FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

"Fiintele atat de dragi noua..."

«12»
Stanici07.08.2007 10:02

Avand in vedere ca eu nu ma hazardez sa postez in topicul "Cu si despre femei", m-am gandit sa imi dau o sansa mie si altor persoane care risca un nesperat ban pe acest site.

As vrea sa se inteleaga faptul ca, din fericire, inca exista un procent din ce in ce mai mic de femei care nu se incadreaza in tiparul conturat de mine mai jos. De fapt, fiintele care se incadreaza, nici nu le prea pot numi femei.

Am observat in ultima vreme aparitia unei noi mode la noi in tara: pe langa accesoriile vestimentale, podoabe, etc., o romanca trebuie sa posede si un italian, arab sau orice alt strainez. Iar daca nu se poate trece peste bariera impusa de comunicarea verbala, macar un om de afaceri autohton. De obicei, poarta ochelari de soare atunci cand e intuneric , isi poarta poseta pe antebrat si isi tin privirea perfect paralela cu solul si fix inainte -lucru periculos, de altfel, tinand cont de starea drumurilor. Fac foamea in timpul saptamanii pentru a putea merge intr-un club "de fite" in weekend, merg de obicei in haita la vanatoarea din respectivul club si brusc, au descoperit ca muzica house este cea mai "cool" pentru ca a zis Botezatu lucrul asta - cu toate ca acum catva timp dadeau din buric pe manele. Partea amuzanta (in parte) este ca la vanatoarea de care vorbeam, ele nu isi dau seama ca , de fapt, ele sunt vanate si cu fiecare "trofeu" adjudecat decad din punct de vedere moral- am ajuns sa am mai putin dispret pentru traseiste, macar alea sunt pe fata.

"Femeile prin definitie planifica viitorul" LOR, prietene Azzido.

"Tot prin definitie cersesc admiratie, confirmari si protectie "- mai nou, si-au extins gama de preferinte - pe langa astea, se asteapta si la chestii stralucitoare de multe karate, stii tu, de-alea pe care multi dintre noi, muritorii de rand nu le putem oferi.

Inchei prin a-mi exprima speranta ca nu voi fi considerat misogin, chiar apreciez gratia, frumusetea feminina, etc. Am vrut doar sa punctez o realitate trista pe care o traim si chiar am cunostinte de sex feminin care imi impartasesc parerile.

Numai bine!

axl2311.08.2007 08:37

@stanici

Hai ma ca nu toate-s asa. Sau poate asa-s la capitala, in provincie-s mai cuminti. Unele.

David_Steaua200711.08.2007 09:22

Marea majoritate se incadreaza in descrierea facuta de Stanici.Normal ca mai exista si exceptii,ca peste tot!!Dar din pacate in ziua de azi cred ca 8 din 10 fete/femei au numai fite in cap!!

 

 

 

ps:alea maritate se incadreaza in alta tipologie :tongue:

fane_casieru11.08.2007 09:42

@ Stanici - macar cele de care vorbeai sunt imprastiate o data cu venirea serii prin Mall-uri discoteci ,cluburi etc.....dar ce te faci cu cele din TRAFIC de care te incurci pe sosea la orice ora si care n-au nicio treaba cu sofatul,sunt praf,tute,varza,etc....si mai au si impresia ca totul li se cuvine doar prin faptul ca sunt "doamne".Eu sunt misogin nu ma feresc sa spun, dar as vrea sa vina macar o zi in an (un decret ceva... :biggrin: deja visez ) cand toate soferitele sa stea acasa , sau in mall-uri ,sau cluburi,sau.....sa ne lase.

JDERUL11.08.2007 09:48

@

David Steaua 2007

,,Sa nu uitam ca si ele sunt femei !"-cum bine observa Napoleon intr-o dizertatzie despre femei.

Wally11.08.2007 10:23

Referitor la femeile de care spunea Stanici va recomand o melodie care are legatura cu ele si anume Zale - Vaca morgana. Pune punctul pe i.

David_Steaua200711.08.2007 11:02
@

David Steaua 2007

,,Sa nu uitam ca si ele sunt femei !"-cum bine observa Napoleon intr-o dizertatzie despre femei.

 

 

Foarte adevarat, dar parca au un alt stil , mai....hmmm.......nu gasesc cuvantul potrivit deocamdata :unsure:

Virgil12.08.2007 11:07

Stanici, nu te cunosc dar cred ca ai o problema. Femeile trebuie respectate. Sunt mamele, surorile, colegele, prietenele, sotiile noastre. Nu cred ca noi suntem mai buni, privind prin aceeasi prisma. Scuza-ma, dar topicul tau e cel putin deplasat si nu-i vad rostul.

 

Arthur Schopenhauer:

Femeia este muzicã rãtãcitã în carne.

 

Emil Cioran:

Femeia este o mâncare pentru zei, gãtitã de diavoli.

 

William Shakespeare:

Femeia modestã e la fel de lipsitã de farmec ca și femeia semeațã.

 

Bisanne de Soleil:

Femeile sunt niște copii mari care pãstreazã simțul umorului.

 

Andre Maurois:

Femeia este un cadou care te alege.

 

Georges Brassens:

Femeia este lucrarea de diplomã a lui Dumnezeu la examenul de esteticã.

 

Vasile Ghica:

Femeia este caierul gândirilor, ea - trimisa Cerului - este a tot creatoare și a ei este opera invizibilã.

 

Prentice Mulford:

Femeia este fanta care se deschide în zona vizibilului pentru a lãsa extra-ordinarul sã pãtrundã în lume.

 

Gabriel Liiceanu:

Femeia e forța motrice a vieții. Bãrbatul e doar cheia de contact.

 

Friedrich Nietzsche:

Femeile sunt creaturi menite sã fie iubite, nu înțelese.

 

Oscar Wilde:

Femeia este o greșealã acceptabilã a naturii.

 

John Milton:

Femeile sunt lipiciul care țin lumea noastrã de zi cu zi la un loc.

 

Anna Quindlen:

Femeia este capodopera lui Dumnezeu; mai ales când îl are pe dracul în ea.

axl2312.08.2007 14:43
Oscar Wilde:

Femeia este o greșealã acceptabilã a naturii.

Pai de ce-si da Oscar asta cu parerea in lucruri care nu-l privesc?

DoKiA27.08.2007 14:05

Poate voi fi acuzata de subiectivism....dar, pe de alta parte acelasi subiectivism afecteaza si perceptia oricarui barbat...

Descrierea facuta de Stanici se bazeaza pe fapte reale...este drept...sunt fenomene care pot sa va asigur ca determina aparitia aceluiasi zambet ironic si pe buzele femeilor/fetelor...daca ar fi sa fiu un pic malitioasa as spune ca descrierea de mai sus ar putea fi insotita (de dragul corectitudinii) de imagini similare oferite de barbati...nu asta este insa, cred, ceea ce urmarim.

Ce as vrea sa subliniez este ca importanta este sanctionarea unui anumit comportament si nu alocarea lui unui grup imaginat (fitzoasele, femeile etc etc). Noi nu tratam in viata noastra cu femei/barbati ca o categorie generala...ci cu indivizi...care...intamplator...sunt de un sex sau altul. Trasaturi asa-zis comune exista...trebuie insa tratate cu multa suspiciune pentru ca sunt inselatoare...

Un exemplu extrem de simplu ar fi acela al trasaturilor carora le putem aloca atat eticheta pozitiva, conform unei interpretari, cat si cea negativa, privind dintr`un alt unghi. O femeie la volan care exaspereaza...o varianta de interpretare foarte comuna...

...pe de alta parte, nu cred ca unora dintre cei care au postat in acest topic nu le-ar placea ca sotiile/prietenele lor sa nu traga de ei atunci cand trebuie sa mearga undeva, sa fie permanent dependente de ei sau...de ce nu...in cazul in care obosesc sa le asigure schimbul la volan. Stiu ca pe multi nu am reusit sa ii conving...eu vorbesc prin prisma unor fapte surprinse de mine...

Totodata, atunci cand un lucru nu iti convine si ti se ofera posibilitatea sa il ignori fara a avea de infruntat consecinte nefaste in urma acestui gest...da`ti ignore :tongue: Nu prea inteleg de ce unii se necajesc cu ceea ce ei insisi vad ca niste cazuri pierdute (fetele ex-maneliste care se indeasa pe fotoliile cluburilor etc etc)...sau aceasta preocupare pentru starea morala a acestor personaje din partea unor barbati sa se datoreze unor motive mai ,,superficiale`` ? :rolleyes: ...poate ma lamureste cineva...

Restul se rezuma la selectie atenta si asteptare........................................

Stanici03.09.2007 19:33
@stanici

Hai ma ca nu toate-s asa. Sau poate asa-s la capitala, in provincie-s mai cuminti. Unele.

.Cateva.Tot mai putine. Peste un an - niciuna.
Gezets03.09.2007 19:55

:biggrin: uniti in cuget si'n simtiri!!=))

PortarNr4304.09.2007 12:14

Barbatul intotdeauna a oscilat intre admiratie si iubire pe de-o parte si respingere si ura pe de alta parte fata de femeie. Sa fie oare aceste trairi influetate de anturaj, de eventuala invidie cauzata de frumusetea femeii sau de faptul ca femeia care ne atrage prefera alt barbat (sau pur si simplu ceea ce-i ofera acesta), de orgoliul si mandria noastra ...? Pana la urma trebuie sa recunoastem ca oricat de misogini si porniti impotriva femeii am fi ... pana la urma ne cautam perechea pe care o acceptam, asa cum face si ea, cu plusurile si minusurile ei.

Cineva spunea: E greu sa traiesti cu o femeie, dar fara femeie e groaznic!

Bodanel04.09.2007 12:35

Tre' sa recunosc ca sunt de acord cu Stanici. Recunosc si ca sunt persoane de sex feminin care nu se incadreaza in tiparul sau insa sunt mult prea putine si se imputineaza de la an la an. Am remarcat si faptul ca aceste specimene se inmultesc de la an la an iar cealalta categorie este pe cale de disparitie. Avem si noi barbatii o mica vina aici insa nu cred ca depaseste 0,05%. Am citit undeva un mare adevar:

 

CU SOTIA(PARTENERA) IMPARTI NECAZURILE PE CARE NU LE-AI FI AVUT NICIODATA DACA ERAI SINGUR.

 

 

P.S. Nu sunt misogin (sunt de acord sa am un femeie ca sef daca are abilitatile si cunostintele necesare sa imi fie sef).

SSK04.09.2007 12:38

Generalizarile atrag, dar sunt, in fond, doar partial adevarate. Exista "femei interesate" cum exista si femei sufletiste sau care ar sta langa tine si daca n-ati avea bani de-un covrig.

 

In viata conteaza sa dai peste ultimele.

M@rmota04.09.2007 12:39

:unsure: Voi ati luat-o razna? Din femei ati aparut si voi 'minunatiilor'.

 

Cei care aveti prietene..stai cu ele pentru ca nu aveti incotro? (ati putea gasi alti minunati ca voi...se poarta doar..);

 

Cei care spuneti mamei un sarut mana..o faceti pentru ca nu aveti incotro? (ma gandesc ca este respect pentru ca v-a adus pe lume si v-a facut ceea ce sunteti).

 

Am auzit destui baieti spunand: 'Daca as fi fata si asa arata intr-un fel anume...m-as fi realizat de mult' (aici sesizez invidie).

 

 

A nu se intelege ca sunt de acord cu toate astea insa...nici nu generalizati. Totul tine de educatie si valori morale.

 

 

@ PortarNr43 si Virgil

 

Frumos spus!

 

PS: Daca veti avea fete..stiti cum sa le educati nu? :wink:

Virgil04.09.2007 12:41

Evident M@rmotico draga.

PortarNr4304.09.2007 12:44

Da, stau cu pusca la usa si pandesc sa nu vina vreun "golan" sa mi-o corupa! :biggrin: ... am glumit

fane_casieru04.09.2007 12:48
Da, stau cu pusca la usa si pandesc sa nu vina vreun "golan" sa mi-o corupa! :biggrin: ... am glumit

 

@portare - gluma,gluma dar o data cu inaintarea in varsta parca nu-ti mai vine sa glumesti...

Oricum..sa-ti traiasca!

DelPiero1004.09.2007 12:51

Atat printre femei,cat si printre barbati,exista ''uscaciuni''!La femei,cel mai elocvent exemplu e Victoria Beckham! :laugh:Glumesc,normal,dar nu cred ca noi,barbatii,suntem cu ceva mai breji decat femeile!Totul tine de individ,nu de sex...

fane_casieru04.09.2007 13:10
Atat printre femei,cat si printre barbati,exista ''uscaciuni''!La femei,cel mai elocvent exemplu e Victoria Beckham! :laugh:Glumesc,normal,dar nu cred ca noi,barbatii,suntem cu ceva mai breji decat femeile!Totul tine de individ,nu de sex...

 

@delpiero - pana la urma dragostea tot prin stomac trece...cand ai o varsta frageda merge sa gandesti asa...nu e azi ,e maine .... :biggrin:

DelPiero1004.09.2007 13:15

Zise-i muica ceva necugetat? :dry:

fane_casieru04.09.2007 13:21
Zise-i muica ceva necugetat? :dry:

 

Nu nene...dar cand ai o varsta,ca mine sau ca Bodanelu ( ca tot ne urmareste din umbra :biggrin: ),fiecare zi e o noua experienta :biggrin: :biggrin: :biggrin:

Bodanel04.09.2007 13:35

@fane

 

Pentru toti fiecare zi e o noua experienta. Problema e ca nu toate experientele sunt placute insa ce nu te omoara te face mai puternic.

 

PS Vezi sa nu confunzi Bodanel cu Bodanelu :wink: ca se intampla destul de des.

fane_casieru04.09.2007 13:46
@fane

 

Pentru toti fiecare zi e o noua experienta. Problema e ca nu toate experientele sunt placute insa ce nu te omoara te face mai puternic.

 

PS Vezi sa nu confunzi Bodanel cu Bodanelu :wink: ca se intampla destul de des.

 

Stiu frate...mai conteaza sa pun un U la sfarsit ?

«12»