Uitati-va cu atentie la poza asta. Steaua este cea mai bine cotata echipa din Estul Europei, alaturi de CSKA Moscova, in cea mai importanta competitie inter-cluburi. Sahtior, Besiktas, Olympiakos, Dinamo Kiev si Fenerbahce, cluburile considerate in mod normal de categoria noastra, au ramas in urna a 4-a. Incet-incet, Steaua redevine un nume cunoscut in Europa.
Si totusi, nu doar pentru ca participam pentru a 5-a oara in Liga moderna trebuie sa fim mandri ca suntem stelisti. Steaua reprezinta mai mult decat atat! Daca aceasta calificare ne va mai aduce 1 milion de suporteri, nu pot decat sa sper ca macar a 10-a parte din ei va intelege ca Steaua inseamna mai mult decat cea mai buna echipa din aceasta parte a continentului. De asemenea, calificarea e legata - ca ne convine sau nu - si de numele lui Gigi Becali... Admiratorii vor vocifera din nou, si rasul lui sinistru ne va inunda iarasi sufrageriile...
Si totusi, sa ne bucuram de aceast rezultat! Sa ne bucuram ca identitatea europeana a Stelei a fost confirmata, sa incepem sa facem planuri de deplasare si sperante de un parcurs mai bun decat cel de anul trecut. Sa inchidem ochii si sa facem o plimbare imaginara din Ghencea in Londra, trecand prin Boemia si Andaluzia. Si onomatopeele latifundiarilor autohtoni vor fi ca si cum nu ar fi fost niciodata!
Multumim, Steaua, ca existi!
greco
