FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Walter Zenga

«123»
Bogdan4Steaua31.08.2006 18:14

Data nasterii: 20.04.1960

Locul nasterii: Milano

Nationalitate: italiana

 

Dupa ani buni de seceta pe plan european, venirea lui Walter Zenga pe banca Stelei ne-a adus din nou acolo unde ne era locul: printre cluburile puternice din Europa. Italianul are doua mari merite:

 

1. A alcatuit un nucleu puternic de jucatori

2. A reusit sa insufle jucatorilor mentalitatea de invingator intr-o maniera mai evidenta decat a predecesorilor sai

 

Cariera profesionala:

 

1978-1979 - Jucator(portar) la Salernitana

1979-1980 - Jucator(portar) la Savona

1980-1982 - Jucator(portar) la Sanbenedettese

1982-1994 - Jucator(portar) la Inter Milano

1994-1996 - Jucator(portar) la Sampdoria

1996-1997 - Jucator(portar) la Padova

1998-1999 - Jucator(portar)/antrenor la New England Revolution

 

A evoluat in 58 de partide pentru echipa nationala a Italiei.

 

In sezonul 2002-2003 antreneaza pe FC National,iar in sezonul 2004/2005 ajunge la Steaua, cu care a castigat campionatul si a ajuns in optimile de finala ale Cupei UEFA, dupa ce a eliminat detinatoarea trofeului, echipa spaniola Valencia.

 

In 2005/2006, a reusit event-ul cu Steaua Rosie Belgrad.

 

Putem afirma cu tarie ca Walter a ramas in inimile tuturor suporterilor stelisti.

Virgil01.09.2006 12:38

Eu as zice ca mai degraba a ramas în memoria noastra.

Daca ne gandim insa ca printre suporteri sunt si multe reprezentante ale sexului frumos,atunci e posibil sa le fi ramas si în inima.

gabi_maris01.09.2006 15:48

Si eu il consider pe Walter Zenga un mare antrenor.Cred ca nu venea el si ramanea Pitzi tot pentru locurile 3-4 ne-am lupta.Tare as vrea sa il mai vad pe Zenga pe la vreo emisiune de sport. Oricum parerea mea este ca, din pacate, presa l-a cam uitat. De mult nu am mai vazut vreun interviu cu el in prosport sau gsp.

SteauaToronto20.09.2006 02:24

Eu auzisem ca antreneaza in Turcia?

 

Este adevarat?

 

Daca da, la ce echipa?

Virgil20.09.2006 04:14

13 giugno 2006 - Walter Zenga e il nuovo allenatore della squadra turca Gaziantepspor.

 

http://www.walterzenga.it/

***alex***04.11.2006 21:58

Ce se mai aude de Zenga? Mai este la Gaziantepspor? Presa din Romania nu a mai scris in ultimul timp despre el...

Bogdan4Steaua05.11.2006 01:06

Walter este in continuare antrenor la Gaziantep(locul 7 in Turcia in acest moment). Echipa a pierdut vineri in fata celor de la Fenerbahce(scor 1-4).

***alex***08.11.2006 11:09

Zenga vrea in Scotia!

 

Italienii Zenga si Landi, care au antrenat si in Romania, au trimis CV-uri la gruparea Dunfermline, dorind sa preia conducerea tehnica a formatiei care ocupa ultimul loc in campionatul Scotiei.

 

Spt.ro

c.ronaldo1711.12.2006 09:39

Sper sa vina inapoi Zenga... nici pe atunci nu jucam bine dar macar bateam cu 1-0 mereu!

alpopa12.12.2006 09:19

Si daca nu Zenga, macar mama lui Protasov sa vina. Ca, cica ea e mai seriosa decat Oli, nu face glume la antrenamente. Asa se zice prin peluza.

Andreea stelista16.03.2007 15:25

Walter Zenga l-a sunat pe managerul Stelei, MM Stoica. Mihai Stoica a primit miercuri seara un telefon-surprizã, dupã o pauzã de aproape 4 luni în care nu și-au mai vorbit. Stoica se afla în birou cu Olãroiu, lucru pe care managerul i l-a transmis lui Zenga. Imediat dupã terminarea convorbirii, Walter l-a sunat și pe Olãroiu, cãruia i-a spus același lucru ca și lui MM: "Multã baftã în meciurile urmãtoare".

 

Zenga, antrenor la Al-Ain, a refuzat oferta lui Poli Timișoara și a declarat cã s-ar întoarce în România numai la Steaua și naționalã.

 

 

Sursa: stelisti.ro

c.ronaldo1717.03.2007 12:30

Da, sa vina Zenga, ca asta e mare antrenor!

***alex***17.03.2007 16:32

Fostul tehnician al ros-albastrilor, Walter Zenga era foarte fericit ieri seara dupa calificarea în finala Cupei Regelui cu echipa sa Al Ain. ?Am reusit sa mergem mai departe. Daca vom câstiga aceasta competitie vom putea participa direct în Liga Campionilor Asiei?, ne-a declarat italianul foarte bucuros. Zenga ne-a mai spus ca urmareste îndeaproape ce se întâmpla cu Steaua sI ca a vorbit cu MM sI Oli. ?I-am sunat sa îi încurajez. Un prieten suna când esti la greu nu când totul e bine. Nu i-am sunat ca sa revin la Steaua. Nu se pune problema. In tara am sa vin la sfârsitul lui mai pentru a-mi pregati nunta?, a precizat Walter Zenga.

 

 

 

Sursa: Prosport

Gabi7707.04.2007 21:06

Foarte bun antrenorul asta. Era de 1000 de ori mai bun ca Olaroiu!

PavelAndrei08.08.2007 20:32

Zenga e antrenoru meu preferat si as dori sa se intoarca la echipa!

**alex**05.09.2007 09:06

Walter, ne-ai dezamagit! :sad2:

c.ronaldo1705.09.2007 09:55

Felicitari lui Zenga! Sunteti un om de onoare si care se respecta!

cristi_mold05.09.2007 10:14

Pacat ca a uitat declaratile de dragoste pe care le-a facut suporterilor, cand acestea au fost la nunta lui si l-au sustinut, chiar daca tot fotbalul romanesc era impotriva lui.

 

Multumim Walter pentru tot ce ai facut la Steaua, dar sper sa retrogradezi cu Dinamo!

MadFroG05.09.2007 10:18

ESTI CEA MAI MARE JAVRA! O JIGODIE DE OM, nu meriti nici un scuipat din partea noastra!

 

Esti un ipocrit si jumatate, si sper ca la Dinamo sa fii fluierat din prima secunda!

Matteo05.09.2007 10:25

Nu cred ca e el de vina, el a tot incercat sa vina la Steaua, dar ciobanu infect nu l-a bagat in seama.... eu inca mai am o farama de respect pentru el atata timp cat nu va scanda nimic urat la adresa Stelei.

 

Daca o va face, va fi mort definitiv pentru toata suflarea stelista!

MadFroG05.09.2007 10:41

Walter a facut greseala vietii lui. Ne-a tradat si pentru asta nu merita nici macar un cuvant de bine!

andyro05.09.2007 10:42

E cea mai proasta veste pe ziua de azi, efectiv mi-a trecut tot cheful de munca, de fumat, de baut!

 

Nici nu stiu ce sa fac, sa-l injur, sa-l respect ca pe un adevarat profesionist(?).

 

Inca sper sa nu fie adevarat, poate se intampla ceva, poate refuza pana la urma...

 

Ma perche, Walter?

Bebe4ever05.09.2007 10:46

Poate pana gaseste bilet de avion, se razgandeste si nu mai vine! :biggrin:

cristi_mold05.09.2007 10:48
Walter a facut greseala vietii lui . Ne-a tradat si pentru asta nu merita nici macar un cuvant de bine

 

Dar asta nu inseamna ca trebuie injurat ca la usa cortului, asa cum faci tu. Din astea fac numai dinamovistii si cei care sunt prea josnici ca sa recunoasca meritele unui om.

 

Acestui om trebuie sa ii se multumeasca pentru tot ce a facut pentru Steaua si sa fie ignorat. Pentru ca el a refuzat dragostea noastra.

MadFroG05.09.2007 10:59

Il injur pentru ca am tinut prea mult la el. Si sa ne faca el asta? Cuvintele lui "in tara antrenez doar Steaua" dor acum mai tare ca oricand!

«123»