"Intilnirile cu Ceausescu
Fotbalul in care a activat antrenorul Traian Ionescu era supravegheat si protejat de partidul-unic, comunist. Inaintea fiecarui sezon, Traian Ionescu era chemat sa dea raportul "comandantului suprem" Nicolae Ceausescu: "Ma chema des Ceausescu. Aveam libera trecere, atit la el, cit si la Elena! Cum vorbea el, asa, putin bilbiit, nu uita sa ma intrebe: "De ce ai nevoie? Baietii de la echipa au ce minca? Dar clubul?". Ii raspundeam ca e nevoie de hrana si conditii pentru grupele de copii si juniori. Jucatorii au primit case, grade in MI. Clubul aranja sa aiba toate facilitatile, sa nu duca lipsa de nimic. Stadionul a fost modernizat. Nicolae Ceausescu tinea cu Dinamo, la fel si Elena. Cred ca asta este una dintre explicatiile pentru care Valentin, baiatul lor cel mare, a ales sa fie in "opozitie" si sa sprijine, mai apoi, Steaua".
Pircalab: ˆTraian Ionescu a creat cea mai buna generatie a lui Dinamo†
Traian Ionescu a descoperit si antrenat jucatori care, la Mondialul din Mexic 1970, au constituit scheletul echipei nationale a Romaniei: Dinu, Lucescu, Radu Nunweiller si Dumitrache. La Dinamo, "aripa" Ion Pircalab si-a capatat supranumele de "Sageata Carpatilor" pentru viteza sa debordanta. Actual consilier al clubului din Soseaua Stefan cel Mare, Pircalab rememoreaza cu placere clipele petrecute alaturi de fostul lui profesor."
Interviu cu Traian Ionescu.
http://www.expres.ro/sport/?news_id=175919...88bcaba1f3db764
