FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Pariati pe Juventus!

«12»
buyakabuyaka205.07.2006 10:53

"Ma quale mondiale? Juve in B festa nazionale"

=))

 

super tare

forever_STEAUA11.07.2006 15:56

Marti dupa-masa s-au anuntat in Italia pedepsele minime si maxime pentru echipele implicate in scandalul aranjarii de meciuri din Serie A. Sentinta finala se va da joi sau vineri. Iata ce risca Juventus, AC Milan, Fiorentina si Lazio. Cert este ca Adrian Mutu nu va scapa de Serie B sau C, chiar daca s-a transferat la Fiorentina!

 

Iata mai jos sanctiunile minime si maxime:

 

JUVENTUS

Violeaza articolele 2, 6 si 9 (responsabilitate directa)

Presedinti: Moggi (art.2 si 6), Giraudo (art. 2 si 6)

Acuze: Acte directe de alterare a rezultatelor meciurilor: Lecce-Juve, Juve-Lazio, Bologna-Juve, Juve-Udinese

Responsabilitate: directa

Sanctiune minima: Retrogradare in Serie B

Sanctiune maxima: Retrogradare in Serie C2

Sanctiuni suplimentare (se pot da sau nu): Revocarea scudetto-urilor 2004/2005 si 2005/2006

 

AC Milan

Violeaza articolele 2 si 6 (responsabilitate obiectiva si directa)

Presedinti: Galliani (art.1), Meani (art. 1 si 6)

Acuze: Acte directe de alterare a rezultatelor meciuriului Milan-Chievo

Responsabilitate: obiectiva

Sanctiune minima: penalizare cu unul sau mai multe puncte in clasament. Cum sanctiunea este ineficienta, se va aplica in noul sezon.

Sanctiune maxima: Retrogradare in Serie B

 

FIORENTINA

Violeaza articolele 2 si 6 (responsabilitate directa)

Presedinti: Andrea Della Valle (art. 6), Diego Della Valle (art. 6), Sandro Mencucci (art. 6)

Acuze: Acte directe de alterare a rezultatelor meciuriurilor Bologna-Fiorentina, Chievo-Fiorentina, Lazio-Fiorentina, Fiorentina-Atalanta, Lecce-Parma

Responsabilitate: directa si obiectiva

Sanctiune minima: Retrogradare in Serie B

Sanctiune maxima: Retrogradare in Serie C2

 

LAZIO

Violeaza articolele 2, 6 si 9 (responsabilitate directa si presupusa)

Presedinte: Claudio Lotito (art. 6)

Acuze: Acte directe de alterare a rezultatelor meciuriurilor Chievo-Lazio, Lazio-Parma, Bologna-Lazio, Lazio-Brescia

Responsabilitate: directa si presupusa

Sanctiune minima: Retrogradare in Serie B

Sanctiune maxima: Retrogradare in Serie C2

Echipele nu vor fi "gratiate" pedepsele, deoarece UEFA va suspenda echipele de club din cupele europene. In viitorul sezon Italia risca sa nu participe cu nici o echipa in cupele europene.

 

Articolul 1: Respectarea spiritului sportiv. Incalcarea acestuia se pedepseste cu penalizarea cu puncte.

 

Articolul 2: Responsabilitatea persoanelor fizice (din conducere) si a societatilor sportive care in cazul activitatilor ilicite (ilegale) vor fi acuzati pana la clarificarea cazului.

 

Articolul 6: Ilicitul sportiv, daca va fi descoperit, va implica retrogradarea intr-o serie inferioara.

 

Articolul 9: Implica resposabilitatea obiectiva ale societatilor in cazul presedintilor sau a unor colaboratori externi care participa la ilicit.

 

sursa: onlinesport

AmuntBoy11.07.2006 16:35
sper sa pice in "C", doamne cat imi doresc asta, niciodata nu i-am suferit si niciodata n-o sa-i sufar. Un fel de Rapid de la noi, in conditiile in care Milanul e Dinamo.

FORZA INTER!!!  :twisted:

 

si Inter ca **** Timisoara sincer

forever_STEAUA14.07.2006 13:31

Ziarul italian Gazzetta dello Sport susţine că a aflat sancţiunile ce vor fi anunţate vineri în cadrul scandalului de corupţie din fobalul italian - Moggigate.

 

Juventus, Lazio şi Fiorentina vor fi retrogradate în Serie B, iar AC Milan, care va rămâne în Serie A, nu va avea drept de joc în Liga Campionilor.

 

 

sursa: prosport

weeezer_2014.07.2006 15:10

sincer, mi se pare cam mica sanctiunea.. speram ca macar pt Juventus sa se hotarasca picarea in C, dar... oricum sunt compromisi pe cel putin 2 ani... pt ca se pare ca atata vor sta in B, deci ce mi-e Serie C, ce mi-e B si 20 de puncte de penalizare... tot dracul ala

Motanu D14.07.2006 15:16

Stati linistiti. Il aduc pe Sechelariu in locul lui Moggi si se rezolva. Cumpara locul in Serie A.

Dawson14.07.2006 15:21

Io speram ca Juve sa scape cel mai usor si sa se desfiinteze Milan! :twisted:

alex ripper14.07.2006 19:37

Comisia de Apel Federală a decis ca Juventus să retrogradeze în Serie B şi să pornească sezonul viitor cu minus 30 de puncte. Milan nu mai participă în acest sezon nici măcar în UEFA şi porneşte campionatul cu minus 15 puncte (dar rămîne în prima serie). Lazio şi Fiorentina sînt şi ele retrogradate în «B» şi pornesc sezonul viitor cu minus 7 respectiv 12 puncte!(www.gsp.ro)

weeezer_2014.07.2006 20:20

dar titlul? i se da lui Inter sau e retras?

Stryker14.07.2006 20:51

dura de tot decizia, bine in cazul lui juve era normal dar in cazurile fiorentinei si a lui lazio decizia este cam deplasata...chiar nu cred ca meritau retrogradate...

orcium 2 titluri retrase lui juve...practic Mutu nu mai este campional al italiei si va juca in serie B la anul...

Dawson14.07.2006 21:04

@weeezer

Cum sa dea, dom'le, titlul altcuiva??? Normal ar fi sa ramana neacordate!

armanovici14.07.2006 22:21

cum neacordate?...pai la ce s-a jucat, la misto?

Dawson14.07.2006 22:40

Pai atunci titlurile raman la Juve.

Dan_BKL14.07.2006 22:41

juve va reveni in serie A intr-un an de zile cu tot cu cele 30pct penalizare si apoi va castiga din nou titlu dupa titlu.

weeezer_2014.07.2006 22:44
Pai atunci titlurile raman la Juve.

 

pai de ce sa ramana la Juve daca s-a demonstrat ca le-au castigat fraudulos? Sa le dea primei echipe clasate sub "calupul" de "furacioase" :lol:

Dawson14.07.2006 22:49

Cum adica???????????????????????

Dpdv juridic e clar: titlurile sunt castigate si gata. In caz ca sunt retrase, raman neacordate.

A, ca vrei tu sa se-aleaga cu ceva din asta [cei de la ]Inter care nu sunt in stare sa joace fotbal, asta e altceva. 8)

 

Corectat moderator.

weeezer_2014.07.2006 22:54

ma, decat un plin de bani da hotz, mai bine sarac si cinstit.

 

pe de alta parte, nu pot sa nu apreciez ca scrii corect gramatical :D

Dawson14.07.2006 23:05

:lol: :lol: :lol:

Pai altfel te-as mai putea pica la romana? 8)

 

Serios acum.

Uite ce zice colegu' armanovici - ce, s-a jucat la misto?

Cum ar fi sa li se dea milogilor Cupa Basarabia pe post de titlu? :lol: :lol: :lol:

Sau sa li se echivaleze participarea intr-o competitie-fantoma (Mitropa) cu castigarea Cupei UEFA ca n-au mai apucat ei sa joace cu ferencvaros?

Asa am putea si noi sa ne trecem pe emblema ca an de infiintare ceva de pe la etnogeneza, Mihai I nefacand altceva decat sa aloce un buget sportului numit fotbal in administrarea Casei Regale... :wink:

weeezer_2014.07.2006 23:12

sry de offtopic... n-ai putea sa ma pici la romana din alt motiv, si anume ca n-ai pt ce sa o faci. ma stiu "curat" :P

 

cat despre acordatul titlului lui Inter, evident ca era la misto pusa, desi recunosc ca simpatizez cu trupa lui Moratti. dar ma oftic, pt ca desi n-am urmarit campionatul italian etapa cu etapa, stiu ca ma uitam la derby-uri, in special la Juve - Inter, si invers, chiar de pe vremea lui Zamorano, si de pe atunci apareau penalty-uri refuzate milanezilor, sau goluri din pozitii dubioase pt torinezi... iar lucrul asta ar fi frustrant chiar dk as fi fost neutru, in meciul respectiv, cand vezi ca ani la rand, cartile sunt facute intr-o anumita directie... de la arbitri, jucatorii unor echipe adverse, pana in varful federatiei... n-am cum sa nu ma oftic.

 

cat despre inter...[...............................................] macar au stiut sa se fereasca de treburi d-astea. A se observa ca in afara echipelor implicate in acest scandal, in ultimii ani (ani buni chiar), singura echipa "curata" care a luat titlul a fost Roma lui Totti. Iar in conditiile astea, e normal ca cei de la Inter sa nu fie [................] in stare sa castige si ei Lo Scudetto, o data...

 

hai k m-am cam infierbantat, cer scuze :lol:

 

Evita cuvintele inexistente in DEX.

Moderator

Dawson14.07.2006 23:23

Iti dai seama c-am glumit cu picatul la romana... :wink:

 

Io urmaresc campionatul italian cam de cand a inceput Zamoranul fotbalul. :D Juve este cea mai frumoasa echipa din istoria fotbalului italian. [Minciunile]-alea ......promovate de comentatorii de la B1 cum ca Juve ar fi sustinuta de arbitri nu merita luate in seama.

 

 

 

 

Dawson,capul rautatilor,inceteaza cu cuvintele murdare.

Moderator

alex ripper15.07.2006 07:08

sa le dea titlul celor de la inter,macar asa sa castge si ei.Se baga atatia bani in echipa aia si au o grmada de vedete si nu realizeaza nimic.sunt un fel de Poli :lol: :lol:

weeezer_2015.07.2006 10:56

alex, ba parca in ultima vreme n-au mai bagat nici ei atatia bani... singurele "vedete" pot fi considerate Figo si Adriano... primul e la sfarsit de cariera, al doilea e in eclipsa de forma de vreun an.

bine, cand zic vedete, ma gandesc raportat la ce mai au ei pe-acolo, ca asa, pt noi, si Julio Cesar (portarul de rezerva) e vedeta... in rest, in afara lui Adriano si Figo, ceilalti jucatori, gen Cruz, Cordoba, Materazzi, cambiasso, etc, sunt buni, dar nu pot fi considerate vedete... cel putin nu in comparatie cu cele de la Milan si Juve.

 

altfel, echipei Juventus i-au fost retrase ultimele 2 titluri. asta e tot ce-am auzit, deci probabil ca vor ramane neacordate.

Virgil15.07.2006 11:14

@ weeezer

 

Fii si tu mai atent la ce spui.Cum sa nu fie Materzzi si Cambiasso,etc, vedete,cand sunt jucatori de nationala ? Si nu orice nationala.

 

Ce conditie trebuie,dupa tine,sa mai indeplineasca pentru a-si asigura statutul de vedeta ?

weeezer_2015.07.2006 11:26

da, Virgil, dar prin vedeta inteleg totusi ceva mai mult decat rezerva la nationala, asa cum e Materazzi, si asa cum e si Cambiasso deseori. Nu toti jucatorii unei nationale, fie ea si Italia sau Argentina, trebuie sa fie vedete. Grosso era vedeta inainte de CM? nu.

Cand zic "vedeta", ma gandesc la Messi, la Riquelme (asta pt ca era vb de un mijlocas argentinian) sau la Nesta, Canavarro (ca fundas din squadra azzura). Cambiasso si Materazzi sunt departe de acestia. Sau atunci, dk ei sunt vedete, cei pe care tocmai i-am pomenit sunt... SuperVedete?

Virgil15.07.2006 15:24

Poti sa-i numesti si asa.Sigur ca da.Un Zidane,un Raul,un Ronaldinho,Messi,Henry,Buffon,etc,sunt pe buna dreptate,vedete intre vedete.

«12»