Atitudinea suporterilor nord-americani difera de la echipa la echipa, de la sport la sport.
Am fost la un meci de hockey al lui Toronto Maple Leafs, in sala din Toronto, care are 18,000 de locuri. Atmosfera era de catedrala, parca eram la o inmormantare. Nu era nici o galerie organizata, publicul era foarte asemanator cu aceia care stau pe la trib. 0 in stadioanele romanesti. Foarte proasta organizare din partea clubului a grupurilor de suporteri. Culmea este ca aceeasi firma care detine echipa de hockey a infiintat, incepand cu sezonul 2007 al Major League Soccer (MLS - Liga profesionista de soccer, cea in care a venit Beckham), echipa Toronto FC, care are cea mai frumoasa galerie din America de Nord. Echipa facuta de la zero, inclusiv antrenor, jucatori, stadion, etc. Cum-necum, clubul a reusit sa incurajeze organizarea unui grup de entuziasti, care au creat o galerie incredibila (redpatchboys.ca). Jucatorii din alte orase americane, unde nu prea sunt galerii de fotbal, au ramas uimiti de atitudinea publicului din Toronto (vezi aici: http://www.youtube.com/watch?v=XQvz01OKrsA...ed&search=) care este cu adevarat al 12-lea jucator al unei echipe totusi slabutze, aflate la inceputuri. Publicul e pasnic, nu au fost violente si probabil ca nu vor fi, mai ales ca nu prea exista galerii adverse. Iata insa ca si aici se mai intra pe teren:
Oamenii au grija sa nu-si bata joc de libertatea care exista iar politia, pe de alta parte, actioneaza profesionist. Bineinteles, din partea clubului nu exista imbecilitati de genul: interzis accesul cu monezi (ce faci daca iei un hot-dog de la stadion si ti se da restul in monezi???), interzis accesul cu esarfe sa nu-ti acoperi fata (batiste e voie sau ne suflam mucii cu mana?), omor la bilete in conditii de mizerie (aici se cumpara biletul de pe Internet, daca mai gasesti - 14,000 de abonati din 20,000 de locuri) etc, etc. In Toronto, in schimb, e interzis fumatul in tribune (pe mine personal nu ma deranjeaza, dimpotriva).
HAI Steaua!
