din pacate trebuie avut in vedere ca pe masura ce facem performanta europeana, se inmultesc si ofertele pentru. jucatorii din echipa de baza. de aceea, daca ne vom califica si in Liga, ne va fi din ce in ce mai greu sa mentinem intact intreg nucleul actual. iar asta nu mai depinde de patronat sau conducere, ci este "migratia" clasica a valorilor. cat poti sa-i ceri lui Mirel sau lui Dica sa inteleaga situatia si sa-si prelungeasca contractele atunci cand aud ce cifre ametitoare se invartesc in jurul lor? sa nu mai zic daca incep sa curga si propuneri pe sume greu de refuzat pentru. Banel sau Goe? toti fotbalistii romani viseaza sa joace afara, motivatia fiind salariile superioare!
plecand de la aceasta situatie trebuie sa lucrezi acoperit si sa cauti dublarea unor posturi, chiar daca azi pare o cheltuiala inutila. problema este ca piata interna a devenit din ce in ce mai saraca in potentiale valori (unde gasesti acum un jucator de anvergura teoretica similara cu a lui Dica, Radoi, Goian, etc), dar anormal de scumpa. dupa cum vedeti Steaua incearca sa cumpere an de an cate 1-2 jucatori tineri, varfuri al generatiei lor, dar valorile s-au rarit.
pe de alta parte, la extern palierele sunt deja segmentate. adica cheltui de ex. 1-2 mln., asta e si valoarea jucatorului cumparat, nu te astepti (si de regula nici nu se intampla asta) ca el sa fie de 2-3 ori mai bun decat pretul platit initial (noi nu avem potentialul financiar al lui Chelsea care a cumparat in vara aceasta 40 de copii / tineri cei mai buni la nivelul lor de varsta in speranta ca in 7 -8 ani va avea in proprietate 2-3 supervalori).