Stau de vorba cu o veche cunostinta de-a noastra, Daniel Mititelu, unul dintre liderii Gruppo Chisinau.
IS - Daniel, se pare ca ai ceva vesti bune pentru noi....
DM - Da, am reusit sa realizam o parte din ce ne-am propus in urma cu un an. Am infiintat prima asociatie a suporterilor stelisti din Republica Moldova.
IS - Felicitari. Gruppo Chisinau este de fapt grupul care a pus bazele acestei asociatii, nu?
DM - Da.
IS - Cum v-a venit ideea sa infiintati aceasta asociatie?
DM - Odata ce am inceput sa ne intilnim mai des am vrut sa devenim ceva oficial. La inceput a fost ca o gluma, mai tarziu am luat in serios aceasta posibilitate si a venit si ziua in care am reusit cu mari greutati si eforturi sa o scoatem la capat. Vineri am primit ok-ul
IS - Ce inseamna acest ok?
DM - Actele asociatiei inregistrate oficial sunt acum in posesia noastra.
IS - Iar numele asociatiei este...?
DM - SUPORTER Steaua
IS - Cati membri sunt inscrisi in asociatie?
DM - Avand in vedere faptul ca abia ne-am infiintat, deocamdata sintem doar astia care am pus la cale totul, adica 6 insi. Incepind cu primul meci din campionat al echipei Steaua numarul va creste pentru ca atunci ne stringem foarte multi. Imediat ce au fost doar cateva zvonuri ca vom aparea si deja au aparut doritori sa cotizeze pentru noua organizatie. Steaua este foarte iubita aici.
IS - Tot la fel s-a intamplat si in cazul Asociatiei Independente a Suporterilor Stelisti. La inceput scepticism, apoi incredere.
DM - Speram sa calcam si noi pe urmele AISS.
IS - Din cate imi amintesc Gruppo Chisninau este mult mai numeros, nu? O sa incercati sa implicati membri de acolo?
DM - Gruppo Chisinau este nucleul de la care a pornit aceasta organizatie. Pastram numele pentru a ne identifica ca grup de suporteri ai Stelei, iar noua organizatie va fi ceva oficial, un cadru legal in care vom putea activa. Odata cu trecerea timpului sperm ca sa-i inscriem pe toti in asociatia "SUPORTER Steaua". Poti sa zici ca va fi una si aceiasi chestie, doar ca o sa apara cotizatii lunare o sa apara legitimatii si mai multe chestii care ne gindim sa facem acum si sa le punem in practica.
IS - Este un fel de AISS in varianta locala....
DM - Da, Cata, asemanarea este perfecta....
IS - ......
DM - De acesti bani vrem sa procuram cartela de TV ca sa vedem kanal D si Sport.ro adica canalele de televiziune din Romania care transmit meciurile Stelei. De mentionat este faptul ca ca noi, fara aceasta cartela nu putem sa vedem partidele echipei pe care o iubim. Intentionam sa facem legitimatii, tricouri si fulare. Speram de asemenea sa procuram niste abonamente in Ghencea pentru cei care vor avea posibilitatea sa mearga in Romania. Daca vom reusi si acest fapt vom depune eforturi sa facem niste steaguri si un baner ca sa stie lumea ca si in Republica Moldova Steaua este echipa tuturor.
IS - Deja am ajuns la scopurile asociatiei, la ce va propuneti pentru viitor.
DM - Da, am prezentat ceea ce dorim sa facem in viitor. Nu e mult, dar nici putin nu este. Sper sa ne construim si un site asemanator cu fcsteaua.ro. Unul mai mic, dar pe aceeasi matrita.
IS - Ce asteptari aveti de la suporterii stelisti din Romania? De la AISS, de la fcsteaua?
DM - In primul rand avem nevoie sa fim acceptati in calitate de suporteri care iubesc echipa de fotbal Steaua Bucuresti. Steaua este a tuturor suporterilor care o iubesc. Apoi avem nevoie de sustinerea lor. Ei au fost si sunt un model pentru noi. De la fcsteaua vom avea nevoie de sustinere pentru ca sa ne putem construi un site, in limita posibilitatilor, desigur. Un ajutor extraordinar ar fi daca am putea gasi solutii pentru deplasarile noastre din Chisinau la meciurile Stelei din Bucuresti sau deplasari in Moldova. Ca si voi, constituim un grup de suporteri independenti nu sintem conditionati, constransi sau sponsorizati de nimeni desi am fost pusi si in acest tip de situatie....
IS - Despre ce a fost vorba?
DM - Nimic grav, doar ca a aparut in urma cu ceva timp un articol unde apareau altii ca membri fondatori ai Gruppo Chisinau. Amuzant era faptul ca erau vreo 4000-5000 de insi in cadrul acestui grup pentru a atrage cumva atentia d-lui Becali ca suntem puternici si ca am merita ceva investitii. A fost o facatura ordinara, marsava. Din fericire acest articol nu a trezit reactii, iar interventia noastra, a adevaratilor fondatori GC a avut darul de a linisti apele. Noi nu ne asociem numele cu nimeni, iar bani vom avea doar din cotizatiile membrilor asociatiei.
IS - Ce parere aveti de venirea lui Hagi?
DM - In primul rand s-a resimtit o relaxare atunci cand a plecat Oli. Personal am ceva emotii legate de sosirea lui Gica. A fost o lovitura de imagine extraordinara, dar ramane de vazut ce fel de antrenor este Hagi. Eu imi doresc din tot sufletul sa reuseasca mai ales ca are o puternica sustinere din partea majoritatii suporterilor stelisti din Romania si Republica Moldova. Deocamdata raman rezervat si-mi doresc din tot sufletul sa fiu eu acela care s-a inselat....
