Prima saptamana care a urmat unui final de sezon si asa trist, sufocat de acuze si lovituri sub centura intre protagonisti a fost, asa cum era de prevazut, agitata in ceea ce ne priveste. Fidel stilului sau populist, dictatorial, demagogic si publicitar, patronul clubului nostru tine in continuare capul de afis al mediei sportive romanesti. Alungarea lui Elton din Ghencea, coroborata cu declaratiile contradictorii in cazul Thereau, un francez macinat subit de o brusca stare de inadaptabilitate in Romania...Si, colac peste pupaza, noua emanatie a elucubrantei sale personalitati, reprezentata de presupusa achizitionare a unui aparat de zbor Boeing 737, inscriptionat "a la Becali"...Suficiente motive pentru a delecta o parte a publicului si pentru a ne insuti noua ura si dezgustul resimtit fata de acest personaj!
Iminentele plecari ale lui Elton si Thereau, doi dintre cei mai iubiti jucatori ai Stelei dupa Revolutie, nu sunt deloc intamplatoare, avand, din punctul meu de vedere, conotatii multiple.
In principal, ele par a fi rodul unei gandiri profund bolnave si unidirectionate exclusiv catre propriul ego, pentru ca acesti jucatori nu au avut alta vina decat aceea de a se fi lasat ovationati atunci cand patronul si cel care ii antreneaza erau huiduiti copios, la scena deschisa.
Mai mult, avand in vedere considerentele de popularitate mentionate anterior si cota ridicata a afectiunii suporterilor in ceea ce ii priveste pe cei doi fotbalisti, aceste doua plecari fac parte, in opinia mea, dintr-un prim episod al unui lung sir de represalii gandite de patron impotriva noastra. Nu ma asteptam insa ca orgoliul aberant de prostesc al patronului sa mearga pana acolo incat sa determine actiuni ce ar intra in contradictie flagranta cu interesele imediate ale echipei. Iar acestea sunt, din punctul meu de vedere, ca atat Elton, cat mai ales Thereau sa continuie in Ghencea.
In fine, politele pe care le au de platit unii altora cei ce formau acum cateva luni un cuplu aparent indestructibil in Ghencea, ne reveleaza anumite aspecte ale guvernarii clubului din ultimii ani, atat in plan profesional, cat si uman. Desi e dificil si riscant sa-i faci un rechizitoriu lui Mihai Stoica exclusiv pe baza declaratiilor patronului, nu poti sa nu iti pui intrebari vizavi de modul aparent pagubos de negociere si incheiere a tranzactiilor in cazurile Andrey si Elton. Cum este posibil sa ajungi sa platesti unor firme de consultanta un comision mai mare decat insusi pretul jucatorului? Cum este posibil ca Mihai Stoica sa nu-si probeze cu acte nevinovatia, astfel cum sustinea, cu surle si trambite, acum ceva vreme, ca o va face? Cum este posibil ca intr-un club ce se vrea "european", acomodarea unui stranier sa se bazeze aproape exclusiv pe relatia acestuia cu managerul general care l-a adus la echipa? Se afla Mihai Stoica in spatele ultimelor declaratii ale lui Thereau? Il va convinge pe Elton sa plece la UTA, slabind astfel Steaua? Sincer, refuz sa cred ca Mihai Stoica i-ar calca pe urme lui Victor Piturca (de notorietate fiind "demersurile" acestuia din urma pe langa jucatorii fideli in primul mandat al lui Olaroiu la Steaua si ulterior, dupa debarcarea de la conducerea tehnica), dar in mediul toxic in care a trait in ultimii ani, orice s-ar fi putut intampla cu persoana sa...
Probabil ca multi dintre voi sunteti deja suprasaturati de acest gen de articole, care graviteaza de ceva timp invariabil in jurul prestatiei lamentabile a patronului clubului Steaua. Poate ca aveti dreptate. In timp ce le chestionati insa utilitatea, ganditi-va pentru o clipa ca uitarea si blazarea lucreaza acum in defavoarea noastra. Daca le vom invinge, poate ca vom avea o sansa. Credeti ca merita si meritam asta?
Forza Steaua! Intotdeauna Superiori!
Alex (Piece)
