FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

U Cluj - Steaua 0-1 (0-1)

«12»
Virgil06.05.2014 06:57

Joi, 8 mai 2014, de la ora 21:30, pe Cluj Arena,

 

U Cluj - Steaua Bucuresti

 

Meci transmis de Digi Sport.

 

Steaua va intalni o echipa aflata in apropierea zonei retrogradarii. U Cluj e o echipa cu potential si cu un golgheter in mare forma. E vorba despre Lemnaru, al doilea marcator al Ligii 1, cu 13 goluri. Un alt remarcat dintre remarcatii Clujului este portarul slovac Veselovsky, un adevarat profesionist, un goalkeeper care sare din bara in bara.

 

U se afla pe locul 12, cu 35 de puncte si ii este imperios necesar ca in meciul cu Steaua sa nu piarda. In ultimul meci jucat in campionat pe stadionul Concordiei Chiajna, a pierdut in prelungirile meciului in fata Viitorului cu 0-1, gol Nicolae Dica.

 

Daca am face o comparatie intre Steaua si Viitorul ar trebui sa concluzionam ca Steaua e net superioara si ca urmare U Cluj nu ne-ar putea sta in fata.

Problema este ca niciun meci nu seamana cu altul, ca ei u-istii joaca in fata propriilor suporteri, care vor depasi numeric galeria echipei noastre. In continuare trebuie sa observam ca Reghe a inceput sa introduca in primul 11, jucatori care au cam lustruit banca de rezerve si nu in cele din urma, ca in ultimul meci, cel cu Corona, a jucat enervant de lent si chiar au fost dominati.

 

Pe de alta parte Stelei ii mai trebuie fix trei puncte pentru a deveni virtual campioana. Si ar fi foarte important sa le castige inca din acest meci pentru a fi fericiti si scapati de orice grija. Lucru care cred ca se va intampla.

In alta ordine de idei multumim echipei, care desi in fata unui stadion infiorator de gol in meciul cu Corona Brasov, a marcat de trei ori prin trei varfuri de lance si a luat cele trei puncte.

 

Asteptam ca si la Cluj sa ne impunem si sa ne bucuram de castigarea celui de al 25-lea titlu de campioana a Romaniei. Pentru ca Steaua merita dupa un parcurs cu o singura greseala.

 

Urmeaza "26", o noua Cupa si o noua SuperCupa!

 

Unu, doi, trei, patru/ Cupa si campionatul!

Virgil06.05.2014 09:41

423045_294595047263736_114636361926273_8

 

Prima tribună a Stadionului Orașului a fost confecționată din lemn și avea o capacitate de 1.500 locuri. Sub ea au fost amenajate vestiarele, dar și camere in care puteau locui fotbaliștii. Inaugurarea oficială a stadionului a avut loc in 1911 cand o selecționată a Clujului invingea echipa Galatasaray Istanbul cu scorul de 8-1. După aproape 50 de ani, in 1960 tribuna din lemn a fost mutată la Campia Turzii, unde se află și in prezent. În 1961 a fost inaugurat noul stadion, construit in formă de potcoava in cinstea echipei studențești ce folosea arena: U. Stadionul Municipal avea o capacitate de 28.000 locuri, clasandu-se pe locul al treilea in topul arenelor din Romania. Timp de 40 de ani nu s-a intamplat nimic deosebit cu stadionul, redenumit Ion Moina la inceputul anilor '90, exceptand poate inaugurarea pistei de atletism din tartan. În luna februarie a anului 2008 Consiliul Județean Cluj a desemnat UTCN câștigatoarea licitației internaționale organizată pentru proiectarea unui nou stadion. Proiectul realizat de Dico și Țiganaș, Birou de Proiectare, prezenta la acea dată un stadion de 30.000 locuri, cu garaje subterane pe două nivele și un teren de atletism. Inițial, au fost propuse două proiecte pentru noul stadion. Primul, un stadion clasic sub formă dreptunghiulara după model englezesc, a fost proiectat de Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, iar cel de-al doilea, de formă ovala a fost proiectat de OHL Spania. Ambele proiecte includeau o cladire de birouri cu 20 de etaje, aflată in imediata apropiere a stadionului. Câștigatorii licitație au fost cei de la UTCN, datorită prețurilor mai scazute.

 

sursa: clujarena.ro

 

20.jpg

NICKSTELIST SI DUPA MOARTE06.05.2014 10:54

Clujul este cel mai frumos oras din Romania.

afinogenov6106.05.2014 11:10

Mhhm n-as zice asta!Eu as merge pe Brasov,poate pe tine te leaga ceva de orasul asta si spui asta! :) Legat de stadion,e mult mai frumos decat National Arena sau a gasit Virgil niste poze care sa-i arate asa bine frumusetea! :))

SSO06.05.2014 11:14

Salut baieti,intrebarea mea ar fi cum pot sa imi cumpar bilet in sector rezervat oaspetilor la acest meci?Vreu sa ma duc de la Oradea si nu stiu daca trebuie sa fac rezervare sau pot sa imi cumpar inainte de meci.

Arsenal1886Steaua194706.05.2014 12:46

Nici eu n-as zice ca e cel mai frumos Clujul. Dar fiecare are gusturile lui :D. Stadionul in schimb arata foarte bine. De asa ceva ar avea nevoie si Steaua.

SteauaToronto06.05.2014 21:37

@SSO suna aici:

 

Tel: 0720 833 811

 

Peluza Nord Steaua Oficial

SSO06.05.2014 22:30
@SSO suna aici:

 

Tel: 0720 833 811

 

Peluza Nord Steaua Oficial

Am sunat astazi dar nu am primit inca raspuns,o sa mai incerc astazi si maine,poate imi raspunde cineva.Totusi,multumesc pentru ajutor ;)

 

 

 

ghionut07.05.2014 04:47
Am sunat astazi dar nu am primit inca raspuns,o sa mai incerc astazi si maine,poate imi raspunde cineva.Totusi,multumesc pentru ajutor ;)

salut

bilete in sectorul ocupat de galeria Stelei se pot cumpara de la stadion de la casa de bilete de pe partea cu raul somes in ziua meciului....nu sunt restrictii ca la franari (gen buletin de Bucuresti)

 

SSO07.05.2014 05:14
salut

bilete in sectorul ocupat de galeria Stelei se pot cumpara de la stadion de la casa de bilete de pe partea cu raul somes in ziua meciului....nu sunt restrictii ca la franari (gen buletin de Bucuresti)

 

Multumesc frumos pentru detalii.Ne vedem la meci :)

NICKSTELIST SI DUPA MOARTE07.05.2014 09:05
Mhhm n-as zice asta!Eu as merge pe Brasov,poate pe tine te leaga ceva de orasul asta si spui asta! :) Legat de stadion,e mult mai frumos decat National Arena sau a gasit Virgil niste poze care sa-i arate asa bine frumusetea! :))

 

Deloc nu ma leaga,imi a placut orasul asta,am fost peste tot dupa Steaua Timisoara,Craiova,Brasov,Iasi,Galati,Arad,Oradea,Ploiesti,Piatra Neamt,Cluj,Medias,Sibiu,Targu Mures si din toate imi a placut Clujul apoi Iasi si apoi sa zic Brasov.

France9807.05.2014 23:01

Cluj Arena e stricat TOTAL de faptul ca are pista de atletism. nu inteleg cum in anul 2010 sau cand s-a construit Cluj Arena s-a putut lua o asa decizie idioata. Dar chiar si asa, la exterior ii da clasa la orice ora la national arena. National Arena e chiar jalnic la finisarile exterioare.

 

Daca tot am adus un pic discutia de stadioane, din ce stiu Cluj Arena a costat ~35 mil eur. Si va dati seama ca s-a umflat nota fiind vorba de bani publici. Daca asta a costat 35 mil eur, un nou stadion in Ghencea nu ar trebui sa coste mai mult de 20-25 mil (un stadion tot de 20-25.000 locuri nu mai mare). Daca echipa se califica si anul asta in Champions poate nu ar fi rau sa incepem sa visam cat mai realist la un nou stadion la noi acasa (evident daca se vor rezolva problemele cu Armata, sa ne dea in folosinta terenul + baza sportiva pe zeci de ani de acum inainte, desi nu stiu daca Gigi mai are curajul sa mai faca vreo afacere cu Armata :)) )

 

 

Nu vom avea meci usor la Cluj dar sper sa obtinem victoria care sa ne aduca titlul de campioni. Avem cred nevoie de un joc ceva mai consistent decat cel din ultimele 2 meciuri de acasa cu echipele din Brasov. Am inteles ca va fi multa lume la stadion si trag nadejdea ca va fi motivatia care a cam lipsit la ultimele meciuri. Un meci la Chiajna sau 2 acasa fara spectatori nu stiu cat te pot motiva.

 

 

xray08.05.2014 07:41
Nu vom avea meci usor la Cluj dar sper sa obtinem victoria care sa ne aduca titlul de campioni. Avem cred nevoie de un joc ceva mai consistent decat cel din ultimele 2 meciuri de acasa cu echipele din Brasov. Am inteles ca va fi multa lume la stadion si trag nadejdea ca va fi motivatia care a cam lipsit la ultimele meciuri. Un meci la Chiajna sau 2 acasa fara spectatori nu stiu cat te pot motiva.

Da, este un meci dificil. U Cluj a facut o prima repriza buna si in tur. Acum are si o motivatie in plus, fiind pe ultima suta in cursa de evitare a retrogradarii. Steaua are nevoie de victorie pentru un final fara emotii, dar si ai demonstra lui Max Nicu diferenta dintre Steaua si o echipa de Liga a 2-a din Bundesliga, cum sustine el ca ar fi nivelul stelistilor. :)

 

mdionis08.05.2014 11:05
Steaua are nevoie de victorie pentru un final fara emotii, dar si a[-]i demonstra lui Max Nicu diferenta dintre Steaua si o echipa de Liga a 2-a din Bundesliga, cum sustine el ca ar fi nivelul stelistilor. :)

 

Daca tot citesti Prosport, macar furnizeaza informatia corecta: "În [bundesliga din] Germania s-ar descurca, dar ar fi o echipă care s-ar lupta pentru evitarea retrogradarii. Vad Steaua o echipă asemanatoare lui FC Koln. Ei au controlat clar Liga a doua din Germania si au promovat, dar la anul le va fi greu in Bundesliga." Deci Nicu crede ca Steaua ar fi echipa de Bundesliga insa de partea de jos a clasamentului, in schimb ar fi clar peste nivelul formatiilor ligii secunde din *.de.

Evident, ar trebui sa invingem pentru ca scopul fundamental al jocului de fotbal este obtinerea victoriei cu mijloacele sportive mentionate in regulament, nu antrenamentul relaxat cu public.

 

xray08.05.2014 12:14
Daca tot citesti Prosport, macar furnizeaza informatia corecta: "În [bundesliga din] Germania s-ar descurca, dar ar fi o echipă care s-ar lupta pentru evitarea retrogradarii. Vad Steaua o echipă asemanatoare lui FC Koln. Ei au controlat clar Liga a doua din Germania si au promovat, dar la anul le va fi greu in Bundesliga." Deci Nicu crede ca Steaua ar fi echipa de Bundesliga insa de partea de jos a clasamentului, in schimb ar fi clar peste nivelul formatiilor ligii secunde din *.de.

Te formalizezi de dragul polemicii. Ti se pare ca eu am scris altceva? Daca esti in Liga a 2-a, promovezi si iar cazi, unde iti este locul si nivelul? :)

Corona Brasov, de exemplu, e de Liga 1 sau 2? Ca si ea a castigat la pas Liga a II-a inaintea lui Poli Timisoara.

 

PS

Nu doar Prosport a dat stirea. Interviul a fost dat la Digi.

SSO08.05.2014 12:25
salut

bilete in sectorul ocupat de galeria Stelei se pot cumpara de la stadion de la casa de bilete de pe partea cu raul somes in ziua meciului....nu sunt restrictii ca la franari (gen buletin de Bucuresti)

 

Acum am fost la stadion,si de la 18:00 se deschid casele de bilete unde noi putem sa ne luam bilete,just in case daca cineva ajunge mai repede.

mdionis08.05.2014 13:58
Te formalizezi de dragul polemicii. Ti se pare ca eu am scris altceva?

 

Nu ma intereseaza polemica ci respectarea adevarului. Da, ai scris altceva.

 

Daca esti in Liga a 2-a, promovezi si iar cazi, unde iti este locul si nivelul?

 

Partea subliniata este contributia dumitale personala, nu a lui Max Nicu. Daca castigi Liga secunda, locultau de drept este in prima Liga. Daca o castigi detasat, inseamna ca te detasezi de nivelul valoric al celorlalti competitori din Liga respectiva.

In Bundesliga exista echipe de top, echipe "caldute" si un mare grup de echipe care se lupta pentru evitarea retrogradarii; majoritatea echipelor din acest ultim grup evita retrogradarea deci au de drept locul in Bundesliga si nivel de Bundesliga, chiar daca se gasesc sub nivelul de fapt al echipelor de top si a celor "caldute".

 

Corona Brasov, de exemplu, e de Liga 1 sau 2? Ca si ea a castigat la pas Liga a II-a inaintea lui Poli Timisoara.

 

Comparatie inutila, Corona Brasov nu este o formatie de traditie in prima Liga de la noi in vreme ce F.C. Koln are o istorie serioasa in Bundesliga.

 

PS

Nu doar Prosport a dat stirea. Interviul a fost dat la Digi.

 

Cu atat mai mult nu exista motive pentru ca stirea sa apara deformata de interpretarea dumitale personala.

xray08.05.2014 17:23
Cu atat mai mult nu exista motive pentru ca stirea sa apara deformata de interpretarea dumitale personala.

Deformata este doar interpretarea spuselor mele din imaginatia ta.

A comparat-o pe Steaua cu FC Koln? DA!

Daca nu stii, afla acum: FC Koln este in Liga a 2-a. Exact ce am spus eu in comm [#13]:

"... ar si ai demonstra lui Max Nicu diferenta dintre Steaua si o echipa de Liga a 2-a din Bundesliga, cum sustine el ca ar fi nivelul stelistilor."PUNCT!

E la mintea cocosului. Ce mai tot bati apa-n piua?

 

PS

Mai aminteste-i lui Max, ca tot esti avocatul lui, cum au luat-o in mufa de la Liga 1, Mainz, Hertha aia lui, Hamburger etc... cand erau pe va. Pana si de la Gaz Metan, echipa de pluton! Mai spune-i ca in 2012 Steaua a castigat grupa EL in fata uneia din B1, iar in CL au tremurat izmenele tot pe una de B1 pt un 0-0 pe National Arena!

FC Koln nu poate fi comparata cu Steaua niciodata, nici ca trecut, nici ca prezent.

In meci direct ii bate Steaua si in pantofi de strada. :)

eMagic08.05.2014 17:34

Echipa probabilă U Cluj: Veselovsky - Ciupe, Ninu, Abrudan, Gercaliu - Bucsa, Cristocea - Kovacs, Boutadjine, M. Nicu - Lemnaru

 

Echipa de start a Stelei: Tatarusanu - Varela, Szukala, Gardos Latovlevici - Pintilii, Prepeliță - Ad. Popa, Sinmartean, Tanase - Chipciu

Rezerve: Niță, Ripa N. Stanciu, Piovaccari, Keseru, Radut G. Iancu

mdionis08.05.2014 19:09
Deformata este doar interpretarea spuselor mele din imaginatia ta.

A comparat-o pe Steaua cu FC Koln? DA!

 

Bravo, asta era o parte din afirmatie.

 

Daca nu stii, afla acum: FC Koln este in Liga a 2-a.

 

La o distanta neta fata de celelalte formatii din a doua Liga. Deci nivelul lui FC Koln nu este reprezentativ pentru a doua Liga germana ci pentru formatiile din Bundesliga, anume cele care se claseaza in a doua jumatate a ierarhiei si care de obicei lupta pentru evitarea retrogradarii.

 

Exact ce am spus eu in comm [#13]:

"... ar si ai demonstra lui Max Nicu diferenta dintre Steaua si o echipa de Liga a 2-a din Bundesliga, cum sustine el ca ar fi nivelul stelistilor."

 

Nu a comparat Steaua cu o echipa tipica din Liga a doua germana ci cu FC Koln, care, dupa cum am aratat mai sus, nu este o echipa-etalon pentru Zweiter Liga ci una care are fata de Bundesliga. Daca inca nu esti convins, reciteste de cate ori este nevoie cuvintele introductive: "În [bundesliga din] Germania s-ar descurca [...]".

 

PUNCT!

E la mintea cocosului. Ce mai tot bati apa-n piua?

 

Poate pentru ca nu am minte de cocos?!

 

Mai aminteste-i lui Max, ca tot esti avocatul lui [...]

 

Nu sunt avocatul lui ci al adevarului. Nu sustin nici macar ca Max Nicu ar avea dreptate sa o compare pe Steaua cu FC Koln ca nivel de joc. Insa vreau sa fie clar pentru toata lumea ca Max Nicu nu a spus si nici nu a dat de inteles ca nivelul Stelei ar fi de Liga a doua germana, asa cum ai sustinut dumneata, ci de prima Liga, dar mai catre coada. Asta e tot.

 

SteauaToronto08.05.2014 19:23

CAMPIONII, CAMPIONII !!!!

eMagic08.05.2014 19:25

@mdionis si xray: baieti, v-as fi foarte recunoscator daca nu ati mai "polua" acest thread cu informatii care nu isi au rostul. Pana la urma adevarul este undeva la mijloc. Personal nu consider ca suntem de Liga a II-a germana, dar nici in primele 10 nu cred ca suntem (totusi, Bundesliga a dat campioana si vicecampioana Europei sezonul trecut).

 

Discutati in privat daca este nevoie.

 

 

ONTOPIC: cam usor cade mare golgeter Lemnaru. Inca 45min si suntem campioni d.p.d.v. matematic. :D

SteauaToronto08.05.2014 20:08

Deci cred ca il batea Varela pe ala daca nu era garda acolo :)))

mircea2708.05.2014 20:29

Felicitari echipei noastre iubite, Steaua Bucuresti!!

 

CAMPIONII, CAMPIONII ... :steag_cruce_invers:

xray08.05.2014 20:34

CAMPIONII, CAMPIONII, OLE, OLE, OLE!!!

fularsteaua2fular-campionii

:beer2:

 

 

PS

@mdionis

Nu mai am timp de tine, de FC Koln si Max Nicu al tau! Stapaneste-i sanatos! ;)

Numai bine!

«12»