Steaua. Zeci de ani de istorie, tradiție, glorie, performanțe, fosta reginã a Europei și pentru totdeauna regina inimilor noastre. Modul nostru de viațã, visul, suferința și bucuria cuprinse in acest cuvânt, Steaua. Ce inseamnã sã fi antrenor al echipei de fotbal Steaua București? O uriașã responsabilitate. Practic, inseamnã renunțarea la tine. Dedicare absolutã, trup și suflet, fãrã rețineri. Steaua este "leoaica tânãrã" a lui Nichita, o iubitã mândrã, pãtimașã care nu acceptã jumãtãți de mãsurã. Nu ia prizonieri și pretinde loialitate totalã, dusã la extrem.
Nu stiu câți antrenori din Liga 1 ar corespunde, in acest moment, cerințelor existente la Steaua. S-au vehiculat nume, s-au rãspândit zvonuri, s-au facut calcule si supoziții, dar este o mare diferențã intre a câștiga câte ceva și a fi obligat sã câștigi tot. Afirm de la bun inceput cã Oli ar trebui sã plece din cauza uzurii morale la care a fost expus prin apropierea de persoana lui Gigi. Pentru a-și recãpãta integritatea, Oli trebuie sã demonstreze in altã parte cã este un antrenor valoros. Sã o ia de la capat, cu rãbdare, sã arate ca are resurse fizice și morale pentru o nouã provocare – ãsta este aluatul din care sunt fãcuti adevãrații invingãtori.
Referindu-ne strict la viitorul tehnician insã, nu trebuie scãpat din vedere un lucru extrem de important. In fapt, cel mai important aspect: relația patron-antrenor. S-a vorbit la modul superficial despre acest lucru, considerat de multi ca neavând mare relevanțã. Indrãznesc sã afirm cã atâta timp cât Gigi va fi patronul Stelei, nu vom avea parte de un tehnician 100% onest, curajos, moral. Pentru mine asta nu e o simplã presupunere ci un truism. Amintiți-vã degetul arãtat de Rãzvan lui Copos dupã meciul cu Feyenoord din Cupa UEFA. Câți dintre antrenorii actuali din Liga 1 ar fi continuat la Steaua dupã un astfel de gest? Vã spun eu, nici unul. S-a vorbit de varianta Grigoraș, care mie personal imi place foarte mult. Ce se va intâmpla insã in momentul in care Gigi va dicta titularii? Un antrenor integru iși va da demisia și nu va accepta acest lucru, nu-i așa? Emoționant pânã la lacrimi, intr-adevãr, dar efectul asupra echipei va fi negativ. Pe noi nu ne intereseazã tehnicieni (fie ei oricât de morali) care sã demisioneze dupã juma' de campionat, pentru cã avem exemplul Dinamo de anul trecut. Vrem stabilitate, vrem o viziune și un plan pe termen lung, pentru a putea emite pretenții la dezvoltare. Repet, varianta antrenorului integru pe care ni-l dorim cu toții nu e viabilã atâta timp cât Gigi este patron. Pentru cã Gigi nu va accepta niciodatã ca altcineva sã fie vioara intâi. Din aceastã cauzã, afirmațiile de genul "da dom'le, da' mãcar nu va ține de scaun, va avea onoarea sã-și dea demisia" pe mine unul nu mã incãlzesc deloc. Noi trebuie sã ne gândim in primul rând la impactul pe care il vor avea aceste demisii asupra concepției de joc/rezultatelor, nu suntem aici pentru a acorda note antrenorului la capitolul moralitate. Pentru cã in viața oricãrei echipe vin și perioade mai putin bune, care oferã premisele pentru amestecul patronului in treburile bãncii tehnice. Pentru un tehnician moral, acest amestec este echivalent cu o demisie.
Rețeta succesului o reprezintã, dupã mine, mariajul aproape perfect dintre finanțator și antrenor. Ceea ce unii numesc slugãrnicie poate fi interpretatã ca diplomație, pentru cã, in cazul lui Gigi, o impotrivire fãțișã nu-și are rostul. Un al doilea element al succesului ar fi un echilibru intre stilul de joc și rezultate. Sunt convins cã nici unul dintre noi, oricât de infocați suporteri am fi, nu ar accepta ca Steaua sã nu aiba rezultate pentru perioade indelungate de timp. Sã luãm exemplul rapidului care, dupã mulți, practicã cel mai atractiv fotbal. Un atac impecabil, furtunos, multe faze de poartã, goluri, v-ați aștepta sã curgã numai lapte și miere...Ei bine, nu. Rãzvan este pe picior de plecare iar majoritatea suporterilor îi cer demisia din cauza lipsei rezultatelor. Ați vrea sã fim in locul lor? Sã dãm locul 2, calificabil in Champions League, pe cupa Romaniei și spectacol? Nu vã grãbiți sã spuneți da...
Portretul tehnicianului ideal? In primul rând, bun diplomat. Prieten cu Gigi, fãrã a deveni insã marioneta acestuia. Adeptul unui joc ofensiv și spectaculos, in limita in care aceastã spectaculozitate nu prejudiciazã rezultatul. Foarte important, un dram de nebunie și curaj atunci când situația o cere. Pentru cã soarta ține, intotdeauna, cu cei indrãzneți.
Andrei (papillon)
