Ce parere aveti despre aceasta echipa?
Performantele obtinute de UTA de la infiintare pana in prezent sunt urmatoarele:
- 6 titluri de Campioana Nationala a Romaniei in editiile: 1946/47, 1947/48, 1950, 1954, 1968/69, 1969/70
- 2 Cupe ale Romaniei in 1947/48 si 1953
- de doua ori finalista a Cupei Romaniei in 1950 si 1966
Jocuri internationale:
- 1966/67 - participa intr-una din grupele "Cupei Balcanice"
- 1969/70 - prima participare in Cupa Campionilor Europeni
- 1970/71 - UTA a reusit marea performanta de a elimina din primul tur pe faimoasa supercampioana(detinatoarea C.C.E.) olandeza Feyenoord Roterdam (30.09.1970)
- 1971/72 - UTA participa pentru prima oara in Cupa UEFA si elimina formatii cunoscute in fotbalul european:Austria Salzburg, Zaglebie Walbrzych, Vitoria Setubal, fiind eliminata de Tottenham Hotspur Londra in sferturile competitiei
Peste 40 de jucatori care au evoluat de-a lungul anilor la UTA au imbracat si tricoul Echipei Nationale a Romaniei. Dintre acestia, cei mai reprezentativi sunt: L. Bonyhadi, I. Petschovschi, G. Vaczi, Z. Farmati, N. Dumitrescu, A. Mercea, L. Brosovszky, F. Domide, G. Cornea, H. Duckadam, M. Coras si altii.
Sper ca acest topic sa nu incite , cei care vreau sa isi expuna parerea despre aceasta echipa sa o faca si sper sa putem dialoga civilizat nu ca si pe forum-ul Curvelor (Poli, aek, rocar, dacia,fulgerul sau cum so numi)
