Tricolorii fumători
Jucător - Ce/cît fumează
Bogdan Lobonţ - Parliament - 2 pachete/zi
Adrian Mutu - Marlboro - 1 pachet/zi
Cristian Chivu - Parliament - 1 pachet/zi
Gabriel Tamaş - Parliament (Marlboro)/1 pachet pe zi
* toţi aceştia consumă ţigări din gama light
"Nu e normal ca antrenorii să spună că că nu-i interesează ce face sportivul în afara programului. Nu e nici o diferenţă între fumatul acasă şi cel din cantonament. Nu e în regulă ca un tehnician sau un medic de lot naţional să aducă argumente pentru fumat". El a explicat că "toate organizaţiile mondiale care se ocupă de sportul de performanţă prin prisma medicinii atestă că tutunul dăunează grav sănătăţii şi performanţei. Tutunul rămîne un drog, care influenţează performanţele fizice şi psihice, cum ar fi capacitatea pulmonară, aportul cardiovascular, respectiv coordonarea, viteza de reacţie, luciditatea, concentrarea". Şi FIFA s-a conformat campaniei de luptă împotriva tutunului şi a interzis antrenorilor, de cîţiva ani, să mai fumeze pe banca tehnică. (gsp.ro)
Mi se pare exagerat de mult cat fumeaza tricolorii nominalizati de gazeta si imi mentin parerea ca fumatul in special nu este compatibil cu fotbalul de performanta.
@general_angel
Cum poti sa aduci ca argumente arabia saudita sau iranul?! Ce traditie au ei in fotbal?! Ce campionate au ei? Nimeni nu spune ca daca jucatorii fumeaza nu sunt buni de nimic dar sunt sigur ca perfomantele lor sunt afectate.
