FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Pro Sport eliminat de pe Ghencea!

«12»
ADRIAN PACURAR21.02.2005 15:40

In urma atacurilor nefondate din ultimele zile la adresa echipei, atacuri ce au menirea sa destabilizeze atmosfera si sa aduca tensiune inaintea meciului retur cu CF Valencia din Cupa UEFA, FC Steaua a luat decizia de a interzice accesul reprezentantilor mass-media de la publicatiile ce apartin trustului de presa Ringier (Pro Sport, Evenimentul Zilei, Libertatea) la toate activitatile oficiale desfasurate de club (meciuri, antrenamente, conferinte de presa, prezentari de jucatori, etc) , preluat de pe www.steauafc,com.

07.05.198621.02.2005 15:55

Nu ma mai mira.

Virgil21.02.2005 16:17

Pro Sportul merita acest lucru de mai mult timp.Mereu nu a facut decât sa amplifice orice kkt si sa discrediteze Steaua.

O sleahta de oameni de nimic condusi de un pensionar dusmanos.

Amintiti-va cum au mintit în privinta lui Zenga în iarna aceasta,si cum au dat în el.Si apoi,când au fost amenintati cu tribunalul,cum au recunoscut ca au gresit,fara a cere scuze.

Si cu Radoi au avut ceva de împartit.

AKGTech21.02.2005 16:21

Cine oare zicea duminica seara la OTV ca "hohalerele" (ce naiba o fi insemnand..probabil oi proaste!?) de la Prosport au vandut tara?! Daca ei au vandut tara, el a vandut onoarea Stelei de a facut o intreaga suflare stelista sa-i fie rusine sa-l vada cum se comporta prin mass-media!!

serban2321.02.2005 17:51

ce ma bucur :lol:

am ajuns sa nu-i mai suport.

am zis ca nu mai intru in viata mea pe pagina lor...numai aberatii si barfe...

greco21.02.2005 18:33

Eu nu sunt de acord cu aceasta decizie. Daca Prosportul e un ziar mai acid, atunci aceasta atitudine se manifesta la adresa tuturor cluburilor, nu numai a Stelei. Am citit de foarte multe ori despre blaturile lui Dinamo si despre alte magarii din fotbalul romanesc.

 

Ca de obicei, unora si altora nu le place cand li se spune lucrurilor pe nume. Cu aceasta decizie se demonstreaza inca o data ca suntem departe de tot de mentalitatea la care ar trebui sa ajungem.

fanatica21.02.2005 20:13

surprinzator?cred ca nu!pe domnul Becali il deranjeaza cand cineva nu e de acord cu el si mai ales cand ii spune adevarul in fata.din acest motiv singurele ziare care sustin nedreptatea din Ghencea sunt acum interzise,dar nu cred ca asta le va opri sa mai scrie despre acest subiect.asa ca domnule Becali nu ai realizat decat sa iti faci publicitate(proasta).deci nu ma mira atitudinea de jignit si victima a lui Becali care crede ca totul i se cuvine in tara asta!si imi pare rau sa-l anunt dar numele lui nu e legat,inca, legat de Steaua,asa ca presa nu vrea sa faca rau Stelei ci doar domnului Ciobanul!

sorin_77721.02.2005 20:49

inca o decizie de cioban... Parca din cauza ziarelor pierdem noi calificarea... Pai daca scoteam un rezultat bun la Valencia, Becali in punea si la masa pe ziaristii de la PROSPORT...

serban2321.02.2005 21:04

ma voi chiar nu vedeti ca articolelor sunt numai inventii...au ei surse in anturajul tuturor...asa suna fiecare articol...sa va dau exemple???...ok

ex: surse din anturajul lui Zenga afirma ca acesta ar fi zis ca are un jucator de 40 de ani...pai ce inseamna asta ??? ca sunt acizi???...mie asta imi suna a barfa...asa pot scrie si eu...ex: conform unor surse din anturajul lui greco acesta, in semn de protest, vrea sa intre la meciul cu valencia in fundul gol pe teren...o stire de ultima ora conform altor surse din anturajul primelor surse din anturajul lui lui greco , acesta va avea inscriptionat pe fund mesajul : Gigi nu ne lasa... :D

hai sa deschidem un pic ochii...

greco21.02.2005 22:09

Daca un ziar contine articole despre cineva, este obligat sa ii acorde respectivei persoane dreptul la replica. Daca dreptul la replica nu este suficient, se poate apela la Tribunal. Dar nu asta este solutia... ne stricam imaginea tot mai mult pe zi ce trece.

ionutustelistu22.02.2005 08:07

Baieti nu zic nimik de Prosport ca asa fac si ei de-o paine :mrgreen: , dar despre Jiji pot sa zic ca mi-e rushine cu el :oops: , ne conduce un cioban si la propriu si la figurat. Daca era un om cu cap nu reactiona :x ca un tzaran la tot ce se scrie rau despre el, asa e in viata nu poti face pe oricine sa te placa. Cam atat am avut sa zic. Forzza Steaua

P.S. ganditi-va ca vroia sa ne fie PRESEDINTE 8O

MIREL6RADOI22.02.2005 08:34

In cazul NEAGA,presa nu a avut NICI O VINA!NICIUNA!

Jiji si-a pus presa in cap,o sa-l faca bucatele, bucatele!Cine a castigat vreodata un razboi cu presa?NIMENI.

O sa-si blesteme ziua cand s-a pus cu presa,ca dovada deja "ziaristii" au inceput cu dezvaluirile senzationale despre Steaua.

stefan_cel_mare22.02.2005 09:07

macar ai mei de la Dinamo nu se dau in stamba ca oierul vostru!

 

http://www.prosport.ro/index.php?c=3&a=52175

ADY1924.02.2005 00:16

Armagedonul ProSport

In media romaneasca a inceput sa circule cu insistenta zvonul infiintarii unui al treilea cotidian spor- tiv, condus de Andi Vilara si alcatuit in cea mai mare parte din colectivul redactional al ProSport. Nemul- tumirile salariatilor celui mai bun ziar de sport din tara au devenit publice, dupa ce "30 de redactori si reporteri" ai ziarului au semnat un manifest, adresat lui Razvan Corneteanu, in care semnaleaza abaterile grave ale sefilor ProSport in relatia cu subal- ternii si cu profesia de jurnalist. "Armagedonul ProSport" a provocat mari tensiuni in trustul Ringier, care a incercat sa-si pastreze angajatii prin mariri simbolice de salarii. Va prezentam "raportul" ziaristilor "liberi" de la ProSport:

Domnule Corneteanu,

Va rugam sa cititi foarte, foarte atent randurile asta, pentru ca tot ce scrie este adevarat si speram ca veti avea curiozitatea sa verificati si sa vedeti ca tot ce va semnalam este realitate. Va trimitem aceasta scrisoare pentru ca la ProSport este o grava criza si dvs. nu stiti nimic. Niciodata ziarul nu a traversat asa o perioada nefasta, marcata de lipsa de profesionalism, de dezinteres, de incompetenta a conducerii, de abuzuri, de lipsa de vedete etc., etc. Reprezenta m un grup de peste 30 de redactori si reporteri, dar situatia de revolta si nemultumire este impartasita de 95% din redactie. Am ajuns sa venim la munca scarbiti de cum suntem tratati si dezgustati de modul in care suntem condusi si in care e gestionat ziarul, numai dupa interese personale. Stim foarte bine ca nu vreti sa va implicati, dar va avertizam ca va veni momentul in care, cand diferenta cu care ne va depasi Gazeta, daca nu a si facut-o deja, va va cere sa dati socoteala sefilor din Elvetia si e pacat sa fiti dvs. cel care sa fie raspunzator de haosul de aici, pe care il tolerati si pe care nu vreti sa-l alungati. Tolerati de 20 de luni o mana de oameni care va submineaza autoritatea si profita din plin de libertinismul pe care l-ati permis. Cei patru sefi ai ziarului nu au nici o legatura unul cu altul, se cearta si se lucreaza pe la spate, in frunte cu maleficul Mitran, care de asta a fost pana acum alungat si de la ProSportul vechi, si de la Gazeta, pentru ca isi sapa sefii, in speranta ca va conduce doar el, apoi isi impun in fiecare zi linii diferite, astfel incat ProSport pare in fiecare zi alt ziar. Nu e de glumit cu ritmul in care Gazeta vine peste noi! Amintiti-va ca in urma cu 20 de luni se aflau la 45.000 de exemplare diferenta de tiraj, iar zilele trecute au tras chiar si 10.000 de exemplare mai mult ca noi! Dar iata cateva exemple: Oamenii buni sunt indepartati din redactia care se destrama. A plecat Zaharia, nu mai e nimeni la ziar care sa stie germana. A fost dat afara Mandu, care zilele astea a fost numit redactor-sef la cea mai mare revista auto, credeti ca e normal asa ceva? Pentru ProSport nu era bun. A plecat fata de la tenis, acum nu mai avem pe nimeni, iar ea e la Realitatea TV. Pleaca oamenii de la layout unul dupa altul de bine ce e la ProSport, pleaca Morcovescu, sef la sporturi la Jurnalul, pleaca si Nourescu, si-au batut joc de el, dar pentru Realitatea TV si revista "Ciao", unde merge redactor-sef, e bun. Pleaca fotografii, sefii micsoreaza salariile celor mai buni oameni, de ajung sa rada oamenii de pe toate etajele cladirii de ce se intampla la ziar. Iau prime oameni pentru o nimica toata, iar altii muncesc ca prostii si orice ar face nu li se dau prime si nici deplasari. Este legendara, prin stupizenia deciziei, trimiterea unei fete, Alina Bucsain, in Brazilia, in conditiile in care in ultimele sase luni nu face decat sa se linguseasca pe langa sefii ei, dar nu a scris nimic in afara de niste stiri copiate de pe Internet sau Mediafax, fara a da nici macar un subiect la ziarul asta! Si cate si mai cate. Ne plangem ca nu suntem chemati la TV, dar ne intrebam de ce oare la emisiunile importante de la marile televiziuni, nu OTV sau TV Sport, sunt numai cei de la Gazeta? Pentru ca noi nu avem imagini, nume, vedete, sefii ziarului nu prezinta nici un interes, sunt desconsiderati de piata media. De ce oare? Pentru ca sunt incompetenti? Dorin CHIOTEA e complet lipsit de personalitate, nu poate lua nici o decizie singur in lipsa lui Mitran sau Catalan, este mereu criticat de celelalte ziare, care fac seriale de umor cu el. Este campion la turism, are un numar record de plecari in strainatate, nu scapa nici un meci de afara al nationalei, dar nu scrie nimic. A lipsit in timpul Campionatului European de fotbal, fiind in vacanta in Grecia, spre stupoarea intregii redactii, a plecat in Canada la Doroftei, inexplicabil, mai nou, abia a venit din Cipru, de unde iar nu a scris nimic si a plecat in week-end la Barcelona, pe banii lui Porsche Romania. Chiar nu mai merita nimeni la acest ziar sa plece? Uitati-va putin la Tolontan, nu a plecat din tara niciodata de cand a plecat la Gazeta. Niciodata. Omul ala e ocupat, face un ziar. Ii pasa. La Chiotea, in schimb, complexul ziaristului care nu a calatorit, iar acum e disperat, ca gimnasta care nu are voie dulciuri zece ani, iar cand e lasata libera... Dar n-ar fi rau asta, macar sa scrie pentru ziar, dar el pleaca mereu insotit de noi, de alti colegi, care sa transmita corespondenta, ca el sa stea. Iar unica data cand a plecat singur, in Azerbaidjan, sau Armenia parca, a fost umilit de Gazeta, a pierdut toate subiectele. In ultimele luni, Tolontan a facut pagini intregi de reportaje pe teren, interviuri speciale, de la presedintele tarii la fotbalisti, sau gimnastica. Face teren, scrie, e ziarist. Dorin Chiotea, NIMIC, ZERO barat. Un editorial si atat. Pe care si ala nu il scrie el, 50% fiind rugati noi, colegii, sa-i scriem editorialele. Striga tor la cer!! Nu mai vorbim ca isi face vacante gratis pe la hotelurile lui Borcea, ca nu cunoaste pe nimeni in lumea sportului, ca lipseste cate zece zile pe luna sau, cel mai incredibil, sta cu orele pe calculator, la jocuri!!!!!! Da, ati citit bine, ca sa nu fie va- zut, seara, de pe la 17.00, 18.00 pa- na spre 20.00, merge in spate, la tehno, la calculatorul unde se face pag. 1, unde este un colt discret, si joaca cu orele FIFA 2000 sau curse de Formula 1. Nu credeti? Veniti inopinat in control, o sa-l descoperiti sigur! A ajuns de rasul intregii redactii. Ca atunci cand a plecat anul trecut la mare cu masina ziarului si a dat anunt pe Internet, la ia-ma nene, ca mai cauta un companion de drum, gen autostop, sa faca benzina juma-juma. Ce rusine, la ce a ajuns sa se coboare un redactor-sef! Mai nou, i-a dat o prima lui Andrei Dobre, dupa care l-a jignit pe loc, spunandu-i ca n-o merita si ca o sa-l caute sa-l prinda cu o amenda. Omul, cu onoare, a demisionat a doua zi si a plecat. Credeti ca i-a pasat lui Chiotea ca a mai pierdut un om? Doar nu afla Corneteanu ca asa de fapt el submineaza puterea ziarului asta. Asa face cu noi, ne jigneste, ne spune ca suntem de nimic, ca ne-a luat de pe strada si ca mai bine am pleca, ca suntem o rusine pentru presa, desi multi dintre noi, daca ar fi sa punem CV-urile sa le comparam, sau ce am scris in ultimii ani, l-am umili. In fine, ca sa nu credeti ca avem ceva cu Chiotea. El nu e baiat rau, e cinstit, dar n-are treaba cu presa, cu conducerea unui ziar, cu prestanta si imaginea unui redactor-sef.

Asadar,

Marius MITRAN: E disperat dupa postul sau de sef, obsedat sa conduca ziarul si sa se razbune pe dusmanul sau de moarte, Tolontan, numai dupa asta isi cladeste existent a si activitatea la ziar. Complexat. Isi face jocurile lui, cu interese ENORME. Obedienta crasa fata de Mititelu si ceilalti sefi din Craiova. A facut o redactie la Craiova, care e un dezastru, a falimentat editia locala prin oamenii adusi de el, care ii plac pentru ca-i sunt slugi. E unicul responsabil pentru falimentul de la Craiova. Unde sunt oamenii lui lingu- sitori, care ii dedicau in ProSport cate o pagina de ziar cu emisiunea pe care o facea la Craiova!!! Asta ii place. Si la ProSport sprijina pe cei care ii asculta povestile, istoriile plictisitoare, sta cu orele la amintiri in sala unde NU se poate fuma, de unde se ia cafea si suc de la automat, fumeaza acolo tigara dupa tigara, inconjurat de oamenii lui. Veniti oricand sa vedeti. Din cinci incercari, in trei il prindeti. L-a impus pe Toca de la ziarul din Craiova, unde a lucrat si el, facand dintr-un nimeni in presa un sef de drept la fotbal international. A impus-o pe iubita acestuia, tot de la ziarul din Craiova, la reporteri speciali, Alina Bucsain, o fata care nu a scris nici un subiect intr-un an, dar a plecat in Brazilia. L-a impus pe bunul sau prieten Staniloiu la reporteri speciali, care lipseste 50% din timpul de munca, strigator la cer, iar cand vine, face greseala dupa greseala, de rasul ziarului, dar nimeni nu ia masuri pentru ca e protejat de Mitran. Oricine ar fi in locul lui Staniloiu dintre noi era de mult dat afara. Mitran nu stie sa scrie la calculator!!! Un redactor-sef adj, in sec. XXI, isi dicteaza editorialele!!!! A fost la Campionatul European, a fost umilit de echipa Gazetei, care a dat corespondenta net superioara, dovada diferenta de tiraj din timpul CE, dar tot ce a facut a fost sa se pozeze el cu alti ziaristi!!! Sau cu balerine!!!! Si sa isi dea poza la ziar.

Atat a putut!!!!

De AL. CATALAN ce sa mai zicem. Ne-am plictisit sa radem cum vede subiectele, cum nu intelege el meseria asta de ziarist sportiv, dar macar e nevinovat, n-a avut niciodata treaba cu sportul, ar fi bun de administrator, are bun-simt, nu e cu nasul pe sus ca ceilalti. Dar este pacat ca din trei sefi ca Chiotea, Mitran sau Catalan, nici unul sa nu fie ziarist, sa nu scrie si el materiale, sa dea subiecte, sa faca teren, sa ne arate ca este mai bun ca noi. Platiti toti oamenii astia pentru niste editoriale si atat, va dati seama? Catalan nici macar nu are la ce se pricepe, TV, nu a facut ceva bun, a gestionat relatiile cu televiziunile dezastruos, incat anul trecut Gazeta era la toate emisiunile, noi, nu! Toate astea, domnule Corne- teanu, se rasfrang asupra ziarului. O echipa de sefi buni ar fi dus ziarul asta la 120.000 de exemplare cu resursele pe care le avem, uitati ce a facut Gazeta din nimic. Nu va mai amagiti ca inca suntem peste Gazeta, nu e nimic, asta, nu va mai tine asa inca mult timp. O sa incepem sa plecam toti si nimeni nu vrea sa vina aici, nu vedeti? Nu vedeti ca va ajunge ziarul sa fie facut de cativa studenti, care scriu de doua luni? Si fata de care Chiotea si Mitran sa se poata simti superiori si pe care sa-i poata juca pe degete? Asa credeti ca veti ramane campioni? Treaba dvs., jucati de fapt pielea dvs. Noi mai mult decat sa va semnalam nu putem. Da', puteti zice, de ce nu plecam? Da' de ce sa lasam noi, o echipa buna, cel mai bun ziar de sport din Romania doar pentru ca nu putem fi de acord ca ziarul a incaput pe mana catorva diletanti? Care in orice economie mass-media civilizata si cu un raport al valorilor ar fi fost demult eliminati? Dar daca traim in mediul nonvalorii si al amatorismului, cine sa vada? Daca nu faceti ceva cat de curand, ziarul ProSport va fi depasit de Gazeta, ireversibil. Nu e de gluma, sa stiti. Contactat telefonic, Dorin Chiotea, redactorul-sef al cotidianului ProSport, a refuzat sa comenteze: "Nu are rost sa raspund unei anonime".

 

Acest articol este luat dintr-un cotidian national. Mare om acest Chiotea :lol:

BlackWoolfy24.02.2005 01:27

PROSPORT greseste de mult in privinta Stelei si nu nu mai , dar si GB in privinta noastra...........

serban2327.02.2005 13:21

vedeti ca aveam dreptate?!

dbd27.02.2005 13:24

dar nu se mai poate ce e cu scandalul asta in club,Jiji ne invarteste cu Zenga si [color:red]LA[/color][color:blue]CA[/color][color:red]TUS[/color],Mihai Soica la fel,ziarele se iau de noi.Ce putem face noi in schimb ?

serban2327.02.2005 13:35

sa nu-i bagam in seama pt ca multe dintre ele sunt spuse "de ochii lumii"

dbd27.02.2005 13:41

e o solutie buna...dar oricum nici nu ii putem lasa sa se joace cu o parte din viata noastra: Steaua ???nu :?:

serban2327.02.2005 13:43

atunci mai exista una...kill the mothafukers :D

dbd27.02.2005 13:47

Dar cine-s mothafuckers ?

serban2327.02.2005 13:50

cei care te deranjeaza

dbd27.02.2005 14:00

atunci e multi bre...incepand cu cibaniii pana alde aia cu aparate de fotografiat ....aia din presa bre

serban2327.02.2005 14:17

kill them all :D

dbd27.02.2005 14:18

how can we kill them ?

«12»