Din pacate, cand deschidem un astfel de subiect ,iese la iveala toata mizeria care ne-a adus unde ne-a adus.Mai precis: incepe discutia inepuizabila referitoare la lideri,la conditia social-intelectuala a multora din peluze,la adoratia copiilor mici si influentabili pentru bisnitari,etc,etc. Probleme sunt multe domnilor,iar chestiunea Becalo-fularul nu mai este de actualitate si nici nu prezinta interes atata timp cat vom fi INVERSUNATI impotriva lui sau ,cel putin,sa il ironizam,sa il ignoram ,astfel incat javrele si inaripatii sa taca cu ciuda din gura.[cu scopul vadit a-l debarasarii de eticheta "oi"]
Toti folosim cliseele :"Fotbalul fara suporteri n-are culoare","Steaua suntem noi","mereu superiori",dar vad ca pe zi ce trece isi pierde sensul original,normal,logic si devine tot mai mult : anti-Becali sau doar afirmare verbala a superioritatii fata de ceilalti.In primul rand,pentru ca acele clisee sa devina realitati,trebuie sa ne ocupam neaparat de problemele de mai sus enuntate! Altfel,cu ce drept ne hartuim cu finantatorul din moment ce noi ne dovedim incorigibili?
Sunt multe lucruri care ne dor,iar fenomenul ULTRAS presupune cu totul altceva.Pentru a-l promova,pentru a scapa de etichete,stereotipuri este necesar sa scandam si sa sarim permanent,dar nu pe scaune!Trebuie sa ne dezicem de mustata,bisnitari.Trebuie sa ne mai abtinem de la tandrete cu partenera pe stadion[sunt atatea locuri lipsite de violenta,prost-gust,seminte,injuraturi in care poti sa-ti duci prietena...].Trebuie sa respectam ideile si orietenarile celorlalti.
Sunt greu de facut,necesita efort...dar daca nu vor fi facute ma tem ca Peluza Nord este sub astepatari,si chiar,cu regret o spun,spun alte peluze.
P.S: Sunt multe aspecte pozitive,foarte multe,care ne fac superiori,dar niciodata nu trebuie sa ne complacem in mediocritate.
Iar in alta ordine de idei,cu toate divergenetele pe care le-am avut cu dumnealui pe tema "Fernandel",trebuie sa ma inclin si sa-mi scot palaria in fata lui axl23 care face "curatenie" pe forum,ba chiar da o impresie de civilizatie scotand elementele subversive .[vezi limbaj de mirc,puncte de supensie folosite abuziv,greseli gramaticale,etc]