Din pacate pentru Steaua delirul lui Becali continua si va continua. Singura scapare a noastra ar fi un om profesionist si cu destula carisma cat sa-l mainpuleze pe Jiji in privinta cheltuielilor si a transferurilor.
Pe MM multi l-au acuzat de pupincurism,lucru de care s-a facut vinovat de cateva ori,insa si-a facut treaba f bine,cu exceptia ultimului an. MM era genul de om care ii spunea lui Jiji "patroane,uite jucatorul asta e bun,trebuie sa-l luam neaparat",ii baga o caseta ceva si-l imbuiba pe Jiji astfel incat sa aduca acel jucator. Il stia cineva pe Nicolita,pe acest Ochirosii,Dica era un jucator bun la Arges dar nu superstar,Cristocea e jucator bun si lista ar putea continua. Peste jumatate din jucatori sunt adusi de MM,sunt putini jucatori care au ramas de pe vremea lui piti.
MM poate nu era scouter,dar stia sa-l convinga pe Jiji in privinta transferurilor.Acum Jiji face ce vrea el si mama ce se vede.
Cand a venit la inceput ciobanul jucatorii de atunci nu erau inoculati cu becalism,iar apoi a venit antrenorul cu mentalitatea si anume Zenga. Cu jucatori profesionisti,care se daruiau,si un antrenor strain Steaua si-a facut treaba. Ciobanul spunea tampenii si atunci dar atunci rezultatele si fanii Stelei ii luau fata si nu avea ce sa faca,nu avea partid si inca nu devenise atat de popular.
Acum situatia e dezastruoasa in ceea ce priveste viitorul,nu neaparat prezentul. Ok,un patron da banii si are dreptul sa taie capete,dar el trebuie sa angajeze oameni profesionisti nu sclavi care sa-i pupe picioarele. Problema este ca nu are cine sa-l franeze,sa-i spuna "mai Jiji eu zic sa nu faci asa ceva sau sa declari asa ceva". Ce,credeti ca el respecta fanii Stelei acum 3 ani? NU,doar ca atunci tacea din gura.
Inainte era MM,Zenga dadea si el din gura cand s-a luat Jiji de el. Oli tace malc,e carpa lui Jiji si se potrivesc f bine.
Cel mai grav este ca s-a creat un cerc inchis la Steaua,asa numita "familie" a Stelei,adica a lui Becali. Steaua nu se prezinta ca un club deschis,in care oricine este binevenit daca are valoare si daca vrea performanta. Ca sa vii la Steaua mai nou trebuie sa:
-fii facut egal impotriva Stelei sau sa o fi batut in campionat
-sa nu ai tatuaje
-sa nu ai cercei
-sa nu ai freze care nu sunt pe placul ciobandantului
-sa nu faci curvasaraie(mai stii teoria cu 1/2 pasarica cu Bostina? cum l-a sfatuit Jiji?)
-sa nu zici ceva impotriva patronului
-sa fii crestin ortodox si sa ai nume de sfant
Daca cerintele de mai sus sunt indeplinite jucatorul e invitat la Jiji in birou unde e pus sa jure cu mana pe biblie ca va fi "razboinicul lui Jiji" si ca-l va asculta mereu.
Lasand gluma la o parte,este grav ca jucatorii nostri se caca pe ei cand e vorba sa zica ceva rau de Becali,desi ar avea destule sa zica in aceste zile,mai ales ca nu le-a dat primele de pe tot campionatul. De ce nu zic nimic? E simplu. pentru ca acum Jiji alcatuieste in tenebrele mintii lui lista neagra si orice chestie poate fi interpretata. Cernea va fi dat(nu mi se pare portar de Steaua) pentru ca s-a luat in gura indirect cu finul nu ca a aparat prost si acelasi lucru se va aplica la orice alt jucator. Jiji tine clubul in dictatura nu in patronat. Oare credeti ca la Liverpool,Manchester,Milan jucatorii si suporterii ar suporta asemena iesiri din partea patronilor lor? Nu prea cred. Acei patroni ar fi sanctionati de public in secunda 2.
O mare dezamagire pentru mine este ca nici un jucator de la Steaua nu a tinut cat de cat partea suporterilor in conflictul cu Becali,nici macar cei mai vechi,alta dovada ca s-au becalizat. Cum ar fi fost ca berlusconi sa stea cu fularul interului si sa se pupe cu moratti cantand imnul interului?
Radoi sau Paraschiv ar fi trebuit sa zica ca a fost un gest gresit si ca oamenii au dreptate sa-l conteste,chiar daca l-au contestat intr-o forma violenta. Cum poti sa sustii un gest ca cel pe care l-a facut Jiji,fiind stelist? Nici nu conteaza ce esti,suporter,sef de galerie,jucator,antrenor etc,asa ceva nu se face,nu vinzi onoarea unui club pentru 3 puncte,mai ales clubul meu de suflet.
Dar Jiji nu stie acest cuvant "onoare",el stie sa umileasca oameni si atat,ba nu mai stie sa faca si bani negri,fraierind oameni,cum a facut dupa revolutie cu terenurile din pipera.
Ciobanul n-ar fi un patron rau,chiar daca e incult si imbecil,atata timp cat ar baga mai multi bani si ar sta in umbra,insa din pacate pentru noi e exact opusul acestui ideal.
Nu stiu ce se va intampla in continuare,dar cineva trebuie sa-l opreasca pe Jiji,in orice mod posibil,pentru ca altfel ne va duce in rapa,deja suntem pe marginea prapastiei din pc de vedere administrativ,sunt numai sclavi in jurul lui Jiji si sunt adusi numai viitori sclavi,nu profesionisti.
Majoritatea jucatorilor nu mai au personalitate(si asta se vede si in joc),sunt ca niste zombi ahtiati dupa banii lui Jiji,nu mai exista bucurie in joc,antrenorul e o carpa cu idei tactice ciudate iar patronul un caz de balaceanca. Oare ce ne va astepta in sezonul urmator? Eu ma rezum la fraza care m-a ghidat pana acum:
FORZA Steaua!!!
Intotdeauna superiori.