FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Dica loveste din nou

«12»
fcsteaua.ro08.09.2007 16:59

Romania, cu cinci jucatori de la Steaua Bucuresti, conduce la Minsk cu scorul de 2 - 1 in fata echipei nationale a Belarusului.

 

Primul gol romanesc a fost inscris de catre Mutu in urma unei actiuni personale fara a exista o faza de constructie. Un gol din .... nimic.

 

Bielorusii au egalat dupa 3 minute profitand de o greseala de repliere a flancului nostru drept.

 

In minutul 42 Dica a marcat un gol de mare finete, o executie de mare goleador. Totul de a plecat de la o deschidere superba a lui Mutu pe partea dreapta pentru Nicolita. Jardel nu a centrat din prima - desi un jucator "first class" ar fi putut sa o faca castigand ceva timp si suprinzand adversarii pe contre pied - dar a recuperat aceasta "lacuna tehnica "si "a pus mingea cu mana" pe capul decarului stelist. Dica a sters din alergare balonul, acesta ducandu-se acolo unde este mai greu de expediat, pe coltul lung, lovind mai intai bara si trecand dincolo de linia portii.

 

Romania a jucat economicos, fara a excela la capitolele tehnica si posesie. Victor Piturca va trebui sa reaseze echipa in teren in pauza acestui joc pentru ca inexactitatile aparute in prima repriza sa fie sterse. Importanta este o repozitionare a lui Ovidiu Petre dar si a lui Dica care, in ciuda golului marcat, a fost sters in prima repriza. In cazul primului ar exista varianta Dorinel Munteanu.

 

A inceput repriza a doua.

 

Min' 72. Ocazie imensa a lui Mutu. Acesta a sutat puternic de la 7 metri de porta prilejuindu-i lui Khamutovsky o interventie fabuloasa.

 

Min' 75. Gooooooooooooooool Romaniaaaaaaaa. A marcat din lovitura de la 11 metri Adrian Mutu, dupa ce tot el a fost faultat in care de portarul gazdelor Khamutovsky.

 

Tricolorii au primit trei cartonase galbene: Codrea, Ov Petre si Chivu.

 

Min' 90+4. Fluier Final.

 

Romania castiga in deplasare cu scorul de 3-1 in fata unui adversar lipsit de valoare dar extrem de incomod, fructificand 3 ocazii din 6. Tricolorii isi mentin locul intai din grupa, iar urmatoarea sarcina pe care o au este sa nu piarda in fata Olandei pe teren propriu si a Bulgariei in deplasare. In cazul unei victorii cu una din aceste doua contracandidate si a unui parcurs perfect in partidele contra celorlalte competitoare, aceasta calificare nu ne poate scapa.

 

Concluzii:

 

1. Mutu si Dica au marcat din nou demonstrand inca o data ca sunt de neinlocuit in atacul echipei nationale a Romaniei.

 

2. Antrenorul Piturca a facut o singura greseala in aceasta seara intarziind introducerea lui Dorinel Munteanu si preferand-o pe cea a lui Frorentin Petre mai intai. Dupa intrarea "bunicutei" Munteanu, s-a vazut clar ca jocul nostru a capatat claritate si exactitate.

 

3. Ovidiu Petre a jucat mai bine in repriza a doua, iar pe parcursul intregii partide a dat senzatia ca nu-si gaseste locul in teren (vezi interventiile deficitare, doua mingi pierdute in situatii dificile pentru echipa noastra, pe replierea fundasilor, plus accidentarea lui Goian din prima repriza).

 

4. Echipa nationala de fotbal a Romaniei a obtinut o victorie extrem de importanta in deplasare avand in primul unsprezece cinci titulari din cadrul lotului stelist. Iata o reasezare in mentalitate in ceea ce priveste alinierea titularilor din partea tehnicianului Piturca, o reintoarcere la logica si ratiunea fotbalului ce promoveaza valorile. Asteptam cu nerabdare recuperarile lui Radoi, Plesan, Ghionea si Badea pentru o intarire logica a Nationalei.

 

5. Jocul echipei de fotbal a Romaniei a fost unul la mica ciupeala, italian. Impotriva Olandei nu se va putea adopta aceeasi tactica fiind cunoscuta maniera de joc a batavilor, adepti ai fotbalului total.

 

6. Indiferent de rezultatul meciului Olanda - Bulgaria, putem afirma ca Romania se afla in pole position pentru ocuparea primului loc in grupa pentru calificarea la Campionatul European de fotbal.

 

P.S. Intr-o interventie in cadrul emisiunii Minutul 091 d-l Cornel Dinu ii acuza voalat pe jucatorii stelisti Ovidiu Petre si Petre Marin de primirea golului marcat de gazde. Daca in cazul primului putem fi de acord cu oratorul fotbalului romanesc, nu putem fi de acord cu maniera de "judecata" si bagatelizarea unor greseli grave comise de Rat (2). Mai mult, intre remarcatii partidei, conform aceluiasi domn se afla doar Adrian Mutu si Lobont, decarul stelist fiind uitat. Sangele apa nu se face.

 

Fynutzu08.09.2007 17:19

Mi-a placut lovitura d gratie a lui Dica....:X un gol care il reprezinta :)

danimarcu08.09.2007 17:28

Dica-super.

Nicolita-o centrare buna si multa ...alergatura.

Marin -in media echipei.

Goian -bun,era sa dea si gol.

O.Petre- a gresit doua pase simple,care erau sa ne coste.

Meci greu,noi stelistii am patit-o.Sper sa mai marcam...

 

Revin .O.Petre a facut o a doua repriza foarte buna.

Bravo baietilor pentru aceasta victorie importanta!

c.ronaldo1708.09.2007 17:33

Nicolita mi se pare mai bun pe stanga. Astfel i s`ar face loc si lui Croitoru care pe dreapta poate fi decisiv.

cristi_mold08.09.2007 18:12

Fratilor cand ma uit la Dorinel, vad jucatorul care ii trebuie Stelei la mijlocul terenului. Si cand ma gandesc cum la izgonit GB din Ghencea.

Cat despre Dica, revin la o veche expresie a lui Gradinescu, " de meserie fotbalist", la fel Mutu.

Goian sigur ca de obicei, Ov.Petre putin stingher in prima repriza, P.Marin bun, iar Nicolita ca la Steaua, slab

vlad stelistu08.09.2007 18:27

Dica si Mutu sunt in ataca cuplul perfect pentru nationala iar ovidu Petre incepe sa capete experientza sa recunoastem;)

stelutawillis08.09.2007 18:32

Bravo Dica>:D<

AndyQ08.09.2007 18:58

In afara de gol n-a jucat mai nimic...

 

Slab, slab.

roman66608.09.2007 19:03

Dicanio !

Dragoshel08.09.2007 19:47

@Catalin, in legatura cu PS-ul tau, nu cred ca avem nevoie de aprecierile acestiu om, stim ca el va muri caini si le va tine partea mereu.

 

Bravo Dica pentru GOL si pentru jocul bun de astazi. Bravo si celorlalti stelisti.

st_194708.09.2007 20:41

dinu ja-vra spur-ca-ta! steag1 dica10 dica10

iov08.09.2007 21:06

Sangele apa nu se face, dar se face...spritz...in cazul lui nea' Cornel.

alexblaja08.09.2007 21:48

Eu n-am inteles niciodata cum poate fi obiectiva o emisiune de fotbal cand are ca invitat permanent, pe post de specialist, angajatul unui club angrenat in competitie!

AmuntBoy08.09.2007 23:48

1.P.Marin este din ce in ce mai slab

sper sa fie bun de ceva Eme si sa joace cu Golanski

Si in ultimile partide la Steaua a fost varza acolo pe dreapta cu Zaglebie si cu Bate acasa

Sper sa nu aibe legatura cu amicitia lui cu Oli sau MM de joaca asa ....

 

2. Goian si Dica mi-au placut.

3. Nicolita nu este de nationala si nici de Steaua, omul nu stie sa faca un dribling si centrarea de la golul 2 nu am vazut-o de mult pe Ghencea, deci o nimereala

4. Ov Petre .... nush ce are baiatul asta dar pana acum e preferatul a 3 antrenori si eu inebunesc cand joaca el la mijloc de nervi

- Oli l-a luat peste tot

- Hagi l-a luat la galata

- picturca il ia la nationala

dar poate nu am pricep eu la fotbal mai deloc ... sau am alta conceptie

Stukha_steaua08.09.2007 23:59

Dinu asta e un magar mare....

 

A facut liceul la Targoviste + ca FCM Targoviste(pe atunci Chindia)l-a lansat pe el....si a dat un interviu zicant ca orasul nu reprezinta nimic pentru el..

 

in fine trecand peste asta.....el mereu a fost asa...si pana la urma,na e dinamovist il inteleg,dar e si un frustrat in acelasi timp...ca antrenor era varza ca nu il intelegea niciun jucator,ca director tehnic sau ce mama naibe e el acolo nu-l vad decat comentant aiurea....

 

trecand si peste asta....

 

Nu am mai urmarit un meci al nationalei de ceva ani,pentru ca imi era scarba de jocul pueril,nu stiu ce am avut in seara asta dar m-am uitat si mi-a placut,culmea tot stelistii sutn mai multi si pe acolo desi multi se bat in piept cu transferuri si abureli dastea...

 

Forza Steaua si hai Romania

 

- Oli l-a luat peste tot

- Hagi l-a luat la galata

- picturca il ia la nationala

dar poate nu am pricep eu la fotbal mai deloc ... sau am alta conceptie

 

 

Ma acum iti dai seama ca nu sunt prosti toti 3....hai Oli o fii slab(desi nu cred),Hagi neexperimentat dar piti...las-o naiba ca asta se cearta cu toata lumea si tot ca el face.......

 

E bun...isi face treba mai si greseste...asta ca toti stati cu ochii pe el,si ii observati mai bine greselile......toate ca toate eu zic ca isi face treaba,bineinteles cu ceva greseli dar e normal pe postul lui...

ultras_florin2009.09.2007 00:34

Am avut cinci jucatori de la Steaua in primul 11 datorita accidentarilor si suspendarilor:

Tamas suspendat,Contra accidentat.Echipa ideala ar fi:Lobont-Contra,Tamas(Goian),Chivu,Rat-Nicolita,Radoi(Codrea),Cocis,Dica-Mutu,Marica.

Stukha_steaua09.09.2007 00:48

Si daca pui si accidentatii Stelei??? ca sigur mai avaem 2 acolo... ;)

elmagnifico09.09.2007 02:54

daaa mare dreptate ai in privinta lui dINU !!! UN FRUSTRAT!!

pacat ca la aceiasi discutie era si Stoichita ...trebuia sa fie mai agresiv !!sa-l puna putin

cu botu pe labe pe acest personaj libidinos.

Stukha_steaua09.09.2007 02:55

E un domn Stoichita si stie ca indiferenta doare cel mai tare.....mai bine esti indiferent decat sa dai o palma

st_194709.09.2007 06:54
1.P.Marin este din ce in ce mai slab

sper sa fie bun de ceva Eme si sa joace cu Golanski

Si in ultimile partide la Steaua a fost varza acolo pe dreapta cu Zaglebie si cu Bate acasa

Sper sa nu aibe legatura cu amicitia lui cu Oli sau MM de joaca asa ....

 

2. Goian si Dica mi-au placut.

3. Nicolita nu este de nationala si nici de Steaua, omul nu stie sa faca un dribling si centrarea de la golul 2 nu am vazut-o de mult pe Ghencea, deci o nimereala

4. Ov Petre .... nush ce are baiatul asta dar pana acum e preferatul a 3 antrenori si eu inebunesc cand joaca el la mijloc de nervi

- Oli l-a luat peste tot

- Hagi l-a luat la galata

- picturca il ia la nationala

dar poate nu am pricep eu la fotbal mai deloc ... sau am alta conceptie

Cum iti permiti sa spui ca e din ce in ce mai slab Petre Marin:))?dupa meciu cu turcia dc nu ai spus la fel .a facut un meci prost, gata sari la gatu` lui

steaua_gloria09.09.2007 07:40

Nicolae Dica, viitorul Juan Roman Riquelme al Europei. Este un supestar in devenire la fel ca Mutu. Sper sa batem Olanda si Bulgaria si sa mergem in final la euro 2008.

malasorte1309.09.2007 08:14
Am avut cinci jucatori de la Steaua in primul 11 datorita accidentarilor si suspendarilor:

Tamas suspendat,Contra accidentat.Echipa ideala ar fi:Lobont-Contra,Tamas(Goian),Chivu,Rat-Nicolita,Radoi(Codrea),Cocis,Dica-Mutu,Marica.

 

 

Daca tu ii vezi titulari pe Contra in locul lui Ogararu si pe Tamas in locul lui Goian... apropo esti dinamovist ??? Ca atunci ar fi de inteles...

Bundy09.09.2007 08:36

Dupa meciul de aseara mi-e din ce in ce mai clar: Dica trebuie sa ramana la Steaua si ii trebuie adusi jucatori de atac ca nu prea are cu cine, imi pare rau s-o constat. La nationala a tot inscris in ultima perioada iar la Steaua a dat saracul dar numai din faze fixe...

il_scorpio09.09.2007 09:37
Am avut cinci jucatori de la Steaua in primul 11 datorita accidentarilor si suspendarilor:

Tamas suspendat,Contra accidentat.Echipa ideala ar fi:Lobont-Contra,Tamas(Goian),Chivu,Rat-Nicolita,Radoi(Codrea),Cocis,Dica-Mutu,Marica.

Lasa-ne frate auzi Tamas mai bun decat Goian...poate doar in visele lui cele mai frumoase. Si pana la urma nu imi pasa mie ca Contra e mai bun decat Petre Marin, pentru ca Ogararu e mai bun ca amandoi si daca Piti are ce are cu el nu inseamna ca e mai bun Contra.

 

Apoi cum poti tu sa pui paranteza la Radoi cu Codrea..tie ti se pare cumva ca jucatorii astia se compara din vreun punct de vedere ca performanta...ca valoare.....???..Duamne fereste...nu mai punem la socoteala ca Plesan ar putea fi si el prin schema.

 

Dupa parerea mea primul 11 daca ar fi toti jucatorii apti ar fi: Lobont-Ogararu,Goian,Chivu,Rat-Ad. Cristea,Radoi,Plesan,Mutu-Dica,Marica

dr.adrian909.09.2007 09:52

echipa ideal ar fi

Lobont

Ogararu Goian Ghionea rat

Radoi Dica Dorinel

Mutu marica Stancu(Mazilu)

«12»