand stau la o coada la 1.5m in spatele cuiva ca sa nu-i numar firele de par din cap si vin 5 oameni si se inghesuie in fatza mea (ceea ce nu s-ar intapla in fr sau de), nici mie nu imi place cand casiera ma uraste pentru simplul motiv ca sunt de cealalta parte a geamului. Si tot ce pot sa fac este sa pastrez in continuare distanta minima, sa rog frumos pe cel din spate sa pastreze o distanta si sa-i zambesc casierei.

Dar sunt constienta ca imi doresc o lume ideala si ca azi poate cineva face un pas inapoi in spatele meu la coada, dar maine cineva ma va imbrinci. (sper totusi sa nu :))) )

Oricum, cred ca am ajuns destul de off-topic. Cer scuze userilor si moderatorilor.

mdionis11.09.2007 14:10
Si pentru societatea romaneasca mai ales post '89 (pentru eu cred ca s-a degradat din acest punct de vedere), Olaroiu este inca o persoana civilizata. A nu se confunda insa: zic o persoana civilizata, nu si o rectie civilizata.

 

Nu sunt de acord cu doua aspecte:

 

- societatea romaneasca ar avea ca tip de "civilizatie" ceea ce s-a vazut la Olaroiu.

Dupa parerea mea, societatea romaneasca este compusa din suficient de multe persoane civilizate, atata doar ca vizibilitatea si impactul general al necivilizatilor este de natura sa ii faca neobservati.

 

- o persoana civilizata poate avea o reactie necivilizata fara sa devina prin aceasta o persoana necivilizata.

Am explicat mai sus de ce o reactie necivilizata disproportionata este un indicator al necivilizatiei rezidente in persoana respectiva. Propun un exemplu simplu, care sper sa fie revelator: sa presupunem (desigur, doar ca Gedankenexperiment) ca sotul/prietenul/partenerul dumneavoastra va trezeste in fiecare zi cu "buna dimineata, regina visurilor mele!", iar dupa cateva luni de stat impreuna, adopta brusc formula "scoala, fa, $CALIFICATIV, si pune-mi de-o cafea, ca am treaba pe undeva!" (in care $CALIFICATIV este in {vaco, proasto, ... etc.}). Daca in aceste conditii ramaneti la opinia ca respectivul personaj este o persoana per ansamblu civilizata, promit ca nu mai incerc sa va nuantez punctul de vedere in aceasta privinta. :laugh:

carminastan11.09.2007 14:39

1. Sunteti programator, nu? =))))))

2. daca ma trezeste intr-o zi cu $CALIFICATIV, prind exceptia si o tratez.

Cu alte cuvinte daca este un caz izolat, nu o voi judeca imediat si doar pe baza acelei reactii. (intre noi fie vorba cafeaua aia ar ajunge direct pe el :D. Glumeam ). Si este prima (din punctul meu de vedere) oara cand vad o astfel de reactie la Olaroiu. De acest gen. Ma bucur ca a iesit in fatza, ma dezamageste modul in care a facut-o, dar da, inca e o persoana civilizata pentru mine.

 

societatea romaneasca ar avea ca tip de "civilizatie" ceea ce s-a vazut la Olaroiu.

Nu asta am vrut sa spun. Nu este Olaroiu etalonul civilizatiei. Deloc. Dar este mult mai civilizat decat multi. Iar oamenii cu adevarat civilizati, sunt mult mai civilizati decat Olaroiu.

Mai e un aspect pe care nu l-am mentionat: a fi sau a nu fi civilizat tine de cultura acelui popor (vezi deja clasicul exemplu cu chinezii pentru care este civilizat sa regurgiteze dupa o masa copioasa in semn de apreciere, bla bla). De aceea e si bine sa ne raportam mai mult la societatea romaneasca. Chiar daa multi dintre ai nostri asa-numiti "oameni de fotbal" (jucatori, antrenori, presedinti) sunt umblai prin lume, noi romanii ii judecam acum aici.

 

PS: va rog sa nu ziceti ca daca in programare apare o eroare, inseamna ca e bug si deci codul nu este bun. :biggrin:

mdionis11.09.2007 15:19
1. Sunteti programator, nu? =))))))

 

Nu, sunt cercetator, insa ma bucur ca ati prins aluzia la (ba)sh. :-)

 

2. daca ma trezeste intr-o zi cu $CALIFICATIV, prind exceptia si o tratez.

Cu alte cuvinte daca este un caz izolat, nu o voi judeca imediat si doar pe baza acelei reactii.

 

OK. Ideea pe care o sustin e ca $CALIFICATIV este incompatibil cu a fi civilizat la fel cum niste date experimentale mult dincolo de 3*sigma (eroarea standard) fata de rezultatul asteptat il invalideaza sec. De ce? Fiindca $CALIFICATIV este foarte departe de distributia normala a formulelor civilizate de adresare: nu este rezultatul unei fluctuatii intamplatoare nemotivate ci o alta fatza care iese la lumina. Daca formula matinala ar fi sunat: "auzi, poti sa pui tu de o cafea ca ma grabesc", sa zicem ca s-ar mai fi putut salva ceva din aparente fiindca nu este explicit insultatoare, doar uita obligatoriul "te rog" -- deci inca se poate atribui intamplarii.

In sfarsit, in sistemul dumneavoastra de valori puteti sa ii mai acordati o sansa. :-)

 

Mai e un aspect pe care nu l-am mentionat: a fi sau a nu fi civilizat tine de cultura acelui popor

 

Mai bine zis: modul in care intelegem ce inseamna comportamentul civilizat. Da, la aceasta ma refeream mai inainte cand cu Romania interbelica. Orice schimbare de mentalitate incepe de la convingerea treptata si individuala a componentilor societatii. Eu cred ca, daca reusesc sa conving argumentat macar cativa conationali de validitatea propunerii mele de sistem de valori civilizat , tot se cheama un pas inainte, mai ales daca acea convingere izvoraste din reflectia fiecaruia si nu este impusa din exterior. Ma bazez pe faptul ca noi suntem orientati (si, cel putin la nivel declarativ) catre civilizatia Occidentala.

 

De aceea e si bine sa ne raportam mai mult la societatea romaneasca.

 

... ale carei modele publice trebuie schimbate. Iar aceste modele includ atat interviurile-bomba precum cel cu Olaroiu cat si luarile de pozitie cu nimic mai breze de tipul Maria Andries (care, chiar daca vrea sa spuna un lucru bun, o face in mod profund gresit).

 

PS: va rog sa nu ziceti ca daca in programare apare o eroare, inseamna ca e bug si deci codul nu este bun. :biggrin:

 

Nu, depinde de consecintele erorii (mai ales daca e intr-o metoda neapelata de main() sau de vreun alt subprogram, se cheama doar viciu ascuns). :-)

carminastan11.09.2007 15:37
Eu cred ca, daca reusesc sa conving argumentat macar cativa conationali de validitatea propunerii mele de sistem de valori civilizat , tot se cheama un pas inainte, mai ales daca acea convingere izvoraste din reflectia fiecaruia si nu este impusa din exterior

S-ar cheama o mare realizare, pentru ca eu nu am reusit inca sa schimb sistemul de valori al nimanui. Inca. Dar mai am timp. Nu cred ca am reusit nici macar sa fac pe cineva sa reflecteze asupra propriului sistem de valori.

Si sunt de acord ca modelele pe care societatea romaneasca sunt departe de a fi MODELE. Si media aici are 80% din vina. Pentru ca media promoveaza in mod constant noi modele, si aduce in prim-plan toate "erorile" societatii in detrimentul adevaratelor valori. Media traieste si se hraneste cu interviurile-bomba si luari de pozitie de tip Maria Andries. Societatea romaneasca formeaza acest tip de jurnalisti desi tind sa cred ca nici cei din Occidentul cu care ne comparam nu sunt cu mult mai evoluati. Si ii incurajeaza. Restul de 20% din vina ne apartinem pentru ca noi continuam sa citim astfel de articole, pentru ca noi dam banii pe astfel de publicatii, noi urmarim emisiunile sportive (ca sa ne limitam doar la sport).

Sunt destui oameni care nu cunosc o limba straina, care nu stiu sa foloseasca internetul astfel incat sa citeasca si alte publicatii (online sa zicem) si sa compare. Altii pur si simplu nu vor.

dinamo_suge_pula12.09.2007 04:54

Auzi Roxana treaba sta in felul urmator : daca fecali nu alerga dupa altsii cu valizele de bani cand ne faceam de ras pe la TV jtii ce campionat mai lua Oli ? Poate p-ala din Uganda . In afara de meciul ala amarat cu Standard in care daca era 2-0 in loc de 1-1 o soogeam direct in Ghencea si intamplarea de la Kiev unde din 5 ocazii am dat 4 goluri spune-mi si mie un meci stralucit al Stelei in care s-a vazut tehnica "deosebita" a lui Oli (scriu cu litere mici Oli , fecali , Dinamo , Rapid , Borcea si aja mai departe pentru ca sunt nijte animale sau sclavi care nu au dreptu sa li se inceapa numele cu litera mare de tipar) . Vrei sa itsi spun eu performantsele lui Oli & fecali impex s.r.l. ? 2-4 cu spurcatsii la noi acasa dupa ce nu mai pierdusem de ... nici nu mai jtiu cand , 1-4 cu R. Madrid si 0-3 cu Lyon fara o ocazie de gol , 1-1 cu tsiganii aia complexatsi (noi am egalat in minutu' 87) , locul 2 dupa ce fecali a stat sluga pe langa Borcea , Rednic si altsii ca sa fie Steaua lui Oli & fecali in preliminarii . Nu tsi-e rujine sa ii iei apararea acestui pripas care tuata viatsa lui s-a aciuat pe unde a fost aja mai cald sau mai bine platit . Ai uitat comediile cu fecali propunandu-i prelungirea contractului pe foi A4 , cand noi ne smulgeam paru' din cap prin Peluza , Tribuna sau mai jtiu eu ce ? De ce crezi ca se crede fecali antrenor ? Cine crezi ca i-a dat ideea asta ? Cine-l lingea in fund si dupa ce se caca daca era nevoie ? Ai ghicit : acelaji Oli-gofren.

 

Hagi si Balint sunt 2 oameni care inseamna pentru istoria Stelei mai mult decat 10 fecali + 20 Oli si mai jtiu io ce pripaji se vad antrenori , respectiv stelijti . Aja ca : LASA-NE TE ROG !!!

 

 

Nu sunt nici frustrata nici vreo fosta amanta a lui Olaroiu, sunt doar o persoana care stie sa'si argumenteze parerile si nu sa jigneasca .. spre deosebire de altii .

forever_STEAUA Nu, nu se compara meciul de la Urziceni cu cel de la Boro, cum nu se compara nici performantele lui Oli cu cele obtinute de Hagi. Dupa cum ai vzt nu am scris nici un cuvant cu cratima, pe net in loc de " - " folosesc " ' ".

 

Sa nu se inteleaga gresit, nu vreau ca Olaroiu sa se intoarca la Steaua, il sustin pe Hagi, nu cred ca e momentul sa plece, am putea vorbii de o eventuala demisie din iarna, doar ca Hagi a primit ce a cautat, a crezut ca doar pentru ca e Hagi are dreptul sa jigneasca, sa intepe pe oricine .. si nu este asa !

«12»