O ipoteza...proasta, ca sa nu folosesc alt cuvant. Lamureste-ma si pe mine cum vine treaba asta cu inertia: echipa a mers din inertie numai la victorie, asa-i? Cand am ratat semifinala, atunci a fost mana lui Olaroiu? De ce nu au jucat si atunci din inertie?
Chiar sunt curios...
Chestia asta mi se pare cea mai mare gogomanie pe care am auzit-o, si pe care continui sa o citesc in multe comentarii. Pai fratilor, inertie numai la victorie? La infrangeri de ce n-a mai fost inertie? Nu vedeti cat de penibila e o astfel de judecata?
E simplu, sunt 2 idei aici:
1. Oleg n-a avut timp sa faca o echipa competitiva, si atunci "inertia" de care se tot abereaza pe aici nu sta in picioare
2. Oleg a avut timp sa faca o echipa competitiva, si atunci explicati va rog pierderea Supercupei, eliminarea rusinoasa din cupa Romaniei (in fata lui rapid 2 !!!!!?????), eliminarea din cursa pentru UCL de catre Rosenborg?????!!!!!
Hai s-o lasam jos ca macane, sa terminam cu prostiile.
Protasov a semnat cu Steaua pe 23 iunie 2005
Inceput iulie : Dorinel Munteanu se transfera la CFR Cluj
Transferuri reusite in vara : Victoras Iacob, Cornel Cernea, Daniel Balan [supercampanie de achizitii !!!]
27 iulie : Champions League - tur preliminar (0-0 Shelbourne)
Radoi fundas central, Lovin titular. Goian si P. Marin neutilizati.Iacob - debut
31 iulie : supercupa Romaniei (2-3 Dinamo)
Radoi accidentat > Baciu si Lovin titulari. Goian si P. Marin neutilizati. Erori : Dica si Nesu inlocuiti cu Simion si Keca in min 60, la 2-1
03 august : Champions League - tur preliminar (4-1 Shelbourne)
Radoi mijlocas la inchidere, Paraschiv, Goian si P. Marin neutilizati.
(Dica - eliminat - e suspendat pentru urmatoarele 3 meciuri in Cupele Europene)
10 august : Champions League - tur preliminar (1-1 Rosenborg)
Radoi fundas central, Lovin titular, Dica suspendar, Goian si P. Marin neutilizati.
23 august : Champions League - tur preliminar (2-3 Rosenborg)
Radoi fundas central, Lovin titular, Dica suspendar, Goian neutilizat, Bostina mijlocas de creatie, Nesu mijlocas stanga !
15 septembrie : Cupa UEFA - primul tur mansa 1 (3-0 Valerenga)
Radoi mijlocas la inchidere, Goian titular, Dica suspendat, P. Marin neutilizat
21 septembrie : cupa Romaniei (Rapid II - Steaua 0 - 0 si 8-7 la penaltyuri). Formula prezentata de Steaua :
Cernea - D.Balan, E.Baciu, Curt (46 Goian), P.Marin - Fl.Dumitru, Radoi, Lovin, N.Dica (46 Nesu !!!) - Oprita, A.Cristea (91 Dinita). Nu au jucat deci Ogararu, Ghionea, Goian, Nicolita, Paraschiv, Bostina, Iacob (7 titulari din 10). Dica folosit pe banda stanga ! Nesu mijlocas stanga dupa pauza !
29 septembrie : Cupa UEFA - primul tur mansa 2 (3-1 Valerenga)
primul meci international in care Steaua se prezinta in formula 'clasica' (minus Petre Marin) : Hamutovski - Ogararu, Goian, Ghionea, Nesu - Nicolita, Paraschiv, Radoi, Bostina - Dica - Iacob.
Protasov a experimentat cam 3 luni. Nu cunostea jucatorii si poate fi acuzat ca a insistat excesiv pe unele variante necastigatoare. A fost dezavantajat de plecarea lui Dorinel Munteanu pentru ca a trebuit sa construiasca un sistem viabil fara a beneficia de un conducator de joc autentic. Mutari castigatoare : titularizarea lui Goian, reprofilarea lui Radoi ca mijlocas la inchidere. A fost avantajat de venirea unui atacant puternic (Iacob) dar e de retinut faptul ca a stiut sa modifice sistemul de joc pentru a-l pune in valoare.
Echipele folosite de Cosmin Olaroiu
Heerenveen - Steaua 1-3 : formula clasica minus Hamutovski plus Carlos
Steaua - Heerenveen 0-1 : formula clasica minus Hamutovski si Goian (suspendat) plus Carlos si Baciu
Steaua - Betis 0-0 : formula clasica minus Hamutovski plus Carlos
Betis - Steaua 0-3 : formula clasica minus Hamutovski si Nesu plus Carlos si Petre Marin
Rapid - Steaua 1-1 : formula clasica minus Hamutovski, Nesu, Bostina (suspendat) si Iacob (accidentat) plus Carlos, Petre Marin, Oprita si Cristea. Nicolita - mijlocas stanga.
Rapid - Steaua 1-1 : formula clasica minus Hamutovski, Nesu, Bostina (accidentat) si Iacob (accidentat) plus Carlos, Petre Marin, Oprita si Cristea. Nicolita - mijlocas stanga.
Steaua - Middlesbrough 1-0 : formula clasica minus Hamutovski, Nesu si Iacob (accidentat) plus Carlos, Petre Marin si Oprita
Middlesbrough - Steaua 4-2 : formula clasica minus Hamutovski, Nesu, Paraschiv (suspendat) si Nicolita (suspendat) plus Carlos, Petre Marin, Lovin si Oprita. Erori : Iacob inlocuit cu Balan (min 67, la 2-2), Oprita inlocuit cu Baciu ('81, la 2-3), Cristocea si Cristea neutilizati.
Dupa cum se poate constata marile idei tactice ale lui Olaroiu au fost urmatoarele :
- Nesu inlocuit cu Petre Marin. Ideea ii apartine lui Zenga
- Nicolita pe banda stanga. Ideea ii apartine lui Olaroiu, a fost impusa de absenta lui Bostina si a functionat la Rapid - Steaua. Nu si ulterior. Cristocea nu a fost folosit !
- Oprita reactivat - mutare fortata de absentele lui Bostina, Iacob si Nicolita
- Cristea reactivat - mutare fortata de absenta lui Iacob
Concluzie personala : in aceasta jumatate de sezon Olaroiu a modificat echipa mai degraba fortat de imprejurari. Nu a schimbat jucatorii si nu a experimentat prea mult.