Ilie se simte acum mai bine printre tablourile de mii de euro, la un pahar de vin rosu Ferghettina Curtefranca, facind schite cu stiloul sau Mont Blanc si privind cum trece timpul la un ceas de mină Hublot.
"Locul in care imi face placere să iau prinzul este Hanul cu Tei, localul meu din centrul vechi. Puteam să ne intilnim oriunde altundeva, dar vreti ceva ce mă reprezintă", iși intră Ilie Dumitrescu in rolul de amfitrion, intimpinindu-ne in capul scarilor largi cu balustradă de lemn, flancate de oglinzi venetiene. Totul pare desprins dintr-un conac boieresc.
"Eu sunt un tip care greu gaseste un loc pe placul sau. sunt om de actiune, nu imi place să stau. Dar Hanul cu Tei a devenit casa mea. E locul din care fac parte" - Ilie Dumitrescu
Places des Antiques
Îmbracat in costum impecabil, accesorizat cu butoni, ceas si stilou, iși expune evident stilul despre care va face mai tirziu o mică dizertatie. La 42 de ani imbină explicatiile despre tablouri de Ciucurencu, Iser si Schweitzer-Cumpana cu expresii mucalite de vestiar, la care face cu ochiul: "Ă'sta e fentă maximă".
"Hai să vă povestesc ce inseamnă acest loc. Ideea există in Paris, si am vrut să o pun in practică aici: Place des Antiques. Locul in care anticarii celebri iși aduc marfa, pictorii pun lucrarile pe pereti ca să le vinda spatiul unic din zona istorică unde studentii de la arte vin să cumpere vopseluri si pensule. E lumea lor, un mall al artei, desi sună prost mall. Conceptul e imbinat cu restaurantul si cafeneaua Embassy Hanul cu Tei, ale carei ferestre dau spre celebra stradă Lipscani. Vedeti, totul e imbibat de istorie", spune Ilie gesticulind din mina
Cum a ajuns la Hanul cu Tei
"La un moment dat, prin anul 2004, cind oamenii investeau nebuneste in zona de nord, m-a atras Centrul istoric", iși incepe Ilie povestea intilnirii cu Hanul cu Tei. "Initial, am vizitat cafeneaua de la Carul cu Bere, dar nu s-a concretizat nimic. Plecind, cineva m-a invitat aici. Am venit, am studiat totul si m-am decis".
Fară să incerce o lingusire mascata Dumitrescu spune că un mare merit pentru felul in care arată acum Centrul vechi ii apartine primarului Oprescu: "El a refacut zona istorica Înainte, strada Lipscani, important centru comercial si istoric, era o mare groapă".
"De unde aplecarea mea catre arta Uite un exemplu pragmatic. Dacă un Van Gogh, un Picasso, costă milioane de euro, Zidane a costat 70 de milioane de euro, Cristiano Ronaldo o sută de milioane"
Salată a la Ilie
Fostul fotbalist e mindru că si-a pus amprenta in meniul de la Embassy Hanul cu Tei. "Uite, la aperitiv luam si o salată care imi place mie mult, de fapt, e creatia mea. Are salată iceberc, ruccola, rosii cherry, ton, un pic de balsamico de calitate, lamiie si ulei de masline". Adaugă zimbind usor rusinat: "Și, dacă suporti si programul ti-o permite, putină ceapa Rosie!". Ilie pare timorat că a introdus ceapa in stilul de viață "elegant spre clasic".
Ironii cu Ceausescu
Un singur moment a reusit să il scoată pe Ilie din calmul sau englezesc si să-l introducă in colericul dimbovitean: o pană de curent de aproximativ o ora A luat nervos telefonul: "E inadmisibil ce se intimpla e a sasea oară in ultimele zile. Știu, imi veti da un numar de ordine pentru reclamatie, 7883, l-am retinut, ca si pe precedentele cinci, de la 7835, 7861, 7880. ..Macar faceti un program ca pe vremea lui Ceausescu, să fim pregatiti, să aprindem luminari. Da, de la Hanul cu Tei vă sun, Ilie Dumitrescu e numele meu. Vă multumesc".
Meniul ales de Ilie Dumitrescu
Aperitiv
Green garden salad, Salată de ton după reteta inventată de Ilie, tapasuri cu frigarui de pui, miel si vită cu chorizo
Fel principal
Frigarui de creveti
Desert
Cheescake, tort de ciocolată si tiramisu cu fructe de padure
Bauturi
Vin Ferghettina Curtefranca 2005, apă oligominerală Aqua Panna de la San Pellegrino
"Mama mi-a zis: Să mori nu e un lucru fantastic. Fantastic e să-ți traiesti viata asa cum vrei. După două zile, ea a murit"
Ilie Dumitrescu nu se consideră snob si spune că nu regretă nimic din episodul Steaua
APERITIV
- Ce legatură este intre fotbal si pictura
- Eu zic că e. Fotbalul nu e o arta Dacă pentru un tablou bun se platesc zeci de mii de euro, pentru un fotbalist bun se platesc milioane.
- Noi ne refeream la tine. Ce legatură poate să fie intre Ilie Dumitrescu si tablouri?
- Nu pot să spun că am fost pasionat de pictura Multi poate că ar spune asta, că de mici iubeau arta, tablourile. Eu nu vreau să fiu ipocrit. E ceva ce mi-a venit pe parcursul vietii. Am fost in multe țări, am intrat in multe case de oameni bogati. Am invățat că in orice locuință trebuie să existe un tablou, un obiect vechi, care să-ți innobileze casa. La noi sunt oameni care au masini de milioane si n-au un tablou pe pereti. Dar pasiunea pentru pictura pentru artă in general, o am de cind am cumparat Hanul cu Tei.
- De unde pină unde ai ajuns să cumperi un astfel de loc?
- Poate că am simtit ce oportunități vor aparea. Cam cum am simtit pasa aia a lui Hagi cu Argentina, na! (Ride). Tocmai pentru că am umblat mult si stiu că peste tot există o astfel de zona Trebuia să apară si la noi. Mi-a placut din prima clipa Cind intri aici, in curtea Hanului, vara mai ales, te simti in altă tara
- Cit te-a costat?
- Ati inceput si voi ca Ioanitoaia. Se vede că v-a crescut, numai el intreba d-astea. Ce contează cit a costat, important e că a iesit ceva frumos.
- Ai fost obligat să patrezi specificul?
- Nu, nici vorba Am fost obligat să pastrez doar arhitectura exterioara
- Deci puteai să faci o saormarie, de exemplu?
- De unde vă vin, mai, ideile astea? Cum să faci saormarie aici? Puteam să fac hotel, de exemplu. Sau cazino. Dar am preferat altceva. Era totusi o zonă simbolică pentru comertul cu arta Și eu zic că a iesit un concept rar intilnit in Romania, restaurant si 12 galerii de artă sub acelasi acoperis Poti să maninci si, dacă-ți place un tablou, pleci cu el.
- Și dacă n-ai bani?
- N-ai bani, nu-l iei. Macar stai intr-un loc frumos. Bei o cafea inconjurat de opere de arta
- Parcă ai incercat si tu să pictezi, nu? Cind erai in Mexic.
- Am luat niste lectii. De fapt, una singura. Asta e si ideea. După prima lectie, 95 la sută se lasa Eu m-am lasat. (Ride). A fost o nebunie, a durat 4 ore, dar mi-am dat seama că nu e de mine. Ca să pictezi, trebuie să ai o anumită stare, transmisă de sus, din creier. E ca la fotbal, intr-un fel. Executiile se fac cu picioarele, dar creierul e cel care spune ce să faci. La mine a spus. Să mă las si să merg mai departe cu fotbalul.
FELUL PRINCIPAL
- Hai la fotbal, atunci! Regreti episodul Steaua?
- Nu regret nimic din ceea ce am facut in viață. A fost visul meu să antrenez Steaua, mi l-am indeplinit. Eu consider ca a antrena Steaua, ca roman vorbesc acum, ca stelist, e altceva decit a antrena, să zicem, pe AEK Atena sau PAOK, nume mari, dar nu la fel de mari pentru mine ca Steaua.
- Totusi ideea asta de a o face pe gratis?
- Ce are ideea asta? I-am zis lui Gigi de la bun inceput că n-am nevoie de nici un ban. Eu am fost la clubul asta de la 8 ani, era un moment in care am simtit că pot să ajut, că pot să intorc intr-un fel ceea ce am primit. M-ai intrebat dacă regret ceva. Poate că regret, de fapt, mai bine spus e că-mi pare rau, că n-am putut să fac mai mult.
- Îți reprosezi ceva din deciziile luate?
- Nu. Și acum aș face la fel. Nu pot să nu mă gindesc că poate a fost si o conjunctură care nu mi-a fost favorabila Aduceti-vă aminte in ce moment am luat eu Steaua, ce discutii erau. Apoi a venit momentul aducerii lotului de la Urziceni, alt episod greu de gestionat.
- Adică tu n-ai fost de acord ca Steaua să-i ia pe acesti jucatori?
- Nu asa se pune problema. sunt constient de numele, valoarea si performantele lor. Am spus atunci că nu va fi usor să formam o echipă peste noapte. Plus de asta, ca să te adaptezi la Steaua e ceva diferit. Climatul, mentalitatea, istoria, cerintele, toate sunt diferite de ce traiseră ei la Urziceni. Nu mai zic de presiune. La Steaua presiunea e imensa sunt milioane de suporteri care vor rezultate
- Nu regreti nici macar că ai luat cam repede decizia să demisionezi?
- Nici macar asta. Cind am vazut că fanii nu mă mai respecta că n-au inteles de ce si pentru ce am venit eu, că-mi cer să plec din minutul 70, in conditiile in care echipa trebuia incurajata pentru că nici macar nu era condusă si incă putea cîștiga meciul ala cu Astra, nu mai spun că eram in carti pentru titlu, atunci m-am hotarit. La revedere, eu imi vad de drumul meu!
- Ce parere ai de plecarea lui Bogdan Stancu?
- Mă bucur tare mult pentru el. Eu am zis de cind eram antrenor, trebuie să existe inregistrarile, că Bogdan Stancu poate juca la o echipă mare. La el nu e doar simtul golului foarte dezvoltat. E foarte disciplinat tactic si asta place oricarui antrenor, face foarte bine ambele faze, tranzitia de la atac la aparare e mai simplă cu el in echipa Eu, de exemplu, nu eram asa disciplinat ca el si cred că si eu am fost un fotbalist bun, nu?
- Va suferi Steaua fară el?
- Va suferi, clar, dar va trebui să se descurce. Mai sunt destui jucatori valorosi acolo, plus că sigur o să aducă MM pe altcineva care să-l inlocuiasca Aaa, uite, daca vreti si asta regret, că n-am putut să lucrez cu MM Stoica si la Steaua, nu doar la Digi.
- Bogdan Stancu sau Mutu, la echipa nationala
- Acum, azi, Bogdan Stancu e prima optiune. Dar dacă Mutu joacă si e in forma clar trebuie să incepi cu Mutu. E dintre cei care pot face diferenta.
- Ultima intrebare fotbalistica Dacă va mai veni vreo ofertă să antrenezi, ce vei face?
- De la Steaua?
- De la Steaua sau din altă parte.
- O s-o analizez, normal. Uite care e treaba. Eu sunt un om care gaseste rar un cadru in care se simte bine. Iar acum mă simt bine. Aici la Han, la Digi, unde sunt numai oameni de calitate. Uite, de exemplu, după meciul cu Astra, imediat cum mi-am anuntat demisia, Alex Oprea, pesedintele RCS-RDS, mi-a trimis un SMS: Acum poti să te intorci acasa Pe mine m-a miscat foarte mult lucrul asta si n-o să uit prea usor.
DESERT
- Cum crezi că esti identificat? Ca un tip ce are grijă de el, de imaginea lui, sau ca un snob?
- În mare masură mă interesează mai putin o etichetă pusă de altii. Eu sunt eu. Cel mai important e să mă simt bine. Mama, Dumnezeu s-o ierte, mi-a zis un lucru pe care n-o să-l uit niciodata Să mori nu e un lucru fantastic, e chiar foarte usor. Fantastic e să-ți traiesti viata asa cum vrei, să faci in viață tot ceea ce iți place si ceea ce simti. După două zile, ea a murit. Iar asta a devenit crezul meu. Să mă simt bine, să mă gindesc mereu la mine.
- Bine, atunci putem remarca si că iți place să te upgradezi, să schimbi marca ceasului sau croiala costumului in functie de trend.
- E vorba de stil si, repet, de ce mi-a spus mama, să fac ce imi place si ce simt. Să mă simt eu bine. Eu, si cind duc gunoiul, trebuie să fiu imbracat cu un anume stil. Asa mi-e mie bine.
- Cum arată acum o zi din viata lui Ilie Dumitrescu?
- Fooooarte linistita Mă trezesc pe la ora 10.30. Apoi maninc un iaurt, fructul de la o rodie si un toast bio, din faină neagra facut in casa
- Faci piine in casa E foarte bine.
- Nu eu, femeia.
- Am inteles, e bine că vă faceti piinea voi, evitati produsele pline de chimicale.
- Omule, piinea nu o facem noi, ci bucatareasa. Am zis femeia in sensul de bucatareasa nu de prietena mea. Că eu asa consider că femeia e femeie, mă refer la cea cu care traiesti, si bucatareasa e bucatareasa Că doar nu faci dragoste cu iubita careia ii miroase parul a prajeala Ati priceput la ce mă refeream, da?
- Am priceput. După toastul bio ce urmeaza
- Merg să innot la Raddison. Nu concep ziua fară inot. Apoi vin la Hanul cu Tei, unde mă simt in largul meu printre toate picturile astea. Seara merg la emisiune la Digi.
- Un spectacol? Un film, o carte?
- Merg la spectacole din cind in cind, insă nu imi inchei ziua fară să citesc.
- Ce carte ai acum pe noptiera
- Confesiunile unui psihiatru de Henry Levis Nison.
- Se spune că granita dintre psihiatru si pacient e foarte fragila ai simtit asta cititnd cartea?
- (Ride cu poftă) Asa este, dar nu e cazul meu. sunt un tip de actiune, realist. Încă nu mă tentează ideea depresiei.
- Mai tii legatura cu Letitia?
- Letita e mama copiilor mei si o respect foarte mult. Avem o relatie civilizata Normal că mai tinem legatura.
- Cum e viata ta cu noua prietena
- Nu intru in această discutie! Mi vida es mi vida. Atit. Vreti cancanuri? Îmi pare rau, nu sunt omul!
gsp
