FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

O alternativã

«12»
kramer127008.08.2007 00:14

Atitudinea suporterilor nord-americani difera de la echipa la echipa, de la sport la sport.

Am fost la un meci de hockey al lui Toronto Maple Leafs, in sala din Toronto, care are 18,000 de locuri. Atmosfera era de catedrala, parca eram la o inmormantare. Nu era nici o galerie organizata, publicul era foarte asemanator cu aceia care stau pe la trib. 0 in stadioanele romanesti. Foarte proasta organizare din partea clubului a grupurilor de suporteri. Culmea este ca aceeasi firma care detine echipa de hockey a infiintat, incepand cu sezonul 2007 al Major League Soccer (MLS - Liga profesionista de soccer, cea in care a venit Beckham), echipa Toronto FC, care are cea mai frumoasa galerie din America de Nord. Echipa facuta de la zero, inclusiv antrenor, jucatori, stadion, etc. Cum-necum, clubul a reusit sa incurajeze organizarea unui grup de entuziasti, care au creat o galerie incredibila (redpatchboys.ca). Jucatorii din alte orase americane, unde nu prea sunt galerii de fotbal, au ramas uimiti de atitudinea publicului din Toronto (vezi aici: http://www.youtube.com/watch?v=XQvz01OKrsA...ed&search=) care este cu adevarat al 12-lea jucator al unei echipe totusi slabutze, aflate la inceputuri. Publicul e pasnic, nu au fost violente si probabil ca nu vor fi, mai ales ca nu prea exista galerii adverse. Iata insa ca si aici se mai intra pe teren:

Oamenii au grija sa nu-si bata joc de libertatea care exista iar politia, pe de alta parte, actioneaza profesionist. Bineinteles, din partea clubului nu exista imbecilitati de genul: interzis accesul cu monezi (ce faci daca iei un hot-dog de la stadion si ti se da restul in monezi???), interzis accesul cu esarfe sa nu-ti acoperi fata (batiste e voie sau ne suflam mucii cu mana?), omor la bilete in conditii de mizerie (aici se cumpara biletul de pe Internet, daca mai gasesti - 14,000 de abonati din 20,000 de locuri) etc, etc. In Toronto, in schimb, e interzis fumatul in tribune (pe mine personal nu ma deranjeaza, dimpotriva).

HAI Steaua!

micodo08.08.2007 22:00
de ce in ultimii 2-3 ani a inceput "nebunia" asta cu huliganii de pe stadioane? nu cumva pentru a limita si mai mult libertatea spectatorului...a cetateanului de rand?

 

raman uimit de atitudinea celor care aproba masurile astea exagerate de securitate, (bilete pe baza de buletin, camere peste tot etc)

 

cum puteti sa acceptati tot ce ve se spune in numele unei autoritati? nu aveti si voi demnitate, onoare...simtiti nevoia sa fiti sclavi?

 

Ce se intampla de fapt?

 

PROIECTUL L.U.C.I.D

Este un sistem gigantic, planetar, de colectare si prelucrare a datelor privind identitatea fiecarei fiinte umane. La prima vedere ar parea ca acest proiect s-ar aplica doar infractorilor, insa scopul sau devine limpede daca vom afla ca principiul de baza al L.U.C.I.D. consta in eliberarea, pentru fiecare individ, inca de la nastere, a unei cartele electronice de identitate multifunctionala: va cuprinde adica buletinul de identitate, pasaportul, contul bancar, cartea de sanatate, permisul de conducere, cartea de munca, livretul militar - intr-un cuvânt, toate actele de folosinta sociala ale unei persoane. In plus, puterea uriasa de inmagazinare a datelor va crea acestei cartele posibilitatea de]inerii unui numar foarte mare de informatii despre viata particulara a individului: istoricul familiei, comportamentul social, optiunile politico-religioase, etc., date pe care posesorul nu le va putea citi ori modifica, aceasta facându-se "de la centru".

Sistemul L.U.C.I.D. va avea un centru de stocare si prelucrare a datelor, alimentat cu informatii "de la toate sursele" conectat la un sistem automat de traducere poliglota. Ce inseamna "de la toate sursele"? Inseamna ca informatiile vor curge in mod continuu catre acest centru de la orice agentie de informatii, birou, companie, societate, banca, statie de Poli]ie, magazin, unitate militara, universitate, centru de cercetare, de peste tot. Aceste date sunt

culese prin intermediul computerelor si transmise printr-o retea informationala (Internet) catre centru. Deoarece in proiect se specifica ca vor exista traduceri poliglote, inseamna ca sistemul va avea surse de alimentare cu informatii peste tot in lume. Dealtfel, cartela de identitate va avea raspândire mondiala. L.U.C.I.D. devine astfel un sistem mondial de control, o "supermagistrala informationala" ce va putea controla toate aspectele vietii private, in orice moment.

 

Nu pot sa spun decat EXCELENT!...felicitari!

 

Problema e ca majoritatii oamenilor le place si vor sa fie mintiti, sa fie controlati, sa fie robi, sa traiasca ca niste legume. Atata timp cat au ce sa manance, sa bea si [...](ca un caine la casa omului) le este indiferent faptul ca le este ingradita libertatea, ca traiesc in custi precum animalele. Urmatorul pas este implantarea oamenilor cu cipuri...si iar se vor gasi cativa ignoranti, trecatori prin viata care vor rade cu lacrimi, zicand: ''De-aia nu mai putem noi!''...

«12»