Iatã cã suntem foarte aproape de inceputul unui nou sezon care se anuntã, conform presei sportive, "extrem de disputat". Dacã ar fi sã ne luãm strict dupã rezultatele amicalelor am putea spune cã arãtãm mai mult a echipã de mijlocul clasamentului, nicidecum ca o formație solidã cu pretenții de Champions League. Dar...sã zicem cã rezultatele din amicale nu conteazã, Gicã a vrut sã ruleze tot lotul (și Andone/Uhrin sunt noi, și totuși...), sã-și facã o idee despre primul 11, etc...Nu insist nici pe partea cu transferurile, sper doar cã toatã lumea a inteles acum la cine este de fapt puterea de decizie: nu la Hagi și Adi Ilie, așa cum n-a fost vreodatã nici la Zenga, Protasov sau Olãroiu. Nu existã un buget de transferuri "la liber", așa cum s-a anunțat, din care Gicã sau Ilie sã se poata "servi" fãrã grijã pentru a face transferuri de valoare. Totul este controlat de "stãpânul șef", atotștiutorul, expertul absolut pe teme sportive, economice, sociale și de ce mai vreți voi.
Vorbind strict de lotul actual, vreau sã ridic douã probleme. Prima, legatã de alcãtuirea apãrãrii: Ov. Petre nu are ce cãuta fundaș central. In absența lui Ghionea, cuplul de fundași centrali trebuie sã fie Goian-Rãdoi. Sunt fundași de meserie și au mai jucat impreunã. Sigur, se pot reinventa Ov. Petre sau chiar Lovin, dar nu cred cã ne putem permite acum luxul de a face experimente. Grupele UCL bat la ușã, campionatul incepe peste o sãptãmanã, trebuie sã avem un start solid in ambele competiții. Pe parcurs se pot incerca diverse variante, Iacob-Goian, Baciu-Goian, cu Mirel trecut in linia de mijloc. Deocamdatã, repet, principala grijã trebuie sã fie sudarea unui cuplu valoros de fundași centrali care sã nu necesite timp de acomodare cu acest post - iar Ov. Petre cu siguranțã nu face parte din aceștia. A doua problemã este legatã de Gigel Coman. Sper ca meciul cu Tilburg sã fie ultimul in care Gigel mai apare in garnitura de start (sau rezervã) a echipei. Nu am nimic personal cu omul, cred sincer ca ar fi titular de drept si ar face treaba bunã la...Gloria Buzãu, de exemplu. Folosirea in continuare a lui Gigel Coman in echipa Stelei (asta in situația in care pe postul de mijlocaș stânga ii avem, in absența lui Cristocea, pe Ochiroșii sau Boștinã) nu poate avea decât trei explicații: prima, Gigel Coman chiar este fotbalist și asta inseamnã cã toți de pe fcsteaua.ro care-l contestãm suntem varzã; doi, atât Gicã Hagi cât și Olãroiu sunt duși cu pluta; și trei, o idee care a mai fost vehiculatã in presã, Gigel este preferatul patronului, acesta impunându-l in echipa Stelei. Chiar sunt curios sã aud și alte variante...Dar dacã Gicã reușeste sã-l facã pe Coman fotbalist, eu imi scot pãlãria in fața lui...
In altã ordine de idei, Hagi a spus un lucru deștept: "la Steaua am nevoie de oameni cu foame de performanțã și rezultate". Afirmație fãcutã cu puțin timp inaintea primului stagiu de pregãtire din Austria. Ce concluzii putem trage de aici? Prima ar fi cã Gicã, așa cum bine știam, va da credit tineretului. Eu unul am rãmas plãcut impresionat de tehnica și aplombul lui Bicfalvi, pe care il consider un real caștig, cam de același calibru cu cel al mult mai bine cotaților Emeghara sau Golanski. A doua concluzie ar fi cã nu vom mai avea (sper) jucãtori blazați sau nemotivați pe teren. Incã imi rãsunã in minte cuvintele lui Paraschiv: "Nu mai aveam nicio motivare de a continua la Steaua". Gânditi-vã puțin: bãiatul ãsta a lãsat o echipã de Champions League pentru a juca in Liga a doua italianã. Sigur, mulți vor spune cã are o vârstã și a ales Italia pentru bani - parțial adevãrat, vã invit insã sã recitiți declarația lui Paraschiv. "Nu mai aveam nicio motivare de a continua la Steaua". Pãi mi se pare mie sau omul asta era stresat rãu? Nu vi s-a intâmplat niciodatã sã simțiți cã vã sufocați, literalmente, la serviciu? Cã innebuniți și o luați razna pentru cã nu se intrevede nicio schimbare in viitor? S-ar putea sã fi avut astfel de porniri, care, atenție, nu au foarte mare legãturã cu salariul. Paraschiv a vrut altceva, dupã atâția ani petrecuți in Ghencea. A nu se ințelege cã-l condamn, pentru cã și-a fãcut datoria cu vârf și indesat. Trebuie doar sã fim atenți in evaluarea jucãtorilor pe care ii avem și sã ne bazãm pe aia care isi doresc intr-adevãr perfomanțã cu echipa noastrã. Pentru cã altfel vom cãuta in continuare rãspuns la intrebari (mai mult sau mai putin retorice) de genul: "Da' pe vremea lu' Protasov cum jucau dom'le?". De exemplu, pãrerea mea e cã Dicã mai poate evolua la Steaua la nivel inalt (din punct de vedere motivațional) incã un sezon. Atât. Dacã vrem sã-i facem un bine și lui, și nouã, atunci trebuie lãsat sã plece in vara viitoare. Trebuie gãsit un numãr 10 tânãr, dornic de afirmare.
Altfel? Așa cum marii antrenori descoperã fotbaliști talentați, și fotbaliștii de valoare au meritul de a scrie cartea de vizitã a antrenorilor. Unde ar fi fost Rijkaard fãrã inteligența lui Ronnie, Capello fãrã goleadorul van Nistelrooy? Sã nu ne amãgim, Gicã este la inceput și are nevoie de sprijinul intregului lot pe care-l are la dispoziție. Inceputul campionatului este cea mai delicatã perioadã, orice eșec va fi amplificat la maximum iar Gicã se va intreba dacã nu cumva a facut o greșealã când a revenit la antrenorat. Ce mai incoace și incolo, ii trebuie clar un dram de noroc...și suportul nostru necondiționat. Pentru cã dacã Gicã Hagi va reuși, o parte din "vinã" o vor avea extraordinarii suporteri ai Stelei.
Andrei (papillon)
