Steaua a învins astazi la Cluj o echipa de "macelari",mai clar decât arata scorul.Chiar în min.1,Munteanu centreaza în careul advers,Oprita sterge mingea cu capul,aceasta loveste mai întâi gazonul si apoi intra în plasa,în pofida plonjonului disperat al portarului Stef.Urmeaza 44 de minute de o încrâncenare mai rar vazuta,în care gazdele folosesc mai degraba procedee rugbystice,decât cele din fotbal.Arbitrul Balaj care s-a achitat bine de sarcina avuta,putea sa fie mai sever cu intrarile la sacrificiu,în care numai norocul a facut sa nu vedem picioare rupte.Clujenii s-au batut pur si simplu la propriu.La pauza scorul ramâne 1-0 pentru campionii din Ghencea.Repriza a doua "macelarii"din Cluj o încep în tromba si au 3,4 actiuni periculoase în primele 5 minute.Steaua este însa echipa mare si nu primeste gol chiar de la orice echipa de doi lei.Asa ca echlibreaza jocul si din min.70 nu mai are chiar nici un fel de problema serioasa.Andrei Cristea marcheaza din offside,dupa care în min.80,Ogararu cu un sut sec majoreaza scorul : 2-0,în urma unei actiuni frumoase marca A.Cristea.Pâna la sfârsit A.Cristea mai marcheaza o data dar golul este anulat pe nedrept,si mai trage un sut senzational în bara,la vinclul portii lui Stef.De remarcat ca în repriza a II-a Paraschiv a fost eliminat dupa ce provocat fiind de Turcu(un macelar cu un cap mai înalt decât el)care l-a lovit si a tras tricoul si sortul de pe el,a ripostat fara sa-l atinga.Doar pentru intentie.Eu spun ca atacul lui Turcu a fost un atac la pudoare pentru ca a încercat sa-l lase în fundul gol pe Para,iar acesta un tip pudic s-a enervat si a vrut sa-l puna la punct.Martin,Ogararu,Baciu,Ghionea,Marin,Para,Dica,au jucat exemplar,iar Munteanu a fost "parfum".Neaga a încercat câte ceva,dar nu prea i-a iesit nimic.Lovin bun deasemenea.Oprita s-a zbatut mult si cu folos.Dintre cei intrati,Cristea a aratat ca e în forma de zile mari.Bostina si Ciocoiu foarte discreti.Remarc pronosticul exact(2-0) dat de ferosu înaintea jocului,care nu a ghicit însa si marcatorii Stelei.Galeria,destul de numeroasa,si-a depasit conditia de galerie în inferioritate numerica si s-a facut auzita tot timpul.Timpul bun,gazonul dumnezeesc,arbitrajul bun-asa cum am mai spus...Sa vina berea,spritul,sa curga în valuri...pâna la întâlnirea viitoare,cea cu Nationalul,suntem ultra linistiti.Avem echipa.Tehnica,puternica,de caracter.De acum s-ar parea ca nu ne va mai sta nimeni în fata.FORZA Steaua!
