Dupa cum am banuit, Udrea a fost vazut ieri cu Mister deoarece i-a luat un interviu amplu:
Ilie le transmite un mesaj rivalelor care nu s-au calificat in Europa League si defineste relatia cu Becali: "Dialog total, unde nu intelege, trebuie să-i explici".
La două saptamini după ce a preluat echipa, Ilie Dumitrescu face analiza acestei perioade si anunță: "Sintem mari favoriti la titlu".
- Domnule Dumitrescu, care e concluzia primelor două saptamini ca antrenor al Stelei?
- Nu sunt multumit pentru că eu trebuia să iau maximum din cele 5 jocuri. Ne-am calificat in Europa League si am obtinut 7 puncte din 9 in Liga 1. Dacă am fi luat 9 din 9 puncte, eram multumit.
- Acum, după transferurile celor de la Urziceni presiunea va fi totală pe dumneavoastra
- Presiunea e la fel indiferent in ce perioadă antrenezi Steaua. Că era inainte sau după Piturcă nu conteaza dacă la final iei doar locul 2 e esec total pentru Steaua.
- Ce parere aveti de cei 6 de la Urziceni?
- Jucatori fantastici, cu mare experiență, care au luat titlul, care au participat in Champions League si au facut 8 puncte in grupa
- Dar nu va fi o problemă pentru actualii jucatori din lot, care poate nu vor privi cu ochi buni venirea celor 6?
- Pentru mine toti jucatorii sunt importanti si egali. Nimeni, dar nimeni nu vine cu postul de titular garantat. Valoarea va face diferenta si, din pacate, doar 11 vor putea juca in echipa de baza
- Cei 5 care pleacă au fost exclusi pentru că sunt oamenii lui Piturca
- Eu nu vorbesc ca fiind oamenii lui Piturca ci sunt jucatorii Stelei. La toate echipele ai o Balanță financiară si cind iei 6 jucatori, nu poti să pastrezi tot lotul, să nu plece nimeni. Faci o analiza un buget de salarii si apoi decizi.
- Pacurar a dat un gol senzational cu Timisoara, de ce va pleca?
- E un jucator bun si am toată admiratia pentru el, insă am deja 3 mijlocasi centrali luati, Apostol, Marinescu si Ricardo, mai sunt si Anghelov, Bicfalvi, plus Andrei Ionescu dacă nu va pleca.
"Sincer, vreau să-i multumesc lui Pacurar pentru modul in care s-a comportat la meciul cu Timisoara. Desi stia că va pleca, s-a implicat total, e un om de mare caracter si ii urez tot binele din lume la U Cluj!"
- Și Dorel Stoica?
- Consider că din momentul in care a declarat că e distrus psihic după plecarea lui Piturcă el a suferit un soc psihic, iar randamentul lui n-a mai fost cel pe care il asteptam. Cred că el va fi un jucator util pentru Universitatea Craiova.
- Poate cea mai mare surpriză e că va pleca Abrudan. De ce ati renuntat si la el?
- Fiecare antrenor are o strategie si o gindire a lui. Eu am un stil si consider că toti fundasii centrali din lotul Stelei trebuie să aibă calitate tehnica să stie să construiasca să paseze si să aibă usurință in a pasa.
- Nu e putin să ramineti in doar doi portari?
- Tatarusanu e numarul 1, iar numarul 2 e Lungu. Dacă vom ajunge intr-o situatie in care unul dintre ei să fie accidentat sau suspendat, atunci il avem pe Zapata, de la Steaua II. Acelasi lucru e valabil si in cazul lui Baciu.
- Ce relatie aveti cu Gigi Becali?
- Normala Chiar nu mă asteptam să fie atit de implicat pentru echipa practic, 24 de ore din 24 e lingă Steaua. E virusat cu fotbal si nu stiu dacă mai are alte realizari in viață in afară de Steaua. Am fost accidental lingă el cind a pierdut o afacere de 25 de milioane de euro si după un minut deja ridea, era destins. În schimb, o infringere a Stelei il doare enorm.
- Dar...
- E important să ai dialog cu el, să comunici si unde nu intelege să-i explici cum vezi situatia, de ce trebuie jucat asa. E foarte receptiv, asa cum a fost si cind i-am zis că la turul cu Grasshopper o să-l bag pe Bicfalvi. S-a mirat, i-am explicat cum am gindit si gata. Asa trebuie lucrat cu Gigi Becali.
- Rivalele spun că va fi un dezavantaj pentru Steaua in lupta pentru titlu fiindcă sinteti angrenati si in Europa League. Asa e?
- Cam asta e ritmul pe care il vreau si pe care trebuie să-l aibă orice echipă mare, să joci din 3 in 3 zile. Și apoi, prefer să joc pe Anfield, prefer să ne batem cu Napoli, să mergem la Utrecht, decit să stam si să ne uitam cum joacă altii in Europa. Mentalitatea unora de aici, de pe la noi, e că esti odihnit dacă stai si te uiti la televizor si joci o dată la 7 zile. Fals, priviti ce ritm are Barcelona, priviti ce joacă echipele din Anglia si o să intelegeti de ce sintem avantajati că jucam si in Europa League!
"Am un vis si sper să mi-l indeplinesc. Steaua trebuie să fie Barcelona Romaniei, asa trebuie să ajungă să joace, ca stil, ca forță ofensivă"
- sunt sanse de calificare in "16"-imile Europa League?
- E o grupă foarte tare, de Champions League, insă e o provocare totală pentru jucatori si pentru antrenori.
- Cu cine credeti că o să vă bateti la titlu?
- În afara Stelei, sunt 4-5 echipe. În ordine, Dinamo, CFR, Rapid, Timisoara, chiar si Vaslui. Oricum, noi sintem favoriti.
- De ce?
- Pentru că sintem Steaua, pentru că avem cei mai valorosi jucatori, pentru că jucam cu stadionul plin, pentru că avem o traditie pe care nu o are nimeni, pentru că avem mentalitate de cîștigatori.
"Ordinea priorităților in cele 3 competitii in care sintem e titlul, Europa League si Cupa Romaniei. E obligatoriu să cîștigam campionatul"
"Am avut 4-5 pusti sub 22 de ani cu Timisoara. De ce i-am bagat? Poate pentru că sunt prea naiv sau poate pentru că am ochi la jucatori tineri foarte valorosi"
"Nu i-am zis lui Gigi că nu vreau jucatori de la echipe retrogradate, i-am zis doar că eu vreau certitudini la Steaua pentru că aici contează doar locul 1, restul e esec"
Cum a cîștigat suporterii
1. "La primul meci, cel cu Branesti, a venit un segment al publicului, acea clasă a fanilor care, practic, vin doar pentru spectacol, pentru Steaua, pentru dragoste de echipa În plus, ei au venit si pentru a-l vedea pe Ilie Dumitrescu ca antrenor, după ce l-au vazut si ca jucator"
2. "Apoi, la celelalte meciuri din Ghencea, au venit cei care vor să vadă si un anumit stil, aveau nevoie de o exprimare totală a echipei, dar si de rezultate, de victorii. Tuturor le multumesc că au fost alaturi de echipa alaturi de jucatori!"
Analiza celor 5 meciuri
Steaua - Branesti 2-1
"Am avut doar 3 zile inaintea acestui joc, insă fotbalistii au fost foarte receptivi. Am pierdut la un moment dat mijlocul terenului, am fost egalati, insă echipa a reactionat formidabil si am cîștigat"
Steaua - Grasshopper 1-0
"Ne-am subordonat advesarul, insă vreme de 5 minute după pauză nu ne-am sincronizat si putea să ne coste scump. Latovlevici mi-a gresit, ca pozitionare pe teren, după ce facuse o primă repriză de vis. Am avut un portar in zi mare si ne-am indeplinit obiectivul de a nu primi gol"
Vaslui - Steaua 0-3
"Cred că a fost meciul in care am aratat că avem organizare tactică si automatisme excelent puse la punct"
Grasshopper - Steaua 1-0, 3-4 după penalty-uri
"A fost o situatie cu totul speciala Practic, doar doi jucatori, Tatarusanu si Emeghara, au jucat la nivelul lor normal. Nu se intimplă prea des ca dintr-o echipă de 11 doar unu-doi fotbalisti să-ți joace la ce vrei. Am suplinit prin determinare, concentrare si atitudine"
Steaua - Timisoara 1-1
"Am demonstrat că echipa are un stil al ei, cu constructii ale atacului pornite din spate, cu posesie prin care ne-am subordonat adversarul, cu trasee de joc. 65 de minute am facut legea pe teren, dar din cauza accidentarilor am fost obligat să schimb sistemul si am scapat victoria pe final"
Sursa: Gigi Suge Pvla