FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Istoric Steaua - Dinamo

«123»
Le reseau pansant03.05.2009 07:30
Sa ne amintim de ce cu multi ani in urma, echipa din Stefan cel Mare era numita Dinamo 05. Apropo de Schalke 04.

 

 

Ce rezumat frumos, imi este dor de astfel de materiale sportive, acum draci, la TV abia vezi golul ca in rest numai declaratii si informatii de cancan, ce a facut x, ce a zis y numai mizerii de scandal sportiv. Oare de cand un rezumat de meci la Pro TV sau landerna 1 nu a mai avut 5 minute in care sa prezinte doar meciul. Acum naiba de uiti la sport si nici macar clasamentul nu il mai arata, nici cine este pe primul loc nu se spune. Asta ca sa nu mai spun ca inainte erau la ordinea zilei imagini din tribune, se aratau galeriile, ce coregrafii aveau, torte, fumigene acum nimic, un cadru indepartat cu peluza si nimic mai mult.

 

 

Bombonel9403.05.2009 09:08

la meciu asta o sa sustinem echipa sau tot M**E Becali???

cRiss4Steaua03.05.2009 10:15

cand apare cd-ul cu faze din Steaua Dinamo ?

danimarcu03.05.2009 20:11
Sa ne amintim de ce cu multi ani in urma, echipa din Stefan cel Mare era numita Dinamo 05. Apropo de Schalke 04.

 

Ce amintiri placute...Oare jucatorii de azi se uita din cand in cand la meciurile astea,sa vada si ei de ce erau numiti "vitezistii"?

Ciocoiu a luat doua galbene,ultimul pt injurii adresate arbitrului Marcel Lica,actualul urmarit penal...

Danciulescu daca ramanea la Steaua probabil aduna pana acum un nr dublu de goluri...E cea mai mare pierdere a Stelei(si castig a dusmanului)...

1on03.05.2009 20:35

DVD-ul cu fazele apare pe 7 mai.

 

Danciulescu daca ramanea la Steaua probabil aduna pana acum un nr dublu de goluri...E cea mai mare pierdere a Stelei(si castig a dusmanului)...

Dar dacã atunci era ineficace pentru atac... Ce sã-i faci... Lipsã de eficacitate. Dacã dãdea 2 goluri mai mult (cu câte avea Cl. Rãducanu în plus la acel moment) era eficace.

Unul dintre motivele principale pentru care "simpatizez" eu în mod deosebit un anume antrenor și selecționer. Nu spui care.

David30.08.2009 12:53

INTERVIU Gica Hagi "Eram mai bun ca ei!"

 

Unul dintre marii protagoniști ai derby-urilor Steaua-Dinamo din anii '80 este Gheorghe Hagi. Fostul "decar" din Ghencea a acceptat sa acorde un interviu site-ului stelisti.ro.

 

 

De: Cristian Otopeanu

 

 

 

- Domnule Hagi, care sînt golurile de care vã amintiți cu plãcere?

- Ca dificultate, cel din '90, din loviturã liberã, cînd l-am surprins pe Stelicã. Apoi, tot cu el în poartã, am mai înscris în finala Cupei, un an mai devreme. Un trasor de la peste 25 de metri, în vinclu! Sã vã uitați la imagini!

 

- Voiați sã vã ridiculizați adversarii prin dribling?

- Nu am încercat sã umilesc pe nimeni, dar îmi plãcea sã driblez. Mai ales cu Dinamo, doream sã fiu cel mai bun și cred cã am izbutit. Iar publicul mã iubea. Atunci cînd îți faci treaba bine, e firesc sã fie așa.

 

gica_hagi_1990_.jpg- Aveați libertate de mișcare pe teren?

- Sigur cã da. Era și normal, cream superioritate numericã. Este absurd sã îngrãdești un astfel de fotbalist.

 

- Era Steaua superioarã lui Dinamo atunci?

- Da, la toate capitolele. Eram prea buni. Însã pe finalul anilor '80, ei au construit o echipã valoroasã. Nea Mircea Lucescu a fãcut o treabã extraordinarã acolo.

- Dar la acel 0-3 din Ghencea, în '89, cînd Dinamo v-a stopat cele 104 meciuri fãrã înfrîngere, cum a fost?

- Un moment neplãcut, poate singurul din duelurile cu ei. Dar dupã ce bați atîtea meciuri, vin și astfel de situații. Era o obosealã cumulatã, dupã ce jucaserãm ani în șir la cel mai înalt nivel.

 

- În acel joc, ați intrat dur la Lupescu și ați fost eliminat.

- Da. Þin minte cã eram pe final de meci și am vrut sã îl apãr pe Balint, care fusese faultat. Am fost pe drept eliminat. Nu se pune problema sã mai existe azi resentimente din partea lui Ionuț.

- Era Steaua protejatã în acei ani de familia Ceaușescu?

- Acestea sînt rãutãți. Noi fãceam performanțe și s-a vãzut din parcursurile noastre în Europa. Restul, numai bîrfe.

 

 

 

Alte declarații

 

"Eram rivali doar pe teren. De exemplu, Mateuț mã cãlca în timpul meciurilor, dar apoi redeveneam buni prieteni"

Gheorghe Hagi, fost mijlocaș Steaua

"Sã dea Domnul sã mai fie un al doilea Gicã Hagi! Dar nu va fi ușor"

Gheorghe Hagi, fost mijlocaș Steaua

 

"La primele sale convocãri la «naționalã», Gicã a stat cu mine în camerã. Era timid și respectuos, cum le stã bine marilor jucãtori. Acest DVD trebuie vãzut de milioane de copii, care și-l vor alege probabil pe Hagi ca model"

Rodion Cãmãtaru, fost atacant Dinamo

 

 

statistica_hagi_steaua.jpg

FuNNky LowE suD28.05.2010 20:30

mama deci nu suport cand l-om bataie de la catei !!!!!! offf

dayra28.05.2010 20:34

Atunci de ce rascolesti? Crezi ca noua ne face placere sa ne amintim? :blink:

RobYnho29.05.2010 06:53
mama deci nu suport cand l-om bataie de la catei !!!!!! offf

 

Mars, ba !

Careva sa'l calmeze. Posteaza aiurea peste tot.

Dupa ce este un cocalar, mai este si clona.

AG05.10.2010 11:35

pe 16 oct sa mai adaugati un meci in plus, o victorie in plus , pentru noi

kaymack05.10.2010 15:52
Mars, ba !

Careva sa'l calmeze. Posteaza aiurea peste tot.

Dupa ce este un cocalar, mai este si clona.

 

 

eu zic ca are dreptate.ciobanul o sa vanda meciul...

mdionis08.02.2011 13:32

Am o rugaminte pentru toti cei ce ar putea sa ma ajute: am nevoie de o poza/un filmulet explicit in care se vede cum Andone isi arata popoul dezgolit catre tribune la meciul Steaua-Dinamo din martie 1989. Multumesc pentru ajutor.

Lari08.02.2011 14:21

Si mai cautam, mai cautam...

 

 

Clipboard02.jpg

mdionis08.02.2011 19:55
Si mai cautam, mai cautam...

 

Multumesc pentru imagini, sunt elocvente, totusi nu sunt exact ceea ce am nevoie. Sunt interesat exclusiv de gestul cu sortul jos al lui Andone, pentru care pe net nu am gasit pana acum referinte foto/video (pentru ratiuni de arhiva, desigur, nu ma intereseaza fesele respectivului). Ma gandesc ca poate se gaseste cineva printre utilizatori care sa posede o inregistrare sau o fotografie care imortalizeaza momentul acela.

 

LE: Chiar nu are nimeni vreo poza cu Andone in flagrant cu mana pe delict?

danimarcu11.02.2011 19:29
LE: Chiar nu are nimeni vreo poza cu Andone in flagrant cu mana pe delict?

 

Nu,ca nu se mai poarta!

Acum sunt la moda filmuletele cu labagii in fata web-camului... :ce_oameni:

AleXyS.fCSB01.03.2011 08:16

Asta nu e o moda neaparat, ci o prostie a celor de la Televiziuni,Presa si acesto maimutoi care se cred stapani la echipele ce le finanteaza + acele caricaturi de footballisti ! Din pacate asta este football'ul din Romania ! :-s

bogdinho'09.04.2011 16:08

Daca nici acum nu ii trosnim pe Dinamo cand sunt la fel de slabi ca noi , poate chiar mai slabi , inseamna ca degeaba mai jucam.

 

De 4 ani ne tot bat pe unde ne prind , acum trebuie sa se schimbe ceva.

 

Macar sa fie un meci frumos , nu un 0-0 sau 1-1 fara fotbal.

blindica09.04.2011 21:04

Pai si in tur erau mai slabi , la fel si-atunci era acelasi moment de cumpana : ''daca nici acum''.

Nu-ti face sperante,cel mult...bucura-te dupa meci.Dar de te vei bucura,trebuie sa cantaresti bine cuvintele,te vei bucura alaturi de Cioban? Ce rau alegi? Ce fericire preferi ? Si mie mi-e dor de o victorie,dar stiu ce inseamna acum o victorie cu Dinamo : un pariu castigat pe bani de casino fata de borcica.

Fara asteptari prea mari,in concluzie,pentru ca abisul deziluziei e mai spurcat ca Groapa. Si oricum,pana atunci sunt alte meciuri,alte rasturnari de situatie.

SuperstaR1810.04.2011 08:30

Hai, si acum sa apara "suporterii adevarati" cu texte: "bateti pe Dinamo ca sa va iertam pentru sezonul asta", "singurul meci care conteaza", "vreau sa planga Borcea" , etc. *

blindica15.04.2011 09:13

FC Steaua Bucuresti anunta ca biletele pentru meciul Steaua - Dinamo din 25 aprilie 2011 pot fi cumparate online pana luni, 18 Aprilie.

 

Suporterii stelisti isi pot alege locul pe care doresc sa il ocupe pe stadion. Pentru a intra in posesia tichetelor, fanii trebuie sa intre pe www.steauafc.com zona ticketing - online tickets sau accesand direct www.fcsbticketing.com si sa urmeze pasii indicati.

Biletele vor fi expediate prin curier sau vor putea fi ridicate de la Casa 30 a stadionului Steaua, in functie de alegerea cumparatorului.

 

Preturile biletelor pentru acest meci sunt urmatoarele:

 

Peluze 15 lei

Tribuna II 25 lei

Tribuna I 30 lei

Tribuna 0 60 lei

Fotolii 100 lei

Parcare 100 lei

bogdinho'20.04.2011 07:15

Au dat ghinioanele in noi chiar inainte de derby : Gardos , Iliev erau accidentati. Azi am inteles ca s-a rupt si Latovlevici.

 

Pacat , chiar acum isi revenise !

NICKSTELIST SI DUPA MOARTE20.04.2011 10:12

Daca Dinamo ne bate o-sa aveti capetele sparte..... sau anul asta ii iertam ca este pastele. :)

AG20.04.2011 19:24
Au dat ghinioanele in noi chiar inainte de derby : Gardos , Iliev erau accidentati. Azi am inteles ca s-a rupt si Latovlevici.

 

Pacat , chiar acum isi revenise !

e blat intre nas si fin :))

Steaua1947^20.04.2011 20:21

o sa-mi cumpar un bilet in parcare , poate o pun cu niste baieti de-un protest spontan :)))

MihaibZ20.04.2011 21:27

Nu stiu de ce mai numitit acest meci un derby ...

Derby era acum 10-15 ani , acum este nas vs fin ...

 

«123»