FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Fotbal total

«12»
fcsteaua.ro01.09.2007 12:16

Dupa tragerea la sorti ne-am lovit de optimismul declarat al antrenorului si "vrem sa facem o figura cat mai frumoasa", ruginita automotivare din partea jucatorilor. Adevarat este ca grupa in care am fost repartizati nu se poate compara cu cea de anul trecut, dar sa o declari a fi cea mai slaba dintre toate e cam mult. Ba ma tem ca Gazeta Dello Sport nici nu a facut o astfel de formulare ci doar a fost o rastalmacire din partea presei romane doar doar se va minimaliza un eventual succes stelist sau pentru pregatirea unei eventuale caterinci in cazul unui insucces. Asta pentru a se crea un echilibru precar dupa ratarea calificarii de catre pisicile spartane. Dupa o calificare istorica si o realizare de exceptie ar fi fost mult mai cuvenite doar articole elogioase pentru aceasta performanta unica a fotbalului romanesc macar pentru o zi sau doua, decat sa evidentiezi in mare graba ca este o grupa formata din echipe ce nu au castigat campionatul in tarile lor. Mai ales ca a noastra campioana si-a cam prins urechile in plasa intinsa de "o formatie de batut" din Peninsula. Se pare ca unii s-au saturat sa tot scrie de Steaua Bucuresti.

 

Reintorcandu-ne la echipa noastra trebuie sa ne oprim asupra declaratiilor antrenorului Hagi. Acesta are un gand. Sa treaca de grupe. Diplomatic si prudent, acest gand este de fapt un obiectiv stabilit individual si iubit de patronul Becali. Sa fie clar, tehnicianul roman tinteste depasirea grupelor chiar daca nu are puterea sa exprime raspicat aceasta "nebunie". Zeul fotbal nu trebuie tulburat ca sa nu se manie si sa pedepseasca obraznicia unor "desculti" din Romania care ameninta suprematia unor team-uri din Anglia si Spania.

 

In declaratiile tehnicianului roman mai gasim un element extrem de important: a disparut presiunea de pe umerii jucatorilor nostri. Adevarat, Steaua nu se mai afla in situatia de a esua lamentabil in fata unor adversari cotati mai slab ci se plaseaza pe o pozitie care-i convine de minune. Aceea de formatie experimentata in fata Slaviei si de outsider in fata monstrilor Sevilla si Arsenal. Punand in corelare aceasta dorinta de a atinge un nivel superior - Steaua inca nu a reusit sa depaseasca faza grupelor Champions League - si alte declaratii "oficiale" nu putem sa nu evidentiem diferenta intre "am un gand, iar acela este sa trec de grupele Champions League" afirmatie cu jumatate de gura si "eu credeam ca vom fi eliminati de Heerenveen", declaratie ferma bazata pe crezul unei persoane. Parca doar una suna a spirit stelist, nu?

 

Realisti fiind, nu trebuie sa ne extraziem. Echipa noastra nu poate pleca decat cu sansa a treia de calificare din aceasta grupa, la egalitate cu Slavia (nu pot uita ca aceasta formatie a facut instructie cu noi in urma cu vreo 8 ani). Chiar si in aceste conditii nu putem sa nu ne amintim de cate ori nu au plecat romanii din aceasta pozitie si au reusit sa zdruncine serios calculele "granzilor". Asa a fost si la CM din Italia, asa a fost si la CM SUA. Chiar si in precedenta editie a Champions League, echipa noastra a pornit cu ultima sansa si a reusit sa detroneze pe Dinamo Kiev, o formatie obisnuita cu aerul tare din CL. In prezent Arsenal chiar daca nu straluceste in campionat ramane o forta, in ciuda plecarilor lui Henry si Ljunberg, iar Sevilla are un mare atu: ne-a eliminat in precedenta editie a Cupei UEFA printr-o dubla victorie. Mai mult, saptamana trecuta a marcat 5 goluri in poarta Realului. La Madrid!!!

 

Sansa Stelei? Sa joace fotbal. Fotbalul curat, jucat fara jumatati de masura, fara presiunea banilor, fara scandaluri in sanul echipei si amestec in formarea echipei de catre patron, fara scuze lamentabile si justificari ale nerealizarilor prin expresii de lemn. Pentru ca, daca incerci sa fentezi fotbalul, acesta te pedepseste. Dupa socurile Lyon si Real de anul trecut, se poate spune ca jucatorii romani si-au primit botezul. La nivel mental un meci impotriva lui Arsenal este mai digerabil decat impactul cu 50.000 de suporteri spanioli sustinatori ai monstrului Real Madrid, iar un dans cu Sevilla este mai agreabil tinand cont ca spaniolii sunt parteneri vechi. In plus, jumatate din bairam se va tine la discoteca preferata: Ramon Sanchez Pizjuan, iar cealalta in Ghencea. Doar respectand aceste cerinte elementare, fara a se fenta fotbalul poate interveni si acea maxima "balonul este rotund". Pentru ca, daca nu ar fi rotund acest balon, acum nu am avea in palmares o eliminare a Valenciei dupa ce am pierdut in Spania cu scorul de 2 - 0 si nici nu am rade in hohote de rivalii nostri din campionat, dupa ce le-a fost taiat elanul de golul unui albanez cu nume de secretie nazala.

 

fsoica01.09.2007 12:37
ci doar a fost o rastalmacire din partea presei romane doar doar se va minimaliza un eventual succes stelist sau pentru pregatirea unei eventuale caterinci in cazul unui insucces.

Aici esti paranoic sau mult mai infocat decat e cazul. Alege tu :)

 

Sansa Stelei? Sa joace fotbal. Fotbalul curat, jucat fara jumatati de masura,

Crezi ca actuala linie de mijloc a Stelei poate da nastere unui asemenea fotbal? Mai mult, cum vezi mijlocul(4 titulari) fara Plesan si Radoi?

..............................................................................

Si o ultima intrebare si cateva observatii, Catalin:

Cate meciuri sa ii mai dam lui Hagi pana la a-i cere ceea ce ne doream cand il huleam pe Olaroiu?

Cate meciuri incredibil de proaste, cum au fost cele de acasa cu BATE si Zaglebie (nu pune asta pe seama presiunii, cum ai incercat in cadrul articolului, caci invocai ca avem deja experienta), esti dispus sa mai accepti inainte de a pune punctul pe i si a inceta sa mai scrii analize de parca ai scrie cantece patriotice?

 

Pana cand, draga Catalin, vom mai indura ceea ce am indurat dupa plecarea lui Protasov, adica un fotbal urat, plicticos si care te tine cu sufletul indoit pana in ultimele secunde ale meciurilor?

Pana cand vom mai inghiti aceste evolutii si victorii ale Stelei de care nu pot sa spun nimic frumos?

E trist, s-a intamplat ceea ce nu credeam vreodata ca se va intampla: nu ma mai bucur la victoriile Stelei, si asta nu pentru ca "nu sunt suporter adevarat" (ca doar softul vostru m-a catalogat ca stelist infocat, nu?), ci pentru motive pe care sunt sigur ca le cunosc multi dintre cei mai in varsta de pe aici, dar au inca o retinere in a le exprima...si nici macar nu e din cauza agramatului instabil de Becali, e, dragii mei, din cauza faptului ca ochiul si sufletul meu nu au mai fost de prea multa vreme mangaiate de placerea fotbalului adevarat, in viteza, frumos, cu multe goluri, si toate exprimarile astea ale noastre, celor care habar nu avem de tactica si de fotbal, dar suntem unsi la suflet cand vedem un Manchester-Roma 7-1 sau ne amintim de un Steaua - Lens 4-0...

 

Doamne, ce dor imi este de victoriile care ma faceau mandru ca sunt stelist si dupa care spuneam clar si raspicat:

"Am fost mai buni ca ei."

sau

"Astazi nu ne-ar fi batut nimeni."

 

Pana cand, fcsteaua.ro ?

Pana cand, oameni buni, pana cand?

Pana cand vom fi multumiti ca noi suntem in Liga si altii nu, si pana cand doar atat va fi de ajuns?

 

In concluzie, nu cred ca Steaua lui Hagi va juca fotbalul din titlu, ala total, nici pe 19 septembrie, la Praga, nici peste o luna si nici peste un an. Cred doar ca Hagi e multumit ca nu a dat chix, din nou, ca in barajul cu Slovenia, ca Becali e fericit ca doar el a intrat din nou la masa bogatilor si i-a "facut" pe dinamovisti, iar de jucatori(ca sa nu le zic jokeri), ce sa mai zic...

Doar au cu 100000 de dolari mai grase conturile..ar fi culmea sa nu apara automultumirea...

 

Natie mica...fotbal mic..caractere indoielnice...dar, cel mai grav, lipsa de sistem, rigoare, inteligenta si valoare...

 

FORZA Steaua :)

 

pe mine m-ai surprins cu chestia cu secretia nazala...

la ce te referi?

Il Soldatino01.09.2007 13:41

1. Protasov s-a dus si sunt sanse mici sa se reintoarca.

 

2. Lui Hagi nu-i va reprosa nimeni ceea ce i s-a reprosat lui Oli. Motivele sunt multe si nu vreau sa le aduc acum in discutie.

 

3. Steaua de acum nu poate mai mult si aceasta nu se intampla din cauza atrenorului. Ptotasov a fost o exceptie dar nu trebuie uitat ca a stat foarte putin la echipa. Mai mult, nu a apucat sa termine sezonul ca sa vedem daca putea sa ajunga campion cu Steaua. Deci, discutabil.....

 

4. Pana in prezent Steaua a obtinut tot ce se putea obtine din ce si-a propus. Este neinvinsa si s-a calificat in Grupele CL. Daca punem si presiunea, tensiunile si scandalul inceput de d-l Becali putem sa apreciem ca este o minune ca aceasta echipa se afla aici. Mai trebuiesc adaugate si accidentarile? Adevarat este ca jocul nu este cel pe care ni l-am dori dar parca nici cu Piti sau Oli nu era diferit. Hagi a cerut timp si acum l-a CASTIGAT. Sa vedem ce va iesi din asta. Oricum, eu sunt de parere ca jocul Stelei nu se va imbunatati tocmai pentru ca nu va exista niciodata omogenitate. Atata vreme cat la echipa noastra au aparut atatia jucatori noi de mare valoare pentru Liga I, e greu de crezut ca se va ajunge candva la un veritabil 11....

 

5. Modul in care pui tu problema nu va ajuta la nimic. Sunt multi suporteri care gandesc ca tine (partial si eu) dar care isi exprima temerile/grijile intr-un mod ponderat tocmai pentru a nu contribui si ei la deteriorarea atmosferei in jurul echipei si pentru a nu fi culpabilizati in cazul unor esecuri. Echipa are nevoie de liniste, antrenorul are nevoie de sustinere, iar noi avem obligatia sa asiguram SUSTINERE si sa acordam INCREDERE. Insusi antrenorul Oli a avut sustinere pana cand nu se mai putea accepta turca si uratenia unui fotbal demodat (se poate verifica acest aspect)

 

6. Natia aceasta nu este chiar atat de "mica"

 

P.S. In legatura cu "paranoicul" sau "infocatul". Nici una si nici cealalta. Sunt familiarizat cu subtilitatile presei sportive din Romania atunci cand incearca sa construiasca o anumita imagine: Lucescu ghinionist, Steaua norocoasa....Nu ma joc, stiu ce afirm si nu vreau sa fiu naiv....

 

pe mine m-ai surprins cu chestia cu secretia nazala...

la ce te referi?

 

Respectivul jucator se numea Mucea

st19raul01.09.2007 14:25

@fsoica

Doamne, ce dor imi este de victoriile care ma faceau mandru ca sunt stelist si dupa care spuneam clar si raspicat:

"Am fost mai buni ca ei."

sau

"Astazi nu ne-ar fi batut nimeni."

 

adica esti mandru ca esti stelist doar cand castigam?? cam asa se intelege... si comparatia Olaroiu-Hagi e una de prost gust! Hagi chiar dk nu a facut inca "echipa pe care o visezi" macar a adus mentalitatea din trecut ca trebuie sa fim cei mai buni sa tintesti mereu spre primul loc...odata cu mentalitatea o sa vina si rezultatele! si pe Hagi nu o sa-l contest niciodata dintr-un singur motiv...dk nu are rezultate isi da singur demisia...are onoare si IUBESTE Steaua e tot ce conteaza!!!

saphyrre01.09.2007 15:09

@fsoica

"Pana cand, draga Catalin, vom mai indura ceea ce am indurat dupa plecarea lui Protasov, adica un fotbal urat, plicticos si care te tine cu sufletul indoit pana in ultimele secunde ale meciurilor?"

 

 

Da-mi voie sa raspund eu: pana cand va fi necesar. Nu cred ca absolut tot ce joaca Steaua in ultima vreme e urat si plicticos, iar Protasov e un capitol incheiat in istoria Stelei (joc frumos dar fara rezultate) si nu vad ce rost are sa il tot pomenim.

Am citit postarile tale din ultima vreme pe forum, poate nu e decat impresia mea dar intotdeauna gasesti ceva de criticat, indiferent de subiect (Hagi, jocul Stelei, Becali, pana si pe autorul articolulul!!...)

Nu stiu ce exact doresti tu de la jocul Stelei, meciuri spectaculoase in care Steaua sa zdrobeasca adversarul din primul pana in ultimul minut...de parca ar fi Barcelona sau Manchester :) Hai sa fim seriosi, Steaua mai are mult pana sa ajunga acolo.

Cred ca trebuie sa fim realisti.. pentru noi e o mare performanta sa joci in Champions League (daca cineva va zice ca e usor, vezi cazul "spartanii"). Ar fi o performanta deosebita sa trecem de grupe...si daca jocul va fi unul placut ochiului, atunci eu zic ca va fi un sezon mai mult decat reusit.

In concluzie: sigur ca toata lumea ar vrea jocuri spectaculoase si performante deosebite, nimic rau sa tinzi spre mai bine, insa in acest moment nu cred ca avem capacitatea (tehnica, fizica si mai ales mentala) de a domina orice adversar mai de Doamne-ajuta timp de 90 min, practicand un joc spectaculos si avend rezultate deosebite. Poate candva in viitor va fi asa, insa acum...asteptam cu rabare ziua aceea.

 

Daca cineva crede ca lucrurile merg cum nu se poate mai prost, sa se gandeasca ca puteam sta noi acasa sa ne uitam la TV, si "altii" sa mearga in CL. Motivatie destul de puternica sa consideri fiecare zi in CL o sarbatoare:).

fsoica01.09.2007 15:27
@saphyrre

Am citit postarile tale din ultima vreme pe forum, poate nu e decat impresia mea dar intotdeauna gasesti ceva de criticat, indiferent de subiect (Hagi, jocul Stelei, Becali, pana si pe autorul articolulul!!

 

 

M-ai citit.

Gica contra is my middle name :(

fsoica01.09.2007 15:28

Catalin, nu te-am intrebat ce era esential:

 

De ce ai intitulat articolul:

"FOTBAL TOTAL"?

 

La ce te-ai gandit?

Sper ca nu la "Fotbalul curat, jucat fara jumatati de masura", caci de la asta la fotbalul total adus prima data in manuale de Cruyff e cale lunga...

killian200301.09.2007 16:22

Catalin,(sper sa nu ma insel)stadionul echipei Betis SEVILLA e Ramon Sanchez Pizjuan si nu al celor de la FC SEVILLA...

killian200301.09.2007 16:31

mea culpa....e bine Ramon Sanchez Pizjuan...

Scuze...

Le reseau pansant01.09.2007 16:34

auzi fstoica, tu vrei sa iti faci thread personal din articolul asta?

 

mda, ce sa spun despre optimis stiu un singur lucru-sa nu te puna dreaq sa comentezi pe fcsteaua.ro ca "ai pus-o" fie iti iei niste apelative de gen-handicapat, paranoic, in stare patologica etc, fie tinzi sa incalci cele mai bune norme de bun simt stelist, adica utopii de genul "victorie cu Madridu' si Lyonu' la Bucuresti cu 3-0".

 

Acuma ontopic vorbind, ca englezii nu au castigad niciun trofeu de jdemii de ani, ca cehii au facut taras cu noi in'99 nu prea ma intereseaza, sunt lucruri de mult trecute si fara nicio relevanta, doar in statistica. Cred ca Sevilla este cel mai redutabil adversar si in fata caruia nu prea avem ce sa "jucam" si nu pentru ca ne-au batut in editia trecuta ci pentru ca jocul lor este mult mai "condesat" de cat al nostru, adica este exact diferenta intre jocul Stelei si cel al lui Bate.

 

Cat despre super debordanta vrem locul 2 sau sa iesim din grupe, "ma roade" o grija de ce naiba nu tragem si noi cativa ani sa castigam Cupa UEFA, daca tot e trofeu de loseri, si o ia oricine. Eu zic ca avem mai mult de castigat daca am castiga 2,3 ani Cupa UEFA, poate si super-cupa Europei, decat sa ajungem in optimi sau sferturi in CL. Cred ca cea mai buna solutie este sa ajungem an de an in grupe de unde dupa locul 3 sa jucam in UEFA. Astfel am rezolva 2 lucruri

1. Partea finaciara bani din victoriile din Liga + fonduri UEFA, iar pe urma (adica in Cupa UEFA) cred ca ar fi suficente castigurile provenite din publicitate, drepturi TV si bilete. Plus ca daca am si castiga trofeul, remuneratia este de aproximativ 2 mil de euro, ceea ce nu cred ca vom obtine daca am continua in Liga, unde seriosi sa fim ca nu ajungem noi in sferturi sau semifinale.

 

Acuma daca tot se lauda ca depunem eforturi si ajungem departe in CL, ca tot ne laudam cu fotbalul total, de ce nu am depune acele eforturi in Cupa UEFA, de unde ne-am alege cu mai multa glorie, bani si respect. Sevillia este mult mai respectata decat multe din echipele care ajung in optimi.

 

 

fmm ca iar am scris o "autostrada" de post, desi mi-am promis sa nu mai trec de 2,3 fraze.

fsoica01.09.2007 16:39
adica esti mandru ca esti stelist doar cand castigam?? cam asa se intelege... si comparatia Olaroiu-Hagi e una de prost gust! Hagi chiar dk nu a facut inca "echipa pe care o visezi" macar a adus mentalitatea din trecut ca trebuie sa fim cei mai buni sa tintesti mereu spre primul loc...odata cu mentalitatea o sa vina si rezultatele! si pe Hagi nu o sa-l contest niciodata dintr-un singur motiv...dk nu are rezultate isi da singur demisia...are onoare si IUBESTE Steaua e tot ce conteaza!!!

 

nu prietene, spuneam ca m-am saturat de victoriile urate si uneori nemeritate, dar si de lipsa de reactie a celor care comenteaza pe aici.

vreau reactii raspicate, de oameni inteligenti si sinceri cu ei insisi si cu echipa, voci care sa spuna sus si tare ca lucrurile nu merg.

pentru ca nu merg.

si nu merg mai deloc.

si chestia tine de prea multa vreme.

 

P.S.

cati ani ai?

eu tin cu Steaua de 21 de ani si am 29.

si crede-ma, am avut ca suporter si perioade mai grele, dar spuneam sus si tare cand erau probleme mereu.

aici, intre noi, sau, mai demult, cand site-ul nu exista, in cadrul discutiilor cu prietenii si colegii.

 

Steaua merge prost.

Ce e o asa mare blasfemie?

Avem un patron agramat, infatuat, incult, si cu momente de instabilitate mentala si nebunie verbala...uite ca am spus-o si pe asta...

Si inca ceva..avem un antrenor in privinta caruia am mari indoieli...

Iar lotul e numeros, dar cu jucatori iesiti din forma sau folositi aiurea...de ce oare Nicolita, Dica, Goian si altii imi dau impresia la nationala ca pot mai mult?

Ei oricum sunt jucatori mediocri, dar folositi unde si cum trebuie pot crea coeziune, pot pasa de mai mult de trei ori consecutiv cu succes, pot marca, pot crea mai mult de 2-3 ocazii pe meci.

 

Cam asta...am spus-o si mai clar pentru ca deja m-am enervat...

Ce atata timiditate...spune-ti-o fratilor clar...nu va place cum joaca Steaua...

 

Stiu ca sunteti fericiti ca Borcea e trist, ca suntem in Liga, ca suntem neinvinsi, ca desi avem accidentati supravietuim, dar spuneti-mi clar si raspicat - care e ultimul meci al Stelei care va aduce aminte de Steaua istorica, Steaua traditionala?

Care e meciul si cate luni au trecut de la el?

Si intrebati-va apoi: ne multumim cu asta, cu doar atat? Si daca nu, pana cand mai asteptam?

Si daca nu mai asteptam, oricum nu o sa facem nimic, dar macar aici sa scriem sincer ce credem si fara teama de a fi catalogati ca anti-stelisti, suporteri de ocazie si cine stie ce alte bazaconii...

 

La revedere !

 

Catalin,(sper sa nu ma insel)stadionul echipei Betis SEVILLA e Ramon Sanchez Pizjuan si nu al celor de la FC SEVILLA...

te inseli...

 

auzi fstoica, tu vrei sa iti faci thread personal din articolul asta?

 

Sunt fsoica, nu fstoica...fara "t"

 

Nu vreau sa-mi fac thread personal, sau cum ai zis, dar daca nu scriu si altii mai mult, ce sa fac?

 

Ai fost tare incoerent, draga "retea ganditoare"(stiu ca a iesit asa-adica retea, si nu trestie, din greseala, dar a iesit mai bine decat originalul lui Pascal).

Eu zic sa rescrii postul mai atent si sa condensezi ideile.

Eu nu am inteles mai nimic.

Poti eventual numerota paragrafele.

Sigur te vei descurca.

 

Ce sustii si de partea cui esti?

stelistu din sm01.09.2007 17:21

voi ati auzit ce a zis piusatu ala de la rapid???

cica Steaua ar fi ajuns din greseala in CL, si ca o sa se vada asta

mama lui de pasarer

fsoica01.09.2007 17:25
voi ati auzit ce a zis piusatu ala de la rapid???

cica Steaua ar fi ajuns din greseala in CL, si ca o sa se vada asta

mama lui de pasarer

urmatoarele 3 luni s-ar putea sa-i dea dreptate.

Nae Manea mi s-a parut mai mereu un individ onest si de bun simt.

Nu cred ca a fost o declaratie rautacioasa de dragul de a fi rautacioasa.

Omul a spus ce gandeste, asa cum fac si eu...

Pana la urma, raportul ocaziilor in meciul de acasa cu BATE a fost 4-7, daca nu ma insel.

Ce inseamna asta ?

mikutu01.09.2007 18:17

parerea mea este ca diferenta dintre jocul din era Hagi si cea Olaroiu este una simpla: se castiga meciuri, chiar se revine de la 1-0. ma bucur enorm nemaiauzind lamentari de genul: ''autobaza in poarta'= meci nul(si anost pe deasupra). am mai spus-o si o repet: banuiesc ca Hagi se gandeste si la numarul meciurilor din acest sezon si de aceea nu ataca fiecare partida cu gandul la un scor impunator care cere, bineinteles si efort pe masura. banuiesc ca Hagi gandeste meciul pentru a fi castigat 1-0, 2-1( cel putin pana acum asa a fost). cred ca suntem cu totii de acord ca nu avem echipa sa treaca in pas de defilare( 2--0, 3,4-0) in aproximativ 45-50 de meciuri care se anunta pentru sezonul asta. nu am vrea sa murim pe final si sa aiba iar ocazia sa declare ciobanul :''un om trebuie sa aiba inima de leu ca sa faca ce am facut eu pentru a ne clasa pe locul doi''. nu e chiar mot-a-mot, dar asta e ideea declaratiei . nu ne-ar place ...nu? mie unul ..nu! prefer 1-0 tot campionatul ,decat cateva meciuri super , dupa care sa urmeze caderea fizica si chiar accidentari grave. da, jocul lui Hagi nu seamana nici pe departe cu al lui Protasov(cel mai bun antrenor la Steaua in ultimul deceniu , cel putin , parerea mea) , dar hai sa fim alaturi de el pentru ca deocamdata are rezultate. asta ca sa nu mai amintim cine este antrenorul actual al Stelei,cine a fost si ce a facut pentru culorile pe care le iubim cu totii: rosu- albastru. Hagi merita respectul ,increderea si sustinerea noastra.daca ajungem sa-l meritam si noi pe el, spiritul ''vitezistilor'' va renaste in Ghencea. forza Steaua!!!!!!!

eddie the 'ead01.09.2007 18:24

Care e meciul si cate luni au trecut de la el?

 

Pai cred ca meciul ala e Steaua-Lens (fara a fi partizanul aducerii lui Protasov sau alte ineptii din astea).

 

Ai dreptate in privinta patronului, dar cred ca asta e parerea a 90% dintre cei care scriu pe acest site, nu e nevoie de un curaj deosebit sa spui asta.

 

Iti dau oarecum dreptate in privinta iesirii din forma a jucatorilor, desi singurul cu adevarat pe dinafara care imi vine acum in minte e Neaga, dar iata ca a dat un gol si poate isi va reveni.

 

Iar in privinta antrenorului, Hagi e deocamdata la adapostul accidentarilor, a lipsei de coeziune data de nou-veniti si a rezultatelor. Asa ca, desi echipa nu joaca nimic, asta e adevarul, e cam greu sa-l critici pe antrenor cu argumente.

Sa vedem ce va fi cind vor fi toti jucatorii valizi (deja unii dintre ei incep sa revina) si cind cei noi se vor integra (unii mai experimentati decit mine vorbesc de 10-15 meciuri).

Le reseau pansant01.09.2007 18:57
Sunt fsoica, nu fstoica...fara "t"

 

Nu vreau sa-mi fac thread personal, sau cum ai zis, dar daca nu scriu si altii mai mult, ce sa fac?

 

Ai fost tare incoerent, draga "retea ganditoare"(stiu ca a iesit asa-adica retea, si nu trestie, din greseala, dar a iesit mai bine decat originalul lui Pascal).

Eu zic sa rescrii postul mai atent si sa condensezi ideile.

Eu nu am inteles mai nimic.

Poti eventual numerota paragrafele.

Sigur te vei descurca.

 

Ce sustii si de partea cui esti?

 

sa trecem peste lectia de filologie despre nickul meu, si sa iti spun ca eu nu pot sa scriu pe litere sau sa desenez, asta e limitarile forumului nu imi permite.

 

Sa sintetizez am spus ca as vrea sa castigam de 2,3 ori Cupa UEFA, decat sa trecem de faza grupelor, adica sa terminam pe 3 de unde sa continuam in sora mai mica.

 

2. Daca ne-am concentra pe UEFA, 3,4 ani am avea mai mult de castigat decat daca ne-am propune doar sa trecem de faza grupelor, evident conditia era sa ajungem in Cl iar de aici sa continuam in UEFA.

 

3.Am recitit unele mesaje private, sper sa nu uiti ca mi-ai promis o bere, cel putin ca militarii isi respecta cuvantul !

 

4. Pana acuma de ce parte a baricadei sa fiu, de partea celora care vor ca Steaua sa castige, nu ff chinutit, cu arbitrii, in 9 oameni, din penalti si in minutl 89, ci cam cum a facut-o pana acuma (mai specatculos putinel). Oricum nu ma deranjeaza f mult ca nu prea facem spectacol, sunt convins ca daca obtinem 20 de victorii in campionat (fara infrangere), jocul nostru va fi mult mai spectaculos, iar noi vom fi mult mai buni, chiar daca jucatorii, antrenorul, tacticile sunt aceleasi.

 

5.Nu sunt atat de dezamagit de Hagi, de cand a venit, din contra merita respectul nostru inzecit, fata de cum s-a comoprtat, nu vreau sa imi inchipui ce scandal ar fi iesit daca ar fi reactionat la fel de virulent, daca ar fi sarit si el mai rau decat Becali, daca si-ar fi dat demisia inainte de meci, si tot felul de mizerii de care am avut parte in ultima vreme.

 

6.Sunt cam enervat de "perioada Protasov", sa stit ca nici atunci nu jucam super bine, si atunci aveam jocuri proaste, meciuri sterse, sa nu mai divinizam perioada aia ca nu a fost asa, daca am analiza fiecare meci am gasi ca diferentele nu sunt chiar atat de mari.

 

7.Ce spui de legea lui mitica? acolo unde te pozitionezi? eu nu sunt ff contra doar la cateva puncte, adica daca s-ar permite accesul tortelor (intr-un mod organizat),numai de galerie, daca betele steagurilor nu ar fi interzize( evident nu toate), sa fie permis doar tevile din plastic, si aberatia cu protestul la adresa conducatorilor legea ar fi acceptabila. Oricum e mult de discutat.

 

Noroc la toti

Kreator01.09.2007 19:26

1. Este bine ca am cazut cu Arsenal din prima prima urna, si ca nu am cazut cu Barcelona, echipa dorita de toti conducatorii si de majoritatea jucatorilor, si asta deoarece iarasi s-ar fi repetat situatia de anul trecut cu Real Madrid, cand, in loc sa joace fotbal, jucatorii nostri ar fi intrat deja invisi pe teren, singura lor preocupare fiind sa obtina tricoul lui Ronaldinho dupa meci....

 

2. Este bine ca intr-un fel ca am cazut cu Sevilla din urna a 2-a pentru ca am mai jucat cu ei anul acesta o dubla mansa, incheiata din pacate cu o dubla infrangere, dar ar fi momentul ca Steaua sa obtina mai mult in urmatoarele doua confruntari cu Sevilla.

luv_st01.09.2007 19:45
1. Este bine ca am cazut cu Arsenal din prima prima urna, si ca nu am cazut cu Barcelona, echipa dorita de toti conducatorii si de majoritatea jucatorilor, si asta deoarece iarasi s-ar fi repetat situatia de anul trecut cu Real Madrid, cand, in loc sa joace fotbal, jucatorii nostri ar fi intrat deja invisi pe teren, singura lor preocupare fiind sa obtina tricoul lui Ronaldinho dupa meci....

 

2. Este bine ca intr-un fel ca am cazut cu Sevilla din urna a 2-a pentru ca am mai jucat cu ei anul acesta o dubla mansa, incheiata din pacate cu o dubla infrangere, dar ar fi momentul ca Steaua sa obtina mai mult in urmatoarele doua confruntari cu Sevilla.

 

e posibil sa fie mai bn ca am cazut cu Arsenal dar si daca ar fi fost Barcelona cred ca jucatorii si-au invatat lectia anul trecut, cat despre Sevilia e poate cea mai buna echipa din urna 2 si nu mi se pare bn ca am cazut cu ea in niciun fel.

xmaster01.09.2007 20:15

OFFTOPIC : mai degraba ar opta pentru tricoul lui Henry :) e mai bun decat Ronaldinho :P

danimarcu01.09.2007 20:45

Anul asta o sa ne zdrobim toti adversarii ,ca sa moara de ciuda:

@daffyduck

@miaus

@radu theodor

@fsoica

@endorama

 

si alti frustrati care nu pot sa doarma din cauza lui Hagi...

bodanelu01.09.2007 22:05
Pana la urma, raportul ocaziilor in meciul de acasa cu BATE a fost 4-7, daca nu ma insel.

Ce inseamna asta ?

 

ca suntem noi in CL sau ei?

Ca fotbalul se joaca pe ocazii sau pe goluri? (remember 2-2 in Ghencea cu spurkys)

ca i-am batut?

Miaus01.09.2007 22:09
Anul asta o sa ne zdrobim toti adversarii ,ca sa moara de ciuda:

@daffyduck

@miaus

@radu theodor

@fsoica

@endorama

 

si alti frustrati care nu pot sa doarma din cauza lui Hagi...

 

Ia un distonocalm ceva ca ti se umfla venele.Toti cei pe care i-ai enumerat acolo isi doresc sa castige Steaua.Eu recunosc ma multumesc si cu un 1-0 chinuit si astept vremurile alea cand o sa ne zdrobim adversarii ca da-o dreacu si Oli avea un meci bun la 5 proaste.

 

Iar restul de "frustrati" isi doresc sa si castigam sa facem si spectacol.Lucru care ma indoiesc ca se va intampla cu Hagi pe banca.

 

Vom trai si vom vedea.

 

P.S. Suntem CONDAMNATI sa luam titlul de campioni pentru a merge direct in CL.Nu vreau sa aiba c.iorile sau j.avrele aceasta satisfactie.

laurentiu196901.09.2007 23:05

Astazi as spune asa: Steaua va lua 3 puncte in CL, doua egaluri cu Slavia si un punct la Londra pentru ca Arsenal va juca cu tineretul. Ma bazez pe jocul echipei, fara orizont si prea mult lasat la voia sortii si a norocului. Dar...

Maine se poate ca: Steaua sa obtina fara probleme locul 3 si chiar sa emita pretentii pentru locul 2. Argumente: 1. am jucat intotdeauna bine cu echipele engleze, 2. Olanda ne-a batut tur-retur in campania trecuta, acum am scos un egal in deplasare. de ce sa nu reusim si noi cu Sevilla la fel. 3. Hagi a scapat de obsesia lipsei de performanta. Este foarte important moralul antrenorului la influentarea echipei in meciurile tari, vezi Jenei ( pozitiv) sau Rednic (negativ).

w3bmaster02.09.2007 00:42

Sevillia e cel mai puternic adversar asta sunt sigur

 

Dar iam intalnit anul trecut au aceasi trupa asa ca de ce sa ne speriem ....

 

Arsenal ii putem bte sau ne pot calca in picioare

 

Slavia e iar cam cea mai puternica din urna 4 da cred ca putem invinge in ambele partide

 

Idea principala e ca Trebuie sa jucam forbal si vom juca fotbal de ce pentru ca suntem Steaua

 

Forza Steaua

endorama02.09.2007 04:55
Anul asta o sa ne zdrobim toti adversarii

 

mai, se pare totusi ca frazele alea anoste si repetitive ale lui Hagi in care plaseaza cuvintele pe pozitii aparent aleatoare contin ceva mesaje sublimale cu efect la public....

 

am senzatia ca expresia '...bine... bine... totul e bine... totul va fi bine...' are rolul decisiv...

 

altfel nu mi-as putea explica comentarii de genul celui pe care il citez - daca ar fi Borcea l-as mai intelege...

 

de fapt, cand l-am auzit pe Becali ca vom scoate 12 puncte in grupa, mi-am dat seama ca pana la urma a cedat si el saracul strategiilor astea de convingere de domeniul paranormalului pe care le foloseste Hagi...

 

PS: @fsoica - foarte bine gandit si la fel de bine scris..

«12»