FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Istoric Steaua - Dinamo

«123»
BandiT31.08.2007 18:44

Exista undeva o statistica oficiala a meciurilor Steaua-Dinamo?

Adica sa gasesc toate meciurile Steaua-Dinamo, Dinamo-Steaua, cu data disputarii, scor, marcatori, arbitri, etc.

Wally31.08.2007 19:47

Din cate stiu eu, in toate meciurile all-time, spurcatii au cu vreo 6 victorii mai mult ca noi. In schimb cea mai mare diferenta de scor a fost in favoarea noastra: 5-0.

cristian8631.08.2007 23:28

Pentru statistici, din pacate fara marcatorii golurilor poti incerca www.labtof.ro, si romaniansoccer care ofera pentru finalele de cupa si meciurile din cupele europene echipele si marcatorii.

 

In continuare voi posta toate rezultatele din campionat intre Steaua(CCA) si dinam0:

1948-1949

CSCA - Dinamo = 0-1

Dinamo - CSCA = 3-3

 

CSCA 2 0 1 1 3-4

-------------------------------------------

1950

Dinamo - CCA = 2-2

CCA - Dinamo = 0-1

1951

CCA - Dinamo = 2-1

Dinamo - CCA = 6-2

 

1952

CCA - Dinamo = 1-1

Dinamo - CCA = 1-0

 

1953

Dinamo - CCA = 2-1

CCA - Dinamo = 1-3

 

1954

Dinamo - CCA = 0-0

CCA - Dinamo = 2-2

 

1955

CCA - Dinamo = 0-0

Dinamo - CCA = 2-1

 

1956

Dinamo - CCA = 0-4

CCA - Dinamo = 4-3

 

1957-1958

Dinamo - CCA = 3-2

CCA - Dinamo = 2-0

 

1958-1959

CCA - Dinamo = 0-2

Dinamo - CCA = 0-1

 

1959-1960

Dinamo - CCA = 2-1

CCA - Dinamo = 3-3

 

CCA 20 5 6 9 29-35

----------------------------------------

 

1960-1961

CCA - Dinamo = 3-2

Dinamo - CCA = 2-3

 

1961-1962

Dinamo - CCA = 1-1

Steaua - Dinamo = 0-1

 

1962-1963

Dinamo - Steaua = 2-2

Steaua - Dinamo = 0-0

 

1963-1964

Dinamo - Steaua = 3-2

Steaua - Dinamo = 4-1

 

1964-1965

Steaua - Dinamo = 0-1

Dinamo - Steaua = 2-1

 

1965-1966

Steaua - Dinamo = 3-3

Dinamo - Steaua = 1-1

 

1966-1967

Dinamo - Steaua = 1-1

Steaua - Dinamo = 1-0

 

1967-1968

Dinamo - Steaua = 0-1

Steaua - Dinamo = 0-2

 

1968-1969

Steaua - Dinamo = 0-1

Dinamo - Steaua = 4-2

 

1969-1970

Steaua - Dinamo = 2-3

Dinamo - Steaua = 0-1

 

 

Steaua 20 6 6 8 28-30

-------------------------------------------

 

1970-1971

Dinamo - Steaua = 3-0

Steaua - Dinamo = 0-1

 

1971-1972

Dinamo - Steaua = 1-0

Steaua - Dinamo = 0-1

 

1972-1973

Dinamo - Steaua = 2-1

Steaua - Dinamo = 0-2

 

1973-1974

Dinamo - Steaua = 0-2

Steaua - Dinamo = 1-3

 

1974-1975

Dinamo - Steaua = 2-0

Steaua - Dinamo = 1-3

 

1975-1976

Dinamo - Steaua = 3-3

Steaua - Dinamo = 1-1

 

1976-1977

Dinamo - Steaua = 5-2

Steaua - Dinamo = 2-2

 

1977-1978

Steaua - Dinamo = 3-3

Dinamo - Steaua = 0-1

 

1978-1979

Dinamo - Steaua = 1-1

Steaua - Dinamo = 2-1(Marcel Raducanu , Anghel Iordanescu)

 

1979-1980

Steaua - Dinamo = 1-1

Dinamo - Steaua = 1-1

 

Steaua 20 3 7 10 22-36

--------------------------------------------

 

1980-1981

Dinamo - Steaua = 0-2

Steaua - Dinamo = 1-1

 

1981-1982

Steaua - Dinamo = 0-0

Dinamo - Steaua = 2-1

 

1982-1983

Steaua - Dinamo = 1-1

Dinamo - Steaua = 1-1

 

1983-1984

Dinamo - Steaua = 0-3

Steaua - Dinamo = 1-1

 

1984-1985

Steaua - Dinamo = 1-2

Dinamo - Steaua = 0-0

 

1985-1986

Steaua - Dinamo = 1-0

Dinamo - Steaua = 2-1

 

1986-1987

Steaua - Dinamo = 3-0

Dinamo - Steaua = 1-1

 

1987-1988

Dinamo - Steaua = 0-0

Steaua - Dinamo = 3-3 (Hagi(2), Lacatus)

 

1988-1989

Dinamo - Steaua = 0-0

Steaua - Dinamo = 2-1 (Hagi, Balint)

 

1989-1990

Steaua - Dinamo = 0-3

Dinamo - Steaua = 2-2 (Balint *2 ?)

 

Steaua 20 5 11 4 24-19

**********************************

 

1990-1991

Dinamo - Steaua = 1-0

Steaua - Dinamo = 1-0 (Dan Petrescu)

 

1991-1992

Dinamo - Steaua = 1-0

Steaua - Dinamo = 1-1

 

1992-1993

Steaua - Dinamo = 1-0

Dinamo - Steaua = 1-1(Basarb Panduru)

 

1993-1994

Dinamo - Steaua = 0-3(Vladoiu, Ilie Dumitrescu, Ad Ilie?)

Steaua - Dinamo = 1-0(Ilie Dumitrescu)

 

1994-1995

Steaua - Dinamo = 2-0(Ad Ilie , Rosu)

Dinamo - Steaua = 0-0

 

1995-1996

Dinamo - Steaua = 1-1

Steaua - Dinamo = 4-2(meci pe care l-am pierdut din pacate, daca nu ma insel a fost 4-0 la un moment dat)

 

1996-1997

Steaua - Dinamo = 3-1 (Cristian Ciocoiu , Dennis Serban, ?)

Dinamo - Steaua = 0-0

 

1997-1998

Dinamo - Steaua = 1-3 (Catalin Munteanu , Danciulescu , Ad Matei)

Steaua - Dinamo = 5-0 ( Danciulescu (2), Iosif Rotariu, Dennis Serban , Cristian Ciocoiu)("cainii" pleaca la pauza)

 

1998-1999

Steaua - Dinamo = 1-1(Danciulescu / Contra?)

Dinamo - Steaua = 0-0

 

1999-2000 (dupa 9 ani, de invincibilitate absoluta in fata cainilor)

Steaua - Dinamo = 1-1(Rosu/Mutu)

Dinamo - Steaua = 3-2(Ciocoiu , Danciulescu)

 

Steaua 20 9 8 3 30-14

********************************

 

2000-2001

Steaua - Dinamo = 4-1( Vladoiu(3),Danciulescu)

Dinamo - Steaua = 1-0

 

2001-2002

Dinamo - Steaua = 2-0

Steaua - Dinamo = 2-2(? , Marius Luca)

 

2002-2003

Steaua - Dinamo = 1-1 (Iulian Miu)

Dinamo - Steaua = 2-4 (Cl Raducanu (2), G Bostina, Aliuta)

 

2003-2004

Steaua - Dinamo = 1-0(Cl Raducanu)

Dinamo - Steaua = 2-1(2 javre / Ad Neaga)

 

2004-2005

Dinamo - Steaua = 0-1(Adrian Cristea)

Steaua - Dinamo = 1-0(Nicolae Dica)

 

2005-2006

Steaua - Dinamo = 2-2( Goian,Dica)

Dinamo - Steaua = 1-1( Cristocea)

 

2006-2007

Dinamo - Steaua = 1-0

Steaua - Dinamo = 2-4 (dupa 18 ani ,infrangere in Ghencea, dupa 33 ani, cainii castiga ambele meciuri)

 

2007-2008

Steaua - Dinamo = 1-0 (Adrian Neaga)

 

 

Steaua 15 6 4 5 21-19

-------------------------------------------------

TOTAL

------------------------------------------------

Steaua 117 34 43 40 157-157

 

 

In Cupa Romaniei :

1952

Semifinale

3.12.1952 CCA - Dinamo 3-2

 

1959

Sferturi

20.05.1959 Dinamo - CCA 3-1

 

1964

Finala

19.07.1964 Dinamo - Steaua 5-3

 

1966

Sferturi

22.06.1966 Steaua - Dinamo 2-0

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

1969

Finala

22.06.1969 Steaua - Dinamo 2-1 (Florea Voinea (2))

 

1970

Finala

26.07.1970 Steaua - Dinamo 2-1 (Florea Voinea (2) / Dumitrache)

 

1971

Finala

04.07.1971 Steaua - Dinamo 3-2 (Tataru (3) / Lucescu (2))

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

1984

Finala

22.05.1984 Dinamo - Steaua 2-1 (Lacatus)

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dog killers strike !

1985

Semifinale

12.06.1985 Steaua - Dinamo 5-0(2-0)

 

1986

Finala

25.06.1986 Dinamo - Steaua 1-0 ( Damaschin)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1987

Finala

28.06.1987 Steaua - Dinamo 1-0 (Boloni)

 

1988******

Finala

26.06.1988 Steaua - Dinamo FC Secu 2-1 (Lacatus, Balint)

 

1989

Finala

29.06.1989 Steaua - Dinamo 1-0 (Gh Hagi)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1990

Finala

02.05.1990 Dinamo - Steaua 6-4 (Ilie Dumitrescu, M Lacatus, Rotariu, Ungureanu)

 

1996

Sferturi

13.03.1996 Dinamo - Steaua 0-1

 

1999

Semifinale

14.04.1999 Dinamo - Steaua 1-2

05.05.1999 Steaua - Dinamo 3-1

 

2002

Semifinale

24.04.2002 Steaua - Dinamo 0-1

08.05.2002 Dinamo - Steaua 3-1

 

2002-2003

Optimi

27.11.2002 Steaua - Dinamo 0-3 (A Day To Be Forgotten)

PITZI WANTED DEAD OR ALIVE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :P

 

Palmares

Steaua 20 12 0 8 37-33

 

 

Supercupa Romaniei

2001

Steaua - Dinamo 2-1 (Eugen Trica(2))

 

2005

Steaua - Dinamo 2-3 (Dica, ?)

 

 

PER TOTAL :

Steaua v = 47 e = 43 i = 49 GM = 198 GP = 194

Wally31.08.2007 23:49

@cristian86

Esti sigur ca e buna statistica? Eu stiam ca spurcatii au mai mult de 3 victorii in fata. Daca e asa, sezonul asta e timpul sa reducem diferenta la 1.

I.N.Money01.09.2007 00:10

Prima pagina a acestui site face reclama unui site unde puteti afla.Este vorba de :

http://www.romaniansoccer.ro/

cristian8601.09.2007 16:54
@cristian86

Esti sigur ca e buna statistica? Eu stiam ca spurcatii au mai mult de 3 victorii in fata. Daca e asa, sezonul asta e timpul sa reducem diferenta la 1.

 

In campionat au 7 victorii in plus, dar in cupa Steaua are 4 victorii in plus.

Wally01.09.2007 17:09

Multumesc pentru lamuriri. Stiam eu ca au cateva victorii in fata noastra, dar alea erau strict in campionat. In cupa suntem peste ei. Anul acesta e timpul sa mai reducem din diferenta! Forza Steaua!

stelistub10.11.2007 13:50
Din cate stiu eu, in toate meciurile all-time, spurcatii au cu vreo 6 victorii mai mult ca noi. In schimb cea mai mare diferenta de scor a fost in favoarea noastra: 5-0.
In 1998 5-0 Steaua-Dinamo Danciulescu 2 goluri si Dennis Serban 1 gol
androsteaua20.11.2007 19:57

o statistica mai pe scurt este ca in general Steaua bate pe Dinamo

Andrei SAVA23.11.2007 09:32

Statistica la zi o gasiti aici:

 

http://www.footballderbies.com/results/index.php?id=105

 

Dupa cum se poate vedea, considerand toate meciurile oficiale (campionat+cupa+supercupa), palmaresul la ora actuala este:

Dinamo 49 victorii

Steaua 47 victorii

Remize 43

 

Ultima victorie a echipei noastre dateaza din 10 aprilie 2005 - 1-0...

Cam mult timp a trecut de atunci. E vremea razbunarii!

cornisa5824.11.2007 21:19

Ultima victorie a echipei noastre dateaza din 10 aprilie 2005 - 1-0...

Cam mult timp a trecut de atunci. E vremea razbunarii!

 

ªi aceasta a venit

Wally24.11.2007 21:55

Deci a mai ramas diferenta de un meci castigat de ei fata de noi. In retur egalam, iar in finala Cupei preluam conducerea :biggrin:

puiu mordasan24.11.2007 23:23
:steagcruce: Din pacate javrele conduc cu 40 -34 in meciurile directe,dar noi avem un golaveraj mai bun decat ei!!! Oricum o sa-i ajungem curand! FORZA Steaua!!!
stelistub30.12.2007 17:48

Sper sa se repete istoria din '98 in retur anul asta

steauaaa02.01.2008 15:36

anul asta i-am batut si cred ca este victoria cu numarul 50 daca nu ma insel oricum Steaua a dominat partida dar nu a fost cine stie ce meci .ATENTIE lui Gheorghe Becali sa tina minte ca cel pe care il critica a marcat unicul gol al partidei, exact Neaga fular-campionii:steagcruce: :steag_steaua_ro:

stelistub03.01.2008 18:01

Nu l-a criticat pe Neaga din meciul ala,ci pe cel din celelalte

bogdan_the_boss200613.01.2008 18:11
ATENTIE...care vrei sa vezi toate duelurile Steaua-Dinamo intrati pe site:.....
FORZA Steaua...
stelistu_613.01.2008 19:25

Foarte frumos :wub:, sa avem astfel de meciuri in fiecare derby. :)

Mi-a placut dansul lui Vladoiu. :P

DelPiero1025.01.2008 11:40

Au mai multe victorii,da :happy: r nu pentru mult timp!Oricum,cand i-am batut,deo obieci am facut-o umilindu-i...

ciprian_127.01.2008 13:40
Au mai multe victorii,da :happy: r nu pentru mult timp!Oricum,cand i-am batut,deo obieci am facut-o umilindu-i...

Dap cam asa este

jeles31.01.2008 08:46

In cazul in care nu ati vazut filmul MEET THE SPARTANS va invit sa sa`l vedeti =)) spartanii s-au facut poponari :D

Fc Alin11.08.2008 14:45

mamamia cum naiba ai scris atata cum ai stiut atatea !! bravoo si chiar asa este!!

F.Torres01.09.2008 13:15

oricum Steaua e mai tare aici!!

Virgil08.10.2008 20:39

Sa ne amintim de ce cu multi ani in urma, echipa din Stefan cel Mare era numita Dinamo 05. Apropo de Schalke 04.

 

D4v1dstelist02.05.2009 10:16
Sa ne amintim de ce cu multi ani in urma, echipa din Stefan cel Mare era numita Dinamo 05. Apropo de Schalke 04.

 

 

Ce se bucura Danciulescu cand marca pentru Steaua!Cum de a ajuns la Dinamu?

«123»