FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Mihai Gurita

«12»
SteauaToronto29.05.2007 20:21

2_gurita_-1173196893.jpgarticol_01_1168561507.jpg

 

Data nasterii: 01.02.1973

Locul: Dumbraveni (Suceava)

Inaltime: 175 cm

Greutate: 73 kg

Nationalitate: romana

Pozitie: atacant

Numar pe tricou: 34

 

Cred ca Gurita este o buna solutie pentru Steaua.

Caracteristicile sale principale : experienta,viteza, ambitie, sunt calitati pe care ar trebui sa le aiba oricare dintre jucatorii Stelei.

Joaca în Liga 1 din sezonul 1997/1998,a sustinut 254 meciuri si a marcat 48 de goluri.

In Liga a doua a sustinut 91 de meciuri (1993-1997) si a marcat 30 de goluri.Are 4 prezente in Cupa UEFA si 5 in UEFA Intertoto Cup,unde a marcat de 2 ori.

danielcristian29.05.2007 21:14

Fii bine-venit! Sper sa dai goluri importante pe final de meci.

Off-topic: ar trebui sa deschideti topic-uri si pentru ceilalti nou-veniti in familia Stelei: Bicfalvi, Badoi, Vatca, etc..

c.ronaldo1730.05.2007 04:30

@Daniel

 

OFF: Pana nu ii vedem ca sunt 100% la noi nu cred ca se vor deschide. In plus, Vatca nu cred ca mai vine.

 

ON: Cam batran, dar presimt ca va fi un atacant care ii va inlocui cu succes pe titulari.

axl2330.05.2007 05:08

Mult succes la Steaua, moldovene!

Wally30.05.2007 10:55

Un jucator care nu cred ca ne va fi de folos... cel putin nu in Europa... poate doar in Cupa Romaniei...

se7en30.05.2007 14:03

Statisticile sale de-a lungul carierei:

 

1993-1994 Bucovina Suceava 15B - 3

1994-1995 Bucovina Suceava 5B 31 5

1995-1996 Bucovina Suceava 6B 27 12

1996-1997 Bucovina Suceava 12B 12 6

1996-1997 Foresta Falticeni 1B 21 4

1997-1998 NC Foresta Suceava 15A 33 6

1998-1999 Otelul Galati 6A 26 3

1999-2000 Otelul Galati 8A 27 3

2000-2001 Otelul Galati 12A 23 3

2001-2002 Otelul Galati 5A 30 11

2002-2003 Otelul Galati 13A 29 8

2003-2004 Otelul Galati 5A 15 3

2003-2004 FC Farul Constanta 9A 15 1

2004-2005 FC Farul Constanta 5A 28 10

2005-2006 FC Farul Constan?a 7A 28 6

 

Transfer folositor, tinand cont ca ii poate invata pe cei tineri cate ceva si poate suplini atunci cand este nevoie.

Ce numar va purta?

forever_STEAUA30.05.2007 14:45

@se7en

 

Din cate am inteles 34, dar momentan e doar un zvon.

FinalaUEFA30.05.2007 15:11

Daca era un jucator cu experienta uriasa mai ziceam dar asa, la 34 de ani cred ca e doar de umplutura. Oricum nu e el de vina, ci imbecilii care l-au adus (Jiji & co) si sper sa-mi arate contrariul. Bafta!

Bogdan4Steaua02.06.2007 00:57

Gurita poate face meciuri bune in tricoul Stelei. Nu va fi titular, dar in unele partide ne poate ajuta, mai ales in conditiile in care ne-am obisnuit sa nu avem intreg lotul valid in decursul unui sezon.

c.ronaldo1702.06.2007 07:29

Ronaldo cand a ajuns vara trecuta la Ac Milan avea 15 ani, nu?

Wally02.06.2007 10:25

E cea mai mare jignire pe care i-o poti aduce lui Ronaldo... sa-l compari cu Gurita...

c.ronaldo1702.06.2007 10:28

Nu i-am comparat. Pur si simplu am aratat ce transferuri face cea mai buna echipa din lume.

IONUTZ-CIPRIAN02.06.2007 12:05

In legatura cu Gurita: sper sa ma insel ,nu am o parere prea buna despre jocul lui, viitorul sper sa imi arate ca m-am inselat!

blindica02.06.2007 18:23

Viteza si inteligenta la finalizare! Gurita e bun, varsta nu conteaza, da tot ce poate 1-2 ani, ne facem treaba si cu asta basta... si Munteanu era batran...

borcescu_coposan05.06.2007 10:25

O sa faca treaba buna...

AKM-4706.06.2007 05:04
Transfer folositor, tinand cont ca ii poate invata pe cei tineri cate ceva si poate suplini atunci cand este nevoie.

 

Sa-l faca antrenor la juniori mai bine... ati vazut ce valori avem la Steaua '92? I-au batut pe caini si pe milogi, si vor participa la o cupa internationala... steagcruce2 fularsteau2

Wally18.07.2007 12:18

Ce gol a dat Gurita! Parca vad ca va fi o surpiza placuta in acest sezon! Cel putin asa sper...

cristi_mold18.07.2007 16:35

Si eu cred ca Mihai Gurita o sa fie surpirza placuta a sezonului. Cu totii am vazut ca s-a pregatit foarte bine in aceasta perioada si desi are 34 de ani tine pasul la alergari cu Banel. Are si tehnica si experienta. Sper sa faca jocuri cat mai bune in tricoul Stelei.

Sa nu uitam ca si Dorinel Munteanu era trecut bine de 30 de ani cand a venit la Steaua si cu toate astea a jucat senzational.

Padrese26.07.2007 21:33

Gurita se pare ca nu a fost trecut pe lista pentru UEFA si va fi redirectionat spre Buzau pentru 6 luni. Sincer nu pot intelege decizia asta, mai ales ca Iacob si Badea nu sunt 100% apti, iar Gurita ar putea aduce un mare plus ofensivei prin experienta si determinarea lui.

Wally27.07.2007 09:11
Sincer nu pot intelege decizia asta

Conducerea Stelei e formata din AMATORI...

agu30.07.2007 19:51

Circ!

L-au luat pe Gurita ca sa se antreneze in cantonament cu Steaua si sa joace pentru Buzau?

catalingl31.07.2007 15:54

Probabil si Gurita merita o sansa...

blindica10.08.2007 06:33

Cea mai mare bataie de joc, in jocurile impotriva Gloriei sper sa ne dea Gurita gol si Steaua sa invinga.

SteauaToronto26.08.2007 09:03

Mihai Gurita revine la Farul Constanta dupa o perioada scurta la Steaua si una si mai scurta la Gloria Buzau. El si-a reziliat contractul cu ros-albastri si deja s-a inteles cu oficialii din Constanta pentru o nou contract.

 

"Mihai si-a reziliat pe cale amiabila intelegerea cu Steaua si se va intoarce la Constanta",. a spus Gigi Becali.

 

"M-am intalnit cu domnul Bosanceanu pentru a discuta trecerea mea la Farul. Am hotarat sa revin, iar sambata voi efectua primul antrenament. Luni o sa discutam si termenii contractuali. Sunt bucuros sa revin la Farul, dupa experienta scurta, dar placuta, pe care am avut-o la Steaua", a declarat Gurita.

Lari18.04.2011 21:57

Fostul fotbalist de la Otelul Galati, cel care l-a "pensionat" pe Gică Popescu, a fost salvat de patima alcoolului si lucrează la o firmă de transport.

 

Caravana Cupei "Hagi-Danone" s-a aflat la sfarsitul saptamanii trecute in Suceava. Prezenta celui mai mare fotbalist roman pe stadionul "Areni" i-a atras pe curiosi, multi venind doar să se fotografieze cu "Regele". Printre ei, si Mihai Guriță, fostul atacant de la Otelul Galati, formatia care domină Liga I in actualul sezon.

 

Fostului atacant-zvarlugă i s-a pierdut urma după retragerea din activitate. Acum munceste ca zilier la o firmă de transport. A renuntat la viciul bauturii si face de toate ca să-și câștige painea: cară bagaje, insoteste marfa in Italia, iar in timpul liber activează la Sporting Suceava, o formatie aflată pe prima pozitie in Liga a patra detinută de Ioan Prichici, proprietarul firmei de transport.

"Mă ocup cu pachetele. Mai merg si eu in autocar, ca să conduc lumea", se prezintă Guriță. N-are siguranta zilei de maine. "E in probe la mine. E bine că s-a mai cumintit cu bautura. Urmează cursurile unei scoli de soferi, pentru a fi angajat pe autocar", mentionează patronul.

 

Omul care l-a "pensionat" pe Gică Popescu după un meci Otelul - Dinamo, scor 2-0 (a reusit o "dublă"), disputat in noiembrie 2002, s-a reprofilat. Varsta (38 de ani) nu-i mai permite să scoată sufletul din fundasi, dar "matură" tot la mijlocul terenului, la "inchidere".

 

"E anul Otelului, frate!"

 

A ramas fidel Otelului, pentru care a evoluat intre 1998 si 2003 (150 de meciuri si 31 de goluri): "E anul Otelului, frate! Am vorbit cu Marius Stan si i-am spus să-i motiveze pe baieti, ca să ia titlul, fiindcă Dorinel Munteanu n-are prea multă ex periență. Generatia mea era mai bună decat asta, dar n-au vrut altii să luam titlul. Mă refer la echipele din Capitală". Duelul direct cu Gică Popescu este de re ferință: "Popescu ii zicea lui Kiriță: «Lasă-l, că am eu grijă de el!». Abia s-a tinut după mine. La final i-am zis: «Lasă-te, nea Gica fiindcă te faci de ras!»".

 

Legat de sosirea lui Guriță la Galati circulă o poveste spumoasa "Ce bine e aici, iți dau ăștia pană si periuță si pastă de dinti!", ar fi comentat atacantul, cand a semnat cu Otelul. Completează fară retineri: "Asa e, frate! Pentru mine, venirea de la Suceava la Galati a fost ca si cum veneam de la tară la oraș!".

 

"Gata cu bautura! Lucrez cu bani, am raspundere pe cap. Înainte mai beam cate un spriț de vin!",Mihai GURIȚĂ', fost fotbalist la Otelul Galati

 

EvZ

24gurita_a720bda914.jpg

«12»