(...) Auzi, cica sa vina la Steaua cineva "puternic financiar".... (...) tu crezi ca mergi pe strada si culegi vreo 5 - 6 "investitori puternici", si stelisti din sange din care sa alegi unul, care sa faca ce vrea suporterii... Mama... asta chiar ca e caracter de turma... Uneori mi-e jena cu suporteri ca voi..P.S. - Voi ganditi inainte sa scoateti miile de perle din gura?
Un investitor NU trebuie sa fie stelist si NU trebuie sa 'faca ce vrea suporterii' ('ce vor', de fapt, da' stim ca e greu cu limba romana)
In vest principalele atributii ale unui investitor se rezuma la asigurarea fondurilor necesare si desemnarea unui grup de persone care sa se ocupe de administrarea societatii. Doar in Romania investitorul se crede si administrator. Dar hai sa presupunem ca in Romania nu se poate altfel pentru moment. Ce ar trebui sa faca un eventual investitor la Steaua ?
1. sa solicite transferarea unor jucatori de valoare si angajrea unor antrenori de valoare.
UNICELE conditii pentru a realiza aceste transferuri/angajari ar trebui sa fie valoarea jucatorilor/antrenorilor si disponibilitatea acestora pentru a-si face treaba in mod profesionist. Orice alte conditii (de genul romani/straini, simpatia patronului pentru ei, cine i-a adus la club, gradul de obedienta/initiativa personala) nu sunt compatibile cu fotbalul modern.
2. sa urmareasca imbunatatirea legaturii intre suporteri si club si sa incerce atragerea de noi suporteri din randul tinerei generatii
In occident cluburile de fotbal realizeza un procent insemnat din venituri pe seama suporterilor. Vanzarea de bilete la meciuri, abonamente, produse cu insemnele clubului inseamna intre 20 si 50 % din bugetul total al unor cluburi. La toate astea se adauga audienta pe care acei suporteri o asigura in cazul transmisiilor sportive la TV. Ceea ce inseamna alti bani. Acesti suporteri nu sunt CREDITORI ai clubului, ci surse de venit. Iar veniturile provenite din buzunarele acestor suporteri ar putea (in anumite conditii) fi mult mai mari decat creditele cu care se tot lauda finantatorii clubului.
3. sa vizeze 'curatarea' imaginii Stelei si imbunatatirea ei in asa fel incat brandul 'Steaua' sa redevina ceea ce a fost odata. Un brand respectat chiar si de catre adversari.
Fireste, principala conditie pentru a obtine acest rezultat ar fi ca investitorul sa nu incerce sub nici un motiv sa-si construiasca o cariera politica folosindu-se de imaginea Stelei. La urma urmei exista destule metode prin care un individ destept poate deveni - daca vrea - extrem de cunoscut chiar si fara a 'beneficia' de publicitatea oferita de un club de fotbal.
