First of all, nici eu, ca multi altii, nu imi pun mari sperante in capacitatile lui Hagi de a egala abilitatile de coach-ing cu cele de jucator odata "curtat" de Real si Barcelona... Dar cine mai stie?..Observ o schimbare in bine a acestuia..de la temperamentalul antrenor de anul trecut.. la cel de anul acesta, mult mai calm, mai prudent in declaratii si poate mai matur. Poate cu ocazia aceasta, se va vedea o maturizare mult asteptata si la Steaua. "Nu credeam s-ajung/ A crede vreodata/ Ca Becali va-nceta/ S-o mai faca lata". Deci el este iremediabil si inegalabil, un exponent al unei specii pe care insusi Darwin a incercat sa o ascunda si elimina incet pentru a nu speria umanitatea. Ar trebui ca mutatiile de care sufera, ascunse in profunzimea scoartei sale cerebrale, sa duca la inevitabilul proces de selectie naturala si la excluderea sa din societate, dar, existand conventia sociala a "banilor", exista si oameni care il apreciaza si il instiga si il amabaleaza, pana o sa explodeze ca un pepsi agitat..De abia in acel moment, soarta Stelei nu va mai fi un simplu joc de ruleta ruseasca, la care se poate castiga sau pierde mood-ul patronului, starea lui de spirit nu va mai face diferenta si gazetarii de scandal vor inceta sa-si mai castige painea cu el. Iar antrenorul, antrenorul nu va pati cum a patit Razvan Lucescu de la Rapid, sau chiar Olaroiu al nostru..nu va mai exista presiunea sticlei de pepsi si omul va putea sa faca ceea ce a promis: "sa munceasca trup si suflet pentru echipa!"..Daca s-a ajuns anul trecut ca echipa sa joace pentru Olaroiu, sa dea jucatorii declaratii dupa meci, ca au dat totul pentru Oli si nu pentru ei insisi sau pentru Steaua sau pentru suporteri, atunci cum se poate cere performanta de la ei?! Cum sa excelezi in ceva care e o sursa de stres mai mult decat una de satisfactie?!..Omogenitatea echipei este vitala pentru un joc kt mai bun..dar nu s poate kajtiga dekt ku pretul ekilibrului..un ekilibru intre toate componentele acestui minunat joc care se cheama "Fotbal": intre jucatori si conducere si antrenor si suporteri si ziaristi si manageri samd... Pana nu va achizitiona cineva de la Becali pachetul majoritar de actiuni al Clubului Steaua, nu cred ca vom avea parte de satisfactii maxime. Si atunci de ce depunem acest efort zi de zi, in a ne interesa de soarta echipei, in a o sustine pe stadion si nu numai, in a o apara de toate neadevarurile graite si de toti bulgarii de noroi aruncati asupra ei (uneori chiar de noi...suporterii prea infocati..
)..PENTRU CA IUBIM Steaua !
Mai presus de orice, oricand, oriunde, vor fi Stelistii!!!