E o stire buna, joseph. Sa ma explic:
Cei mai multi dintre stelisti vor un singur lucru: ca Becali sa se inteleaga cu Armata pentru sigla si sa se rezolve porcaria aia. Mai exista si extremisti (MAPN-istii, ce nu vor intelegere, si oamenii ca mine care nu vad in inchirierea unei sigle rezolvarea problemei, ci continuarea ei pe mai departe, cu toate complicatiile ce se pot ivi in viitor), dar sunt mai putini. Ceea ce Armata face prin dorinta expresa ca evaluatorul sa extinda la valori exagerate pretul siglei e o prostie, pentru ca ajuta doar oamenii ca mine, cei care privesc cu greata eforturile CSA.
In primul rand e evident ca 1 milion de euro pe an pentru inchirierea siglei distruge orice speranta, cat de mica era, pentru o echipa noua, in ultima Liga valorica. Pui la socoteala acel milion, mai pui jumatatea de milion necesara pentru inchirierea stadionului Ghencea (ca aia e casa noastra, nu?) iar potentialul investitor se vede cu o gaura de 1,5 milioane/an inainte de a vorbi despre costurile cu jucatorii, staff-ul tehnic, deplasari sau eventuale amenzi date din cauza galeriei. Neavand nici macar ca sursa de finantare posibilitatea de a vinde tricouri (bine, o are dar se va bate cu ceilalti concesionari), omul se va vedea timp de 3 ani (presupunand ca va promova an de an) cu o gaura de 4,5 milioane de euro si fara mijloacele de a o compensa. Ajungand in Liga I nu e o rezolvare: ai banii de la televiziuni dar in acelasi timp trebuie sa bagi mana in buzunar ca sa-ti faci un lot competitiv. Si asta doar pentru a evita retrogradarea - nu vorbim despre visuri europene, ca deja am ajunge la costuri uriase. Ar fi functionat poate o asociatie facuta cu ajutorul peluzelor la care Armata participa, inchiriind sigla in mod gratuit sau cu o suma normala (gen 100.000 de euro). 1 milion de euro e mult prea mult si pentru o formatie de Liga I, daramite una nou-infiintata in Liga IV.
In al doilea rand e evident ca Jiji nu va plati. 1 milion de euro/an e mult pentru Romania. Daca ar fi fost altceva, gen dreptul de participare in Liga I, ar fi scos banutul din buzunar. Insa e clar ca nu are pentru sigla aia prea multa dragoste incat sa accepte despartirea de atatia bani. Si nu-l condamn - daca era o suma pentru cumpararea ei definitiva, as mai fi zis - dar asa, nu.
Cine da banii aia in tara asta si pe desertul asta? Vorbim de campionatul in care doar 3 echipe (Steaua, CSU Craiova si ASA Tg. Mures) au cheltuit anul acesta bani pe transferuri (iar in cazul Muresului e o suma gen 50.000 de euro). De unde 1 milion pentru a-i scoate anual din fotbal? CSAistii dovedesc, pentru a o mia oara, ca nu au nicio treaba cu fotbalul. Sunt niste habarnisti ce au mostenit niste avere si isi inchipuie ca aia le da dreptul sa managerieze activitati la care sunt total nepriceputi.