Demisia - demiterea lui MM Stoica de la Steaua, decizie care mie mi se pare mai mult decat normala dealtfel , a mutat atentia suporterilor de la adevarata problema a Stelei dupa Gigi Becali in acest moment : Cosmin Olaroiu.
Fost sustinator infocat al acestuia (a se vedea articolele pro-Oli din iarna lui 2006), din cauza simplului motiv ca odata instalat trebuia lasat sa isi faca treaba, plus experienta National (buget redus, lupta pt titlu pana in ultima etapa) sunt de parere ca ar fi un dezastru ca dupa incheierea campionatului Cosmin Olaroiu sa continue in functia de antrenor al echipei...Daca cu doua saptamani in urma plecarea domniei sale era batuta in cuie, senzatia este ca in ultima vreme incet, incet pernele cazute de pe scaunul antrenorului Stelei se reaseaza de parca nu s-ar fi intamplat nimic.
Cum lui Gigi ii plac oamenii de onoare si nu cei care sunt performanti, invingatori, scenariul cu Oli antrenor la Steaua si sezonul viitor devine tot mai plauzibil...ceea ce ar fi o catastrofa si pare-se ca Mirel Radoi nu e strain de asta.
S-ar sterge prea usor cu buretele contra-performantele, meciurile mizerabile facute in compania unor adversari de mana a 3, nici macar a doua, umilintele traite din vina unui antrenor mai mult prieten cu patronul si jucatorii decat profesionist platit sa-si faca meseria.
Am ajuns sa jucam constant cu 2 inchizatori atunci cand trebuie sa navalim peste niste adversari inferiori la toate capitolele, jucatorii intra pe teren cu frica-n san, de parca ar rejuca la infinit partidele cu Real si Lyon, sunt iesiti din forma, coplesiti de miza fiecarei partide, si ce este mai rau, viitorul nu pare deloc stralucitor.
Nu stiu cine ar putea veni la Steaua, nu m-as hazarda sa inaintez nume, dar pentru binele echipei antrenorul trebuie schimbat la vara ... Sub nici o forma nu trebuie pastrat iar noi trebuie sa luam atitudine ... din pacate partidele care urmeaza au o importanta capitala,iar o eventuala atitudine ostila ar dauna interesului major al Stelei in acest sezon, accederea in grupele UCL ... Odata obiectivul indeplinit Olaroiu trebuie sa plece, iar impreuna cu el cel putin 5 jucatori (sigur copii lui de suflet). Trebuie adus un suflu nou pentru ca riscul plafonarii e imens.
Urmeaza o noua etapa in istoria Stelei, si daca vom ajunge iar in grupele UCL sunt sigur ca vom fi mai pregatiti, atata timp cat vom avea un antrenor valoros.Potential exista, avem nevoie de cineva capabil sa il puna in valoare, pentru ca Steaua este si va fi intoteauna clubul etalon in Romania ... Pe munca si sudoarea generatiilor extraordinare care au facut istorie la Steaua, rezultatele au fost posibile, nimic la intamplare, nimic exclusiv din cauza norocului cum le place unor nesimtiti sa zica ... Si jucatorii trebuie sa stie, sa simta asta ... Istoria te poarta pe aripi:priviti la Milan si la Liverpool, sunt unde sunt datorita eroilor lor ... sa nu uitam sa le multumim de cate ori este nevoie!
Intotdeauna superiori!
