Sunt cateva motive importante care au dus la schimbarea forumului... sa le luam pe rand
* noul forum arata mai bine (parerea noastra !), e mai stabil, are mai putine bug-uri, e mai ... cum vreti voi. poate ca din cauza asta costa bani, spre deosebire de PhpBB
* noul forum e mult mai usor de moderat
* sistemul de comentarii la articole devenise insuportabil. fiecare articol popular avea sute de comentarii si trebuia sa dai scroll-uri interminabile. in plus, un reply la un mesaj vechi aparea foarte sus si era usor de ratat de o persoana care citeste doar cele mai noi posturi. in general, e clar ca vechiul nostru sistem nu se compara ca posibilitati de interactiune cu un forum profesional
* site-ul se va incarca mult mai usor
* punerea accentului pe forum va contribui la dezvoltarea comunitatii virtuale
* presa NU mai poate prelua comentarii ale utilizatorilor cu sintagma "conform FCSTEAUA.RO"
In acelasi timp, vom acorda persoanelor care se arata dispuse si capabile posibilitatea de a modera comentariile articolelor de pe site. S-a ajuns la o situatie dezagreabila, si e mult mai logic ca moderatorii de pe forum sa se ocupe de o sarcina pentru care unii redactori nu gasesc timpul necesar.
Timpul ne va arata daca alegerea facuta e inspirata sau nu... :mrgreen: