Nu poti porni de la veniturile pe un singur an pentru a-ti calcula veniturile viitoare, mai ales cand grosul banilor vine din surse complet nesigure (calificarea in CL si vanzarea cu profit urias a unor jucatori). In mod normal, iti faci o estimare bugetara pornind de la realitati: locul minim prognozat in campionat (banii din drepturile TV), numarul mediu de spectatori la meciurile de acasa, contracte publicitare, contracte comerciale, alte surse conexe. Povestile alea cu jucatori straini adusi pe milioane de euro, cu minim 500.000 euro salariu anual, sunt povesti, idiotenii si demonstreaza felul in care 99% din suporteri ar distruge un club de fotbal.
Steaua e intr-o pozitie foarte ciudata. Pe de alta parte, e cel mai mare club al Romaniei si e cam singura echipa ce poate sa adune, in zilele faste, spectatori cat sa umple stadionul national. Din punctul asta de vedere, e singura ce poate supravietui din strict mijloace interne (bilete+drepturi TV+contracte). Pe de alta parte, e un club dintr-o tara saraca, aflata la periferia fotbalului occidental. Asta inseamna ca multe dintre avantajele unei echipe occidentale nu vor fi niciodata in posesia Stelei.
Amintesc aici posibilitatea de a vinde drepturile TV ale Ligii I in alte tari, slaba corelatie a veniturilor comerciale cu participarea in CL/Liga I, neputinta de a accesa parteneriate banoase cu firme de echipament sportiv, jucatori subevaluati pe piata de transfer, numar mic de spectatori fideli (ai la meciuri din Liga I maxim 5.000 de spectatori) si fidelizati (cati din ei cumpara anual echipament original, produse originale?), slaba concurenta din campionatul intern. Trebuie sa ne amintim ca marile cluburi de fotbal sunt, in esenta, masini de facut bani - produsul pe care il vand trebuie sa aduca cat mai multi, din cat mai multe surse.
Acum vreo doi-trei ani spuneam o chestie. Obiectivul Stelei e sa domine Liga I (avand potentialul sa o faca chiar confortabil) si sa obtina rezultate bune pe plan european pentru a atinge borna esentiala: calificarea directa in grupele CL. In momentul ala, o sursa nesigura de castig s-ar transforma intr-una sigura iar investitiile ar putea sa creasca. Nu stiu cand vom ajunge in stadiul ala: Pandurii a incercat sa ne ajute anul trecut iar Astra ar putea sa o faca anul asta. Dar mi-e teama de colapsul economic al Ligii I si mi-e teama ca sansele de a ajunge automat in CL nu sunt extraordinar de imbucuratoare.
Si voi mai spune ceva despre vanzarea de jucatori. Sunt adeptul vanzarii de jucatori pentru ca nu poti tine fotbalisti valorosi in Romania. Iar daca nu-i poti tine, mai bine vinde-i cat mai profitabil pentru tine si adu jucatori care sa le compenseze plecarea. Asta e situatia ideala. La Steaua insa nu s-a intamplat asa:
a) Au plecat jucatori valorosi, pe bani multi, dar intr-o fereastra de timp prea ingusta. Practic intr-un an am pierdut 80% din lotul Ajax/Chelsea. Nu ai cum sa compensezi si sa formezi o echipa noua, care sa aiba acelasi succes.
b) Romania nu are potentialul de a detine concomitent 5 fotbalisti de valoarea lui Chipciu. Nu ai cum sa inlocuiesti un jucator ca el doar prin scoutingul intern.
c) Liga II ar fi putut sa fie rampa de lansare a unor fotbalisti tineri, imprumutati de Steaua la echipe de acolo. Ar fi jucat ca titulari, ar fi primit incredere iar daca acel club ar fi fost satelit al Stelei, ai fi putut sa ii monitorizezi ca si cum ar juca la tine in ograda. Liga II nu este asa ceva... e un campionat satesc, de tarani ce-ti dau peste picioare, fosti jucatori de Liga I ajunsi mosnegi-vedete si aranjamente cat sa aiba DNA de munca vreo 10 ani.
d) Nu avem legaturile externe pentru a ochi jucatori ieftini, cu potential maxim, din tari mai sarace. Unii cred ca scoutingul inseamna sa trimiti pe unul in Brazilia cu avionul timp de vreo luna si sa vina inapoi cu 10 jucatori valorosi. In fapt, scoutingul e sa inchei parteneriate cu scoli de fotbal, cluburi mai mici, chiar impresari cu experienta in piata respectiva (in care sa ai incredere)... Sigur, deficienta noastra e limba si izolarea. Portugalia (care e as la aceasta treaba) profita de istoria comuna pentru a domina complet piata braziliana. Nu am asemenea pretentii, insa ar fi interesant sa iti asociezi un club mai mic din Nigeria, Coasta de Fildes sau Ghana pentru a vedea daca functioneaza treaba.