FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Ale noastre valori

«12»
fcsteaua.ro27.08.2007 07:55

"Suntem aici. pentru culori si pentru ale noastre valori". Asa se incheie cel mai frumos cantec "compus" in ultimii ani de suporterii Stelei( e doar o parere personala ). Ce mi-a venit de l-am adus in discutie? Pai. toate atacurile impotriva lui Gica Hagi m-au facut sa ma gandesc la valorile noastre. Culorile le stim. Dar valorile? Chiar venim la stadion pentru valorile noastre? Mai mult ca sigur. De-aici se naste intrebarea: care sunt valorile noastre?

 

Sigur, ne place sa credem ca valorile Stelei sunt reprezentate de onestitate, demnitate, spirit de fair-play pe teren si in afara lui, etc, etc, insa realitatea ne-a demonstrat ca putini sunt aceia care chiar cred in aceste cuvinte. Sa fim sinceri: sunt destui care vin pe stadion, doar pentru ca Steaua e...Steaua! Din pacate, unica valoare in care cred multi este victoria cu orice pret. Din pacate sunt destul de multi aceia pentru care nu conteaza cum si in ce fel e obtinuta, importanta e numai victoria! Sunt acei oameni care vin pe stadion cu gandul care atunci le spui sa protesteze in legatura cu terfelirea numelui Stelei, nu inteleg si nu vor. Pentru ei Steaua se reduce la cei 11 jucatori echipati in rosu si albastru, pentru ca numai ei pot sa-i aduca acel ceva pentru care a venit in Ghencea: victoria!

 

Dincolo de mine gandul de a generaliza sau de a insinua ca a fi ambitios e un lucru rau, insa ceea ce vreau sa subliniez, este faptul ca aceasta mentalitate a favorizat aparitia la conducerea clubului a acestui circar, a acestui caz patologic, care actioneaza sub o singura deviza. Mai tineti minte cuvintele sale: " ce ma intereseaza pe mine spectacolul, vreau sa castig!"...

 

Din pacate, acest fel de a vedea lucrurile a lovit si in putinii reprezentanti ale valorilor autentice, ale acelor valori la care s-au gandit cei care au compus cantecul, respectiv Gheorghe Hagi. Cei care au fost la sarbatoarea 60 de ani de Steaua, organizata de AISS, PN si PS, au vazut cu ochii lor ce fel de om este Regele: mult bun simt, coplesit de emotie, gata sa raspunda oricarei intrebari si oricarui fan. Nici n-ai fi fi zis ca acest om este aclamat in intreaga lume si ca este idolatrizat in Turcia sau Romania. Modestie, respect, demnitate. Asta e Hagi.Contrastul cu cel care spune mereu despre ceilalti: "pai ce eu discut cu asta? pai e de nivelul meu?!"... e mai mult decat evident.

 

De aceea este posibil ca Hagi sa fie terfelit in piata publica, ca sa zic asa, iar oierul inca sa mai aiba sustinatori. Mi-e clar acum ca in disperarea lui de a incerca sa se "scoata" i-a folosit pe jucatorii Stelei drept tapi ispasitori. Haideti sa nu-i huiduim miercuri, pentru ca buni sau rai, sunt ai nostri si in schimb, sa ne intoarcem cu totii, pentru un moment, cu spatele catre tribuna oficiala. Il va durea. Ole, oleee, ole, olaaa...

 

Mihai ªomãnescu

ariven2127.08.2007 08:10

Salutari domnule Somanescu!

 

As dori sa va semnalez un lucru. Hagi e singurul antrenor pe care Steaua l-a avut in ultima perioada care stie ce inseamna PUBLICUL DIN Ghencea. Stie valoare celui de al 12-lea jucator...O stie din perioada de gratie 1988-1990 cand de fiecare data cand atingea mingea, publicul statea cu sufletul la gura sa vada, sa simta si sa surprinda geniul fotbalistului care a fost Hagi. Iar Hagi a stiu sa-si rasfete publicul...1989- Steaua - Galatasaray, derby-urile cu Dinamo din acea perioada...perioada de gloarie a fotbalului romanesc 1994 - mai tineti inte Hagi-PRESEDINTE? si marea de oameni din Bucresti dupa meciurile de gratie de la acel turneu final?

 

Acest om a incercat sa multumeasca publicul de pe Ghencea...Romania -Ungaria 2-0...chiar daca nu a reusit totdeauna...Romania - Slovenia 1-1...

 

Publicul de pe Ghencea stie sa aprecieze valoare Regelui... a fost al 12-lea om cu Zaglebie Lubin.

 

Hagi nu poate fi conceput fara suporteri...Hagi + Suporteri = Steaua...(in spirit)

84ava27.08.2007 08:13

...cu spatele catre tribuna oficiala.Da,asa ar trebui sa protestam cu totii.E incredibil cum in tara asta nu ne sunt respectate valorile,dupa ce ca sunt singurii pe care ii avem si de care a auzit toata lumea si nu prin mizerii ci prin lucrurile maretze cu care au impresionat un mapamond intreg ajung sa fie umilite in public de...nush cine.In america m-a intrebat cineva de unde sunt si cand a auzit Romania imediat mi-a zis Nadia,Hagi,Nastase si cred ca asta spune multe.Abia atunci am realizat cat de insignifiantzi sunt unii si cat de iubiti pot fi altii.

Haqi,si de-o fi sa nu reusesti nimeni nu o sa iti conteste vreodata valoarea ta ca om ca jucator si nici pe cea de stelist poate doar pe cea de antrenor dar tu vei fi mereu Hagi si nimeni si nimik nu o sa iti poata lua asta.

I LOVE YOU Hagi!!!

cozmin27.08.2007 08:16

La fel ca si tine..sper din tot sufletul ca jucatorii sa nu fie huiduiti miercuri, pentru ca ei n-au nicio vina.Din contra, ar fi mai bine sa aiba sprijinul nostru ca sa realizeze ca nu am halit incercarea lui Jiji de a musamaliza scandalul cu Hagi.

FlasHUL27.08.2007 08:59

Nu va lasati manipulati de presa ! hai sa demonstram ca suntem mai destepti decat ne cred zdrentele astea de ziaristi. Sa sustinem jucatorii si sa dam peste nas tuturor. Pe Jiji il ardem usor. Daca strigam tot stadionul numele lui Hagi in repetate randuri pe parcursul meciului o sa intre in pamant de ciuda :) Propun ca miercuri sa nu reancepem un conflict direct cu Jiji. Hai sa urlam toti "Hagi Hagi" si garantez eu ca este indeajuns. Asa se va vedea pozitia noastra in acest conflict. Sa vada si hahalera diferenta dintre el si Hagi si cum apreciem noi valorile.

 

 

Forza Steaua! Forza Hagi!

cristi_mold27.08.2007 09:18

Una peste alta si jucatorii sunt ale noastre valorii. Nu merita huiduiti inca. Pentru ca nu se stie inca de unde a pornit scandalul. Dar daca se va dovedi ca Radoi si compania sunt responsabili, eu nu ii voi ierta.

andreea_steaua4ever27.08.2007 09:26

presa ne baga pe gat vrute si nevrute.....am invatat in tot acesti ani de cand tin cu Steaua ca scandalurile in mare parte sunt provocate de patron.chiar daca nu trebuia sa se bage,intotdeauana avea ceva de spus.din aceasta cauza,si din cauza comportamentului lui de oier prost-crescut Steaua de multe ori a iesit sifonata.si nu o data am auzit si am vazut imbecili care la o adica se dadeau suporteri infocati,iar apoi au fugit repede la Dinamo.si acum ce credeti sunt suportri infocati al lui Dinamo.mi-a placut articolul pentru.ca a aratat ca unii suporteri vin doar pentru.victorie,si cand aceasta cand nu exista sunt destui oameni care sa terfeleasca numele Stelei.eu am un sfat:ORI SUNTETI STELISTI ADEVARATI ORI DACA NU DUCETI-VA LA Dinamo.NU AVEM NEVOIE DE HAHALERE JUMA-STELISTE SI JUMA-ALTE ECHIPE.

icon8.gif

Danrth27.08.2007 10:17

Ai foarte mare dreptate. Am vazut de la instalarea lui Hagi pana la iesirea lui Becali niste comentarii care m-au debusolat pe diferite forumuri in care idee principala era Hagi este zero si nu are o legatara cu antrenoratul. Saptamana trecuta l-am auzit pe Becali spunand Hagi nu ia invatat pe jucatori niste trasee de pase si ca jucatorii joaca din ce stiu de la Oli, dar nu pot sa nu ma intreb ce scheme de joc avea Steaua pe vremea lui Oli. Daca stau bine si ma gandesc golurile Stelei veneau de pe urma fazelor fixe si de pe urma unor actiuni individual. Nu inteleg insa cum unii care se mai si numesc stelisti nu pot sa aiba rabdare cu un simbol al Stelei, care nu a ezitat sa ii raspunda lui Lucescu la atacurile asale la adresa Stelei si chiar si lui Becali in urma cu cativa ani cand acesta se lauda ca Steaua este a lui. T

Cand presa abia asteapta sa il vada cazut de pe tronul sau cand patronul il ataca fara mila sau conducatorii cluburilor rivale invidiosi pe valoarea Stelei nu noi ar trebui sa il sustinem!?. Daca nu noi atunci cine?

remel27.08.2007 10:36

Nici nu stiu de ce ne mai batem capul cu subiecte de genu Becali vs Hagi..., Hagi a fost, este si va ramane in inimile noastre... "Un Mare Roman" cum ii place domnuli Becali sa se numeasca. Multe povesti vor fi spuse despre Rege copiilor nostri... si multe zambete se vor trezi pe fetele noastre... cand vom rosti numele Hagi... peste ani de zile cand numele Becali nu va fi decat un nume intr-un grafic cu fosti finantatori ai Stelei. Miercuri la meci tot stadionul va striga... "Hagi TE IUBIM!!!"

ariven2127.08.2007 11:22

pentru kraken

 

tare faza...oricum polistii sunt mai mult de umplutura...chiar vorbeam cu un tip care (chipurile...) este ultras violet ca de fapt la ei in Timisoara is majoritari stelisti...chiar si in galerie au vo cativa care is recunoscuti drept stelisti...no in fine dualitati din acestea...

 

o chestie...

 

Sa strgam Hagi Hagi si la inceputul meciului dar si la sfarsitul lui...oricare ar fi rezultatul...merita!!!

mihai din oradea27.08.2007 11:31

cei care spun sa ne huiduim jucatorii sunt microbistii rivalelor noastre carora Gigi le da apa la moara,involuntar,fara sa isi dea seama,prin unele declaratii iresponsabile pe care le face.Totul este ca noi sa le ignoram,altfel,sapam si noi la temelia echipei Steaua.Ma bucur ca Hagi sta tare pe pozitii si incearca sa isi faca treaba indiferent de eculubratiile patronului,ceeace demonstreaza ca este un caracter puternic,un bun profesionist exact ceeace ii trebuie echipei iar noi trebuie sa il sustinem pe el si pe jucatori oricit va incerca Gigi sa bage zizanie intre ei.Cit despre Gigi el este omul cu 1000 de fete,il regreta pe Oli nu pentru valoarea lui deosebita ci pentru ca era si antrenor si atunci el le facea pe toate iar acum cel mai mult l-ar bucura esecul echipei si a lui Hagi pentru a pune a-l aduce pe Oli sau pe cineva cu o personalitate la fel de maleabila.Speram ca acest lucru sa nu se intimple.

RaDoooI27.08.2007 11:38

Hagi e tot ceea ce bkli nu va putea fi vreodata . Atat , nimic nu mai trebuie spus . Haideti miercuri la stadion sa incurajam echipa , toate bilete sunt vandute , ora 20:30 , avem tot ce ne trebuie !

 

Forza Steaua !

vlad_cj27.08.2007 11:40

Frumos articol!

 

IUBIM Steaua SI-O VOM URMA ORIUNDE LUME VA JUCA, SUNTEM AICI, PENTRU CULORI SI PENTRU ALE NOASTRE VALOOORIII...OLEEE OLEEE....OLEE OLAAA....OLEEE OLEEE OLLEEEE OLAAAA!!!

 

 

p.s. pentru urmatorul, o idee: "...Steauaaa ce mult te iubim"!

Steauaforever3327.08.2007 13:10

Sfat pentru Becali (am sa incerc sa folosesc un tip de adresare mai aproape de intelegerea lui):

Bre nea Becali, ia-ti bre un purtator de cuvant sau un ofiter de presa si lasa pe altii sa reprezinte clubul in fata natiunii ca matale ai dat-o in bara rau de tot de data asta si n-ar fi rau sa mergi la niste cursuri de PR (Public Relations). Poti sa investesti cat vrei, poti sa iei profit cat vrei dar lasa pe altul sa iasa in fata cu declaratii. Nu mai asocia numele Steaua de numele Becali. Arata-ne ca esti sincer/corect si dovedeste-ne ca te tii de cuvant si ca ceea ce spuneai in trecut ca "n-am venit la Steaua pentru popularitate" este adevarat....Oricum, miercuri vei simti ce inseamna dragostea unui suporter stelist pentru echipa Steaua, comportament pe care si mata ar trebui sa-l adopti..... :biggrin:

forzateaua

il_scorpio27.08.2007 13:31
imi cer scuze pentru off-topic,dar trebuie sa va impartasesc si voua.Ca eu am ras in hohote.

Exprimarea urmatoare e de pe forumul subgrantilor:

In primul rand felicit pe cel care a facut acest topic!,

Haideti sa o lom cu inceputul:

In anul 1990,Dinamo isi schimbase numele in Unirea Tricolor ,iar cand a inceput campionatul cateva echipe printre care si RAPID au refuzat sa joace cu fosta echipa a securitati.

Le mai trebuiau un singur meci pe care sa nu-l joace si se desfintau!!!!!!!!

Iar acel meci trebuiau sa-l joace cu cine credeti?cu Poli Tim,toata tara credea ca gata sa terminat,insa Timisoara oras martir sa pus capra si au jucat cu maidanezi de azi.

Cu toate astea ,noi neam dus la Timisoara cu coroane pe care le-am depus in aplauzele intregului oras in piata operei(se stia ca pe atunci noi Rapidistii formam un nucleu inportant in Piata Universitatii la mitingul golanilor)

De atunci sa legat o fratie mai mult din punctul nostru de vedere,un fel de TOLERANTA vis-a-vis de greselile lor pe care le-au facut mai mereu inpotriva noastra!

Dar GATA!!!!!!!!!!!!!

Sa unplut paharul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Eu Noni declar pe propria mea raspundere,ca nu mai suport nici o "fratie" cu Timisoara!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Noi sutem galeria Rapidului,si nu mai rebuie sa toleram MINCIUNA!

care aveti probleme la servici,cu nevasta,sau pur si simplu sunteti tristi cititi si delectati-va.E bestial omu`.El e noni,capetenia subgrantilor.Hhahahahahahahahaaaaaaaaa.......

Frate nu mai pot de ras...=)))...

st_194727.08.2007 14:27

mireeeeeeeel radoooi este unu` dintre noi..sper sa nu il huiduie nimeni miercuri spre cl

asteri27.08.2007 15:26
forzateaua
vanfootball27.08.2007 17:21

"Cît timp sînt eu la Steaua, și sînt pe viațã, Mirel va fi titular. Dacã vine Maradona sau Ronaldinho, Steaua tot cu Mirel va începe." Gigi Becali

 

E bine de stiut ca la Steaua exista "concurenta" si ca vor juca intotdeauna cei mai in forma jucatori. Bravo, bre, nea Gigi, ai reusit sa faci din Steaua un club de amatori.

 

La oi, baaaaaaaah, nenorocitule!

Grecu2027.08.2007 18:25

Eu zic sa-l huiduim pe Radoi daca joaca la marcaj,nu stiu cum puteti tolera o astfel de bataie de joc.Cand am vazut declaratiile Lui Berbecali imi venea sa sparg televizorul,VOUA VI SE PARE NORMAL???A-ti uitat de autogolul de la Rosenborg,de gafele cu Dinamo si rapid???Omu asta e dezastru la marcaj,si Piturca si Protasov s-au convins.

Daca nu-l huiduiti inseamna ca acceptati ca un jucator sa faca legea in vestiar si sa vorbeasca peste antrenor,acceptati ca Steaua sa fie o echipa unde primul 11 se face pe interese,si nu pe forma jucatorilor,pe talentul lor.O sa pierdem mult si asta se vede in lipsa de devotament a jucatorilor.Am incredere in Hagi ca n-o sa tolereze asa ceva pentru ca el e stelist cu adevarat.Radoi si Berbecali vor numai sa le fie lor bine,nu si Stelei.A-ti fluierat jucatori pentru mai putin,acum cand chiar trebuie,cand chiar MERITA,trece-ti cu vederea.

Stiu ca n-o sa-mi baga-ti in seama postul,si ca o sa-i lasa-ti in continuare pe Radoi si Becali sa distruga in liniste spiritul stelist,dar nu puteam sta fara sa nu fac nimic,nu suport sa vad ce se intampla.

Presupun ca cei care scriu topicuri ProRadoi,ori sunt becalizati ori sunt din gasca lui.

il_scorpio27.08.2007 18:55

Grecule taci dreaq din gura....ca unii suporteri se uita la meciurile Stelei de cand a venit Radoi la Steaua , nu de 2 saptamani ca tine. Cum poti sa spui ca cine nu-l huiduie nu e stelist sau cine stie ce alte prostii??? Pai mha baiatule, nu neg ca ciobanul e idiot, dar Radoi isi da viata pe teren pentru echipa. A refuzat atatea oferte din strainatate ca sa joace la noi( fii linistit ca dak punea piciorul in prag si ii zikea lui Jiji ca vrea sa plece il lasa , ca doar e finul lui). Nu, el a stat si si-a facut datoria.

Si pentru totii nepricopsitii care nu fac altceva decat sa aminteasca meciurile cu rapid si rosenborg....orice jucator are meciuri in care gafeaza, mai ales fundasii centrali......dak esti tu asa destept da-mi si mie un exemplu de fundas central care sa nu fi gresit niciodata flagrant...iti zic eu nu exista asa ceva. Si ca sa inchei cum ati putea voi vreodata sa-l fluierati pe capitanul nostru cand el infrunta injuraturile tiganilor de fiecare data cand se duce in giulesti...si asta din DEVOTAMENT SI DRAGOSTE PENTRU Steaua.

Oradeanu27.08.2007 19:26

@grecu20

Iti inteleg frustrarea - stiu ca am fi putut fi la a treia participara consecutiva in grupele C1 - dar nu trebuie sa uitam in nici un fel meritul lui Mirel la ce a ajuns Steaua. Mai ales acum trebuie sa fim alaturi de ei, de jucatori. Numai ei ne mai pot scoate in strada. De abia astept.

 

 

Sper sa ne calificam. Nu concep sa nu ne calificam.

 

fularsteaua2 fularsteaua2 fularsteaua2

JDERUL27.08.2007 19:26

Nu cred ca este bine sa mai punem si noi paie pe foc.Deabia s-au calmat spiritele si noi sa le inflamam dinnou? Nu.Noi trebuie sa incurajam echipa sa obtzina rezultate.Noi iubim Steaua prin prisma ansamblului rezultatelor obtzinute de-a lungul intregii istorii,a spiritului Stelist,a loturilor in ansamblu.Judecam jucatorii in primul rand dupa ceea ce ne arata pe teren,dupa modul in care se daruiesc pentru club si culori.Un jucator nu este ma putzin valoros daca are o opinie diferita de a celorlaltzi .Este dreptul sau,legile nescrise ale democratziei ii dau acest drept.Oricine se poate insela.Important este cat de repede isi da seama atunci cand greseste si cum intzelege sa-si repare greseala.

Da,atunci cand exista rea intentzie,de acord ii putem,,sanctziona".Altfel riscam sa ne transformam totzi in ,,becaliotzi"si sa sustzinem ca suntem posesorii adevarului absolut.

rucsyk27.08.2007 19:54

M-a impresinonat acest articol .... cred ca are dreptate cine l-a scris.....oricum suporterii adevarati vin intodeauna pe stadion pentru "ale noastre valori" care sunt la actuala echipa dar si pentru valorile care au reprezentat cu mandrie fularsteaua2 de-a lungul timpului, cum ar fi Gica Hagi.

JKO27.08.2007 19:59

unii aveau 6-7 ani de stadion cand a venit Radoi la Steaua....

vanfootball27.08.2007 21:14

"O sa plece patru-cinci jucatori de valoare. Toti sunt de vanzare, mai putin Nicolita, Bicfalvi si Surdu. Si Radoi si Dica si Goian sunt de vanzare. Vreau sa fac o pepiniera proprie. Sa cumpar jucatori pe cateva sute de mii de euro si sa ii dau cu milioane. Acum fac performanta la Steaua, dar vreau sa fac sute de milioane din fotbal", a declarat, la Fanatik, Gigi Becali.

 

Apropos de valori.

«12»