FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Gigi suntem noi

«12»
fcsteaua.ro10.05.2007 02:05

Gigi. Gigi grobianul, demagogul, afaceristul fãrã scrupule, personajul care și-a permis sã calce in picioare tradiția și bunul renume al Stelei. Gigi e de vinã pentru tot ce se intâmplã acum la echipã, pentru suspiciunile de blat, transferurile ratate, intinarea spiritului stelist, disprețul fatã de adevaratele valori, cultul personalitãții...Așa-i?

 

 

 

NU. Sau, cel puțin, nu in totalitate. Fiecare a pus umãrul (intr-o mai micã sau mai mare mãsurã) la ascensiunea lui Gigi. De câte ori apare la TV, ii sorbim cuvintele și-i facem audientã. Suntem dependenți de declarațiile și aparițiile lui, iar contorul ratingului se dã peste cap in orice emisiune in care Gigi apare ca invitat. Ne plac mahalaua și circul, ne plac personajele caragialesti care dau culoare unei vieți lipsitã de senzațional. Este porția zilnicã de caterincã pe care orice român și-o permite prin simpla platã a abonamentului TV. Presa și televiziunea n-au absolut nici o vinã: o logicã elementarã a economiei de piațã spune cã, fãrã cerere, oferta nu poate exista. Massmedia oferã exact ceea ce se cere: cine insã ne pune pe noi sã cerem așa ceva? Cât succes ar avea, sã zicem, o emisiune in care invitat sã fie Victor Hãnescu? Hmm...

 

 

 

Gigi e popular printre sãraci, cã le dã bani. Bineințeles, toatã lumea știe cã ãsta e un mod de propagandã ieftinã pentru cã faptele bune nu trebuie trâmbițate la TV. Propagandã electoralã, manipulare, o sã ziceți. Foarte bine, și? Asta știe, asta face. Problema de fond nu e cã Gigi dã bani la sãracii ãia din Ferentari sau construiește case, ci de ce am ajuns ca in Romania secolului XX sã avem astfel de categorii sociale. In orice stat civilizat, cei care nu se pot intreține singuri ajung in grija statului (ajutor de șomaj din care chiar poți trãi), la noi sunt lãsați pe strãzi la mila celorlalți.

 

 

 

Orice miscare a lui Gigi a fost permanent susținutã și aprobatã de oamenii pe care fiecare dintre noi i-a votat la un moment dat. Afacerile, curate sau necurate, au trebuit sã aibã acordul tacit al anumitor structuri din politicã sau poliție. Vedeți cum totul se leagã? Așa-i cã ne-am facut-o cu mâna noastrã? Bine, bine, o sã spuneți, da' pe cine sã votãm dacã nici unul nu corespunde? Rãspunsul e, pe nimeni. Boicotãm alegerile, nu ne prezentãm. Lãsãm sã se ințeleagã cã ne-am sãturat de marionete comuniste care una spun și alta fac.

 

 

 

Vorbim in continuu de luãri de atitudine, dar nu pricepem un lucru esențial: SCHIMBAREA TREBUIE SÃ INCEAPÃ CU NOI. Suntem primii la scandal, injurãturi și miștouri, dar, de fiecare datã când ne comportãm așa, Gigi iese in avantaj. De fiecare datã când dãm șpagã la gabori ca sã ne scuteascã de vreo amendã, de fiecare datã când intarziem la serviciu sau stãm aiurea pe net in loc sã muncim, de atatea ori Gigi câștigã. In momentul in care fiecare va fi conștient cã putinã seriozitate și profesionalism nu stricã, cã a citi o carte sau a scrie corect nu te fac mai putin "cool", in momentul acela oamenii ca Gigi se vor exclude singuri. Pentru cã va dispãrea suportul moral pe care acestia și-au clãdit imaginea mincinoasã și nu vor mai face sens intrebãri existențiale de genul "Da' cum il facem pe astã sã plece?" Noi vrem sã schimbãm intr-o sãptãmanã ce nu suntem in stare sã schimbãm de 17 ani incoace...

 

 

 

Sunt convins cã toți ne dorim un investitor pe un cal alb, deștept, cinstit, harnic si bogat. Din pãcate, actuala societate nu ne poate oferi așa ceva pentru simplul motiv cã noi nu suntem pregãtiți sã acceptãm un astfel de om. Prostia și agresivitatea verbalã se vând foarte bine, deșteptãciunea, modestia, bunul simț, mai puțin sau deloc. Pânã nu ne vom schimba noi, Gigi nu va pleca. Sau va pleca, dar va fi inlocuit cu altul gen Copos, Borcea sau Marian Iancu. Pentru cã Romania nu este (deocamdatã) in stare sã promoveze lideri de valoare, iar principalii vinovați pentru acest lucru suntem noi și slãbiciunile noastre...

 

 

 

Nu e in intenția mea sã țin o lectie de moralitate, pentru cã (parțial) mã recunosc in descrierea fãcutã mai sus. E doar un punct de vedere, prilej pentru fiecare de a reflecta asupra propriei bârne. Pe Gigi nu-l vor alunga din Ghencea ura, bannerele sau batistele albe, ci inteligența, cultura, bunul simț - dar, vorba poetului, mai e mult pânã departe.

 

 

 

Andrei (papillon)

 

 

Kiti18410.05.2007 02:32

Interesant comentariu...si in mare parte adevarat!Dar cum spui tu sa il excludem pe cioban prin cultura,inteligenta...he he he pai mai trebuie sa mai treaca vreo 2 3 generatii pana a mai ptea spera la o tara culta si civilizata asa cum vrei si tu,cum vreau si eu ,cum vor si altii.Pana atunci trebuie sa ne folosim de orice mijloace cat mai putin primitive insa cat mai pe intelesul ciobanului.Trebuie sa luptam mult si bine de acum incolo pentru a recaptat traditia,doctrina,istoria..etc etc a acestei bucurii romanesti acest bun nepretuit care este Steaua.De gasit se vor gasii investitori cu carul si oameni cu bani...trebuie ales doar cel mai bun(Tiriac,Nastase,chiar Popescu impreuna cu niste Firme mari..etc)sunt multi oameni de certa valoare nu atat dde minuscul cat e jijileanu.Despre Adi Ilie nu il prea vad sa vina la Steaua ca are prea mult caracter prea multa personalitate si resãect de sine ca sa fie sclavul lui Jiji!MM VINO INAPOI!FORTA MM!FORTA Elton!FORTA Steaua!!!! steagsimplu steagsimplu steagsimplu steagsimplu

papillon10.05.2007 02:48
Interesant comentariu...si in mare parte adevarat!Dar cum spui tu sa il excludem pe cioban prin cultura,inteligenta...he he he pai mai trebuie sa mai treaca vreo 2 3 generatii pana a mai ptea spera la o tara culta si civilizata asa cum vrei si tu,cum vreau si eu ,cum vor si altii.

 

cam asa ceva ;), desi nu neaparat 2-3 generatii. Inceputul e mai greu, numai sa vrem noi.

Eu sunt convins ca Gigi nu va renunta la Steaua doar ca-i strigam noi pe stadion "cara-te ba!". Il doare in palarie de suporteri...

lacatusbalint10.05.2007 03:20

Ai fost superelocvent si foarte realist. Felicitari pentru articol! Din pacate, este unul trist si asa si trebuie sa fie, de vreme ce clubul Steaua, care a fost in perioada comunista un reper de onoare, determinare si corectitudine, a ajuns acum pe mana lui Gigi Becali. Asta n-ar fi mare lucru, dar senzatia tuturor e ca a pus mana si pe spiritul stelist, pe care il transforma, usor-usor, dupa chipul si asemanarea sa, intr-o caricatura de prost gust. Iar multora dintre noi ne place prostul-gust, trebuie sa recunoastem asta. Ne place sa avem un tatuca, pe acest cioban inavutit care se crede Dumnezeu pe pamant. Bineinteles ca are dreptate cand ne face derbedei, cine sa ne mai puna si pe noi la punct! Palma stapanului ingrasa buca slugii...

Concluzia e ca suporterii vor deveni in scurt timp, daca nu deja au devenit multi dintre ei, niste Becali mai mici, sorbind atent fiecare vorba a patronului. Cei care nu o vor face vor trebui sa isi trateze microbul cum or putea si sa emigreze catre alte sporturi. Intocmai precum multi concetateni de-ai nostri isi iau lumea in cap si pleaca peste mari si tari pentru ca nu pot suporta la nesfarsit ca niste apostoli ai diavolului sa scuipe peste visele lor. Copiii astia pe care ii vedem azi in tribune ca striga ''M-a facut mama stelist /sa omor un rapidist'' sau ''Catalin Haldan /are usa in tavan'' sunt viitorii discipoli ai lu' nea Gigi, soldatii lui asa cum ii place el sa zica. La fel cum probabil vor striga si copiii lor peste vreo 20 de ani...

Ai dreptate, noi suntem Gigi.

LARI10.05.2007 06:01

Un articol excelent, care imi lasa insa un gust amar: sunt putine lucruri pe care le-am putea face... Oricat de mult ar afirma el ca s-a dus in "Groapa" pentru interesul Stelei si ca i-a mituit p-aia pentru ca Steaua sa ajunga iar in Liga, oricat de mult ar fi investit el de-a lungul timpului in echipa, oricat de mult bine vrea sa faca el Romaniei, ii ies atat de multe pe dos, incat te intrebi daca astuia ii place atat de mult sa faca pe prostu'...

Concluzia articolului este, astfel, si mai amara, pe cat este ea de adevarata...

 

P.S. Gradinescu a dat si imaginile de la Steaua-Galatasaray: 4-0: http://www.tvr.ro/articol.php?id=6915&c=137

O, tempora, o, mores...

onlySteaua10.05.2007 06:56

ce ai scos tu in evidenta este un fenomen, o boala caracteristica intregii societati romanesti, nu doar noua, suporterilor Stelei.

eu spun ca te pripesti cand ne bagi pe tot in aceeasi oala. iti spun sincer ca eu (si sunt convins ca nu sunt singurul) pur si simplu nu mai pot sa-l vad. cum apare pe vreun post schimb canalul. m-am saturat pana peste cap de "reprezentatiile" lui. scapari avem cu siguranta cu totii, doar suntem oameni, dar asta nu inseamna ca ele au devenit tabieturi.

sigur, simplul fapt ca acum imi dau cu parerea despre acest personaj, poate fi interpretat in diverse moduri, dar te asigur ca daca nu ar avea vreo legatura cu Steaua, pur si simplu nu m-ar interesa nimic, dar absolut nimic legat de el. la fel cum nu ma intereseaza nici vacanta mare, nici carcotasii, nici pe ce parte si-o mai poarta prigoana, nici cat a slabit teo sau care e motivul pentru care cilly de la morandi a fost data afara.

 

ps: in articolul tau si in cel de ieri, al lui Catalin (pe care personal il apreciez) am observat usoare nuante cu tenta politica. va rog mult! chiar nu se poate fara?

yoanna10.05.2007 07:21

Acest articol spune adevarul despre Gigi ce putea el invata la stana ........dak e intradevar credincios sa nu mai se dea mare ca da bani la saraci FORZA Steaua FORZA Dica bine ai revenit pe teren!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

vali_gherman10.05.2007 08:06

Mai taceti bai o data ca numa injuri si cuvinte urate sunt pe blogul asta.Incepeti sa mai vb si despre echipa nu doar Gigi!Ati uitat ca anul trecut toti ii pupati picioarele.Sa vad care dintre voi ar fi dispus sa bage milioane de euro pe an intr-un club de fotbal.Putea sa stea pe [...] lui .

omul_negru198210.05.2007 08:07

eu cred ca Jiji a fost foarte suparat la sfarsitul meciului . cand am ajuns acasa , am vazut pe net interviul de la sfarsitul meciului cu Jiji . avea o fata de om care are o mie de necazuri . arata ca atunci cand Bodu a avut curajul sa-i puna sechestru pe avere. eu cred ca trebuie sa continuam cu protestul contra lui Jiji. poate , poate se satura si pleaca . nu se stie niciodata . este foarte imprevizibil. poate are un moment de slabiciune si renunta la Steaua.

1947_LACATUS

MANDRU CA SUNT STELIST

TOTI IN COTROCENI

 

P.S.: MU_E Gigi AUH! AUH! AUH! MU_E Gigi AUH! AUH! AUH!

omul_negru198210.05.2007 08:26

Hagi a facut o declaratie soc, astazi, la o zi dupa ce Steaua a urcat pe locul 2 in clasament, pozitie de Champions League.

 

"Dinamo i-a umilit pe toti anul acesta. In istoria Stelei locul 2 nu a contat niciodata.", a spus Hagi, care ii poate lua locul lui Olaroiu din vara la Steaua. ADEVARAT , PENTRU Steaua NU EXISTA LOCUL 2 . DAR PENTRU Jiji EXISTA , DOARECE EL VREA BANII DIN Liga . EU NU INTELEG UN LUCRU : UNDE SUNT BANII DIN Liga DE ANUL TRECUT ???? CEL PUTIN 12 MIL. EURO .

1947_LACATUS

MANDRU CA SUNT STELIST

 

P.S. : NICIODATA NU O SA UIT GESTUL LUI Gica Hagi , ATUNCI CAND A VENIT DIN TURCIA SA IA APARAREA Stelei . RESPECT .

 

[...]

sadeyes10.05.2007 08:42

Nu stiu cum sunt ceilalti, dar eu nu ma recunosc intr-un "Gigi Becali". Nu-mi place nici mahalaua, nici circul, si de obicei citesc ceva decat sa ma uit la TV.

"Nu e in intenția mea sã țin o lectie de moralitate, pentru cã (parțial) mã recunosc in descrierea fãcutã mai sus. E doar un punct de vedere, prilej pentru fiecare de a reflecta asupra propriei bârne. Pe Gigi nu-l vor alunga din Ghencea ura, bannerele sau batistele albe, ci inteligența, cultura, bunul simț - dar, vorba poetului, mai e mult pânã departe. " Corect, aici ai perfecta dreptate, dar cand toate aceste "conditii" vor fi indeplinite de bravul popor roman atunci inseamna ca am scapat cu adevarat de Romania de astazi si vom trai cu adevarat intr-o Romania europeana si nu intr-o tara balcanica cu iz oriental si comunist.

De fat caracterizarea natiunii romane se observa excelent din urmatorul pasaj:

 

"Dupa 100 de ani de la primele scrieri despre caracterul romanilor, suntem tot mitocani. Acum asteptam salvarea de la UE.

Suntem nesimtiti, nervosi, agresivi, artagosi, dar le punem pe toate pe seama stresului.

El si viata asta, care pare o tranzitie fara sfarsit, sunt de vina, carevasazica, pentru lipsa de respect, marlania la volan, viclenia cu care "ne descurcam in viata" si tot setul de "valori" ce ne calauzeste prin Romania moderna.

Toti venim din strainatate imbatati de spiritul civilizatiei occidentale, ne lamentam ca nu traim si noi intr-o tara normala, amintind, cu dispret superior, ca romanii sunt mitocani si pungasi incurabili, ca nu sunt in stare sa respecte normele de civilizatie decat atunci cand pleaca afara.

Ne lovim zilnic de toate astea, in tramvai, pe sosele, la ghiseele institutiilor publice, in spitale, ba le vedem si la televizor.

Ne place sa credem ca nu suntem de vina, ca totul este din cauza mostenirii comunismului, ca azi nu se mai face scoala ca altadata, ca nimic nu mai e cum a fost si ca tanara generatie a luat-o razna deoarece familia in sine se afla in criza, iar modelele publice sunt de fapt antimodele.

Speranta nu se intrevede nicaieri si nu gasim resorturi nici in noi insine sa fim mai buni, pentru ca "in lumea de azi, daca esti bun, esti prost!".

Singura solutie la indemana in ultima vreme pare emigrarea, pentru ca nici celebra formula de refulare "m-am saturat de Romania!" nu ne mai ofera vreo satisfactie.

Cine sa fie de vina pentru lipsa de caracter a romanilor si ce ne facem totusi ca s-o corijam, la 100 de ani de la aparitia primelor scrieri care ne-au "prins" slabiciunile?

Anturaj prost

Viciati de turci si comunisti

Chiar daca pare un atribut al secolului vitezei, criza morala a romanilor nu s-a nascut ieri, ci are radacini vechi in istorie.

Dovada stau Memoriile Regelui Carol I, un german care s-a chinuit, uneori exasperat, sa-i civilizeze pe latinii de la portile Orientului, precum si doua scrieri ce poarta acelasi titlu, publicate in 1907 si 1930: "Despre psihologia poporului roman".

"Lenea si trandavia", influente orientale

Primul care si-a pus problema a fost sociologul Dumitru Draghicescu, care a gasit in lipsa de caracter a romanilor influente orientale: "Factorii cei mai insemnati ai acestei atmosfere morale: lenevia spiritului, nepasarea, trandavia corpului, pasiunile lascive, coruptia si taraganarea in afaceri, neincrederea in sine, pasivitatea, resemnarea...", scria Draghicescu, la 1907.

De aceeasi parere s-a aratat, 30 de ani mai tarziu, filosoful Constantin Radulescu Motru, descriind defectele romanilor: "Omul din Apus face opere durabile, pe cand romanul improvizeaza. Romanul nu munceste metodic, ci in salturi, are lungi perioade de odihna, iar la nevoie da in branci. Romanul considera nerespectarea legii un titlu de marire si de putere".

Capul plecat sabia nu-l taie

Se declara de acord cu cei doi eruditi istoricul Neagu Djuvara, care spune ca istoria presarata de cotropiri otomane si domnii fanariote ne-a format caracterul "suplu" de care am dat dovada dintotdeauna: "Inca din Evul Mediu, apoi de pe vremea dominatiei turcesti, romanii au fost siliti la lipsa de caracter ca sa poata supravietui. Caracterul romanilor s-ar fi putut drege incetul cu incetul cand ne-am occidentalizat si am dat de democratie, pe vremea monarhiei, insa a venit comunismul si ne-a intors inapoi cu 100 de ani, cand romanii au inceput sa cunoasca expresia "ma fac frate cu dracu' ca sa trec puntea".

Sociologul Marius Pieleanu gaseste radacinile slabiciunii tot in veacurile cu ocupatie straina: "Ce spunea Motru la 1900 este perfect valabil azi. Acel "capul plecat sabia nu-l taie" inseamna, de fapt, ca nu ai coloana vertebrala. Nu e o calitate, cum am auzit mai nou spunandu-se, ca romanul este adaptabil. A fi adaptabil e un defect, pentru ca inseamna ca te dai dupa cum bate vantul, nu ai taria convingerilor".

"Caracterul nu e de la natura, ci de la cultura"

Solutia optimista pe care o vede Djuvara este legata de un viitor indepartat: "Sa treaca foarte multe generatii cu educatie buna ca sa se schimbe ceva, insa, dimpotriva, vad ca educatia nu prea se face. Scoala ar trebui sa-i invete pe copii ca furtul e o crima. Or, copiii nu sunt invatati nici in familii, dimpotriva, sunt invatati cum sa fie descurcareti".

Educatia e factor central in formarea caracterului si in opinia antropologului Vintila Mihailescu: "Caracterul nu e de la natura, ci de la cultura. Vine dintr-un sistem de norme si constrangeri pe care cei mari, dar si institutii intregi considera necesar si indreptatit sa le impuna celor mici, precum si tuturor membrilor unei societati. Comunismul a dat peste cap acest sistem de norme si constrangeri. Dupa aceea s-a respins vehement "colectivismul" comunist, dar nu s-a priceput prea bine nici despre ce e vorba cu "individualismul" capitalist".

Sa faci ce vrea muschii tai

Sperantele sunt cvasi inexistente. Tranzitia morala e perceputa unanim ca fiind mai indelungata decat cea economica, iar Vintila Mihailescu o caracterizeaza ca pe o lipsa fundamentala de reglementari si norme de convietuire sociala: "Norma care prevaleaza este aceea egoista a bunului plac individual - ceea ce, pe vremuri, se chema marlanie si ceea ce azi romanii exprima foarte plastic prin formula "sa faci ce vrea muschii tai". In marile orase, cu un mai slab control social (in conditiile de slabiciune a autoritatilor legale), aceasta a devenit norma de succes, drept care e mai raspandita. In micile comunitati a mai ramas ceva din "gura satului", din constrangerile moralizatoare ale comunitatii - drept care nu prea poti sa faci chiar totdeauna ce vrea muschii tai...".

 

Solutii

 

Educatie si amenzi pentru fanii lui "Dorel"

Solutiile ar fi "simple", zice Vintila Mihailescu: "Institutiile si oamenii legii sa faca ce au de facut. De pilda, daca un "baiat de baiat" imi ia fata cu masina, ma baga in sant si apoi ma injura de mama, sa fie amendat de politie nu pentru "lipsa de caracter", ci pentru ca a incalcat legea.

Ar fi necesar ca mass-media sa nu se mai napusteasca sa dea glas si chip marlaniei doar pe criterii de rating si sub scuza ca "asta vrea publicul". Ceea ce este doar deruta sociala, criza, furie si agresivitate devine astfel valoare si "brand", devine ceva nostim sau "cool", ceva de luat in considerare sau chiar de urmat".

 

Mihailescu mai spune ca "mitocania "Unirea", de pilda, face prozeliti, creeaza justificari si chiar motivatii - campania de publicitate respectiva fiind una excelenta din punct de vedere "tehnic" (e vorba despre campania la coniacul Unirea, cu personajul central Dorel - n.r.)".

"Un "creative" (n.r. - specialist in publicitate) din Belgia mi-a spus insa ca la ei pentru asa ceva ar fi primit o amenda zdravana si, foarte probabil, sase luni de munca in folosul colectivitatii".

Sociologul Pieleanu completeaza blazat: "Putem face legi degeaba, daca familia si scoala nu-si schimba modelul de valori sociale, sa insufle personalitatea, asumarea responsabilitatilor, responsabilitatea sociala. Legi avem si acum, dar nu le respecta nimeni, nici institutiile statului".

Romanul n-are caracter, asadar, cel putin nu in acceptiunea definitiei din DEX: "Insusire morala care se manifesta prin perseverenta, vointa ferma si corectitudine".

Perseverenta e considerata incapatanare, vointa e pusa in slujba unor teluri oneroase, iar corectitudinea ajunge subiect de stiri, daca, de exemplu, un cetatean onest gaseste o sacosa cu bani si o preda politiei.

Marius Pieleanu e de parere ca romanii trec acum prin crize morale ce nu le-au fost straine grecilor antici, romanilor acum mii de ani.

"Noua nu ne va lua mii de ani ca sa iesim din asta, pentru ca ne vor trage europenii dupa ei. De altfel, romanii niciodata n-au facut ceva din proprie initiativa, ci numai constransi. Nu stiti ca in satele din Teleorman, WC-ul din fundul curtii a fost impus cu baioneta in mana de soldatii germani, exasperati ca se imbolnaveau de dizenterie pentru ca romanii isi faceau nevoile imprastiat, pe unde apucau?"

Cine sa ne constranga insa in conditiile crizei politice care, de cativa ani, a monopolizat atentia autoritatilor romane spre forme fara fond, iar decalajul dintre ce-l intereseaza pe popor si ce-i arde politicianului e mai mare ca niciodata?

Neagu Djuvara crede in institutia Europa: "Daca e sa gandim optimist, Europa ne va sili sa ne schimbam. Dar daca e sa fim realisti, caracterul e o chestiune de atavism istoric, nu se poate pune pe seama ultimilor ani. In momentul de fata nu avem caracter, dar se poate drege"

 

Cititi si-l veti vedea cu adevarat pe Gigi Becali in aceste pasaje.

Azazello10.05.2007 08:57

Excelent articol.

Nu vom gasi niciodata investitorul sau patronul ideal, nici suporterii ideali si nici atiduninile ideale. Avem patronul pe care-l meritam.

Sa nu uitam ca traim in capitalism. Unde totul este o afacere.

Iar noi judecam fara a cheltui mai mult de o mie -doua de euro pe an (si poate ca am zis mult)) pentru echipa iubita.

 

Dreptatea nostra sta doar in sentiment, dar sentimentul nu tine de foame. Toti de la portarul stadionului - la Elton depind de banii lui Becali, sau vor depinde de banii altuia, oricine ar fie el. Si nu va fi un Mecena.

iov10.05.2007 09:47

Nu te supara, pune-ti lesa, sa zicem ca noi aici suntem unii din aia la care sigur te referi si ne place sa ne uitam la Gigi la TV iar eu o sa inteleg ca e bine cum e, progresul si echilibrul a fost adus de cele mai multe ori de oameni cu curaj nu neaparat posesori ai unei minti stralucite, in timp ce intelectualii s-au lamentat mereu in mizeria si viciile ieftine.E frumos sa stai la calculator sa emiti pareri generale via Nistorescu; saracul papillon cat a luptat el pentru libertate, o viata...i-ai luat numele degeaba.

Inca o data nu e personal si sa nu te superi.

 

Against modern football!

Tupac Amaru10.05.2007 09:55

"Presa și televiziunea n-au absolut nici o vinã: o logicã elementarã a economiei de piațã spune cã, fãrã cerere, oferta nu poate exista. Massmedia oferã exact ceea ce se cere: cine insã ne pune pe noi sã cerem așa ceva? Cât succes ar avea, sã zicem, o emisiune in care invitat sã fie Victor Hãnescu?"

 

Eu sunt de acord cu tine, papillon, desi, sincer, nu ma regasesc printre cei care se delecteaza cu TV-ul.

As vrea insa sa te rog sa dezvolti putin textul dintre ghilimele.

Eu nu cer asa ceva, cum nu cer nici femei goale in ziarele de sport!

Simplul fapt ca, de exemplu cumpar un ziar cu profil sportiv in care, alaturi de cate o stire din sport pe ici pe colo, te delectezi cu fel de fel de pasarele sa insemne ca ceri asa ceva? Nici pe departe, e un calcul gresit al ziaristilor! Si, intr-un stat de drept, ai putea sa ii ceri daune pentru dezinformare sau pentru hartuire sexuala sau pentru alte cateva infractiuni!

Numai ca ziaristii sunt "a patra putere in stat", nu?

Si cum sa raspunda in fata legii unii care sunt deasupra ei?

 

Ca sa inchei, vinovat este sistemul pseudo-democratic in care traim, adica un sistem in care exista monopol de presa.

Atunci cand poporul (cetatenii) vor avea dreptul si sa informeze, nu numai sa fie (dez)informati, vor disparea si circul, si ziaristii si ziarele! Caci nu va mai fi nevoie de "formatori de opinie", deoarece ideile vor circula libere, fara nici o ingradire!

geo10.05.2007 10:12

Un comentariu foarte inteligent.Acest cioban care ne populeaza viata sociala merita un protest mult mai dur din partea noastra.Si cred ca singura posibilitate de ai stopa ascensiunea politica sta chiar in suporteri.Asa ca ar trebui sa-i stergem rinjetul si ingimfarea de pe fata si sa-l readucem acolo unde-i este locul......la periferia societatii.

CU Steaua PINA LA MOARTE!!!!!!!! steaua_ro

iov10.05.2007 11:49

Atat va rog sa intelegeti, cu atitudinea asta delasatoare Gigi o sa ne domine, deja nu le mai da bani la caini si aseara era varza dupa ce i-am facut, va asigur ca intelege f bine semnalul de alarma mai ales ca cel mai mult ca imagine il va afecta un conflict cu suporterii pentru ca este singurul instrument de propaganda politica, eu sunt sigur ca nu l-a durut in palarie cum zic unii, cel putin pe Dan Pavel nu.

Si nu uitati Gigi nu este Razboinicul Luminii este "un om" de aici deduceti restu. Stie si el asta nu e chiar Satana in persoana, are cu siguranta temerile lui si asta e cea mai mare teama-suporterii-o masa greu de controlat.Este doar un joc psihologic ieftin pe care cei slabi de ingeri il inghit si Gigi pe asta se bazeaza, pe naivitatea noastra, ce poate el sa faca daca suntem 5000, "nu 300 kamikaze", 5000 aia care am fost la meciurile cand am lasat cu gura cascata Europa si jucatori mari iar in anturajul lui de lingai trebuie sa fie unul sa-i explice cine a purtat in timp aceasta dragoste si implicit interesul pentru Steaua.

Against modern football!

bullzeye10.05.2007 12:13

F. bine argumentate parerile din articol. De acord cu ce spui mai putin cu:

 

1. "Pe Gigi nu-l vor alunga din Ghencea ura, bannerele sau batistele albe, ci inteligența, cultura, bunul simț".

 

Da si nu. Becali este genul de tiran care sfarseste rau. Sfarsiat de multime, "linsat" tocmai de catre cei ce-l adulau nu cu mult timp in urma. Cam asa cred eu ca se "negociaza" cu astfel de personaje. Probabil cultura si bunul simt indeparteaza un conducator dintr-o societate bazata pe aceste principii, nicidecum a noastra. Dupa Becali nu vine printul pe cal alb, totul se intampla gradual. Da, ai dreptate, unul ca Becali dispare din expunerea publica in momentul in care nu mai prezinta interes pentru societate, dar mai e f. mult pana acolo. Pana cand oamenii isi vor vedea de treburile lor si de viata lor, vor fi buni profesionisti in domeniul lor, vor munci productiv, vor castiga 2000-3000 eur..........

 

2. "Bine, bine, o sã spuneți, da' pe cine sã votãm dacã nici unul nu corespunde? Rãspunsul e, pe nimeni."

 

Nu cred ca asta e raspunsul. Asta e exact genul de atitudine pe care o asteapta unul ca Gigi Becali din partea populatiei active si de bun simt. Pentru ca cei care-l voteaza pe el sa reprezinte un procent cat mai mare din numarul total al celor care se prezinta la vot. Dar noi NU vom face asta si nu-i vom da satisfactie ciobanului. Daca spui ca totul porneste de la individ, atunci hai sa dam dovada de responsabilitate si sa alegem ca de obicei...raul mai mic. pentru. ca binele absolut, nu exista, sau nu-l meritam, sau nu am fost capabili sa "ni-l cream". Iar discutia se poate invarti in cerc...

SSK10.05.2007 12:38

Articolul tau ar fi bun in principiu, doar ca iata si o alta parte de adevar: multi dintre userii de aici, printre care si eu, nu se simt a fi Gigi. Desigur, putem veni cu proverbe de tipul "fiecare popor are conducatorii pe care si-i merita" si intr-adevar - sunt de acord ca Becali e doar un produs a ceea ce ofera societatea noastra in ziua de azi. Eu insa ma simt foarte putin Gigi Becali si alaturi de ceilalti ca mine n-avem nicio vina ca Becali e la Steaua si ca e asa cum e. Sper sa-l dam jos noi, astia de bun simt, dar nu in 30 de ani prin inteligenta si tact, ci ceva mai devreme, daca se poate :)

calinu10.05.2007 13:15

fularsteau

 

2 fularsteau2

in privinta lui Hagi ca antrenor nu am o buna parere dar as vrea macar sa i se dea o sansa

poate totusi ne inselam in privinta lui

un lucru bun ar fi ca nu lasa pe nimeni sa se bage peste el,iar oieru nu s-ar mai implica in

echipa

BlaUGranA10.05.2007 14:01

offtopic:

Se pare ca meciul cu Ceahlaul a fost ultimul cu spectatori pe Ghencea.Si am o presimtire ca si Gigi a vrut asta :mad: .Fecali esti o mizerie!!!!Marsh din Ghencea!!

twetwet10.05.2007 17:17

Gigi e exact precum liderii de secte de prin lume...guru roamaniei care te atrage cu vorble dulci si iti promite viata eterna in rai alaturi de 77 de virgine blonde cu ochi verzi...tot ce trebuie sa faci e sa-l preaslavesti pe el ... pe el incoruptibilul, infailibilul, zeul Gigi..problema este ce fel de oameni cad in mreaja asta...ei bine oamenii slabi, saraci, inculti si degradati in gandire. oamenii care nu gasesc alta iesire din banal decat inchinandu-se unui "zeu" coborat pe pamant

 

fara nicio legatura cu dianam0 dar...amintiti-va putin de filmu 300:

 

"even a god king can bleed"

 

traducerea e inutila, fanii Gigi sa-si ia dictionarele...

papillon10.05.2007 18:11
Articolul tau ar fi bun in principiu, doar ca iata si o alta parte de adevar: multi dintre userii de aici, printre care si eu, nu se simt a fi Gigi. Desigur, putem veni cu proverbe de tipul "fiecare popor are conducatorii pe care si-i merita" si intr-adevar - sunt de acord ca Becali e doar un produs a ceea ce ofera societatea noastra in ziua de azi. Eu insa ma simt foarte putin Gigi Becali si alaturi de ceilalti ca mine n-avem nicio vina ca Becali e la Steaua si ca e asa cum e. Sper sa-l dam jos noi, astia de bun simt, dar nu in 30 de ani prin inteligenta si tact, ci ceva mai devreme, daca se poate :)

 

Ovidiu, evident ca nu m-am referit la cei care nu se identifica in nici un fel cu Gigi si pe care insasi vederea acestui personaj le provoaca greata. M-am referit la acel 30% procent din sondaje care arata ca Gigi reprezinta, vrem nu vrem, o putere in aceasta tara. Astia il ridica, nu eu sau tu, care inchidem televizorul cand apare Gigi ;)

papillon10.05.2007 18:37
"Presa ?i televiziunea n-au absolut nici o vin?: o logic? elementar? a economiei de pia?? spune c?, f?r? cerere, oferta nu poate exista. Massmedia ofer? exact ceea ce se cere: cine ins? ne pune pe noi s? cerem a?a ceva? Cât succes ar avea, s? zicem, o emisiune in care invitat s? fie Victor H?nescu?"

 

Eu sunt de acord cu tine, papillon, desi, sincer, nu ma regasesc printre cei care se delecteaza cu TV-ul.

As vrea insa sa te rog sa dezvolti putin textul dintre ghilimele.

Eu nu cer asa ceva, cum nu cer nici femei goale in ziarele de sport!

Simplul fapt ca, de exemplu cumpar un ziar cu profil sportiv in care, alaturi de cate o stire din sport pe ici pe colo, te delectezi cu fel de fel de pasarele sa insemne ca ceri asa ceva? Nici pe departe, e un calcul gresit al ziaristilor! Si, intr-un stat de drept, ai putea sa ii ceri daune pentru dezinformare sau pentru hartuire sexuala sau pentru alte cateva infractiuni!

Numai ca ziaristii sunt "a patra putere in stat", nu?

Si cum sa raspunda in fata legii unii care sunt deasupra ei?

 

Ca sa inchei, vinovat este sistemul pseudo-democratic in care traim, adica un sistem in care exista monopol de presa.

Atunci cand poporul (cetatenii) vor avea dreptul si sa informeze, nu numai sa fie (dez)informati, vor disparea si circul, si ziaristii si ziarele! Caci nu va mai fi nevoie de "formatori de opinie", deoarece ideile vor circula libere, fara nici o ingradire!

 

Salut Tupac,

Raspunsul la intrebarea ta e urmatorul: "Eu nu cer asa ceva, cum nu cer nici femei goale in ziarele de sport!"

 

Tu esti unul dintre putinii, am dat un reply similar si lui Ovidiu - sunt alte 30 procente de care trebuie sa ne facem grija, pe care trebuie sa-i convingem ca nu Gigi e solutia. Pe ce se bazeaza puterea lui Gigi? Pe bani, o parte, dar bani au si altii. In principal insa, pe mediatizarea excesiva - aici trebuie lucrat. Daca dispare mediatizarea, Gigi nu va mai fi atat de popular. Spui ca nu cumperi ziarul pentru scandaluri ci pentru stiri, atatea cate sunt. De acord. Dar cine ne pune sa ne uitam la emisiunile in care apare Gigi invitat? (repet, nu tu esti cel in cauza). Cine ne pune, de ex, sa ne certam ca chiorii pe blogurile gsp sau prosport, km intregi de comentarii la un articol despre Gigi?

Mai important, ce putem face noi pentru a reduce din popularitatea lui Gigi?

 

De acord cu ultimul paragraf scris de tine, asa ar trebui sa fie, desi nu prea vad cum s-ar putea realiza

onlySteaua10.05.2007 19:15

papillon

 

omule, ai intors-o frumos, ce sa zic?

poate sunt eu picat in cap, dar din articolul tau nu pot pricepe altceva.

korynna10.05.2007 19:21

degeaba atatea articole despre cat de civilizati ar trebui sa fim,cat de culti,cat de politicosi.un numar foarte mare de romani sunt fani infocati mondenii,surprize surprize,tradati in dragoste,Becali,scandaluri,batai,stirile de la ora 5 s.a.m.d.lista ar putea continua la infinit.astia suntem.minoritatea nu poate face diferenta.in Romania domina prostia si acum nu vreau sa acuz pe unul sau pe altul,probabil ca si eu fac parte din categoria asta.dar nu toti suntem un Gigi Becali,unii sunt un Gigi mai mic.altii un Gigi mai autentic,insa exista si oameni normali,oameni care judeca,intelectuali,filozofi(cei din urma prea putin luati in seama).nu trebuie neaparat sa citesti o carte sau sa nu te uiti la TV,doar sa acordam si noi putina atentie atunci cand este cazul,unor lucruri elementare.in afara toti ne vad ca pe niste hoti si criminali...asta am demonstrat si aici nu vorbesc doar de rromi.eu din pacate m-am resemnat sa ma minunez in fiecare zi de ceea ce se poate intampla in aceasta tara.mi se pare ca involuam in loc sa evoluam,singurul lucru care face diferenta este tehnologia pentru ca a invatat si nea gheorge de 80 de ani din satucul X sa foloseasca telefonul,dar asta nu ajuta cu nimic,nu ne schimba mentalitatea atat de adanc inradacinata.exista sate in care nu este electricitate!+oameni care habar n-au pe ce lume traiesc.in opinia mea Romania este o groapa care se afunda din ce in ce mai mult

«12»