Cu greu s-ar putea realiza un comentariu pozitiv pentru jocul albastrilor practicat aseara impotriva Pandurilor. Raman cele trei puncte si un gust amar pentru numerosii tele suporteri ai Stelei care s-au vazut nevoiti sa asiste la un meci plictisitor.
Steaua a inceput meciul sub presiunea rezultatului de la Iasi si s-a aruncat asupra defensivei oltenilor inca din startul partidei. Se parea ca seria ultimelor meciuri bune va continua si impotriva unui adversar blazat si absolut mediocru. Din pacate a fost doar o furtuna intr-un pahar cu apa, pentru ca avantul ros albastrilor s-a stins odata cu trecerea timpului, singurul jucator care a miscat fiind Croitoru.
Olaroiu a pregatit acest meci doar prin prisma rezultatului. Numai asa se poate explica faptul ca echipa noastra a jucat extrem de prudent, cu Goian, Baciu, Nicolita si Petre Marin in transee si cu Lovin si Paraschiv doua turnuri de control in fata apararii. Plecand de la aceasta abordare se poate spune ca atacul a fost neglijat, Iacob si Badea zbatandu-se inutil in sanul unei aparari supraaglomerate sprijiniti doar de un Croitoru extrem de incisiv. Cristocea a fost din nou acel jucator providential obtinand un penalty justificat doar prin existenta "unui contact". In rest, Vasilica a demonstrat ca stie sa faca un stop bun, sa mangaie cu eleganta mingea si sa faca fente cu aceasta in fata adversarilor directi dar fara a avea curajul de a-i dribla. Din acest punct de vedere ar trebui sa imprumute putin din tupeul si ardoarea lui Croitoru.
Intrarile lui Dica si Elton nu au adus nimic nou pe tabela de marcaj. Motivul este foarte simplu. Dupa obtinerea avantajului in urma penalty-ului executat de Badea, jucatorii Stelei nu au mai contat in faza de constructie, preferand sa apeleze la, de acum brevetata, turca Oliana. Practic mingile erau aruncate in fata atat peste Elton cat si peste Dica in tara nimanui. Culmea e ca Oli nu a avut curaj sa-i introduca pe cei doi "matadori" fara a-l introduce si pe al treilea inchizator, Ovidiu Petre. Totusi, intrarea in teren a celor doi jucatori ofensivi a avut darul de a revigora putin jocul, incercarile de verticalizare si schimburile rapide de mingi plasandu-i in zona intrusilor intr-o seara a amortelii si a antijocului olian.
Una peste alta trei puncte de aur, un joc slab si o maniera jenanta de a obtine punctele puse in joc. Absenta publicului a adancit si mai tare rana stelista dand senzatia ca este vorba de o miuta la un antrenament....Sa vina Champions League...

