Intr-o zi din iarna anului 1981, generalul Diaconescu, presedintele lui Dinamo, impreuna cu 2 delegati si cu Cornel Dinu, au organizat in Brasov un meci amical pentru a il vedea pe Marius Lacatus, un tanar de 17 ani despre care se auzeau numai lucruri bune.
Tanarul brasovean stia ca va fi urmarit de cei de la Dinamo, echipa cu care tinuse in copilarie. Nici nu incepe bine meciul si Laca incepe cu puna osul cum stie el cel mai bine, intrari hotarate, alunecari ce ii trimit pe jucatorii adversi la pamant. A reusit sa ii enerveze pe toti, chiar si pe cei ce venisera sa il vada, Dinu si Diaconescu tipand la el amenintandu-l ca joaca cu Dinamo, nu cu orice echipa de pluton.
Atat i-a trebuit lui Marius, care s-a dus glont la marginea terenului de i-a umplut de respect pe cei de la Dinamo, desi stia foarte bine cine sunt si ce functii au.
Meciul s-a oprit brusc, cei din Stefan cel Mare erau hotarati ca si-au pierdut timpul, chiar l-au luat pe Mitica Dragomir (pe acea vreme presedintele celor din Brasov) si l-au anuntat ca Lacatus nu o sa ajunga nicodata ceva in viata.
Insa printre muncitorii de la fabrica Steagu Rosu care vazusera acel meci, era si "Sfinxul",care a observat viteza si rautatea "Fiarei", calitati de care Steaua avea mare nevoie.
Alecsandrescu a urmat apoi tratative intense cu Dragomir pentru a il aduce pe Laca in Ghencea, chiar au ajuns la un moment dat la un acord, insa Mitica cand a facut actele a scris in dreptul datei transferului: 1.07.1988, in loc de 1.07.1983!
Dupa ce a fost amenintat cu destituirea seful Ligii de azi a renuntat si l-a trimis pe Lacatus la Steaua.
Asa a ajuns in curtea Stelei cel mai important si iubit jucator al clubului nostru, un jucator care va fi respectat mereu!
