Dupa cum s-a anuntat, presedintele clubului de fotbal Gloria Bistrita, Jean Padureanu, a inaintat un memoriu la Comisia de disciplina a FRF si Ligii profesioniste, prin care reclama tentativele publice si insistente ale finantatorului Stelei, Gigi Becali, de a oferi prime de joc pentru jucatorii bistriteni, acestia urmand sa realizeze, pentru respectivii bani, un rezultat de egalitate sau chiar o victorie in partida cu Rapid Bucuresti.
In cele din urma, partida s-a incheiat cu scorul de 1-0, in favoarea rapidistilor.
Gesturile finantatorului Stelei nu au impresionat neplacut numai conducerea formatiei Gloria, ci si pe aceea a federatiei. Astfel, intr-o interventie televizata, presedintele Ligii profesioniste, Dumitru Dragomir, care este si vicepresedinte al FRF, a anuntat ca va propune Adunarii Generale a fotbalului adoptarea unui articol in statut prin care asemenea practici sa fie interzise. Recent, si presedintele FRF, Mircea Sandu, a declarat ca va inainta o propunere similara Adunarii Generale, care se va tine luni, 15 mai, la sediul FRF.
Sursa : www.onlinesport.ro
_____________
Astept opiniile voastre sincere in aceasta problema.
