Aia cu aducerea argentinienilor a fost o mare gogoasa menita sa deturneze atentia de indepartarile lui Elton si Thereau. In ceea ce-l priveste pe Belluschi, tactica a fost simpla. Te duci cu bani de-o Dacie si-i faci o oferta unui vanzator de Audi. Tipul iti rade in nas, iar tu tipi in gura mare ca ai facut tot posibilul sa cumperi ceva pe care, intre noi fie vorba, de la inceput stiai ca nu ai cum sa achizitionezi. Bravo d-le Becali. Pus sub o presiune fantastica, intr-un conflict deschis cu sutele, miile de stelisti ati mai gasit o stratagema de a pune un moment de suspans intre evenimente.
Intre timp, latifundiarul a descoperit stelismul. Dupa ecourile comunicatelor si a petrecerii organizate de AISS, omul vrea sa faca muzeu. Ba mai mult si-a adus aminte de Hagi si vrea sa-l aduca pe post de presedinte in Ghencea. Singurul obstacol ? Ciotul Olaroiu. Halal Cosmine, dupa ce, in urma cu doua luni afirmai ca lui Hagi ii este usor sa vorbeasca pentru ca este in afara fenomenului, acum, cand ti se ofera sansa sa-l cooptezi in aceeasi echipa si sa-l vezi de ce e in stare, te faci ca nu este loc.
De vreo doua saptamani se pregatesc transferurile de milioane. Zecile de impresari conectati la cipul "Steaua in semininalele CL" au zburat in lumea intreaga, faxul de la club s-a inrosit. Jucatori din Champions League asteapta tremurand de emotie un telefon din Romania. Bleah, ma incearca un gust amar. Putini baga de seama ca Steaua si-a definitivat programul de pregatiri, multi au ramas in asteptarea bombelor. Daca e sa ne luam dupa promisiuni, Badoi, Radoi sau Badea vor fi rezerve in sezonul ce sta sa inceapa, intr-un lot stelist de 24 de karate. Ba mai mult, ne permitem sa luam in calcul si cedarea lui Goian la o juma' de pret, pentru ca Sechelariu a avut grija sa-si impuna punctul de vedere acolo unde arde mai tare. La buzunar. Avem si solutii. Aducem un polonez in schimb. Aoleu, unde este aia cu patriotismu' bre nea Gigi? Mi se pare mie sau acum Steaua se afla intr-un proces de tunning prin care unei carute i se instaleaza geamuri electrice? Si fumurii...
Pana la urma aducerea lui Hagi chiar ca nu ar fi rea. Ar face parte si el din categoria jucatorilor de milioane pentru ca la cate lipsuri avem la constructia jocului, Regele ar putea juca titular in aceasta echipa inca vreo doi ani. In plus, la ce valoare exista la nivelul mijlocasilor de constructie e clar ca Gica nu ar avea concurenta. Oli, habar n-ai ce sansa ai pierdut sa antrenezi cel mai mare jucator roman. Intre timp Marine, pregateste-te pentru ca la anul tot tu vei duce greul. Daca nu vei fi si tu vandut la pachet cu Iacob si cu Bostina. Sa vina Ronaldo si Zidane....Oare va juca si Adi Ilie?
