Nu va mai risipiti de pomana. Nimeni si nimic nu-i poate lua Stelei actuale dreptul de folosire a marcii Steaua. De fapt CSA a pierdut de acum 2 ani procesele pe speta asta.
1. Se face o confuzie intre dreptul de a folosi brandul Steaua si actuala sigla a FC Steaua, inregistrata la OSIM in 2004 de catre Becali(SC FC Steaua Bucuresti 2003 SA).
In 2003, Becali a schimbat sigla si a inregistrat-o la OSIM. Vedeti aici evolutia siglelor:
http://prntscr.com/2lbm3c
Certificatul de marca este un act de proprietate care confera titularului un drept exclusiv asupra marcii pe o perioada de 10 ani, urmand ca dupa aceasta perioada marca sa fie reinnoita pe alte perioade a cate 10 ani.
Deci, dupa 10 ani, ori reinnoieste ori schimba iar sigla. Asta nu are NICIO legatura cu dreptul de folosirea a marcii Steaua, ca denumire!!! E vorba doar de un desen(logo-ul clubului)!!
2. Dreptul de a folosi marca Steaua(nu e vorba de sigla) a fost cesionat, forever, de CSA lui AFC Steaua Bucuresti in 1999(fosta sectie de fotbal CSA). Aia cu Paunescu.
3. In 2003 cand AFC Steaua Buc s-a asociat cu SC FC Steaua Buc 2003 SA(FCSB, a lui Becali), a transferat activele la FCSB, iar dreptul de folosire a marcii Steaua a ramas la noua entitate formata, FC Steaua Bucuresti, rezultata prin asociarea AFC Steaua Buc(organizatie non profit) si SC FC Steaua Buc 2003 SA(agent economic).
4. In 2007 AFC Steaua Buc, care acumulase datorii uriase la stat pana in 2003, a fost lichidata si radiata.
Ne avand succesori, dreptul de folosire al marcii, care este drept patrimonial, a ramas FC Steaua Bucuresti.
Drept patrimonial= drept subiectiv care are un continut economic, poate fi cedat prin act juridic, transmis prin mostenire si exercitat prin reprezentare. Dreptul la actiunea pentru valorificarea lui este, de regula, supus prescriptiei extinctive.
FCSB are doar drept de folosire nelimitat si neingradit. Nu-l poate vinde, cesiona etc.
Acest drept va ramane atat timp cat va fiinta FC Steaua Bucuresti actuala, cu actionar FC Steaua Bucuresti 2003 SA.
Becali poate vinde FC Steaua Bucuresti 2003 SA, ca societate, dar fara dreptul de folosire am marcii Steaua.
Prin 2011, 2012 am scris detaliat despre acest subiect. Plus au fost si articole "arhiva" a lui pindean pe tema asta.